Ελεεινοί
Αν κάνει κάποιος μια σύντομη αναζήτηση στο Διαδίκτυο, θα διαπιστώσει ότι το πιο αγαπημένο και πιο πολυπαιζόμενα σε πανηγύρια, γάμους και γιορτές, σλαβομακεδονικό τραγούδι αναφέρεται στη Μίρκα Γκίνοβα (Ειρήνη Γκίνη), την κομμουνίστρια δασκάλα που ήταν η πρώτη γυναίκα που εκτελέστηκε από έκτακτο στρατοδικείο του μοναρχοφασισμού. Το τραγούδι το παίζουν πότε με λόγια (στη μακεδονική γλώσσα, φυσικά) και πότε χωρίς λόγια, όμως όλοι ξέρουν πως πρόκειται για το τραγούδι της Μίρκας. Δείτε για παράδειγμα σ' αυτές τις δύο διευθύνσεις: https://www.youtube.com/watch?v=gq5qZ1dHmvU και https://www.youtube.com/watch?v=8GsZI4_6mmY.
Ο λαός μιας εθνικής μειονότητας εξακολουθεί να τιμά μια κομμουνίστρια ηρωίδα (πράγμα σπάνιο στη δική μας παράδοση, για ευνόητους λόγους) και η ηγεσία του Περισσού, που προσπαθεί να καπηλευτεί την ιστορία του ΚΚΕ, του ΕΑΜ-ΕΛΑΣ και του ΔΣΕ, λέει σ' αυτόν τον λαό πως δεν αποτελεί εθνική μειονότητα και πως η μακεδονική γλώσσα, που μιλάει αυτός ο λαός, δεν υπάρχει, είναι ένα… σερβοβουλγαρικό ιδίωμα!
Δικαιολογίες του κ@@ου
Ο Τζανακόπουλος στην ΕΡΤ για την επίσκεψή του στον Αρειο Πάγο, τη μέρα που έκλεινε η δικογραφία για τη Novartis και αποστελλόταν στη Βουλή (μέσω υπουργείου Δικαιοσύνης): «Θα σας πω, σε ό,τι αφορά την επίσκεψή μου στον Αρειο Πάγο καταλαβαίνετε ότι αν γνώριζα τη διαδικαστική φάση στην οποία βρίσκεται η δικογραφία, μάλλον δεν θα επέλεγα να πάω στον Αρειο Πάγο εκείνη την ημέρα. Ο λόγος της επίσκεψης και το έχω πει αρκετές φορές είχε να κάνει με το εξής: ότι είχε γεμίσει ο σαββατιάτικος και κυριακάτικος τύπος με δημοσιεύματα που αφορούσαν τη διαδικαστική φάση αλλά και την ουσία μιας δικογραφίας και από τη δική μου πλευρά ως κυβερνητικός εκπρόσωπος είχα την υποχρέωση να ρωτήσω την εισαγγελέα του Αρείου Πάγου εφόσον, ακριβώς για τη διαδικαστική φάση στην οποία βρίσκεται η έρευνα και για το αν και κατά πόσο θα διαβιβαστεί ή αναμένεται η διαβίβαση κάποιου φακέλου στη Βουλή. Δεν ήταν επομένως ουσιαστική η συζήτηση την οποία είχαμε».
Πρώτο: από πότε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος ή οποιοσδήποτε υπουργός (πλην του υπουργού Δικαιοσύνης) μπορεί να απευθύνεται σε οποιονδήποτε δικαστικό, οποιασδήποτε βαθμίδας και να ζητά πληροφορίες για εκκρεμή ποινική υπόθεση;
Δεύτερο: γιατί η εισαγγελέας του Αρείου Πάγου δεν απέπεμψε τον θρασύ Τζανακόπουλο, λέγοντάς του ότι δεν έχει κανένα δικαίωμα να ρωτά για την τύχη μιας δικογραφίας και η ίδια καμιά υποχρέωση να του απαντήσει;
Τρίτο: η δημοσιογράφος της ΕΡΤ έκανε το ερώτημα σε συνεννόηση με τον Τζανακόπουλο. Γι' αυτό και όταν αυτός είπε τη μπούρδα που παραθέσαμε, έκλεισε το θέμα με ένα… «είστε σαφής». Μιλάμε για κανονικά παπαγαλάκια που δεν ξέρουν ούτε λίγο άρωμα… «ανεξαρτησίας» να βάλουν στις εμφανίσεις τους.
