Ενας ο εχθρός…
Εντάξει, ο Φίλης έχει κάθε λόγο να «μαδήσει» τον Τσακαλώτο, για να αναδειχτεί ο ίδιος σε ηγέτη της «αριστερής πτέρυγας» του ΣΥΡΙΖΑ. Ως παλιός φραξιονιστής του ευρωρεβιζιονισμού ξέρει τη μέθοδο «σφάζω διά της ειρωνείας» και δηλώνει για τον υπουργό των Οικονομικών που μοστράρεται σαν μαρξιστής (τρομάρα του): «Ο άνθρωπος, όλες τις μνημονικές υποχρεώσεις τις έχει τακτοποιήσει στην ώρα τους».
Η γερμανική Frankfurter Allgemeine Zeitung, όμως, η αγαπημένη «σοβαρή» FAZ της γερμανικής μπουρζουαζίας, δεν ενδιαφέρεται για το αν ο Φίλης θα καταφέρει να εκτοπίσει τον Τσακαλώτο από την άτυπη ηγεσία της φράξιας των 53+ (την ύπαρξη της οποίας ενδεχομένως αγνοεί). Γι' αυτό και επιλέγει να αναφερθεί στην ουσία: «Για πρώτη φορά στην ιστορία των προγραμμάτων δανειακής βοήθειας προς την Ελλάδα η αξιολόγηση των διεθνών δανειστών μπόρεσε να ολοκληρωθεί εντός του προβλεπόμενου χρονικού ορίου. Οι εκπρόσωποι των δανειστών και η ελληνική κυβέρνηση συμφώνησαν το Σαββατοκύριακο στο περιεχόμενο των μεταρρυθμιστικών βημάτων και μέτρων λιτότητας που θα πρέπει να πραγματοποιήσει η Αθήνα στην τρίτη αξιολόγηση του τρίτου τρέχοντος πακέτου δανειακής βοήθειας».
Πώς το λέει εκείνη η κινέζικη παροιμία για τους επαίνους που σου επιφυλάσσει ο εχθρός σου; Εκτός αν στην πραγματικότητα δεν υπάρχει εχθρός, αλλά πρόκειται για συμμάχους που έχουν έναν κοινό εχθρό: τον ελληνικό λαό.
Αναλγησία
Εχουμε έναν νέο ή μία νέα, ηλικίας γύρω στα 30. Κάνει κάτι μεροκάματα από δω κι από κει και καταφέρνει να έχει ένα εισόδημα γύρω στα έξι χιλιάρικα το χρόνο. Να στήσει δικό του νοικοκυριό μ' αυτά τα λεφτά δεν μπορεί. 'Η θα συγκατοικήσει ή θα μείνει στο πατρικό. Απαξ και οι γονείς δε δικαιούνται το περιβόητο «κοινωνικό μερισμα», το χάνει και ο χαμηλόμισθος νέος. Αυτή είναι η περίπτωση των «φιλοξενούμενων», που στερούνται τα 450 ευρώ του «κοινωνικού μερίσματος». Δεν πρόκειται για μερικές δεκάδες, αλλά για πολλές χιλιάδες νέους εργαζόμενους.
Αυτοί οι ίδιοι εργαζόμενοι, που σήμερα είναι αφορολόγητοι, θα κληθούν να πληρώσουν και φόρο εισοδήματος για το ισχνό εισόδημά τους, σύμφωνα με το μέτρο που έχει προ-νομοθετηθεί και θα ισχύσει από 1.1.2020 (το πιθανότερο είναι να ισχύσει από 1.1.2019, δυνατότητα που επίσης έχει προ-νομοθετηθεί). Σήμερα τους εξαιρούν από το «κοινωνικό μέρισμα», επειδή το άθλιο εισόδημά τους δεν τους επιτρέπει να ζήσουν μόνοι τους και αναγκάζονται να μείνουν με τους γονείς τους, αύριο θα τους παίρνουν και φόρο γι' αυτό το άθλιο εισόδημα!
