Μελέτες μάλαμα
Η Νέα Πέραμος εντάσσεται στη «Χαμηλή ζώνη Μεγάρων – Ν. Περάμου» και γι' αυτήν «δεν υπάρχει υψηλός ή πολύ υψηλός κίνδυνος πλημμύρας» ακόμη και «για πλημμυρική βροχόπτωση 100ετίας»! Αυτό προβλέπεται στο «Προσχέδιο Διαχείρισης Κινδύνων Πλημμύρας – Παραδοτέο 12» του Υδατικού Διαμερίσματος Αττικής, που αναρτήθηκε από το υπουργείο Περιβάλλοντος μόλις τον περασμένο Ιούλη. (Το σχετικό έγγραφο ανέδειξε με δημοσίευμά του ο «Ριζοσπάστης». Το σημειώνουμε, γιατί εμείς δεν κλέβουμε τη δουλειά άλλων, όπως κάνει και ο «Ριζοσπάστης»).
Η Νέα Πέραμος, ως γνωστόν βούλιαξε στη λάσπη. Πέρα από τις καταστροφές, είχε και έναν νεκρό. Η πράξη, λοιπόν, έχει ήδη κάνει σκόνη τους κυβερνητικούς ισχυρισμούς για την ποιότητα των «Σχεδίων Διαχείρισης Πλημμύρας», που με περισσό θράσος ο Φάμελλος ανακοίνωσε ότι θα είναι έτοιμα τον Φλεβάρη (όπως είπε, είναι ήδη αναρτημένα για διαβούλευση).
ΥΓ. Ο Φάμελλος λέει («κατόπιν εορτής»): «Μία από τις εκκρεμότητες των Ευρωπαϊκών Οδηγιών που παραλάβαμε και έπρεπε να διαχειριστούμε ήταν και τα Σχέδια Διαχείρισης Κινδύνων Πλημμύρας, τα οποία ολοκληρώνουμε τον Φεβρουάριο 2018, με πόρους από το ΕΣΠΑ». Από πού άντλησε το θράσος ο ομογάλακτός του, αντιπεριφερειάρχης Δυτικής Αττικής, Γ. Βασιλείου, και διακήρυξε, μόλις στις 6 Νοέμβρη, ότι «η στενή συνεργασία των αρμόδιων φορέων θα θωρακίσει κατάλληλα την περιοχή ενόψει της αντιπλημμυρικής και αποχιονιστικής περιόδου»;
Ηθικό πλεονέκτημα
Πέρασε τη νύχτα σε σκυλάδικο, απολαμβάνοντας με την παρέα του τη θεά και τους θεούς της καψούρας, Πάολα, Μαζωνάκη και Ρόκκο. Και με το πρώτο χάραμα, ακάματος (δεν ξέρουμε αν χτύπησε και κάναν πατσά για να στρώσει το στομάχι από τα ξύδια), έπιασε στασίδι στου Αυτιά, απ' όπου κατακεραύνωσε τη δήμαρχο Μάνδρας επειδή ξημεροβραδιάζεται στα κανάλια και δεν κάνει τη δουλειά της! Το όνομα αυτού Πέτρος Κωνσταντινέας, βουλευτής Μεσσηνίας του ΣΥΡΙΖΑ. Το ίδιο το… «ηθικό πλεονέκτημα της Αριστεράς» προσωποποιημένο.
ΥΓ1. Η τελευταία φορά που συζητήθηκε παρουσία αστού πολιτικού σε σκυλάδικο ήταν αυτή του υπουργού Παιδείας του Καραμανλή, Ευριπίδη Στυλιανίδη. Ηταν τη βραδιά που ο μπάτσος Κορκονέας σκότωσε τον Αλέξη Γρηγορόπουλο. Το αίμα του παιδιού ακόμα άχνιζε, η Αθήνα είχε αρχίσει να καίγεται (πρώτη πράξη στη σύντομη εξεγερτική άνοιξη της νεολαίας τον Δεκέμβρη του 2008), αλλά τίποτα δε στάθηκε ικανό να ταράξει τη διασκέδαση του υπουργού.
