♦ Κρατήστε τα παιδιά σας μακριά απο τους φασίστες – Σ.Φ. ΠΑΟΚ «Θύρα 4» (σύνθημα έξω από σχολείο στον Εύοσμο Θεσσαλονίκης)
Ποιος μπορεί να διαφωνήσει με το σύνθημα; Είναι, άλλωστε, γνωστό ότι σε αρκετούς συνδέσμους οργανωμένων οπαδών υπάρχουν αντιφασιστικές ομάδες, οι οποίες εκδηλώνουν τα αισθήματά τους. Πριν μια βδομάδα, όμως, στο Πνευματικό Κέντρο της Νέας Φιλαδέλφειας, ανάμεσα σε κείνους που πήγαν ως μπράβοι του μεγαλοκαπιταλιστή «προέδρου» για να διαλύσουν την εκδήλωση της Πρωτοβουλίας Κατοίκων για την υπεράσπιση του άλσους από τις αδηφάγες ορέξεις του μεγαλοκαπιταλιστή ήταν και αντιφασίστες. Μερικοί το έλεγαν κιόλας. Αλλοι ήταν γνωστοί των διοργανωτών, είχαν πάρει μέρος στις ίδιες αντιφασιστικές εκδηλώσεις. Γίνεται τη μια αντιφασίστας, την άλλη ιδιωτικός στρατός του καπιταλιστή; Τι σκατά αντιφασισμός είν’ αυτός; Οσοι δήλωναν αντιφασίστες δεν σήκωσαν χέρι. Κάποιοι ντράπηκαν και κατέβηκαν στο δρόμο. Η παρουσία τους εκεί, όμως, αποτελούσε ασπίδα για το τραμπουκαριό που έβριζε, απειλούσε και προπηλάκιζε. Κι αυτό δεν είναι απλώς… ένα θέμα, είναι ΤΟ ΘΕΜΑ. Το τεράστιο θέμα. Αντιφασίστας ενάντια στη Χρυσή Αυγή και «παρακρατικός» τραμπούκος για τα συμφέροντα ενός καπιταλιστή που σε παραμυθιάζει με το ενδιαφέρον του για το «μεγαλείο της ομάδας» δεν συμβιβάζονται. Αυτό πρέπει να γίνει καθαρό σε όλους, αλλιώς ο αντιφασισμός τους θα θεωρηθεί –και δικαίως– άλλοθι για τα υπόλοιπα.
♦ Μην τα περιμένετε όλα από την Αστυνομία. Χτυπηθείτε μόνοι σας (σύνθημα στο βιβλιοπωλείο Παπασωτηρίου, οδός Στουρνάρη, Αθήνα)
Εμάς πιο πολύ σε κρυάδα μας φέρνει, παρά σε εξυπνάδα.
♦ Οι τοίχοι έχουν αυτιά και τα αυτιά μας τοίχους (σύνθημα στου Ψυρρή)
Σε αντίθεση με το προηγούμενο, αυτό το σύνθημα είναι και έξυπνο και καυστικό και εύστοχο. Προσοχή, όμως, στη χαφιεδοφοβία, παιδιά. Να παίρνουμε τα μέτρα μας, να προσέχουμε σε ποιον μιλάμε και τι λέμε, αλλά να μην κατασκευάζουμε πλάσματα της φαντασίας μας, να μην βλέπουμε παντού χαφιέδες και ασφαλίτες που μας παρακολουθούν. Να θυμόμαστε τα διδάγματα των παλιών, που λένε πως ο ταξικός εχθρός έχει κάθε λόγο να καλλιεργεί τη χαφιεδοβοφία και το παντοδύναμο των μηχανισμών του, για να σπέρνει τον τρόμο, την παράλυση, την αδράνεια.
♦ Θέλω να γίνω αυτό που ήμουν τότε που ήθελα να γίνω αυτό που είμαι τώρα (σύνθημα στην πλατεία Εξαρχείων)
Και μας τι μας νοιάζει, ρε μεγάλε, τι ήσουν και τι έγινες, τι ήθελες τότε και τι θέλεις τώρα; Αν μας έδινες καμιά παραπάνω πληροφορία (ένα σύντομο βιογραφικό), ίσως να μπορούσαμε να κρίνουμε τη διαδρομή σου, αν και έχουμε την υποψία ότι δε θα δυσκολευόμασταν να μετατραπούμε σε μάντεις και να σου πούμε «τι θέλεις να γίνεις στο μέλλον». Κρίνοντας από την ακατάσχετη μπουρδολογία με την οποία κλέβεις χώρο από τους τοίχους.