ΥΓ. Οι απατεώνες συριζαίοι κάνουν λόγο για «νοικοκυριά», όμως φορολογικά πρόκειται για διαφορετικά «νοικοκυριά» (ένα οι γονείς, ένα το ενήλικο τέκνο που έχει δικό του εισόδημα) που συγκατοικούν.
Δουλειές με φούντες
Ο έμπορος όπλων Βασίλης Παπαδόπουλος βγήκε από το σκοτεινό παρασκήνιο, έσπασε τη σιωπή του και δήλωσε στη Real News ότι «μέσα στη λάσπη χάθηκαν εκατοντάδες εκατομμύρια, χρήματα του ελληνικού Δημοσίου», γιατί εκτός από τα βλήματα, ύψους 66 εκατ. ευρώ, υπήρχε λίστα με «καμιά εικοσιπενταριά είδη» που ήθελε να πουλήσει το υπουργείο Αμυνας κι ότι ο ίδιος ήταν έτοιμος να τα πουλήσει όλα, όχι μόνο στη Σαουδική Αραβία, αλλά και σε άλλες χώρες που έχει πελάτες!
Τι μας λέει ο τύπος; Οτι είναι ένας τυπικός μεσάζοντας στο εμπόριο όπλων. Υπάρχει όμως ένα πρόβλημα, καθώς η ελληνική νομοθεσία απαγορεύει πια τους μεσάζοντες. Γι' αυτό και ο (κάθε) Παπαδόπουλος εμφανίζεται ως αντιπρόσωπος της χώρας στην οποία θα πουλήσει τα όπλα. Αντιλαμβάνεστε πώς μπορεί να γίνει κανείς αντιπρόσωπος σε αφρικανικά και μεσανατολικά καθεστώτα.
Εκείνο που δεν είπε ο Παπαδόπουλος είναι ότι η «δουλειά» με τη Σαουδική Αραβία χάλασε πριν το σκάνδαλο δει το φως της δημοσιότητας και αρχίσει να πετιέται αυτό που αποκαλεί «λάσπη». Το μόνο σίγουρο είναι πως όταν χάλασε η «δουλειά» (κάπου τον Ιούλη του 2017), η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ είχαν μαύρα μεσάνυχτα. Ας μας πει, λοιπόν, πώς χάλασε η «δουλειά».
Αδίστακτος
Μιλώντας στη Βουλή και αναφερόμενος στον έλληνα πρέσβη στο Ριάντ, ο Τσίπρας τον είχε «ζωγραφίσει» ως διαπλεκόμενο με τον Σφακιανάκη. Είχε πει χαρακτηριστικά ότι ο πρέσβης προσπάθησε να αποπροσανατολίσει τον υπουργό Εξωτερικών, αλλά αυτός είναι παλιά καραβάνα και υποχρέωσε τον πρέσβη να του αποκαλύψει την πηγή του, που ήταν ο Σφακιανάκης. Μάλιστα, ο Τσίπρας είπε ότι ο πρέσβης βρίσκεται υπό έρευνα: «Επί όλων αυτών των ζητημάτων υπάρχει ένορκη διοικητική εξέταση, η οποία θα εξετάσει αρμοδίως και υπηρεσιακώς όλα τα ζητήματα – θέσεις, απόψεις, πράξεις και παραλείψεις».
Δυο μέρες μετά, όμως, ο κυβερνητικός εκπρόσωπος ξεκαθάρισε ότι δεν υπήρξε κάτι το μεμπτό ή ύποπτο στη συμπεριφορά του πρέσβη: «Ο Πρέσβης μας στο Ριάντ έκανε αυτό το οποίο οφείλει να κάνει ο οποιοσδήποτε Πρέσβης. Δηλαδή, μετέφερε τις συγκεκριμένες πληροφορίες, τις οποίες είχε, αρμοδίως στο υπουργείο Εξωτερικών». Είναι γνωστό, άλλωστε, ότι οι κρίσεις των διπλωματικών υπαλλήλων έγιναν σε περίοδο που το σκάνδαλο είχε ξεσπάσει και ο συγκεκριμένος πρέσβης διατηρήθηκε στο πόστο του. Επομένως, εκείνο που έκανε ο Τσίπρας στη Βουλή ήταν να χρησιμοποιήσει αδίστακτα τον πρέσβη σαν αντικείμενο, αδιαφορώντας και για τον άνθρωπο και για το θεσμικό του πόστο.