Τέταρτο: η άμυνα του Τζανακόπουλου είναι τόσο ασθενής που το μόνο που κάνει είναι να επιβεβαιώνει τις κατηγορίες των πολιτικών του αντιπάλων.
Πώς να τον μαζέψουν;
Από την ίδια συνέντευξη Τζανακόπουλου, η αναφορά στη στάση του Καμμένου στο «Μακεδονικό»: «Κοιτάξτε, ο κ. Καμμένος έχει εκφράσει την άποψή του στο συγκεκριμένο ζήτημα. Από εκεί και πέρα ο υπουργός Εξωτερικών, ο πρωθυπουργός έχουν δηλώσει ποια είναι η θέση της κυβέρνησης και με ποια θέση προσέρχεται η Ελληνική Δημοκρατία στις διαπραγματεύσεις. Θεωρώ ότι θα πρέπει να κάνουμε υπομονή, να δούμε ποια θα είναι τελικά η πρόταση λύσης που θα καταλήξουν οι πολιτικές ηγεσίες των υπουργείων Εξωτερικών και οι πρωθυπουργοί και από εκεί και πέρα να κάνουμε όλοι τις τοποθετήσεις μας».
Μέχρι τώρα μας έλεγαν ότι ο Καμμένος συμφωνεί με την κυβερνητική πολιτική. Τώρα, μας λένε ότι «έχει εκφράσει την άποψή του». Ποια είναι όμως η άποψη Καμμένου; Την είπε ο ίδιος στη Βουλή, στη συζήτηση για το σκάνδαλο Novartis: «Βεβαίως και διαφωνώ με την Κυβέρνηση για τους χειρισμούς όσον αφορά το θέμα του ονόματος της Μακεδονίας. Το έχω πει δημόσια. Και μάλιστα, θα κάνω τα πάντα, κύριε Λεβέντη, για να το σταματήσω. Βεβαίως, όχι απλώς δεν θα ψηφίσω για να μην παραδοθεί το όνομα “Μακεδονία“». Οταν ο Καμμένος λέει «θα κάνω τα πάντα» εννοεί, προφανώς, ότι δε θα διστάξει να ρίξει την κυβέρνηση. Δεν έχει σημασία αν θα το κάνει ή αν θα κάνει μια ακόμα θεαματική κωλοτούμπα ή αν δε χρειαστεί να κάνει οτιδήποτε γιατί δε θα υπάρξει συμφωνία (ο ίδιος το είπε και αυτό). Σημασία έχει ότι βγαίνει και φτύνει κανονικά τον Τσίπρα, ο οποίος μάλιστα τον άκουγε παίζοντας το κομπολόι του.
Nάτος και ο Π.Κ.
«Εγώ είμαι ο Π.Κ. που αναφέρει το έγγραφο του FBI» παραδέχτηκε ο Παναγιώτης Κουρουμπλής σε τηλεοπτική του συνέντευξη. Είχε συμμετάσχει σ' ένα «business breakfast» το 2015, στο οποίο συμμετείχαν εκπρόσωποι εταιριών, μεταξύ των οποίων και ο Φρουζής, όπως είπε. Αλλά δεν είχα τετ-α-τετ μαζί του, έσπευσε να συμπληρώσει.
