♦ Διαφάνεια!
Οπως γράφουν τα παπαγαλάκια του Μαξίμου, τώρα που ξανάνοιξε η κουβέντα για τη συνταγματική αναθεώρηση, αναμένεται ο Τσίπρας να συγκεκριμενοποιήσει και να καταθέσει την πρόταση του ΣΥΡΙΖΑ, κεντρική θέση στην οποία θα κατέχει η ενίσχυση της διαφάνειας του κράτους, με έμφαση στην πρόσβαση των πολιτών στα δημόσια έγγραφα!
Τονίζουμε αυτό ειδικά το σημείο, γιατί ως εφημερίδα έχουμε άφθονη εμπειρία για το πώς αντιλαμβάνεται ο ΣΥΡΙΖΑ τη διαφάνεια. Ζητήσαμε κάποια στοιχεία από την ΑΑΔΕ, αρνήθηκε να μας τα δώσει, ζητήσαμε και πήραμε εισαγγελική παραγγελία, ανάγκασαν τον εισαγγελέα να ανακαλέσει την παραγγελία του! Ζητήσαμε κάτι τυπικά στοιχεία από τον ΕΦΚΑ και την υπόθεση χειρίστηκε προσωπικά ο πρώην διοικητής του, ο οποίος λίγο πριν αποπεμφθεί (για άλλους λόγους) από τον Πετρόπουλο, είχε διατάξει τις υπηρεσίες να μη μας δώσουν τα στοιχεία. Ετσι αντιλαμβάνεται ο ΣΥΡΙΖΑ τη διαφάνεια και την πρόσβαση των πολιτών στα δημόσια έγγραφα. Χρόνια τώρα κάνουμε ρεπορτάζ και ζητούμε πρόσβαση σε δημόσια έγγραφα. Τόσα εμπόδια που βρίσκουμε από τον μηχανισμό του ΣΥΡΙΖΑ δεν είχαμε βρει από τους μηχανισμούς των προηγούμενων κυβερνήσεων.
♦ Αγιατολάχ
Η Ελλάδα είναι μια σύγχρονη αστική δημοκρατία, δυτικού τύπου, στην οποία «κυβερνά» ο ορθός λόγος, όπως εκφράστηκε από τους κλασικούς του Διαφωτισμού. Μια ακόμα απόδειξη πήραμε στις 25 του Μάρτη, με τη δήλωση που έκανε ο μέγας τελετάρχης της στρατιωτικής παρέλασης, υπουργός Εθνικής Αμυνας Πάνος Καμμένος, η οποία κορυφώθηκε ως εξής (σύντροφοι διορθωτές, μην αλλάξετε τα κεφαλαία, είναι του πρωτότυπου, όπως αναρτήθηκε στην επίσημη ιστοσελίδα του ΥΕΘΑ): «Με Προστάτιδα την Υπέρμαχο Στρατηγό και τους Προστάτες Αγίους των Ενόπλων Δυνάμεων, με την υψηλή ηθική προετοιμασία του στρατεύματος, τον επαγγελματισμό, την εκπαίδευση και τα μέσα, οι ελληνικές Ενοπλες Δυνάμεις είναι έτοιμες να διασφαλίσουν την ειρήνη, αλλά και να νικήσουν όποιον τολμήσει να προκαλέσει».
ΥΓ1. Μπροστά στα παραπάνω η αναφορά από τον μέγα τελετάρχη στην «ημέρα της Εθνικής Παλιγγενεσίας» υπήρξε απλώς πταίσμα.
ΥΓ2. Τα σαρδάμ του Τσίπρα που δυο φορές απεκάλεσε τα «ηρωϊκά Ψαρά» «ειρωνικά Ψαρά» δεν είναι τίποτα μπροστά στο… γραπτό σαρδάμ του κυρ-Φώτη του Κουβέλη, που ακόμα να συνηθίσει το κυβερνητικό του πόστο και αντί για ΑΝΥΕΘΑ υπογράφει ως ΑΝΥΕΦΑ. Ιδού η φωτογραφία και το σχόλιο από την ιστοσελίδα https://indexanthi.gr:
«Νέα αρχικά που δεν γνωρίζουμε;
Ζαλίστηκε το θήτα, έπεσε κι έγινε φι;
Ζαλίστηκε ο ίδιος;
Κάθε εξήγηση δεκτή…».
