Ο Νονός
Το τρίτο μέρος της τριλογίας «Ο Νονός», του Φράνσις Φορντ Κόπολα, ξεκινά με μια τελετή βράβευσης του ντον Κορλεόνε από το Βατικανό. Στην τελετή παρευρίσκεται «όλος ο καλός ο κόσμος». Μετά, βλέπουμε το παζάρι ανάμεσα στον ντον και τον καρδινάλιο-εκπρόσωπο του Βατικανού. «Ο καλός ο κόσμος» απουσιάζει. Παρευρίσκονται μόνο ο ντον, ο καρδινάλιος και οι νομικοί τους σύμβουλοι.
Την 1η Ιούνη του 2017, στην αίθουσα τελετών του ΑΠΘ, είχαμε μια πραγματική και όχι κινηματογραφική τελετή. Ηταν εκεί «όλος ο καλός ο κόσμος»: ο μητροπολίτης Ανθιμος, που τέλεσε τον αγιασμό, οι υφυπουργοί Αμανατίδης (ΣΥΡΙΖΑ), Κόλλια-Τσαρουχά και Ζουράρις (ΑΝΕΛ), βουλευτές, ο δήμαρχος Μπουτάρης κ.ά. Η εκδήλωση τελούσε «υπό την Αιγίδα της Α.Ε. του Προέδρου της Δημοκρατίας, Κυρίου Προκοπίου Παυλόπουλου». Ολοι αυτοί συγκεντρώθηκαν για να δώσουν «το εναρκτήριο λάκτισμα λειτουργίας της Επώνυμης Εδρας Ποντιακών Σπουδών στη Φιλοσοφική Σχολή του ΑΠΘ», η οποία «θα λειτουργήσει με την υποστήριξη του Φιλανθρωπικού Ιδρύματος “Ιβάν Σαββίδης“»! «Το Φιλανθρωπικό Ιδρυμα Ιβάν Σαββίδη, με αυτή τη χορηγία, αναβιώνει μια παλιά ελληνική συνήθεια στήριξης του Σχολείου που εδράζεται στην ακλόνητη πίστη της ελληνικής κοινωνίας στο “Εκ Παιδείας Αρξασθαι.” Δηλώνει, έτσι, το Ιδρυμα την εμπιστοσύνη του στην εκπαίδευση και το μέλλον των νέων μας», είπε στον χαιρετισμό του ο πρύτανης του ΑΠΘ Μήτκας.
Κάθε ομοιότητα με πρόσωπα και καταστάσεις είναι ασφαλώς… συμπτωματική. Αλλωστε, ο Κόπολα έφτιαξε μια… φανταστική τριλογία. Γι' αυτό και έδειξε και το παρασκήνιο που στην ελληνική περίπτωση δεν το είδαμε (στην πραγματική ζωή ποτέ δε φαίνεται – άλλωστε τι παρασκήνιο θα ήταν άμα γινόταν σε κοινή θέα).
ΥΓ. Η εφημερίδα μας, σχολιάζοντας την αηδιαστική φιέστα του ΑΠΘ, έγραφε στο φύλλο της 17ης Ιούνη του 2017: «Επί ΣΥΡΙΖΑ όλ' αυτά. Του κόμματος που υποτίθεται πως ομνύει στη δημόσια εκπαίδευση. Ενας καπιταλιστής, που ενέσκυψε ως κομήτης στην ελληνική πιάτσα εδώ και μερικά χρόνια, χτίζει τα ερείσματά του στη Βόρεια Ελλάδα, με την αμέριστη βοήθεια των Σαμαροβενιζέλων προηγουμένως, των Τσιπροκαμμένων τώρα. Πάτησε πόδι και στο δεύτερο μεγαλύτερο πανεπιστήμιο της χώρας, χτίζοντας μεθοδικά το προφίλ του “εθνικού ευεργέτη“, το οποίο του είναι απαραίτητο για να προωθήσει τις μπίζνες του».
