Πληρωμένη απάντηση
«Είτε φασίστες την τραγουδήσουν, είτε πατριδολάγνοι, είτε πατριδοκάπηλοι, είτε δωσίλογοι, είτε άσχετοι, είτε ανύποπτοι, η Ρωμιοσύνη είναι το ποίημα που είναι, γράφτηκε για το λόγο που γράφτηκε και αυτό ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ». Πληρωμένη απάντηση από την Ερη Ρίτσου για τους μελοποιημένους από τον Θεοδωράκη στίχους του πατέρα της στο εθνικοφασιστικό συλλαλητήριο. «Η Ρωμιοσύνη γράφτηκε από τον Γιάννη Ρίτσο αμέσως μετά τον Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο, μεταξύ 1945-47, μέσα στον εμφύλιο, και είναι μια εποποιία της Αντίστασης του Ελληνικού λαού κατά των Ναζί».
Η παρέμβαση της Ρίτσου περιλάμβανε και μια τσουχτερή ειρωνεία: «Εκτός και αν η χρήση από πλευράς διοργανωτών είναι μια συμβολική χειρονομία συμφιλίωσης με τη γείτονα χώρα. Επί μακεδονικού εδάφους όλοι μαζί, το χώμα της Μακεδονίας είναι δικό τους και δικό μας! Οπότε, πάσο!». Ειρωνεία που -ανεξάρτητα από την πρόθεση της συγγραφέως- πλήττει και τον Περισσό και τις ανιστόρητες, εθνικιστικές απόψεις του.
Απλή λογική
Εμείς θέλουμε να πιστέψουμε τον Τσακαλώτο, αλλά η κοινή λογική δεν μας το επιτρέπει. Θα φτιάξουμε ένα νέο οικονομικό πρόγραμμα, είπε ο… μαρξιστής υπουργός. Αρα, το ήδη ψηφισμένο Μεσοπρόθεσμο δεν αρκεί, χρειάζεται και «κάτι» επιπλέον (ένα το κρατούμενο). Θα δείξουμε, ότι «έχουμε την ιδιοκτησία του, ότι δεν μας έχει επιβληθεί», είπε ο… τσάκαλος υπουργός. Εννοείται -σύμφωνα με όσα είπε ο τσάκαλος στο Reuters- ότι οι ιμπεριαλιστές δανειστές, επειδή έχουν εμπιστοσύνη σ' αυτή την κυβέρνηση (το λένε, άλλωστε), θα αποδεχτούν όσα τους διαβεβαιώσει με τη σύνταξη αυτού του προγράμματος.
Μάλιστα. Κι αν έρθει μια επόμενη κυβέρνηση και πει ότι δεν της γουστάρει το πρόγραμμα που θα φτιάξει η σημερινή; Τι θα κάνουν τότε οι δανειστές; Σας έχουν δώσει την εντύπωση ότι μπορούν να πιαστούν μακάκες;
Τα πράγματα είναι εξαιρετικά απλά, αν δε θέλουμε να μας θεωρεί μακάκες ο τσογλανάκος υπουργός, αλλά σκεφτούμε με την κοινή λογική. Με εργαλείο το τεράστιο χρέος (που θα παραμείνει τέτοιο σε ονομαστικούς όρους), οι ιμπεριαλιστές δανειστές θα στήσουν ένα σύστημα αποικιακού ελέγχου, στο πλαίσιο του οποίου θα κάνουν περιοδικές αναδιαρθρώσεις (κυρίως επιμηκύνσεις λήξεων) του χρέους, με αντάλλαγμα την εξασφάλιση της πεμπτουσίας της μνημονιακής πολιτικής: κινεζοποίηση, σκληρή δημοσιονομική πολιτική, ιδιωτικοποιήσεις.
