![](/wp-content/uploads/2020/08/2122/content_021318_novartis_web.jpg)
♦ Βιάστηκαν – άργησαν…
«Δε θα επιδοθούμε σε κυνήγι μαγισσών». Το σύνθημα έπεσε από το Μαξίμου και το επαναλαμβάνουν σαν παπαγαλάκια τα στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ που εμφανίζονται στα ραδιοκάναλα (π.χ. ο γραμματέας Ρήγας). Προσθέτουν ακόμα ότι θ' αφήσουν τη Δικαιοσύνη να κάνει απερίσπαστη το καθήκον της, ενώ για τις διαδικασίες που -λόγω αρμοδιότητας- θα γίνουν στη Βουλή, υπενθυμίζουν το «τεκμήριο της αθωότητας».
Δεν ξέρουμε αν πρόκειται για σχέδιο (πρώτα τους κράζουμε γηπεδικά – μετά κατεβάζουμε τους τόνους κι αφήνουμε το πράγμα να λειτουργήσει μόνο του) ή αν τρόμαξαν και οι ίδιοι από τη σφοδρότητα της πολιτικής αντιπαράθεσης που προκάλεσαν, όμως είναι αργά για να κατεβάσουν τους τόνους. Γιατί πρώτοι αυτοί τους ανέβασαν. Δε θα μιλήσουμε για τον Καμμένο, που ανέβασε στο twitter το «Αντιλαλούνε οι φυλακές», γλεντώντας με τους πολιτικούς του αντιπάλους. Δε θα μιλήσουμε για το δίδυμο Κοντονή-Παπαγγελόπουλου και ιδιαίτερα για τον δεύτερο που αποφάνθηκε ότι πρόκειται «για το μεγαλύτερο σκάνδαλο από ιδρύσεως ελληνικού κράτους». Θα θυμίσουμε τι έγραψε ο πρωθυπουργικός φίλος και υπουργός Πολάκης: «Να δω πού θα βρουν λαγούμι να κρυφτούν οι πρώην υπουργοί Υγείας και πρώην πρωθυπουργοί ΠΟΥ ΟΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΚΑΝ ΜΕ ΠΟΣΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΊΩΝ ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΕΦΕΡΑΝ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΤΟΥΣ για τα υπερκέρδη της εταιρίας με την κλοπή δημόσιου χρήματος!!!!!!» (τα κεφαλαία του Πολάκη, η έμφαση δική μας).
Οσο να 'ναι, δεν το λες «σεβασμό στο τεκμήριο της αθωότητας» αυτό. Επομένως, η επίσημη γραμμή του Μαξίμου δεν πείθει κανέναν ως προς τις προθέσεις της. Οι πρώτες δηλώσεις λειτουργούν τώρα ως υπερασπιστικό επιχείρημα των εμπλεκόμενων πρώην υπουργών, που ισχυρίζονται ότι πρόκειται για μεθόδευση της κυβέρνησης, η οποία χρησιμοποίησε την εισαγγελέα διαφθοράς (που η ίδια τοποθέτησε, αφού προηγούμενα υποχρέωσε τη Ράικου σε παραίτηση).
ΥΓ. Η «νέα γραμμή» έφτασε και στον Πολάκη, ο οποίος προσπάθησε να διορθώσει την αρχική του δήλωση, πλην όμως… Πολάκης είν' αυτός. Σε ραδιοφωνική του συνέντευξη είπε ότι τον χρηματισμό πολιτικών προσώπων «αν υπάρχει θα το εξετάσει η Δικαιοσύνη και το Ειδικό Δικαστήριο». Μόνο που η Δικαιοσύνη είναι αναρμόδια, ενώ Ειδικό Δικαστήριο αποκλείεται να υπάρξει, γιατί έχει επέλθει παραγραφή!