Να τον χαίρονται
Λόρδος Μπάιρον, Ζιλ Ντασέν, Ζακλίν ντε Ρομιγί… Ιβάν Σαββίδης. Οι μόνοι που πολιτογραφήθηκαν Ελληνες με τιμητική πολιτογράφηση. Οι συγκρίσεις ανάμεσα στα πρόσωπα είναι προφανείς. Ο τελευταίος των τιμητικώς πολιτογραφηθέντων πολιτογραφήθηκε τον Γενάρη του 2013, με προεδρικό διάταγμα που εισηγήθηκε ο αναπληρωτής υπουργός Εσωτερικών Χαράλαμπος Αθανασίου και υπέγραψε ο πρόεδρος της Δημοκρατίας Κάρολος Παπούλιας. Το σκεπτικό, όπως αποτυπώνεται στο ΦΕΚ 56Β/16.1.2013, στηρίζεται «στο γεγονός ότι ο ομογενής αλλοδαπός Ιβάν Σαββίδη προσέφερε εξαιρετικές υπηρεσίες στην Ελλάδα, καθώς προώθησε τη διατήρηση της ελληνικής συνείδησης και του ελληνικού ιδεώδους στον χώρο των ομογενών μας στη Ρωσία και τις χώρες της Πρώην Σοβιετικής Ενωσης, συνέβαλε στην ενδυνάμωση της απανταχού ορθοδοξίας και επέδειξε πλούσιο φιλανθρωπικό και πολιτιστικό έργο και ενεργό
συμμετοχή και συνδρομή στη ζωή της σύγχρονης Ελλάδας».
Οι Σαμαροβενιζέλοι τον πολιτογράφησαν Ελληνα με τιμητική πολιτογράφηση και άρχισαν τις μπίζνες μαζί του, οι Τσιπροκαμμένοι τον κληρονόμησαν και συνέχισαν τις μπίζνες. Δε βλέπουμε τίποτα περίεργο σ' αυτή τη σκυταλοδρομία.
Αγάπες…
«Ενόψει της επικείμενης συνάντησής του με τον Πρωθυπουργό, καλωσορίζουμε τον Στ. Θεοδωράκη στις θέσεις των ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ και ειδικά στην πρόταση του Προέδρου μας Πάνου Καμμένου για σύσταση Συμβουλίου Εθνικής Ασφαλείας. Ο κ. Καμμένος από την πρώτη στιγμή της ίδρυσης του Κινήματός μας είχε προτείνει τη δημιουργία υπό τον Πρωθυπουργό Συμβουλίου Εθνικής Ασφαλείας για τον σχεδιασμό Εθνικής στρατηγικής και τη διαχείριση κρίσεων. Θα ήταν προς το συμφέρον της Πατρίδας μας ο Στ. Θεοδωράκης να μην εκμεταλλεύεται τα ευαίσθητα εθνικά θέματα για την εξυπηρέτηση μικροκομματικών και ιδιοτελών σκοπιμοτήτων».
Εμάς, γιατί αυτή η δήλωση της εκπροσώπου Τύπου των ΑΝΕΛ μας φαίνεται περισσότερο ως έκφραση ενόχλησης με αποδέκτη τον Τσίπρα; Δεν είναι και δύσκολη η εξήγηση. Αν ο Θεοδωράκης κάνει μικροκομματικά παιχνίδια και εξυπηρετεί ιδιοτελείς σκοπιμότητες, γιατί τον δέχτηκε ο Τσίπρας; Κι αν ο τελευταίος βρήκε ενδιαφέρουσα την πρόταση Θεοδωράκη για σύσταση Συμβουλίου Εθνικής Ασφάλειας, γιατί δεν έδειξε το ίδιο ενδιαφέρον για την πρόταση που έχει κάνει ο Καμμένος από συστάσεως ΑΝΕΛ, όπως λέει η κυρα-Μανταλένα; Η ενόχληση είναι προφανής και -πέραν όλων των άλλων- εξηγείται και από την… αγάπη με την οποία υποδέχτηκαν οι συριζαίοι τη θέση του Καμμένου ότι οι δύο κρατούμενοι στην Τουρκία στρατιωτικοί είναι όμηροι.