Πνευματικός άνθρωπος
Πριν από μερικές εβδομάδες, η ηθοποιός Λυδία Κονιόρδου που ο Τσίπρας τοποθέτησε υπουργό Πολιτισμού, υπέγραψε απόφαση στην οποία ενσωμάτωσε την απόφαση του Κεντρικού Αρχαιολογικού Συμβούλιου για το Ελληνικό, σημειώνοντας: «Το υπέρμετρο ύψος (σ.σ. των ουρανοξυστών που θέλουν να σηκώσουν οι πλιατσικολόγοι καπιταλιστές) δεν συνάδει με την ύπαρξη αρχαιοτήτων και το ιστορικό αττικό τοπίο, και κρίνεται σκόπιμο να επανεξεταστούν τα προτεινόμενα υψηλά κτίρια κατά την εκπόνηση των πολεοδομικών μελετών».
Πριν από μερικές μέρες, το ίδιο πρόσωπο είπε στη Βουλή ότι «ο όρος (σ.σ. η απόφασή της δηλαδή) δεν είναι δεσμευτικός, αλλά δυνητικός». Μ' άλλα λόγια, είπε πως υπέγραψε μια απόφαση για να μην εφαρμοστεί! Λεπτομέρεια: η εν λόγω κυρία μοστράρεται σαν πνευματικός άνθρωπος!
Τηλεπερσόνα
Ο Μπαρουφάκης δεν μπορεί να ζήσει χωρίς τηλεοπτική προβολή, αλλά και οι τηλεορατζήδες τον βγάζουν γιατί ακόμα «πουλάει». Από την τελευταία τηλεοπτική του εμφάνιση, λοιπόν, μάθαμε ότι θα φτιάξει κόμμα και θα κατέβει και στις ευρωεκλογές και στις βουλευτικές εκλογές. Δε θα ονομάζεται DIEM25, γιατί αυτό είναι το… πανευρωπαϊκό όνομα. Θα πάρει ελληνικό όνομα, το οποίο θα αποφασιστεί σε συνέδριο. Κρίνοντας από το σόου που έκανε προ καιρού στο «Σπόρτινγκ», είμαστε σίγουροι ότι το συνέδριο θα έχει όλα τα χαρακτηριστικά του χολιγουντιανού σόου. Υποθέτουμε ότι θα έχει και γκεστ σταρ (καμιά Ναόμι Κλάιν, κάναν Ζίζεκ, μπορεί και κάναν Κεν Λόουτς). Για την προσέλευση του φιλοθεάμονος κοινού δεν παίρνουμε όρκο, όμως το ζητούμενο είναι το σόου, όχι οι θεατές. Αντιλαμβανόμαστε ακόμα ότι με τρία κόμματα (Μπαρουφάκης, Ζωή, Λαφαζάνης) στο «συνεπές αντιμνημονιακό τόξο», η μάχη θα είναι σκληρή και αφού αλληλοεξοντωθούν θα μείνουν όλοι εκτός νυμφώνος.
Ομορφιές…
«Τα χρόνια που έχω την πολιτική ευθύνη του ΥΕΘΑ δεν έχει πουληθεί ούτε σφαίρα πουθενά όπως ανακοίνωσε το ΓΕΕΘΑ αν η συνεργάτης του Τσοχατζόπουλου-Κούλη ψάχνει όπλα στη Συρία να ρωτήσει τα αφεντικά που την πληρώνουν από τα μαύρα και τα αρπάζουν διαχρονικά από τον Ελληνικό Λαό».