Χωρίς πισινή
«Επίσης, πρέπει να σας πω, σε σχέση με τον κύριο Καμμένο, ότι ο ίδιος, παρά το γεγονός ότι έχει εκφράσει προβληματισμούς και επιφυλάξεις, έχει πει με τη μεγαλύτερη δυνατή σαφήνεια ότι έχει εμπιστοσύνη στον υπουργό Εξωτερικών, ο οποίος διεξάγει τις διαπραγματεύσεις, όπως επίσης έχει δηλώσει με πάρα πολύ μεγάλη σαφήνεια ότι εκείνος δεν πρόκειται να γίνει Σαμαράς». Επιμένει ο κυβερνητικός εκπρόσωπος (η δήλωση έγινε το πρωί της περασμένης Δευτέρας στην κρατική τηλεόραση) να μην κρατάει πισινή σε σχέση με τον Καμμένο, μολονότι αυτός χαιρέτισε και το εθνικοφασιστικό συλλαλητήριο της Αθήνας. Εκτός αν επαναλαμβάνει τα… «περσινά ξινά σταφύλια» σε μια προσπάθεια να εκθέσει τον Καμμένο. 'Η εκτός αν ξέρει ότι δε θα υπάρξει καμιά συμφωνία, οπότε δε θα υπάρξει και πρόβλημα με τον Καμμένο.
Σε κάθε περίπτωση, πρόκειται για πολιτική αθλιότητα. Γιατί όλος ο κόσμος βλέπει τι παιχνίδι παίζει ο Καμμένος και ο Τζανακόπουλος μας λέει ότι δεν τρέχει τίποτα, γιατί ο κυβερνητικός συνεταίρος «έχει εκφράσει προβληματισμούς και επιφυλάξεις».
ΥΓ. «Το σημερινό συλλαλητήριο ήταν η ψυχή των Ελλήνων, ανεξάρτητα κομμάτων, που κανένας δεν μπορεί να μην σεβαστεί» ήταν η δήλωση του Καμμένου για το εθνικοφασιστικό συλλαλητήριο της Αθήνας. Για «διάφορα ακραία στοιχεία, τα οποία έδωσαν σε πολύ μεγάλο βαθμό τον τόνο στην χτεσινή συγκέντρωση» μίλησε ο Τζανακόπουλος!
Ξεφτίλα
Σε άλλη συνέντευξή του (Real News), ο Τζανακόπουλος ρωτήθηκε ξανά, αν «ένας υπουργός που τυχόν καταψηφίσει τη συμφωνία για τα Σκόπια στη Βουλή μπορεί να παραμείνει στην κυβέρνηση». Απάντησε… χαλαρά: «Στις σύγχρονες δημοκρατίες, που χαρακτηρίζονται από την πολυφωνία και σε πολλές περιπτώσεις τις πολυκομματικές κυβερνήσεις, είναι συχνό φαινόμενο οι διαφωνίες σε επιμέρους ζητήματα. Στον βαθμό που τα κόμματα που συγκροτούν την κυβέρνηση παραμένουν προσηλωμένα στους στόχους και στις αρχές για τις οποίες συγκροτήθηκε η κυβέρνηση από την αρχή, δεν προκύπτουν ζητήματα ούτε αποχωρήσεων ούτε τριγμών». Δηλαδή, ο Καμμένος μπορεί να μην ψηφίσει μια τόσο σοβαρή συμφωνία σε ζήτημα εξωτερικής πολιτικής, αλλά να παραμείνει στην κυβέρνηση (οι ψήφοι θα εξασφαλιστούν από Ποτάμι και ΔΗΣΥ)!
Δημιουργία κλίματος
Θα μπορούσε πράγματι κάποιος φασίστας να έστειλε επιστολή στον Κοτζιά, απειλώντας τον ίδιο και την οικογένειά του. Πόσο στα σοβαρά μπορεί να πήραν αυτή την επιστολή; Κάποιος που θέλει να πραγματοποιήσει φονική επίθεση δε στέλνει προειδοποιητική επιστολή. Οι πολιτικές ανθρωποκτονίες πρώτα γίνονται και μετά αιτιολογούνται. Από την άλλη, οι υπουργοί φυλάσσονται καλά. Και τα σπίτια τους. Προς τι, λοιπόν, η αποκάλυψη και ο επακόλουθος θόρυβος. Κανονικά, θα έπρεπε να περάσουν την επιστολή «στο ντούκου».