Παράλληλα
Ο Κουβέλης πήγε στην Ορεστιάδα και συναντήθηκε με τους γονείς των δύο στρατιωτικών που είναι κρατούμενοι στην Τουρκία. Δεν πήγε μόνος του, αλλά συνοδευόμενος από τον αρχηγό του ΓΕΣ Αλκιβιάδη Στεφανή. Θυμίζουμε ότι πριν από μερικές μέρες ήταν ο αρχηγός ΓΕΕΘΑ ναύαρχος Αποστολάκης που συναντήθηκε στο γραφείο του στο Πεντάγωνο με τον αμερικανό πρέσβη Τζ. Πάιατ, την ίδια ώρα που ο Καμμένος, δυο ορόφους χαμηλότερα, τραπέζωνε κάτι απόστρατους. Είναι φανερό, ακόμα και στο επίπεδο των συμβολισμών, ότι το Μαξίμου στήνει ένα παράλληλο σύστημα, διαμηνύοντας μ' αυτόν τον τρόπο ότι ο Καμμένος είναι… συμβολικός υπουργός. Και ο Κουβέλης αποδεικνύεται κατάλληλος γι' αυτόν τον ρόλο. Οχι μόνο λόγω εμπειρίας, όχι μόνο λόγω των… φιλικών αισθημάτων που τρέφει για τον Καμμένο, αλλά γιατί είναι αποφασισμένος να μην αφήσει ανεκμετάλλευτη την ευκαιρία που του έδωσε (έστω και την τελευταία στιγμή) ο Τσίπρας.
Κιτρινιές
Ξεσπάθωσε ο Βαξεβάνης κατά των καπιταλιστών που παίζουν τα παιχνίδια τους με όπλα τις ποδοσφαιρικές ομάδες. Και… δε χαρίστηκε σε κανέναν: «Επί δεκαετίες ο Γιώργος Βαρδινογιάννης έμπαινε στα γήπεδα με το πιστόλι. Τον κατέγραφαν οι φωτογραφίες όταν το τράβαγε, αλλά κανένας δεν τολμούσε να πιάσει το όνομά του επί ματαίω. Ο Βγενόπουλος άδειαζε Τράπεζες αλλά ήταν Πρόεδρος. Ο Γιάννης Αλαφούζος έδειχνε κάθε μέρα ένα μισητό πρόσωπο Μαρίας Αντουανέτας αλλά αντιστάθμιζε την εικόνα του με την λαοφιλία του ποδοσφαίρου. Ο Μελισσανίδης έκλεινε δουλειές με τις ευλογίες του Σαμαρά αλλά στο μυαλό των ηλίθιων κάποιοι επιβουλεύονταν και αυτόν τον Πρόεδρο. Και φτάσαμε στο σημείο, ο Μαρινάκης να πρέπει να απολογηθεί γιατί μια εταιρεία του φαίνεται να χρηματοδοτεί τα παλικάρια του Noor 1, αλλά να υπάρχουν άνθρωποι που λένε πως δεν πρέπει να απολογηθεί γιατί χτυπιέται η ομάδα. Ο Λάσκαρης του μπασκετικού Αρη και συνεταίρος της Μαρέβας εμφανίζεται να ξεπλένει μαύρο χρήμα αλλά μην ακουμπάτε τον Πρόεδρο. Χθες ο Ιβάν Σαββίδης, ένας επιχειρηματίας που το 2012 πήρε τον ΠΑΟΚ και το Μακεδονία Παλλάς και το 2013 τη ΣΕΚΑΠ (και αυτός επί Σαμαρά), επέλεξε να εισβάλει με το κουμπούρι στο γήπεδο. Και υπάρχουν δημοσιογράφοι και πολίτες που λένε είναι λογικό να γίνει».
Εχουμε άφθονο Σαμαρά, λίγο Κούλη (μέσω Μαρέβας) και καθόλου ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ. Σαν να μην ήταν ο Φλαμπουράρης που έκλεινε «ντιλ» με τον Μελισσανίδη και το κράτησε μέχρι το τέλος κάνοντας σημεία και τέρατα στις δημόσιες υπηρεσίες. Σαν να μην ήταν ο ίδιος ο Τσίπρας που ανέλαβε να στηρίξει τη (ν)τροπολογία για το πρόστιμο στη ΣΕΚΑΠ του Σαββίδη, σαν να μην ήταν ο Παππάς που υποδεχόταν στο Μαξίμου τον Μαρινάκη την περίοδο με τις τηλεοπτικές άδειες, σαν να μην είναι ο ΣΥΡΙΖΑ που πιέζει να γίνουν οι παρανομίες στο Παλιούρι της Χαλκιδικής προς όφελος του Σαββίδη.
