♦ Νερό στο πάρκο τώρα! (πανό στο πάρκο Κύπρου και Πατησίων)
Ασπρα γράμματα σε γαλάζιο φόντο. Δεν έχει καμιά σημασία ποιοι έγραψαν το πανό, μολονότι όλοι φανταζόμαστε πως είναι κάποιοι από τους ανθρώπους που αγωνίστηκαν και κατάφεραν να σώσουν το πάρκο από την τσιμεντοποίηση. Το ίδιο το σύνθημα, όμως, αποτελεί κόλαφο για τον Καμίνη και ντροπή για τον αστικό πολιτισμό. Εχουν αφήσει τα δεντράκια του πάρκου, αυτά που φύτεψαν με τα χέρια τους εκείνοι που ξεσηκώθηκαν για ν’ αποτρέψουν το έγκλημα του Κακλαμάνη, απότιστα. Ο Καμίνης έκοψε το νερό και βγάζει το μίσος του στα δέντρα. Αυτός που οργανώνει αδίστακτα φιέστες με κάθε είδους καπιταλιστές, ποντάροντας στη βοήθειά τους για να εξασφαλίσει την επανεκλογή του, αφήνει τα δέντρα να ξεραθούν για να εκδικηθεί τους ανθρώπους που δεν άφησαν το πάρκο να γίνει τσιφλίκι των εργολάβων, αλλά υπερασπίστηκαν και διέσωσαν τον ανοιχτό και δημόσιο χαρακτήρα του.
♦ UNEMPLOYEE OF THE YEAR – UNITED COLORS OF BENETTON (διαφημιστική αφίσα και ολοσέλιδη καταχώρηση στις εφημερίδες)
Η νέα διαφήμιση της πολυεθνικής εταιρίας είναι εξ ολοκλήρου γραμμένη στ’ αγγλικά. Ακόμα και οι πληροφορίες για το πού μπορεί να απευθυνθεί όποιος θέλει ν’ αναδειχτεί «άνεργος της χρονιάς». Οχι λόγω του διεθνούς της χαρακτήρα, αλλά επειδή οι φλώροι στους οποίους απευθύνεται μιλούν όλοι αγγλικά. Μη τυχόν και βάλει υποψηφιότητα κάνας άνεργος βιομηχανικός εργάτης…
♦ Σεβασμός στους πεζούς – «Πεζή» (πανό)
Συγνώμη, αλλά εμάς μας ήρθε στο νου η γνωστή παροιμία για τον κόσμο που καίγεται και το (μπιπ) που χτενίζεται. Και βέβαια, υπάρχει πρόβλημα με την κυκλοφοριακή αγωγή στην Ελλάδα και βέβαια οι εποχούμενοι γράφουν εκεί που δεν πιάνει μελάνι τους πεζούς, αλλά εδώ έχουμε πρώτο μια γραφικότητα και δεύτερο μια καραμπινάτη αβάντα στον Καμίνη, που είναι ανάμεσα σε εκείνους που (μπιπ) πεζούς και εποχούμενους. Διαβάστε την ανακοίνωση με τίτλο «Μια διαμαρτυρία, αλλιώτικη από τις άλλες!» και θα καταλάβετε τι εννοούμε: «Στο πλαίσιο της συμμετοχής τους στις εκδηλώσεις για την Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κινητικότητας η πρωτοβουλία πολιτών για τα δικαιώματα των πεζών “ΠΕΖΗ”, πραγματοποίησε μια ξεχωριστή εκδήλωση. Στη συμβολή των οδών Καραγεώργη Σερβίας και Σταδίου, σημείο στο οποίο δεν υπάρχει φανάρι για τη διέλευση των πεζών και η κίνηση των οχημάτων είναι συνεχής, τα μέλη της οργάνωσης –που βρίσκονταν εκεί με αναρτημένο πανό “σεβασμός στους πεζούς” – “επιβράβευαν” τους ευαίσθητους οδηγούς, οι οποίοι σταματούσαν και έδιναν προτεραιότητα στους πεζούς που επιχειρούσαν να διέλθουν από το ένα πεζοδρόμιο στο άλλο, προσφέροντάς τους ένα τριαντάφυλλο και ευχαριστώντας τους για την ευαισθησία τους. Η δραστηριότητα αυτή επιλέχθηκε από τα μέλη του Συλλόγου, θεωρώντας ότι λειτουργεί περισσότερο παιδευτικά και ουσιαστικά μια θετική παρότρυνση των πολιτών από ότι μια στείρα καταγγελία και μια προσπάθεια στηλίτευσης των παραβατών. Αν και ήταν μάλλον μειοψηφία οι “ευαίσθητοι” οδηγοί δικύκλων και αυτοκινήτων, ωστόσο μια τέτοια προσπάθεια θα άξιζε να βρει μιμητές». Ο Καμίνης έστησε μια τεράστια προπαγανδιστική φιέστα (για το εισιτήριο στα μέσα μαζικής μεταφοράς, που ετοιμάζεται να ξαναπετάξει σε δυσθεώρητα ύψη, δεν είπε κουβέντα, βέβαια) και κάποιοι –είτε από αφέλεια είτε από ωφελιμιστικό υπολογισμό– έσπευσαν να τον συνδράμουν. Υπάρχουν περιπτώσεις που το γελοίο γίνεται εξοργιστικό.