ΥΓ2. Ο Στυλιανίδης είχε δικαιολογηθεί ότι πήγε στο σκυλάδικο καλεσμένος στη συνεστίαση κάποιου συλλόγου της εκλογικής του περιφέρειας. Ο Κωνσταντινέας, στο ξεκατίνιασμά του με τον Μπουμπούκο στο Twitter, αναρωτήθηκε αθώα: «Από πότε είναι μεμπτό να πηγαίνει κανείς (καλεσμένος) σε Κέντρο Διασκέδασης να τιμήσει τα προεόρτια γάμου του συνεργάτη του? #υποκρισία». Πάλι καλά που δεν μίλησε για «πολιτιστικό κέντρο».
ΥΓ3. Ο Κωνσταντινέας έκλεισε (προς στιγμήν) το δημόσιο ξεκατίνιασμα, αναρτώντας φωτογραφία του Μπουμπούκου και της Μπουμπούκας σε σκυλάδικο. Οπότε… πάτσισαν (όλοι το ίδιο είμαστε). Αηδία…
Στρουθοκαμηλισμοί
Τέως ποδοσφαιριστής, νυν ιδιοκτήτης σουβλατζίδικου και δημοτικός σύμβουλος Φιλαδέλφειας-Χαλκηδόνας, ο Λύσανδρος Γεωργαμλής κάνει ενίοτε και δηλώσεις. Είπε, λοιπόν, μεταξύ άλλων σε αθλητικό σάιτ, «με την ιδιότητα του δημοτικού συμβούλου της πόλης», αναφερόμενος στο γήπεδο Μελισσανίδη (που ψευδεπίγραφα παρουσιάζεται σαν γήπεδο της ΑΕΚ): «Υπάρχουν άνθρωποι που αντιδρούν. Τα πράγματα όμως έχουν ακολουθήσει νόμιμες διαδικασίες σε όλες τις περιπτώσεις και έχω την εντύπωση, ότι η ΑΕΚ θα δικαιωθεί ξανά. Πιστεύω, ότι δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα για την ολοκλήρωση του έργου. Πρόσφατα, δε, λύθηκαν όλες οι απορίες του κόσμου για την κυκλοφοριακή ρύθμιση».
Δε θα σχολιάσουμε τα περί «νόμιμων διαδικασιών», γιατί θα ήταν σαν να παραβιάζαμε ανοιχτές θύρες (οι αναγνώστες της «Κόντρας» γνωρίζουν). Μόνο στην τελευταία πρόταση θα σταθούμε. Λύθηκαν οι απορίες του κόσμου για την κυκλοφοριακή ρύθμιση, λέει ο Γεωργαμλής. Οι δικές του, προφανώς, είχαν λυθεί προτύτερα. Θα μπορούσε, άραγε, να μας διευκρινίσει τη στάση του στο δημοτικό συμβούλιο, όταν συνεδρίασε για να γνωματεύσει για τη Μελέτη Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων των κυκλοφοριακών ρυθμίσεων; Αφού είχε λυμένες τις απορίες του, γιατί δεν ψήφισε υπέρ της ΜΠΕ, αλλά έκανε αποχή από την ψηφοφορία;
Να σας πούμε εμείς. Γιατί ο κόσμος στην πόλη «έβραζε». Από μέσα του «έβραζε» και ο ίδιος, γιατί το σουβλατζίδικό του θα επηρεαστεί άμεσα από το προωθούμενο κυκλοφοριακό έγκλημα. Ολα τα όργανα που συνεδρίασαν πριν από το δημοτικό συμβούλιο (τα κοινοτικά συμβούλια Νέας Φιλαδέλφειας και Νέας Χαλκηδόνας, η Επιτροπή Ποιότητας Ζωής) είχαν πάρει ομόφωνες αποφάσεις κατά της ΜΠΕ. Στην Επιτροπή Διαβούλευσης που συγκλήθηκε, με τη συμμετοχή φορέων και πολιτών, δε βρέθηκε ούτε ένας να υποστηρίξει τις κυκλοφοριακές ρυθμίσεις. Οπότε τον Γεωργαμλή-επιχειρηματία και δημοτικό σύμβουλο δεν τον έπαιρνε να ψηφίσει υπέρ της ΜΠΕ. Ομως, ο Γεωργαμλής-δημοτικός σύμβουλος χρωστάει και υποχρεώσεις στην πλευρά Μελισσανίδη-ΑΕΚ. Γι' αυτό επέλεξε την αποχή. Νομίζοντας πως βάζοντας το κεφάλι του στην άμμο δεν τον βλέπουν…