Για καθήστε, όμως. Στη Βουλή, ο ίδιος ο Κουρουμπλής δεν είπε τίποτα περί αναφοράς του από το FBI. Είχε πει ότι η αναφορά της δικογραφίας σ' αυτόν δεν έχει σχέση με τη Novartis, αλλά προήλθε από μηνυτήριες αναφορές που είχαν κάνει βουλευτές της αντιπολίτευσης, αναφορικά με τη μη έκδοση δελτίου τιμών φαρμάκων το πρώτο εξάμηνο του 2015 που ήταν υπουργός. Τώρα μας λέει και για FBI, για «business breakfast» με τον Φρουζή και άλλα. Γιατί, λοιπόν, ο ίδιος και ο πρωθυπουργός του φρόντισαν να εξαιρεθεί από τη λίστα της προανακριτικής εξέτασης;
Γιατί μούγκα;
Δεν περιορίστηκε στη γραπτή δήλωση-ποταμό ο Βενιζέλος. Το είπε και από το βήμα της Βουλής. Αναφερόμενος στον Παπαγγελόπουλο, μίλησε και πάλι για την «τρίτη, δεξιά συνιστώσα της κυβέρνησης», αναφερόμενος στους Καραμανλικούς. «Εγώ δεν είμαι άφιλος» είπε με νόημα ο Παπαγγελόπουλος, γνωστός και για τον ύμνο στο μεγαλείο του Καραμανλή (και του Τσίπρα), που έγραψε μετά την προκλητική αθωωτική απόφαση του Εφετείου για το σκάνδαλο του Βατοπεδίου. Από πλευράς ΝΔ, όμως, μούγκα για την αναφορά του Βενιζέλου, που ούτε λίγο ούτε πολύ χαρακτήρισε τον Καραμανλή και τους καραμανλικούς Δούρειο Ιππο του Τσίπρα μέσα στη ΝΔ. Και καλά, η στάση του Σαμαρά και του Μπουμπούκου είναι κατανοητή: βρίσκονται σε υπόγειο πόλεμο με τους καραμανλικούς, όπως φάνηκε και με την υπόθεση Αντώναρου. Είμαστε σίγουροι ότι τουλάχιστον ο Σαμαράς γνώριζε αυτή την… πρωτότυπη άποψη του Βενιζέλου και τον ενθάρρυνε να τη διατυπώσει, αφού ο ίδιος -για ευνόητους λόγους- δεν μπορούσε να πει κάτι τέτοιο. Ο Κούλης, όμως, γιατί δεν αντέδρασε; Μάλλον βολεύεται και αυτός με την άσκηση πίεσης πάνω στον Καραμανλή και την ομάδα του. Είναι τόσο ανασφαλής ως αρχηγός της ΝΔ, γι' αυτό και οχυρώνεται πίσω από οτιδήποτε και οποιονδήποτε αδυνατίζει τους εσωκομματικούς του αντίπαλους.
ΥΓ. Λέτε να δούμε να ξαναζεσταίνετε η ιδέα της «Νέας Ελλάδας», που «έπαιζε» την περίοδο συγκυβέρνησης των Σαμαροβενιζέλων; Τίποτα δεν αποκλείεται, αλλά μέχρι τις εκλογές δε βλέπουμε να γίνεται κίνηση.
Απαντήσεις;
Εγραψε ο Μανώλης Καψής στο capital.gr: «Ξαναγυρνάω στο 2004. Η εφημερίδα “Ελευθεροτυπία” δημοσιεύει εκείνη την εποχή σειρά ρεπορτάζ, όπου εμφανίζει τις φαρμακευτικές εταιρείες να ενισχύουν οικονομικά την προεκλογική καμπάνια του Νικήτα Κακλαμάνη. Δημοσιεύει μάλιστα και “αποδείξεις πληρωμής”. Εκλειναν ολόκληρα τραπέζια, αγόραζαν θέσεις δηλαδή, εκεί που μιλούσε ο Νικήτας “επί πληρωμή”. Για την ενίσχυση της καμπάνιας του. Η εφημερίδα ζητούσε απαντήσεις. Εις μάτην…
Εκείνη την εποχή βρεθήκαμε στο στούντιο του Mega με τον Νικήτα Κακλαμάνη. Τον ρώτησα για τις αποκαλύψεις. “Γελάει καλύτερα όποιος γελάει τελευταίος”, μου απάντησε αινιγματικά… Υπέθεσα ότι θα πάει την εφημερίδα στα δικαστήρια. Θα τους τρίψει στη μούρη μια “διάψευση, να”. Και θα δείξει ότι όλα όσα ισχυρίζονταν η εφημερίδα είναι μια συκοφαντία. Είναι δυνατόν ο υποψήφιος υπουργός Υγείας να δέχεται “ενισχύσεις”, έστω νομιμοφανείς… από τις φαρμακευτικές εταιρείες; Τίποτα δεν έγινε… Ο κ. Κακλαμάνης έγινε υπουργός, η κυβέρνηση Καραμανλή κατήργησε τη λίστα προς δόξα των υπερκερδών των φαρμακευτικών εταιρειών (εκτοξεύοντας παράλληλα τα δημόσια έξοδα…) και η υπόθεση ξεχάστηκε. Ο Νικήτας Κακλαμάνης δεν πήγε ποτέ την εφημερίδα στα δικαστήρια, η “Ελευθεροτυπία” μετά από μερικά χρόνια έκλεισε και η υπόθεση ξεχάστηκε. Fin».
