Το να σε χτυπά ο Πεταλωτής σήμερα είναι τίτλος τιμής. Τι γίνεται, όμως, όταν ο Πεταλωτής έχει δίκιο, έστω κι αν τα λέει τσάτρα-πάτρα (Πεταλωτής είν’ αυτός); «Ας μην ξεχνάμε ότι συγκεκριμένες ιδεολογίες, στο Πολυτεχνείο, θεωρούσαν ότι αυτό το κίνημα, τότε, ήταν προβοκατόρικο. Και εδώ, αν και θα κατηγορηθώ εγώ για προβοκάτορας τώρα, γνωρίζουμε ότι η φοιτητική παράταξη του ΚΚΕ, τότε, χαρακτήριζε προβοκάτορες αυτούς οι οποίοι ήταν στο Πολυτεχνείο», δήλωσε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος. Ανέλαβε να του απαντήσει ο «Ριζοσπάστης», ο οποίος σε ασυνήθιστα χαμηλά τόνους μίλησε για «αθλιότητα από την πλευρά της κυβέρνησης να ανατροφοδοτεί με τον πλέον επίσημο τρόπο τις προβοκατόρικες “αναλύσεις” των πιο χυδαίων αντικομμουνιστών για τη συμβολή του ΚΚΕ στον αντιδικτατορικό αγώνα».
Ποιες «αναλύσεις», ωρέ παιδιά του Περισσού; Η περιβόητη «Πανσπουδαστική» Νο 8 δεν είναι αυτή που χαρακτήριζε «300 προβοκάτορες του Ρουφογάλη και της ΚΥΠ» τους φοιτητές που κατέβηκαν με πορεία από τη Νομική και κλείστηκαν στο Πολυτεχνείο; Από τότε «προβοκάτορες» βλέπατε σε κάθε μαχητική εκδήλωση του λαού και της νεολαίας. «Προβοκάτορες» το 1973 στο Πολυτεχνείο, «προβοκάτορες» και «χουντικά σταγονίδια» το 1975-76 στις συγκρούσεις εργατών με την αστυνομία, «προβοκάτορες» και «ασφαλίτες» στη νεολαιίστικη εξέγερση το Δεκέμβρη του 2008. «Προβοκάτορες» θα βλέπετε σε κάθε μαχητική έκφραση της λαϊκής πάλης, γιατί το δόγμα σας, διατυπωμένο από χειλέων Αλέκας από το βήμα της Βουλής, ήτοι από το βάθρο της αστικής δημοκρατίας, λέει ότι «στη λαϊκή επανάσταση δεν θα σπάσει ούτε ένα τζάμι».