Για την ταμπακιέρα;
Η Βίκυ Σταμάτη κατέθεσε αγωγή κατά του Πολάκη και του ζητά 1 εκατ. ευρώ για τους χαρακτηρισμούς «φτωχό νυμφίδιο» και «βαθύπλουτο τσουλί», που της απηύθυνε από το λατρεμένο του facebook. Ο Πολάκης απάντησε μιλώντας για «απύθμενο θράσος», ρωτώντας αν της «έχουν τελειώσει τα μαύρα χρήματα εντός Ελλάδας και δεν μπορεί να φέρει απ’ τα καβατζωμένα στο εξωτερικό (καθώς έχουμε ελέγξει τις διόδους) και ψάχνει για νέα αρπαχτή» και έθεσε ζήτημα ύψους του διεκδικούμενου ποσού: «Μήπως νομίζεις ότι παίρνω κι εγώ μίζες σαν τον άντρα σου τον Ακη και ζητάς τόσα;».
Μόνο για την ταμπακιέρα δεν έγραψε λέξη. Θα παραιτηθεί από τη βουλευτική αποζημίωση για ν’ αντιμετωπίσει την υπόθεση στα δικαστήρια σαν «κοινός θνητός» ή θα επικαλεστεί ότι όλα όσα έγραψε εντάσσονται στην… πολιτική του δραστηριότητα που καλύπτεται από τη βουλευτική ασυλία; Αν κάνει το δεύτερο, θα αποδείξει ότι είναι απλώς… κουραδόμαγκας. Ξέρουμε κι εμείς να βρίζουμε (και η διάθεση μας έρχεται πολλές φορές κάθε μέρα, όταν μαθαίνουμε τα κατορθώματα των ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ), όμως αν το κάνουμε κινδυνεύουμε να μας εξοντώσουν οικονομικά με τους δρακόντειους νόμους τους. Γιατί δεν καταργούν οι ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ τον νόμο περί Τύπου (νόμος Βενιζέλου), ώστε να είμαστε όλοι στην ίδια μοίρα;
ΥΓ. Μετά τη Βίκυ Σταμάτη, ο Πολάκης «αρπάχτηκε» (πάντα από το facebook) και με τον (γνωστό) Αμβρόσιο. Δεν μπορείς να πεις, ένας κι ένας είναι οι άνθρωποι με τους οποίους «αντιπαρατίθεται».
Προκλητικός κυνισμός
Πάντα προκλητικός και πάντα κυνικός ο Πρετεντεράκος ζητά από τους αστούς πολιτικούς και τα αστικά Μέσα να χαμηλώσουν τους τόνους σχετικά με τα Paradise papers: «Αν ήταν τόσο απλό να καταργήσουμε τους φορολογικούς παραδείσους, όπως καταργήσαμε τα Μνημόνια, δεν χρειάζεται να κάνουμε μισές δουλειές. Μπορούμε να καταργήσουμε κατευθείαν τον καπιταλισμό». Το μήνυμα είναι σαφές: όσοι απολαμβάνουμε τα καλά του καπιταλισμού οφείλουμε να ανεχόμαστε τους φορολογικούς παράδεισους, αν δεν τους χρησιμοποιούμε (αλήθεια, ο Πρετεντεράκος έχει καμιά offshore;).