Είναι φανερό ότι ο αρθρογράφος προσπαθεί έμμεσα να στηρίξει τη θεωρία ότι ο Καραμανλής και οι υπουργοί του (πλην Αβραμόπουλου, που θεωρείται ανταγωνιστής του Καραμανλή για την προεδρία της Δημοκρατίας) εξαιρέθηκαν από την εμπλοκή στο σκάνδαλο Novartis μετά από συμφωνία με τους Τσιπροπαπαγγελόπουλους. Τον Κακλαμάνη, που είναι γιατρός και έχει διατελέσει υπουργός Υγείας, δεν τον ακούσαμε να μιλά στη Βουλή. Ούτε ανέβηκε στο προεδρείο τη συγκεκριμένη μέρα. Ούτε σ' αυτά που του καταμαρτυρεί ο Καψής είδαμε ν' απαντά.
Επαγγελματίες
Πέσαμε έξω ως προς τον προορισμό της ανεξαρτητοποιηθείσας από το Ποτάμι Κατερίνας Μάρκου. Περιμέναμε να πάει κατά ΚΙΝΑΛ μεριά, όμως αυτή επέλεξε ΝΔ και Κούλη. Μεγαλύτερο μαγαζί, καλύτερες προοπτικές επαγγελματικής αποκατάστασης. Θα έπρεπε να το περιμένουμε, όμως, γιατί στη ΝΔ έχει ενταχθεί εδώ και καιρό ο… μέντοράς της Βασίλης Οικονόμου. Στη φράξια του ήταν, όσο καιρό αυτός ήταν στο ΠΑΣΟΚ και μετά έφτιαξε με τον Δημαρά (τι να γίνεται άραγε αυτή η ψυχή;) το «Αρμα Πολιτών». Μαζί μπήκαν μετά στη ΔΗΜΑΡ του Κουβέλη. Η Μάρκου μετά τη ΔΗΜΑΡ πήγε στο Ποτάμι, καταφέρνοντας να επανεκλεγεί, ενώ ο Οικονόμου έμεινε εκτός κοινοβουλευτικού νυμφώνος το 2012-2015, μέχρι που πήγε στη ΝΔ και επανεκλέχτηκε. Θα έπρεπε να περιμένουμε, λοιπόν, ότι ο τομεάρχης Υγείας της ΝΔ -πλέον- θα έκανε ένα καλό πολιτικό προξενειό για την άλλοτε «προτεζέ» του. Ενας καλός επαγγελματίας ποτέ δεν πάει χαμένος.
Και βέβαια, προσχωρώντας στη ΝΔ, η Μάρκου έριξε το απαραίτητο γλείψιμο στον Κούλη: «Ενώνω από σήμερα τις δυνάμεις μου με τη Νέα Δημοκρατία του Κυριάκου Μητσοτάκη. Ενός πολιτικού που έχει αποδείξει ότι πιστεύει στις ριζικές μεταρρυθμίσεις που έχει ανάγκη η χώρα και είναι έτοιμος να τις υλοποιήσει. Ενός πολιτικού που θέλει και μπορεί να υπερβεί επίπλαστες διαχωριστικές γραμμές που ανήκουν στο παρελθόν και οι οποίες έχουν βλάψει την πατρίδα μας». Εχει κι άλλο μπλα, μπλα, αλλά δε θέλουμε να σας προκαλέσουμε τάσεις εμετού.