♦ Τι είναι η πατρίδα μας; ΟΛΑ είναι η πατρίδα μας: ΔΕΗ-ΟΤΕ-ΕΛΤΑ-ΟΑ-ΛΙΜΑΝΙΑ-ΕΥΔΑΠ. 3ωρη στάση εργασίας 15/5/08 (ΓΣΕΕ)
Οπου παρεμβαίνει η ΓΣΕΕ, τα πράγματα, τα θέματα, οι έννοιες, αποκτούν ένα ξεχωριστό περιεχόμενο. Γιατί η ΓΣΕΕ είναι θεσμός. Θεσμός του κράτους. «Κατόρθωσε» να μεταλλαχτεί σε θεσμό του κράτους. Τι νομίζετε, τζάμπα μας ζάλιζε το ΠΑΣΟΚ το ’81 για τις θεσμικές αλλαγές; Πέραν, βεβαίως, του κύρους της ως θεσμού, χαίρει μεγάλης εκτιμήσεως για τη συνέπεια με την οποία υπερασπίζεται τα συμφέροντα των υπόλοιπων θεσμών. Γιατί και ο ΣΕΒ θεσμός είναι. Να τι σημαίνουν οι θεσμικές αλλαγές. Μέχρι και ο ΣΕΒ έγινε προοδευτικός. Ξέρω, θα πείτε ότι οι εργαζόμενοι δεν την έχουν σε μεγάλη εκτίμηση τη ΓΣΕΕ, παρ’ ότι είναι θεσμός. Οι εργαζόμενοι είναι αχάριστοι. Τόση αύξηση πήραν και πάλι την αμφισβητούν. Τι λέγαμε; Α, για το άλλο περιεχόμενο που δίνει η ΓΣΕΕ σε ό,τι καταπιάνεται. Είναι γεγονός. Να, τώρα μας καλεί να υπερασπιστούμε τις μεγάλες ΔΕΚΟ. Είναι πατριωτικό μας καθήκον, μας λέει, να τις υπερασπιστούμε. Και ρίχνει και μια τρίωρη αιματηρή στάση εργασίας. Πάει και ο πατριωτισμός. Είναι και οι θεσμοί καμιά φορά χρήσιμοι.
♦ STOP. ΔΕΗ-ΟΤΕ-ΕΛΤΑ-ΟΑ-ΛΙΜΑΝΙΑ-ΕΥΔΑΠ. Η Δημόσια περιουσία είναι υπόθεση όλων! (ΓΣΕΕ)
Θα σας δώσω μια συμβουλή. Ξεκολλάτε από τις ταξικές αναλύσεις, τις ταξικές αλήθειες και τα υπόλοιπα ταξικά. Δείτε τα πράγματα με μια ευρύτητα. Σα να είσαστε ,ας πούμε, ΣΥΡΙΖΑ. (Λένε ότι η Ρόζα έφερε γκαντεμιά στο ΣΥΡΙΖΑ και τα γκάλοπ πήραν την κατιούσα. Ποιος το λέει; Μα οι άσπονδοι σύντροφοί τους). Με μια ευρύτητα πνεύματος, λοιπόν, αντιμετωπίζουμε το θέμα «κρατική-δημόσια περιουσία». Μας το λέει, άλλωστε, και η ΓΣΕΕ. Εντάξει, ρε παιδιά, δεν είναι σύμβαση αυτή που υπέγραψε, αλλά τι να κάνει, να πάρει τα όπλα; Ο,τι μπορεί κάνει. Τέλος πάντων. Η ΓΣΕΕ υπερασπίζεται τη δημόσια περιουσία. Πάει και η δημόσια υπηρεσία.
♦Οι εργαζόμενοι στους ΟΤΑ αγωνίζονται: Για Δημοτική Αστυνομία στην υπηρεσία των πολιτών για τη βελτίωση της καθημερινότητας και της ποιότητας ζωής. Για να μη μετατραπεί σε μηχανισμό καταστολής. Ημερίδα-Συζήτηση για τη Δημοτική Αστυνομία Πέμπτη 22/5/2008.
Θαυμάστε: Για να μη μετατραπεί η Δημοτική Αστυνομία σε μηχανισμό καταστολής!!! Δηλαδή, τώρα δεν είναι μηχανισμός καταστολής; Είναι μηχανισμός που βοηθάει τους πολίτες!!! Δεν το είχα καταλάβει, το ομολογώ. Γι’ αυτό κυνηγάει τους μικροπωλητές, τους μαύρους, τους κίτρινους και τους υπόλοιπους. Για το καλό τους. Α, δε σας διαφεύγει, ελπίζω, ότι η ηγεσία της ΠΟΕ-ΟΤΑ έδωσε με μεγάλη συνέπεια τη μάχη ενάντια στον αντι-ασφαλιστικό νόμο. Λόγω της γνωστής αγωνιστικότητάς της προσεγγίζει το θέμα «Δημοτική Αστυνομία» με τόση ορθότητα. Οχι, το που γίνεται η… ημερίδα δεν το γράφουμε. Παραέχετε πάρει φόρα τελευταία.
♦ Για να μην γίνει ο Νέος Κόσμος… «Τρίτος κόσμος». Ο Α.Π.Σ. Πήγασος σας καλεί στην συγκέντρωση διαμαρτυρίας που θα γίνει την Τρίτη 13/5/2008 και ώρα 18:30. Θα επακολουθήσει πορεία.
Εμπρός, σύντροφοι, στον αγώνα να γίνει ο Νέος Κόσμος Κηφισιά, Εκάλη κλπ. Και σεις να γίνετε βιομήχανοι, επιχειρηματίες, βουλευτές κ.ο.κ. Τι άλλο ιδανικό να έχει κανείς σ’ αυτή την κοινωνία;