♦ Δ.Ε.Θ.α περιμένουμε τις 4 Οκτώβρη!!! (σύνθημα)
Ανυπόγραφο το σύνθημα, σε μια γκαραζόπορτα στην Τσιμισκή, στη Θεσσαλονίκη, με τα τρία θαυμαστικά στο τέλος να υπομνηματίζουν ευστοχότατα το μήνυμα. Πόσοι θα μπορούσαν να το προσυπογράψουν; Στα λόγια πολλοί. Στην πράξη λίγοι. Οταν, λοιπόν, διαβάζετε διάφορες ηχηρές προεκλογικές διακηρύξεις, που δηλώνουν ότι η κάλπη δεν είναι το μείζον, διότι ο προσανατολισμός τους είναι ο αγώνας στους δρόμους και άλλα τέτοια, παρακαλούμε να κάνετε τρία πράγματα. Πρώτον, να ρωτήσετε αυτούς που υπογράφουν αυτές τις διακηρύξεις να σας δώσουν μια αναλυτική λίστα με τις ενέργειες που έκαναν, πριν και μετά την προηγούμενη συμμετοχή τους στις κάλπες, ώστε να αναπτυχθούν οι αγώνες στους δρόμους. Δεύτερο, να σας εξηγήσουν αναλυτικά τι δυνάμεις και δαπάνες διαθέτουν κάθε φορά που κατεβαίνουν στις κάλπες και τι τον υπόλοιπο καιρό. Τρίτο, να τους ρωτήσετε γιατί, αφού λένε ότι οι κάλπες δεν είναι το μείζον, δεν δοκιμάζουν μια φορά να καλέσουν το λαό (δηλαδή εσάς) σε αποχή, αλλά κάθε φορά τον καλούν να τους ψηφίσει; Οταν θα σας απαντήσουν (γιατί είναι σίγουρο ότι κάπως έτσι θα σας απαντήσουν), ότι είναι ζήτημα πολιτικής ωριμότητας του λαού, μπορείτε να βγάλετε ασφαλή συμπεράσματα για τη δική τους επαναστατική ωριμότητα.
♦ ΕΑΜ-ΕΛΑΣ-ΕΠΟΝ-ΔΣΕ ΚΚΕ (συνθημα στην Εθνική οδό Κορίνθου-Τριπόλεως)
Και μην ξεχνάτε, ο δρόμος των ΕΑΜ-ΕΛΑΣ-ΕΠΟΝ-ΔΣΕ δείχνει προς τις κάλπες της 4ης Οκτώβρη. Μη λαθέψετε και πάρετε τα βουνά «με το δισάκι σας στον ώμο». Αυτά είναι μόνο για τραγούδια κατά τις αγωνιστικές εκδρομές.
♦ Eθνικές Εκλογές 2009 – Νέα Δημοκρατία – Απόφαση ευθύνης (αφίσα)
Εκδηλη η αμηχανία ακόμα και στην αφίσα. Από πού να αντλήσουν έμπνευση οι δύσμοιροι οι διαφημιστές, όταν ο Καραμανλής βγήκε στη Θεσσαλονίκη και ζήτησε ψήφο για μια ακόμη διετία σκληρής λιτότητας, την οποία μάλιστα περιέγραψε με συγκεκριμένα αντιλαϊκά μέτρα; Τι να γράψουν; Ψηφίστε μας γιατί εμείς πηδάμε καλύτερα; Το ρίχνουν στη μπουρδολογία, λοιπόν, κι ο θεός βοηθός. Το ίδιο είχε κάνει ο Λαλιώτης το 1989, όταν κατέρρεε το ΠΑΣΟΚ κι έβγαλε κάτι αφίσες με λιβάδια γεμάτα από κίτρινα ηλιοτρόπια. Χρόνια αργότερα εξομολογήθηκε: Τι να ‘βαζα, ρε παιδιά, όταν μας είχε πάρει η κατηφόρα και δεν είχα τίποτα θετικό για να πιαστώ;
♦ Το εμείς πάνω από το εγώ (αφίσα του ΠΑΣΟΚ, με φωτογραφία του Γιωργάκη σε στιλ Ομπάμα)
Αντίθετα, οι Πασόκοι πετάνε. Μόνο που είναι απρόσεκτοι. Γίνεται να γράφεις «το εμείς πάνω από το εγώ» και να βάζεις μόνο τον αρχηγό, ο οποίος μάλιστα μιλάει συνεχώς σε πρώτο ενικό πρόσωπο;
♦
Η από πάνω κενή σειρά υποδηλώνει την απουσία οποιασδήποτε αφίσας από τον ΣΥΡΙΖΑ ή τον ΣΥΝ. Επειδή η στήλη τρέφει μια συμπάθεια για τους αναξιοπαθού-ντες, δεν θα σχολιάσει την καθυστέρηση, αλλά θα περιμένει υπομονετικά μέχρι να σκάσει η πρώτη αφίσα (ελπίζουμε να μη δοκιμάσει ο Καρίτζης να ξαναδουλέψει τους νέους με κείνα τα εξυπνακίστικα «φιλάμε με τα μάτια κλειστά, ψηφίζουμε με τα μάτια ανοιχτά ΣΥΡΙΖΑ»).