♦ Παιχνίδια του φακού θα ‘λεγε κάποιος. Πιο σωστό είναι να πούμε «η εκδίκηση της εικόνας». Ο φωτορεπόρτερ του αθλητικού σάιτ ήθελε να κάνει προβοκατορολογία αποτυπώνοντας τα κράνη των διαδηλωτών που αποτελούσαν την περιφρούρηση της διαδήλωσης που έγινε στις 3 Ιούλη στη Νέα Φιλαδέλφεια. Χωρίς να το καταλάβει, όμως, μας έδωσε μια υπέροχη εικαστική σύνθεση. Στην κορυφή τα κράνη της περιφρούρησης, στη βάση οι κόκκινες και μαυροκόκκινες σημαίες με τα κοντάρια, αριστερά ένα εξώφυλλο της «Κόντρας» φόρος τιμής στην αντιφασιστική νίκη του 1945 και δεξιά ένα αντιφασιστικό στένσιλ (μάλλον της Αντιφασιστικής Συνέλευσης Φιλαδέλφειας-Χαλκηδόνας, αλλά δεν είμαστε και σίγουροι, γιατί δεν φαίνεται η υπογραφή). Κανέναν δεν τρόμαξε ο φωτορεπόρτερ, παρά την εμφανώς προβοκατόρικη διάθεσή του. Κανένας δεν έκρυψε ότι η διαδήλωση αυτή ήταν «γερά» περιφρουρημένη, προκειμένου να εξασφαλίσει την ασφάλεια αυτών που συμμετείχαν και να δώσει, αν χρειαστεί, ένα καλό μάθημα σε όσους αποτολμούσαν να επαναλάβουν τους τραμπουκισμούς της 20ής Ιούνη. Οι τραμπούκοι δεν το αποτόλμησαν, οι μπάτσοι τους προστάτευσαν (και πάλι), μη τυχόν και στραφεί εναντίον τους η διαδήλωση (που δεν είχε τέτοια πρόθεση) και όλα κύλησαν χωρίς την «αιματοχυσία» που προέβλεπαν άλλοι προβοκατορολόγοι, που προσπαθούσαν να τρομοκρατήσουν τον κόσμο της Φιλαδέλφειας για να μην πάρει κι αυτός μέρος.
♦ Save the date – «Συμμαχία για την Εργασία» – Ανακαλύψτε το πρόγραμμα που γεφυρώνει με πρωτοποριακό τρόπο την προσφορά και τη ζήτηση στην αγορά εργασίας – Αίγλη Ζαππείου, Τετάρτη, 16 Ιουλίου 2014 στις 9:30 πμ – Σε συνεργασία ΟΑΕΔ, Manpower Group, MENON network, PRAKSIS (διαφημιστική αφίσα)
Ο τίτλος του σχολίου θα μπορούσε να είναι «τα λαμόγια προκαλούν ακόμα». Καπιταλιστικές επιχειρήσεις και ΜΚΟ, σε συνεργασία με τον ΟΑΕΔ, ο οποίος βάζει το παραδάκι, οργανώνουν πολυτελείς φιέστες και προκαλούν τους ανέργους και ιδιαίτερα τους νέους, μιλώντας για «πρόγραμμα που γεφυρώνει με πρωτοποριακό τρόπο την προσφορά και τη ζήτηση στην αγορά εργασίας». Μια ολόκληρη γενιά καταστρέφεται, ζει χωρίς χαμόγελο, χωρίς να μπορεί να χαρεί τη ζωή, να κάνει οικογένεια, παιδιά, και οι αλήτες μασάνε κρατικό χρήμα και συμποσιάζονται στην Αίγλη του Ζαππείου.