Ομορφιές Καμμένου στο αγαπημένο του twitter, που απαντήθηκαν με ένα εξώδικο και μια δήλωση από τη Σπυράκη: «Οι νέες χυδαιότητες του Πάνου Καμμένου δεν θα μείνουν αυτή τη φορά αναπάντητες, ακόμα και αν ισχυριστεί ότι τις έγραψε κάποιος συγγενής του. Αύριο το πρωί στο γραφείο του θα τον υποδεχθεί ένα εξώδικο και αν δεν ανακαλέσει αμέσως ζητώντας δημόσια συγγνώμη, η επόμενη συνάντησή μας θα είναι στα αστικά δικαστήρια στα οποία έχει συνηθίσει άλλωστε να πληρώνει αγωγές».
Φάτε μάτια ψάρια
Η αστική τάξη αποχαιρέτησε με όλες τις τιμές έναν μεγαλέμπορο της Ερμού που πέθανε στα 98 του χρόνια. Και τι δε γράφτηκε γι' αυτόν: ευπατρίδης, έμπορος παλαιάς κοπής, έντιμος, πολιτισμένος, άρχοντας κτλ. κτλ. Μάλιστα. Πήραν πάλι έναν άνθρωπο δικό τους και τον έκαναν ποπ είδωλο, πετώντας την εικόνα του στο πόπολο προς κατανάλωση. Προς κατανάλωση μιας κατασκευασμένης εικόνας και όχι μιας υλικής πραγματικότητας. Γιατί το πόπολο δε διανοήθηκε ποτέ να διαβεί την πόρτα του συγκεκριμένου καταστήματος, καθώς χρειάζονται μισθοί ενός εξάμηνου για να αγοράσεις από εκεί ένα ρούχο. Μπροστά στα μαγαζιά αυτού του τύπου οι εργαζόμενοι ψιθυρίζουν τη γνωστή παροιμία: «φάτε μάτια ψάρια και κοιλιά περίδρομο». Αν άφησε κάτι «φεύγοντας» ο εν λόγω έμπορος με το παπιγιόν, είναι η εικόνα και η υλική πραγματικότητα της ταξικής διαφοράς, του ταξικού χάους, σε όλα τα επίπεδα.
Συγγραφείς πολιτικών παραμυθιών
Ρωτήθηκε ο Ντεϊσελμπλούμ μετά το τελευταίο του Eurogroup ποια ήταν η δυσκολότερη στιγμή του κατά την πενταετία της θητείας του ως προέδρου. Η μία ήταν η Κύπρος, είπε, και η άλλη το καλοκαίρι του 2015, αλλά λεπτομέρειες θα πει στο βιβλίο που θα γράψει. Ακολούθησε ο Μοσκοβισί που μίλησε για «βιβλία (σ.σ. φαίνεται κάτι ετοιμάζει κι αυτός) που θα είναι διαφορετικά από εκείνο του Βαρουφάκη, που ήταν περισσότερο σαν παραμύθι. Κάποιος πρέπει να γράψει μια ιστορία ενηλίκων, χωρίς παράνοια, την πραγματική ιστορία».
Με κάτι τέτοια ο Μπαρουφάκης ψηλώνει δυο κεφάλια. Σημασία έχει να σε αναφέρουν, έστω κι αν οι αναφορές είναι αρνητικές, λέει ένα κυνικό αμερικάνικο σλόγκαν. Κι ο Μπαρουφάκης ικανοποιείται που όταν συζητούν για «πολιτικά αφηγήματα», αναφέρονται στο δικό του. Οι άλλοι θα έρθουν δεύτεροι και καταϊδρωμένοι. Τα δικά τους πολιτικά παραμύθια (γιατί παραμύθια θα γράψουν κι αυτοί) θα είναι εξαρχής αμφισβητούμενα.