Ενόψει των παραπάνω και χωρίς καμιά διάθεση συνωμοσιολογίας, μπορεί κανείς να πει ότι μια τέτοια επιστολή θα μπορούσε να τη στείλει και η ΚΥΠ ή άλλη μυστική υπηρεσία. Την έχει ανάγκη την ηρωοποίηση ο Κοτζιάς τούτο τον καιρό. Το γεγονός ότι την «αποκάλυψη» δεν την έκανε ο Κοτζιάς, αλλά ο Τόσκας, που ανήκει στην Κίνηση «Πράττω» του Κοτζιά, πολλαπλασιάζει αυτού του τύπου τις σχέσεις.
Λύσσα και κυνισμός
Ο Πρετεντεράκος υπήρξε βαθιά ερωτευμένος με τον Σημίτη και τον «εκσυγχρονισμό» του. Τώρα όμως είναι στρατευμένος στη νίκη του Κούλη, που προϋποθέτει την ήττα του ΣΥΡΙΖΑ. Κανονικά, στο «Μακεδονικό» θα έπρεπε να είναι με τον Σημίτη, που έχει μια γραμμή στήριξης του Τσίπρα. Ομως ο Πρετεντεράκος θέλει να ηττηθεί ο Τσίπρας, ανεξάρτητα από τον τρόπο που αυτό θα γίνει. Γι' αυτόν ο κόσμος που μαζεύτηκε στα εθνικιστικά συλλαλητήρια είναι ένα κοπάδι από πρόβατα που «διαδήλωσαν καλοκάγαθα κι ίσως απλοϊκά μια αγάπη για μια πατρίδα». Επομένως, δικαιούται να βαφτίσει τα συλλαλητήρια ως «μια βαριά αποδοκιμασία για την κυβέρνηση». Οσο για το ζήτημα «ας το λύσει ο Τσίπρας, πρωθυπουργός είναι. 'Η ας το αφήσει. Δεν έχει πλέον ιδιαίτερη σημασία». Σημασία έχει ότι «η κυβέρνηση θα επιζήσει με τον ένα ή τον άλλο τρόπο κάποιες ακόμη εβδομάδες ή μήνες στην εξουσία. Και μια Κυριακή όλοι εκείνοι τους οποίους υποτίμησε, κορόιδεψε, έθιξε, στράγγιξε θα την ξεπληρώσουν με τόκο. Πάλι για το γαμώτο. Για ένα γαμώτο!».