♦ Χασούρα
Ο Κούλης είναι αναγκασμένος να δείξει ότι είναι πανίσχυρος αρχηγός του κόμματος που θα κερδίσει τις επόμενες εκλογές. Το ότι έχει αυτή την ανάγκη είναι εξαρχής μειονέκτημα και όχι πλεονέκτημα. Ειδικά όταν διαγράφει δευτεροκλασάτα πολιτικά στελέχη και πάντοτε για χάρη του αντιπροέδρου Μπουμπούκου, ο οποίος έχει υπάρξει (ως βουλευτής του ΛΑΟΣ και τηλεβιβλιοπώλης) χυδαίος υβριστής της ΝΔ και ειδικά του τέως πρωθυπουργού Κ. Καραμανλή και της τέως υπουργού Εξωτερικών Ντόρας Μπακογιάννη. Πρώτα διέγραψε την Κατερίνα Παπακώστα και τώρα τον Βαγγέλη Αντώναρο (που δεν είναι βουλευτής όπως η πρώτη). Οταν κάνει διαγραφές για τα… κάλλη του Μπουμπούκου, τον οποίο έχει κάνει και αντιπρόεδρο, δίνει λαβή στην προπαγάνδα των Τσιπραίων περί «ομηρίας του από την ακροδεξιά πτέρυγα της ΝΔ». Ηδη, τη Δευτέρα δυο εφημερίδες του ΣΥΡΙΖΑ κυκλοφόρησαν με θέμα την… ανάρμοστη σχέση Κούλη-Μπουμπούκου. Εθνος: «Το πραγματικό αφεντικό της Νέας Δημοκρατίας. Κυρίαρχος του κόμματος και στο απυρόβλητο ο Αδωνις Γεωργιάδης. Ο Μητσοτάκης διέγραψε τον Αντώναρο για χάρη του». ΕφΣυν: «Προστατευόμενος αντιπρόεδρος. Ασυλία στον Αδωνη Γεωργιάδη από τον Κυριάκο Μητσοτάκη. Τριγμοί στην Αξιωματική Αντιπολίτευση. Ο Κυριάκος Μητσοτάκης διέγραψε τον πρώην κυβερνητικό εκπρόσωπο Ευάγγελο Αντώναρο». Ενώ η δεξιά «Δημοκρατία» είχε πρωτοσέλιδο τίτλο «Ρήγμα στη ΝΔ λόγω Novartis», συνοδευόμενο από φωτογραφίες του Αντώναρου και του Μπουμπούκου.
Ο Κούλης έχει, λοιπόν, σε κάθε περίπτωση χασούρα, που κανείς δεν μπορεί να πει από τώρα πόσο θα του κοστίσει εκλογικά. Γιατί κανένας δεν μπορεί να πει πόσα ανάλογα περιστατικά θα μεσολαβήσουν μέχρι τις επόμενες εκλογές.
♦ Κάρφαροι
Τον καραμανλικό (μέλος της αλήστου μνήμης ομάδας των «λοχαγών») δεν τόλμησε να τον αγγίξει ο Κούλης. Ισως γιατί ο Βλάχος είναι βουλευτής και «δικτυωμένος» καλά στη ΝΔ, σε αντίθεση με τον Αντώναρο που είναι «ελεύθερος σκοπευτής». Τι είπε ο Βλάχος; Καταρχάς, δέχτηκε ότι υπάρχει σκάνδαλο Novartis και δήλωσε ότι είναι «λάθος να αποκαλούμε τους μάρτυρες κουκουλοφόρους», θυμίζοντας ότι ήταν η ΝΔ αυτή που ψήφισε τον σχετικό νόμο. Κάνοντας ένα βήμα ακόμα, θύμισε πως «στην περίπτωση του Βατοπεδίου, όσων τα ονόματα εμπλέκονταν, έμειναν εκτός καθηκόντων, χωρίς να παραιτηθούν από τη ΝΔ ή να φύγουν από βουλευτές» και ζήτησε την παραίτηση του αντιπροέδρου Μπουμπούκου, πετώντας το μπαλάκι στον ίδιο τον Μητσοτάκη: «Είναι ένα θέμα που φαντάζομαι θα το αξιολογήσει ο πρόεδρος του κόμματος, γιατί ως γνωστόν οι αντιπρόεδροι είναι επιλογή του προέδρου. Ο κ. Μητσοτάκης έχει όλα τα στοιχεία και μπορεί να κρίνει καλύτερα από εμένα».