♦ Περί «φερόμενων»
Επισήμως, η κυβέρνηση μιλά για «φερόμενους ως εμπλεκόμενους» στο σκάνδαλο Novartis. «Δεν υπάρχει κατηγορία, υπάρχουν μόνο καταθέσεις μαρτύρων», σκίζει τα ρούχα του ο επί της Δικαιοσύνης Κοντονής. Ο κυρ-Αλέκος ο Φλαμπουράρης, όμως, δε δεσμεύεται από τέτοιες… τυπικότητες, «τεκμήριο αθωότητας» και άλλα τέτοια… αστικά. «Στο Μέγαρο Μαξίμου σήμερα δεν υπάρχουν σκοτεινά δωμάτια και τροχήλατες βαλίτσες, όταν μάλιστα σ’ αυτή τη μικρή χώρα όλα μαθαίνονται εν τέλει, και ο κόσμος το γνωρίζει καλά ότι εμείς δεν είμαστε ίδιοι με τους προηγούμενους», λέει με νόημα στην αγαπημένη του ΕφΣυν. Τ' άκουσες, Σαμαρά; Εσένα αφορούν οι τροχήλατες βαλίτσες.
♦ Μπίζνες
Κοινή δήλωση ετοιμάζουν οι δήμαρχοι του Βορείου Αιγαίου και οι δήμαρχοι των απέναντι τουρκικών πόλεων. Στη δήλωση θα τονίζονται τα εξής: «Το Αιγαίο είναι μια θάλασσα ειρήνης ασφάλειας και συνεργασίας. Οι διεθνείς συμφωνίες και το διεθνές δίκαιο είναι το στέρεο έδαφος για την ειρηνική συνύπαρξη και τη φιλία των λαών μας. Οι τοπικές μας κοινωνίες επιθυμούν την ειρηνική συμβίωση και την εμπέδωση του αισθήματος ασφάλειας.Αντιμετωπίζοντας ίδιες προκλήσεις αλλά και προβλήματα επιδιώκουμε κοινές δράσεις που ωφελούν τους συμπολίτες μας. Θα συνεχίσουμε να αναζητούμε την αμοιβαία επωφελή συνεργασία σε πολιτιστικό, κοινωνικό και οικονομικό επίπεδο».
Η τουριστική σεζόν αρχίζει και οι καπιταλιστές του τουρισμού δε θέλουν κλίμα που θα διώχνει τους τουρίστες. Κι αυτό αφορά περισσότερο τους καπιταλιστές των τουρκικών παραλίων που μέσω των δημάρχων τους στέλνουν ένα μήνυμα στον Ερντογάν, να χαμηλώσει τους τόνους της εθνικιστικής ρητορικής. Αλλά και στον Κιλιντζάρογλου του κεμαλικού CHP, που είναι το πρώτο κόμμα στις μεγάλες τουρκικές πόλεις της ζώνης του Αιγαίου.
♦ Περί κωλοτούμπας
Μπουμπούκος, επιστολή προς Μ. Κοττάκη, δημοσιεύτηκε στη «δημοκρατία»: «Ομως, προς ενημέρωσή σας, εγώ πριν καν ξεσπάσει η σκευωρία, όταν τα κυβερνητικά παπαγαλάκια τη διέρρεαν, έσπευσα αμέσως στον Κυριάκο Μητσοτάκη και του έθεσα υπόψιν την παραίτησή μου. Αυτή άλλωστε είναι πάντα στη διάθεσή του, καθώς αυτός με διόρισε Αντιπρόεδρο της ΝΔ. Ο Πρόεδρος λοιπόν δεν συζήτησε καν αυτό το ενδεχόμενο στηρίζοντάς με εμπράκτως και σταθερά».
