Αγαπητά μου παιδιά
Θα πληροφορηθήκατε ασφαλώς ότι «δεν υπάρχει σάλιο» μηδέ για φτύσιμο (ει μη μόνον δια γλείψιμο). Μερικοί της γενιάς μου, της «χαμένης γενιάς της μεταπολίτευσης» όπως την αποτύπωσαν η Βίκυ Χαρισοπούλου σ’ ένα νοσταλγικό βιβλίο και ο Νίκος Πορτοκάλογλου σ΄ένα ντετερμινιστικό τραγούδι, αστειευόμενοι λένε ότι ακούνε τη λέξη «λιτότητα» από τον καιρό της μεταπολίτευσης. Αστειευόμενοι, γιατί η «οικονομική στενότητα» και «κρίση» που διέρχεται η χώρα, ξεκινά από τον καιρό του Ιωάννη Καποδίστρια, αυτής της λαμπρής, πάνσεπτης και άμωμης μορφής που επελέγη μάλιστα να δώσει το όνομά της στον αυτοδιοικητικό χάρτη της χώρας (…με τα γνωστά αποτελέσματα). Εκτοτε δημιουργήθηκαν οι συνέπειες, με τον Εμμανουήλ Ροΐδη, τους Υδραίους και εν χορώ φτωχούς τε και πλούσιους να τον βρίζουν («διώξαμε τον έναν τύραννο και μας κυρίευσε ο άλλος»), την ώρα που βοούσε όλη η Ευρώπη για τα ληστρικά δάνεια. Οπως αυτό της αγγλικής κυβέρνησης που για 250 χιλιάδες χρέωσε την Ελλάδα με 800, κάνοντας να ωχριούν ακόμα και οι σημερινοί τραπεζικοί και μη ληστές-τοκογλύφοι! Τα πρωτόλεια, πρωτογενή και διδακτικά Καποδιστριακά βήματα ακολουθούνται ως σήμερα σε κάθε τομέα. Αυτά διδαχτήκαμε, αυτά ξέρουμε, αυτά εμπιστευόμαστε. Αυτός χορήγησε ανώτερα αξιώματα στους συγγενείς του, ενώ ο αδερφός του Αυγουστίνος, έγινε αρχιστράτηγος χωρίς να είναι καν στρατιώτης! Γιατί λοιπόν φωνάζουν οι τωρινοί για τους συμβούλους της Τίνας, της Κατίνας και τους «συνομιλητές» των υπουργείων, γ@μώ τα υπουργεία μου;
Ομως, όλα αυτά τα περί έλλειψης σάλιου, επισκιάζουν μερικά κρίσιμα ζητήματα. Η λαϊκή μούσα τα έχει κατα…γραμμένα, αρχής γενομένης από τις ζυμώσεις, ομφαλοσκοπήσεις και εσωστρεφείς δράσεις εκεί αριστερά (όπως κοιτάμε από πέρα):
Τα προβλήματα όμως δε λείπουν και από το σημερινό γκουβέρνο των 132 ημερών (στον τέταρτο μήνα –λίγο νωρίτερα από το κανονικό– άρχισαν να βγάζουν δοντάκια τα χρυσά μου), τον ακάλυπτο χώρο μεταξύ δεξιάς, κέντρου και αριστεράς (όπως κοιτάμε από την ταράτσα):
Και φυσικά προβλήματα έχει και η άλλη πλευρά. Διότι, μπορεί ο Ιανός να έχει δύο πρόσωπα, αλλά το κεφάλι του είναι ένα και πλήττεται επ’ αμφοτέρω σε περίπτωση εγκεφαλικού:
Beer-Billy