♦ Αν τους «τσάκωσαν»…
Να είναι τόσο αφελείς οι τρεις προστατευόμενοι μάρτυρες του σκανδάλου Novartis ώστε να πίστεψαν ότι μπορούν να μείνουν μέχρι το τέλος κρυφά τα ονόματά τους; Κι αν οι ίδιοι είναι αφελείς, σίγουρα κάποιους συμβουλεύτηκαν, οι οποίοι σίγουροι θα τους είπαν να πάψουν να είναι αφελείς. Η κοινή λογική λέει πως ισχύει αυτό που μέσα στο μένος του αποκάλυψε ο Πολάκης. Οτι τους «τσάκωσαν» για αθέμιτο πλουτισμό, τους ζόρισαν κι αυτοί «κελάηδησαν». Σ' αυτή την περίπτωση, όμως, οι συγκεκριμένοι μάρτυρες έχουν διαπράξει αδικήματα, για τα οποία πρέπει να λογοδοτήσουν ποινικά, εισπράττοντας τα ευεργετήματα που προβλέπονται για τη «συνεργασία» (αν αποδειχτούν αληθινά και ισχυρά τα στοιχεία που κατέθεσαν). Σ' αυτή την περίπτωση, τα ονόματά τους δεν μπορούν να μείνουν κρυφά. Οπότε, η εισαγγελία που χειρίζεται την υπόθεση θα πρέπει κάποια στιγμή να ασκήσει διώξεις και κατά των προστατευόμενων μαρτύρων.
Πρέπει να θεωρείται σίγουρο ότι οι υπό κατηγορία πρώην πρωθυπουργοί και υπουργοί θα σταθούν ιδιαίτερα σ' αυτή την πλευρά, προκειμένου να αποδυναμώσουν παραπέρα τις καταθέσεις αυτών των τριών μαρτύρων. Θα λένε ότι όλη η υπόθεση είναι στημένη, με τους συγκεκριμένους μάρτυρες να καταθέτουν κατά παραγγελία για να σώσουν το τομάρι τους.
♦ Κουτοπονηριές
Ο κ. Κιμούλης θεωρεί ότι δεν κυβερνά ο ΣΥΡΙΖΑ, αλλά οι «θεσμοί». Θεωρεί ότι «υπάρχει άλλη λύση», αλλά μιας κι αυτή η άλλη λύση δεν επιλέχτηκε, μας θέτει το… κρίσιμο ερώτημα: «Θέλουμε μια κυβέρνηση που ενδιαφέρεται όσο μπορεί για τους μη προνομιούχους, έστω κι αν δεν κυβερνά στην ουσία αυτή; ‘Η θέλουμε μια κυβέρνηση που αδιαφορεί παντελώς γι’ αυτούς;»!
Ο πιο χυδαίος αστικός οπορτουνισμός πασπαλισμένος με χρυσόσκονη ηθικολογίας. Χαμένος πάει ασχολούμενος με το θέατρο. Με το ταλέντο που έχει στην κατασκευή ψευτοδιλημμάτων και ψευτοδίπολων, αυτός θα έπρεπε να γίνει στέλεχος εταιρίας δημοσκοπήσεων.
♦ Μικροί μεν, αλλά σκελετοί
Κάποιοι φρόντισαν να διοχετεύσουν στα χέρια του Μπουμπούκου το σχετικό ντοκουμέντο κι αυτός το καβάτζωσε για χρήση σε πρώτη ευκαιρία. Μόλις η βουλευτίνα του ΣΥΡΙΖΑ Αννέτα Καββαδία πήγε ν' ανοίξει το στόμα της στην Εξεταστική Επιτροπή της Βουλής για την υγεία, δεν την άφησε να πει πολλά: δεν μπορείς να μου κάνεις εμένα κριτική, γιατί όταν ήταν να ανανεώσεις τη σύμβασή σου στην ΕΡΤ το φαξ έφυγε από το γραφείο του Γιάννη Ανδριανού, που ήταν επικεφαλής στο Γραφείο Τύπου του πρωθυπουργού Κ. Καραμανλή: «παρακαλώ να προσληφθεί η κ. Αννέτα Καββαδία».