Μπουμπούκος, συνέντευξη στα «Νέα», τρεις μέρες αργότερα: «Δεν υπάρχει κανένα θέμα παραίτησής μου. Ούτε και υπήρξε ποτέ. Αυτό που ανέφερα είναι η πάγια θέση όλων των στελεχών της ΝΔ ότι η παραίτησή μας είναι πάντα στη διάθεση του προέδρου Κυριάκου Μητσοτάκη».
Η κωλοτούμπα είναι προφανέστατη. Το κίνητρο ψάχνουμε. 'Η ο Μπουμπούκος φοβάται ότι ο Κούλης μπορεί να κάνει δεκτή την παραίτηση που ο ίδιος δήλωσε ότι υπέβαλε ή ο Κούλης του είπε να το μαζέψει, για να μη φαίνεται ότι η παραίτηση έχει υποβληθεί και είναι ο Κούλης αυτός που δεν την αποδέχτηκε, οπότε ο Μπουμπούκος θα φαίνεται σαν πολιτικός της ευθύνης και ο Κούλης σαν πολιτικός που τρέμει να αναλάβει ευθύνες.
♦ Δούλεμα ή ομολογία;
«Για εμάς, όπως καταλαβαίνετε, είναι η πρώτιστη προτεραιότητα τα Συνέδρια για την Παραγωγική Ανασυγκρότηση, καθώς γίνονται σε μια περίοδο που κάνουμε τα τελευταία βήματα για την έξοδο από το καθεστώς του μνημονίου. Και γι’ αυτόν ακριβώς το λόγο έχουν πάρα πολύ μεγάλη σημασία, καθώς πάνω στα Παραγωγικά Συνέδρια θα αποφασιστεί ο κύριος σχεδιασμός μας για τη δημιουργία ενός νέου παραγωγικού μοντέλου. Καταλαβαίνετε ότι πρόκειται για μια από τις κύριες προτεραιότητες της κυβέρνησης, ειδικά τώρα που, ξέρετε, στις 27 Απριλίου πρέπει να καταθέσουμε στους δανειστές μας και το σχέδιο, το στρατηγικό αναπτυξιακό σχέδιο για τη χώρα, το οποίο επί της ουσίας θα περιγράφει τους βασικούς πολιτικούς στόχους για την οικονομική πολιτική και την αναπτυξιακή πολιτική για τα επόμενα χρόνια». Τζανακόπουλος έφα (συνέντευξη στον Ρ/Σ «ΣΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ»).
Οτι προσπαθούν να δουλέψουν τον ελληνικό λαό είναι σίγουρο. Αυτές οι φιέστες που τις ονομάζουν αναπτυξιακά συνέδρια είναι απλώς ευκαιρίες προβολής του Τσίπρα και ανάπτυξης των «κονέ» των υπουργών με ντόπιους καπιταλιστές και άλλους «διαμορφωτές της κοινής γνώμης». Τον ψηφοθηρικό και ρουσφετολογικό μηχανισμό τους προσπαθούν να ενισχύσουν. Πρακτικά δεν έχουν καμιά σημασία οι φλυαρίες που εκφέρονται από το βήμα αυτών των συνεδρίων. Από την άλλη, η παπάρα του Τζανακόπουλου μπορεί να εκληφθεί και ως ομολογία του ότι το μετα-μνημόνιο δε φτιάχνεται στην Αθήνα αλλά στις Βρυξέλλες. Εκτός αν υπάρχουν αφελείς που θα πιστέψουν ότι τα «αναπτυξιακά συνέδρια» αποτελούν τη βάση του «ολιστικού σχεδίου αναπτυξιακής στρατηγικής», που θα παρουσιάσει ο Τσακαλώτος στους ιμπεριαλιστές δανειστές και ότι αυτοί θα σηκωθούν όρθιοι και θα χειροκροτήσουν.
Δηλαδή, οι ιμπεριαλιστές θα αποδεχτούν ως μετα-μνημόνιο τα… αναπτυξιακά συνέδρια.