Τύχη αποκαλυπτική
Οπως είναι γνωστό, η συγκυβέρνηση ήθελε να ψηφίσει το νομοσχέδιο για το «κοινωνικό μέρισμα» της απάτης με τη διαδικασία του κατεπείγοντος, την Πέμπτη 16 Νοέμβρη. Ο Τσακαλώτος, μάλιστα, επιστράτευσε κάποιες μπούρδες για να θεμελιώσει την ανάγκη του κατεπείγοντος. Μεσολάβησαν, όμως, οι φονικές πλημμύρες στη Δυτική Αττική και αναγκάστηκαν να αναβάλουν τη συζήτηση και ψήφιση για τη Δευτέρα 20 Νοέμβρη. Ενα τυχαίο γεγονός -πέρα από την τραγικότητά του- ήρθε να αποκαλύψει την ψευτιά και την υποκρισία της συγκυβέρνησης των ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ.
Στριμώγματα
Ο Καμμένος πήρε το λόγο στη Βουλή, στη συζήτηση για το «κοινωνικό μέρισμα» της απάτης, για να υπερασπιστεί τον εαυτό του από τις κατηγορίες για την υπόθεση της πώλησης βλημάτων στη Σαουδική Αραβία. Κι επέμεινε ιδιαίτερα στο ότι η συμφωνία δεν έχει πραγματοποιηθεί, εννοώντας ότι, κατά συνέπεια, δεν μπορεί να έχουν πέσει μίζες. Πήρε δηλαδή μόνος του τη θέση του κατηγορούμενου που υπερασπίζεται την αθωότητά του στο ποινικό επίπεδο. Για τα άλλα ζητήματα είπε ότι θα απαντούσε την Πέμπτη, στη συζήτηση της επερώτησης της ΝΔ.
Να τον χαίρονται
«Mόνο όσοι είναι πιστοί στον κομμουνισμό μπορούν να διατυπώσουν μια αληθινά ριζοσπαστική κριτική της θλιβερής πραγματικότητας του σταλινισμού και των επιγόνων του. Ας το παραδεχτούμε: σήμερα, ο Λένιν και η κληρονομιά του θεωρούνται πράγματα απελπιστικά παρωχημένα, κομμάτια ενός νεκρού “παραδείγματος“. Οχι μόνο ο Λένιν ήταν συγγνωστά τυφλός απέναντι σε πολλά από τα προβλήματα που είναι πλέον κεντρικά στη σύγχρονη ζωή (την οικολογία, τους αγώνες για μια χειραφετημένη σεξουαλικότητα, κ.ο.κ.), αλλά και η βίαιη πολιτική πρακτική του είναι εντελώς ξένη στις σημερινές δημοκρατικές ευαισθησίες, το όραμά του για τη νέα κοινωνία ως συγκεντρωτικό βιομηχανικό σύστημα υπό κρατική διοίκηση είναι απλώς εκτός τόπου και χρόνου, κ.ο.κ. Αντί να προσπαθούμε απελπισμένα να διασώσουμε τον αυθεντικό λενινιστικό πυρήνα από το σταλινικό αλλούβιο, δεν θα ήταν προτιμότερο να ξεχάσουμε τον Λένιν και να επιστρέψουμε στον Μαρξ, αναζητώντας στο δικό του έργο τις ρίζες όσων πήγαν στραβά στα κομμουνιστικά κινήματα του 20ού αιώνα;».
Να τον χαίρονται τον Σλαβόι Ζίζεκ αυτοί που τον προσκυνούσαν σαν τον… Μαρξ της εποχής μας. Και δεν αναφερόμαστε στους συριζαίους, που τον ανακάλυψαν κάπως αργά και τον χρησιμοποίησαν δεόντως, αλλά στο ΝΑΡ που πρώτο μας τον σύστησε και πρώτο τον έφερε στην Ελλάδα. Ο ποικιλόχρωμος και ποικιλώνυμος οπορτουνισμός καταναλώνει εύκολα τις «φόλες» τις τυλιγμένες σε φανταχτερό περιτύλιγμα. Επειδή είναι και ο ίδιος «φόλα».