Αγραμματοσύνη
«Αναφέρομαι στις μονάδες της Μεγαλόπολης και της Φλώρινας – ο Μελίτης Ι που είναι υπαρκτή μονάδα και μια άδεια που είναι ο Μελίτης ΙΙ». Δεν είναι μόνο ο Καμμένος με τους υδρογονάνθρακες που έγιναν «υδατάνθρακες» και τα… θαυμάσια ελληνικά με τα οποία μας… βομβαρδίζει. Το εντός εισαγωγικών απόσπασμα ανήκει στον (και πανεπιστημιακό καθηγητή!) Γιώργο Σταθάκη.
Δεν υπάρχει, βέβαια, κανένας «Μελίτης» (λέξη που ενδεχομένως θα προερχόταν από το μέλι). Υπάρχει η Μελίτη, ένα σλαβομακεδονικό χωριό, στα όρια του οποίου έχει κατασκευαστεί μια λιγνιτική μονάδα και σχεδιάζεται να κατασκευαστεί μία ακόμα. Μελίτη Ι και Μελίτη ΙΙ ονομάζονται οι συγκεκριμένες λιγνιτικές μονάδες. Αλλά τι τον νοιάζει τον Σταθάκη η σωστή ονομασία; Δική του δουλειά είναι να τις ξεπουλήσει… όπως κι αν ονομάζονται.
ΥΓ. Το «μαργαριτάρι» το αλιεύσαμε από Δελτίο Τύπου του υπουργείου, με το οποίο έγιναν γνωστά «βασικά σημεία της συζήτησης» του υπουργού με τη δημοσιογράφο Β. Κεχαγιά στο Ρ/Σ «247». Οι άνθρωποι του Γραφείου Τύπου είναι… ασορτί με τον πολιτικό τους προϊστάμενο. Γι' αυτό αδυνατούν να διορθώσουν -εκ των υστέρων έστω- τα «μαργαριτάρια» του.
Στίβεν Χόκινγκ
Η στήλη δεν είναι σε θέση να αξιολογήσει το επιστημονικό έργο του Στίβεν Χόκινγκ, που πέθανε την περασμένη Τρίτη στα 76 του χρόνια. Θα σημειώσει μόνο δύο στοιχεία.
Πρώτο, την ενεργή συμπάθεια που έδειξε ο Χόκινγκ προς τον παλαιστινιακό λαό, που έφτασε μέχρι το μποϊκοτάζ ενός συνεδρίου το 2013. Αν και αρχικά είχε δεχτεί την πρόσκληση του τότε προέδρου του Ισραήλ Σιμόν Πέρες να είναι κεντρικός ομιλητής στο συνέδριο «Αντιμετωπίζοντας το Αύριο», στο οποίο θα συμμετείχαν διασημότητες της αστικής πολιτικής, όπως ο Κλίντον και ο Μπλερ, πείστηκε από παλαιστίνιους συναδέλφους του να απόσχει και έδωσε την άδειά του στη Βρετανική Επιτροπή για τα Πανεπιστήμια της Παλαιστίνης να εκδώσει ανακοίνωση που ανέφερε ότι «πήρε την ανεξάρτητη απόφαση να τηρήσει το μποϊκοτάζ, με βάση τις γνώσεις του για την κατάσταση στην Παλαιστίνη και την ομόφωνη συμβουλή των ακαδημαϊκών επαφών που διατηρεί εκεί».
Δεύτερο, τον επιστημονικά συνεπή αθεϊσμό του, που δε δίσταζε να τον εκφράζει δημόσια. Δε χρειάζεται καθόλου ο θεός για να ερμηνευτεί το σύμπαν, έγραφε στο βιβλίο του «Το Μεγάλο Σχέδιο». Φτύνοντας κατάμουτρα πολλούς συναδέλφους του, που υποτάσσουν την επιστήμη στις πολιτικές σκοπιμότητες, έγραφε: «Θεωρώ τον εγκέφαλο ένα κομπιούτερ που θα σταματήσει να δουλεύει, όταν τα μέρη του χαλάσουν. Δεν υπάρχει παράδεισος ή μεταθανάτια ζωή για τους χαλασμένους κομπιούτερ. Αυτό είναι ένα παραμύθι για τους ανθρώπους που φοβούνται το σκοτάδι».