Οι μπάτσοι είναι μπάτσοι…
Είπαν στους μπάτσους να κάνουν μια υποεκτίμηση του όγκου του εθνικοφασιστικού συλλαλητήριου της Αθήνας κι αυτοί ενήργησαν… σαν μπάτσοι. Εβγαλαν το ελικόπτερο και έδειξαν πλάνα από όλους τους δρόμους πριν μαζευτεί όλος ο κόσμος. Ηταν τόσο προφανές αυτό, καθώς σε αρκετούς δρόμους φαινόταν κόσμος που περπατούσε. Και δεν ήταν καθόλου δύσκολο να το προσέξει κάποιος αυτό. Οπως δεν ήταν δύσκολο να προσέξει ότι είχαν σβήσει την ώρα του βίντεο. Το τραβήξαμε πάνω στο «πικ» του συλλαλητήριου, αλλά είχε λάθος ημερομηνία και γι' αυτό τη σβήσαμε, ήταν η απάντηση! Γνήσια απάντηση μπάτσων. Λες και δεν μπορούσαν να διορθώσουν την ημερομηνία ή έστω να το δείξουν με λάθος ημερομηνία αλλά σωστή ώρα…
Οταν το γεγονός επισημάνθηκε στον Τόσκα, αφού προσπάθησε να μην απαντήσει στο ερώτημα, στο τέλος κάλεσε τον δημοσιογράφο να πάει στο γραφείο του να δει το βίντεο με τη σωστή ώρα! Ούτε ένα στήσιμο της προκοπής δεν μπορούν να κάνουν. Αν δεν ήταν… μπάτσοι, θα ρύθμιζαν ημερομηνία και ώρα έτσι που να δείχνει ότι τράβηξαν το βίντεο στις 3, ενώ θα το είχαν τραβήξει στις 5, όταν είχαν αρχίσει οι διαρροές. Τόσο απλά…
Κεσάτια
Δεν πάει καλά το κυριακάτικο «μαγαζί» που έστησε ο Ηλίας Λιβάνης («Νέα Σελίδα») για να στηρίξει την πολιτική του ΣΥΡΙΖΑ. Κι επειδή το «μαγαζί» δεν πάει καλά, έστειλε τροποποιημένες συμβάσεις σε όλο το προσωπικό, ζητώντας να αποδεχτούν μεγάλες μειώσεις μισθών. Για να γίνει, μάλιστα, πιστευτός και «να σφίξουν οι κώλοι», τράβηξε μέσα σε λίγες ώρες μια ντουζίνα ξεγυρισμένες απολύσεις συντακτών και συντακτών ύλης, γεγονός που έδωσε την ευκαιρία στο διευθυντικό δίδυμο (Μαχαίρας και Παν-Παν) να την κάνει με ελαφριά πηδηματάκια.
Εθνικιστικό αδιέξοδο
Ο Περισσός αποφαίνεται ότι ο ελληνικός λαός «δικαιολογημένα ανησυχεί για τις εξελίξεις με την ΠΓΔΜ»! Τον καλεί «να απομονώσει εκείνες τις εθνικιστικές, φασιστικές δυνάμεις που εκμεταλλεύονται τη δικαιολογημένη ανησυχία του για να σπείρουν το δηλητήριο του εθνικισμού, της πατριδοκαπηλίας» (από επίσημη κομματική ανακοίνωση είναι τα εντός εισαγωγικών αποσπάσματα). Την ίδια στιγμή, το δημοσιογραφικό όργανό του διαπιστώνει ότι στο συλλαλητήριο της Αθήνας υπήρξε «κυριαρχία ανιστόρητα εθνικιστικών και αλυτρωτικών συνθημάτων»! Μ' αυτό τον τρόπο εκφράστηκε η… δικαιολογημένη λαϊκή ανησυχία!
Είναι φανερό ότι ο Περισσός από τη μια ενισχύει την εθνικιστική υστερία με τις ανιστόρητες θέσεις του για τους Σλαβομακεδόνες και τη γλώσσα τους και από την άλλη προσπαθεί να μην ταυτιστεί με τον εθνικοφασιστικό εσμό. Για να θυμηθούμε τον Μπρεχτ, θυμίζει εκείνον που είναι βουτηγμένος μέχρι τον λαιμό μέσα στα σκατά, αλλά προσπαθεί να κρατήσει τα νύχια των χεριών του καθαρά.
Μπουρδολόγος
«Ούτε ο Μαρξ ούτε οι σοβαροί μελετητές του μίλησαν ποτέ για βεβαιότητα. Δεν υπάρχουν βεβαιότητες στην επιστήμη αν δε τις δούμε. Ο Μαρξ μίλησε για δυνατότητα της εργατικής τάξης ν' ανατρέψει τον καπιταλισμό». Δε μας χέζεις, ρε Τσακνή. Μπουρδολόγε, παντελώς άσχετε με τον Μαρξ και το έργο του.