♦ Παλιά του τέχνη κόσκινο
«Αποκάλυψη-βόμβα» έκανε ο Σταύρος Θεοδωράκης σε τηλεοπτική του συνέντευξη. Ο Ερντογάν, είπε, ζήτησε από τον Ζόραν Ζάεφ αεροπορική βάση στα Σκόπια ως αντάλλαγμα της στήριξης και της βοήθειας που η Τουρκία προσφέρει στη Δημοκρατία της Μακεδονίας. «Θα επιτρέψουμε να έχουμε και στα βόρεια σύνορά μας τουρκική βάση τόσο κοντά στην Θεσσαλονίκη;» κατέληξε ο Θεοδωράκης, ανεβάζοντας την… εθνική αγωνία στα ύψη. Τη δουλειά αυτή, τον ραδιοτηλεοπτικό γκεμπελισμό, την έχει μάθει καλά τόσα χρόνια στο ραδιόφωνο και την τηλεόραση. Ετσι, κατασκευάζει μια είδηση (αλήθεια, πώς ξέρει ότι ο Ερντογάν ζήτησε αεροπορική βάση από τον Ζάεφ;) για να διευκολύνει τον Τσίπρα στους χειρισμούς του.
♦ Ο,τι φάμε κι ό,τι πιούμε
Η είδηση αρχικά παρουσιάστηκε «κιτρινιάρικα». Σα να φτιάχτηκε μια τροπολογία ειδικά για τον Μπαλαούρα. Για να μπορεί αυτός να εισπράττει ολόκληρη τη σύνταξή του ως συνταξιούχος της ΤτΕ, παράλληλα με τη βουλευτική αποζημίωση, χωρίς να υφίσταται την περικοπή που υφίστανται άλλοι συνταξιούχοι. Αποδείχτηκε ότι δεν ήταν τροπολογία, αλλά εγκύκλιος (ο συντάκτης των «Νέων» δεν μπορεί να διακρίνει μεταξύ νομοθετικής διάταξης και εφαρμοστικής εγκυκλίου), η οποία μπορεί να μην έγινε ειδικά για τον Μπαλαούρα, αλλά και για άλλους συνταξιούχους της ΤτΕ, που εργάζονται στον ιδιωτικό τομέα. Η εξαίρεση έχει επιβληθεί από την ίδια την ΕΚΤ και διαπερνά την ασφαλιστική νομοθεσία.
Υπάρχει, όμως, και θέμα Μπαλαούρα, καθώς είναι ο μόνος βουλευτής μ' αυτή την ιδιότητα. Γιατί, άραγε, δε ζήτησε την αυτοεξαίρεσή του από τη συγκεκριμένη διάταξη, η οποία αφήνει άθιχτη τη σύνταξή του, σε αντίθεση με ό,τι ισχύει για τις υπόλοιπες συντάξεις; Ρητορικό είναι, βέβαια, το ερώτημα. Εδώ ο Μπαλαούρας πήρε το «κοινωνικό μέρισμα» το 2016 και δήλωσε ότι θα το επιστρέψει μόνο όταν τον «έκραξαν» οι πρώην συνάδελφοί του (εργαζόμενοι και συνταξιούχοι). Θα μπορούσε να κάνει το ίδιο και με το κομμάτι της σύνταξης που δεν περικόπτεται.
![](/wp-content/uploads/2020/08/2201/content_dimarxos-mykonou-trump.jpg)
Ο ένας από τους δύο που χασκογελάνε, νομίζοντας ότι έβγαλαν «σέλφι» με τον Τραμπ (μάλλον αυτός αριστερά) είναι ο δήμαρχος Μυκόνου. Φρόντισε να ενημερώσει ότι «αποτελεί ιδιαίτερη χαρά και τιμή η πρόσκληση που λάβαμε από τον Πρόεδρο των ΗΠΑ για να συνεορτάσουμε την Ημέρα της Ελληνικής Ανεξαρτησίας στον Λευκό Οίκο». Τι να πεις; O tempora o mores…