Το πιθανότερο είναι ο ίδιος ο Ανδριανός να σέρβιρε το σχετικό έγγραφο στον Γεωργιάδη. Εμάς όμως μας έκανε εντύπωση η κυνική απάντηση της Καββαδία. Αντί να πει μια δικαιολογία του τύπου «εγώ δουλειά έψαχνα, ήξερα τον Ανδριανό, με βοήθησε να πιάσω δουλειά», πήγε να δώσει ιδεολογικοπολιτική διάσταση στο ρουσφέτι: «Ηταν η εποχή που η ΝΔ δεν είχε γίνει παράρτημα του ΛΑΟΣ και στα ηγετικά κλιμάκιά της υπήρχαν ακομπλεξάριστοι άνθρωποι και δεν είχαν πρόβλημα να αναγνωρίσουν την ποιότητα των αντιπάλων τους. Η ηγεσία της ΝΔ τότε αναγνώριζε την αξία των πολιτικών της αντιπάλων. Δεν έχω πρόβλημα να πω ότι δέχθηκα τηλεφώνημα από το γραφείου Τύπου του πρωθυπουργού ότι επιστρέφω στη ΕΡΤ»!
► Πάγος
Πριν καλά-καλά προλάβουν να πιάσουν δουλειά τα εγχώρια παπαγαλάκια, «εξηγώντας» γιατί πρέπει να είμαστε όλοι «αισιόδοξοι», μετά την ανάληψη του γερμανικού υπουργείου Οικονομικών από στέλεχος του SPD, το οποίο «θα αλλάξει τη σκληρή γραμμή του Σόιμπλε», ήρθε ο πάγος από το Βερολίνο. «Στη συμφωνία για τον σχηματισμό κυβέρνησης συνασπισμού με τους σοσιαλδημοκράτες προστέθηκαν όλες οι αναγκαίες ασφαλιστικές δικλίδες για να συνεχιστεί η πολιτική του Βόλφγκανγκ Σόιμπλε», δήλωσε ο σημερινός υπηρεσιακός υπουργός Οικονομικών και δεξί χέρι της Μέρκελ, Πέτερ Αλτμάιερ. «Ο υπουργός Οικονομικών δε θα κάνει ό,τι θέλει. Υπάρχει μια συμφωνία ανάμεσα στα δυο κόμματα που πρέπει να τηρηθεί», δήλωσε η Μέρκελ.
Κι αν αυτά αφορούσαν τη γερμανική πολιτική σκηνή και τις επικρίσεις που δέχεται η Μέρκελ από το εσωτερικό του κόμματός της για την παραχώρηση του υπουργείου Οικονομικών στο SPD, ένας άλλος αστέρας της γερμανικής κυβέρνησης, ο υφυπουργός Οικονομικών Γενς Σπαν, φρόντισε να στείλει το μήνυμα απευθείας στους Τσιπροκαμμένους: « Δε θέλω να ανοίξουν σαμπάνιες στον Αλέξη Τσίπρα επειδή ορισμένοι πιστεύουν πως με έναν σοσιαλδημοκράτη υπουργό θα υπάρξουν ξανά περισσότερα χρέη και λιγότερες μεταρρυθμίσεις. Κάτι τέτοιο θα ζημίωνε όλους μας».
Είναι σίγουρο ότι το μήνυμα έφτασε στην Αθήνα και στο Μαξίμου. Και δόθηκαν οδηγίες στα παπαγαλάκια να «συγκρατηθούν». Για-τί έτσι και στήσουν πανηγύρια, δεν το 'χει σε τίποτα ο Σολτς να τους κάνει κάποιο χοντρό χουνέρι, για να δείξει ότι συνεχίζει την πολιτική Σόιμπλε. Οι ιμπεριαλιστές δεν επιτρέπουν να γίνονται οι δικές τους εσωτερικές πολιτικές διεργασίες και αντιπαραθέσεις αντικείμενο σπέκουλας από τις χώρες-υποτελείς.