♦ Συγκέντρωση ενάντια στο ρατσισμό – το φασισμό – την ξενοφοβία – Οχι στο μαύρο σκοταδισμό της πολιτικής των φασιστικών σχημάτων – Οχι στην «φιλοσοφία» και σαθρή «ηθική» που βασίζεται στο ρατσισμό και τον φυλετισμό – Πέμπτη 28/2 6:00μμ πλατεία Μαντώ Μαυρογένους Παροικία – ΠΑΡΟΣ Αντιφασιστική Πρωτοβουλία – Αυτοί που ευθύνονται για το ότι ο πόλεμος με το φασισμό είναι τόσο μακροχρόνιος, είναι αυτοί που κατά καιρούς του πρόσφεραν ειρήνη (αφίσα)
Η εκδήλωση έχει, βέβαια, πραγματοποιηθεί και κατέληξε σε επίθεση των ΜΑΤ, που ανέλαβαν να προστατεύ-σουν τους νεοναζί. Η εκ των υστέρων αναφορά στην αφίσα της γίνεται για να εξάρει την πρωτοβουλία. Προσυπογράφουμε…
♦ Kάλιο φασιστόδερνε παρά φασιστογύρευε – A (σύνθημα στην ΑνωΤούμπα)
Εδώ έχουμε τον ίδιο σκοπό (αντιμετώπιση του φασισμού) διατυπωμένο με διαφορετικό τρόπο. Για να ακριβολογούμε, πρόκειται για μια διαφορετική τακτική, η οποία έχει στο κέντρο της μια στρατιωτικού τύπου αντιπαράθεση με τους νεοναζί, τους οποίους εξακολουθεί ν’ αντιμετωπίζει σαν μια ολιγομελή συμμορία, όπως ήταν τα προηγούμενα χρόνια. Θα θέλαμε, με κάθε ειλικρίνεια, να ρωτήσουμε τον άγνωστό μας συνθηματογράφο: Τι θα κάνεις με τους γονείς που πάνε τα παιδιά τους στη νεοναζιστική «Διάπλαση των παίδων»; Θα ψάξεις να τους βρεις για να τους δείρεις κι αυτούς; Θα ψάχνεις να δείρεις μισό εκατομμύριο ανθρώπους σε όλη την Ελλάδα; Μήπως θα δείρεις και τους εξαθλιωμένους που στήνονται στην ουρά για να πάρουν μια σακούλα πατάτες που τους μοιράζουν ο Κασιδιάρης με τον Παναγιώταρο; Μια μικρή επαφή με την πραγματικότητα δείχνει πόσο «στον αέρα» είναι τέτοια συνθήματα. ‘Η δημιουργείς αντιφασιστικό πολιτικό ρεύμα ή χάνεις το παιχνίδι. Φυσικά και πρέπει να περιφρουρούνται χώροι και εκδηλώσεις από τους νεοναζί, φυσικά και πρέπει να χρησιμοποιηθεί βία ενάντιά τους, όμως το πρόταγμα δεν μπορεί παρά να είναι πολιτικό, γιατί το πρόβλημα αφορά την ίδια την κοινωνία πλέον.
♦ Κάτω η χούντα, ζήτω ο Ηρακλής (σύνθημα στον τοίχο της έδρας των «αυτόνομων» του Ηρακλή στη Θεσσαλονίκη)
Ο συνδυασμός του συνθήματος θυμίζει ένα γεγονός που συνέβη στα μέσα της δεκαετίας του '90 στα διόδια των Τεμπών. Οι αγρότες είχαν κόψει την κυκλοφορία στην εθνική οδό. Ηταν η εποχή που τα μπλόκα ήταν μπλόκα, όχι συγκεντρώσεις διαμαρτυρίας στους παράδρομους της εθνικής. Πούλμαν με οπαδούς του ΠΑΟΚ κατέβαιναν για κάποιο ματς στην Αθήνα και ζήτησαν από τους αγρότες να τους αφήσουν να περάσουν. Θα σας αφήσουμε, αν φωνάξετε ένα σύνθημα αλληλεγγύης τους είπε κάποιος καλαμπουρτζής αγροτοσυνδικαλιστής. Καταχαρούμενοι οι ΠΑΟκτζήδες, μαζεύτηκαν και φώναξαν στεντορεία τη φωνή: Αγρότη πεινάς, γαμιέται ο θρύλος κι ο Πειραιάς…
♦ Ελλάς, η γη της εισαγγελίας (ανυπόγραφο στένσιλ στην πλατεία Συντάγματος)
Σωστός…