Τους γα…μπιπ…
Το επίσημο κυβερνητικό αφήγημα (εδώ η λέξη ταιριάζει γάντι) υποστηρίζει ότι το πέρασμα του Μουλόπουλου στην κορυφή του ΔΟΛ ήταν μια καθαρά προσωπική του κίνηση, που υπαγορεύτηκε από τη φιλία και την κουμπαριά του με τον Ψυχάρη και από το πάθος του να μη δει τις εφημερίδες που δούλεψε επί δεκαετίες να κλείνουν και συναδέλφους του να απολύονται. Είναι λιγάκι… για νήπια το αφήγημα, αλλά δεν είχαν κάτι καλύτερο. Για τον Καμμένο, όμως, κάτι τέτοια είναι για τους… κουλτουριάρηδες του ΣΥΡΙΖΑ. Αυτός έχει μάθει στα «και-α-και-ου-και-ΔΑΠ-Νου-Δου-Φου-Κου». Αραξε, λοιπόν, στο πρωθυπουργικό αεροσκάφος εν πτήσει προς την Ουάσιγκτον, έβγαλε τα παπούτσια για να 'ναι άνετος και φωτογραφίστηκε με τα «Νέα» ανά χείρας, στέλνοντας το μήνυμα «τον μπιπ τον Ψυχάρη». Το πιθανότερο είναι τη φωτογραφία να την τράβηξε ο συνταξιδιώτης του (και «κολλητός» του) ο Παππάς, που έχει τους δικούς του λόγους να εμφανίζεται ως τροπαιούχος, μετά το κάζο που έπαθε με τα κανάλια, εξαιτίας του οποίου «εξορίστηκε» από το Μαξίμου σ' ένα κτίριο στον Αγιο Σώστη. Ποδοσφαιρόφιλοι είναι και οι δύο, οπότε θα έπρεπε να ξέρουν πως ένας αγώνας τελειώνει μόνον όταν ακουστεί το τριπλό σφύριγμα του διαιτητή. Εκλεισαν μεν μια συμφωνία με τον Ψυχάρη, αυτό όμως δε σημαίνει ότι θα καταφέρουν να πάρουν τον ΔΟΛ.
♦ Τυράκι
Ο ίδιος ο Τσίπρας, μιλώντας σε αντιπροσωπεία συνταξιουχικών οργάνωσεων, με την οποία συναντήθηκε στο Μαξίμου, είπε ότι η κυβέρνηση επιδιώκει συμφωνία που θα επεκτείνει το γνωστό «κόφτη» για ένα χρόνο, όμως ο «κόφτης» δεν υπάρχει περίπτωση να ενεργοποιηθεί. Αντίθετα, υπάρχει βεβαιότητα ότι θα υπάρξει και πάλι υπερπλεόνασμα, το οποίο θα διανεμηθεί στους κοινωνικά ασθενέστερους, όπως συνέβη με τη «13η σύνταξη» τον περασμένο Δεκέμβρη.
Οπως διαρρέουν τα παπαγαλάκια του Μαξίμου, η πρόταση για παράταση του «κόφτη» κατά ένα χρόνο γίνεται για να μην ξεπερνά το χρονικό ορίζοντα της σημερινής κυβέρνησης, ώστε να μην μπορούν οι επόμενοι να κατηγορούν τους ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ ότι τους φόρτωσαν παράταση του Μνημόνιου. Αυτός ο ισχυρισμός, βέβαια, είναι της πλάκας. Οι ιμπεριαλιστές δανειστές έχουν αποδείξει ότι δεν ασχολούνται με τους πολιτικούς κύκλους της ελλαδικής αστικής εξουσίας. Και δεν πρόκειται να δεχτούν οτιδήποτε λιγότερο από τριετή επέκταση του τρίτου Μνημόνιου. Ο ένας χρόνος για τον οποίο μιλάει ο Τσίπρας είναι ένα ακόμα προπαγανδιστικό τρικ των συριζαίων.
Οσο για τη μη ενεργοποίηση του «κόφτη», όπως κατ' επανάληψη έχει επισημανθεί από τις στήλες της «Κόντρας», προϋπόθεσή του είναι η διατήρηση της σκληρής δημοσιονομικής πολιτικής. Δηλαδή, το… καλύτερο που μπορεί να προσδοκά ο ελληνικός λαός, είναι η διατήρηση του σημερινού δημοσιονομικού εφιάλτη και του ζυγού της κινεζοποίησης. Τα φιλανθρωπικά βοηθήματα, σαν αυτό που ο Τσίπρας με θράσος εξακολουθεί να αποκαλεί «13η σύνταξη», είναι το «τυράκι» που δολώνει τη φάκα της παράτασης του Μνημόνιου.
♦ Διάψευση με νόημα
Μισή ώρα πριν τα μεσάνυχτα, τότε που «η φύσις ησυχάζει», έστειλε διορθωτικό μέιλ το γραφείο Τύπου του υπουργείου Οικονομίας, απ' αφορμή την «αναστάτωση που προκλήθηκε» από τη δήλωση Παπαδημητρίου ότι το αφορολόγητο είναι υπό διαπραγμάτευση με τους δανειστές. Δεν τόλμησε, βέβαια, ο Παπαδημητρίου να πει ότι η δήλωσή του διαστρεβλώθηκε. Είχε καταγραφεί, άλλωστε, σε κάμερες και μαγνητόφωνα. Απλώς, σημείωσε ότι «δεν υπάρχει καμία απόφαση της κυβέρνησης (ούτε είναι στις προθέσεις), για μείωση του αφορολόγητου» και ότι «η διαπραγμάτευση για τους δημοσιονομικούς στόχους της επόμενης περιόδου, μετά το 2018, συνεχίζεται και η κυβέρνηση δεν αποδέχεται την ψήφιση οποιουδήποτε μέτρου για μετά το 2018».
Μ' άλλα λόγια, η διάψευση ήρθε να επιβεβαιώσει πλήρως την αρχική δήλωση.
♦ Το βέλτιστο!
Αυτός ο «άνετος» χειρισμός από τον Παπαδημητρίου δείχνει πως μάλλον κλήθηκε να λειτουργήσει σαν «λαγός» και δεν του ξέφυγε η αποκάλυψη. Οπως και να 'χει, όμως, σημασία έχει η ουσία αυτού που είπε ο Παπαδημητρίου. Είπε πως αν η κυβέρνηση καταφέρει να μείνει το αφορολόγητο που ισχύει σήμερα, θα είναι μεγάλη νίκη! Τι σημαίνει αυτό; Σημαίνει πως όλα όσα λέγονται για φοροελαφρύνσεις, μόλις έρθει η περιβόητη ανάπτυξη, είναι παραμύθια της Χαλιμάς. Οταν στην κλίνη του Προκρούστη έχει μπει το ισχνό αφορολόγητο για μισθωτούς και συνταξιούχους, για ποια προοπτική φοροαπαλλαγών μπορεί να γίνει λόγος;
♦ Προειδοποίηση
«Τα βραχυπρόθεσμα μέτρα του ΕSM και του EFSF θα μειώσουν το βάρος του χρέους της Ελλάδας, αλλά η τελική επιτυχία του προγράμματός της θα εξαρτηθεί από τη συνεχή εφαρμογή των μεταρρυθμίσεων από την ελληνική κυβέρνηση».
Οσο κι αν προσπαθεί να χρησιμοποιήσει διπλωματική γλώσσα (είναι και σοσιαλδημοκράτης, βλέπετε), ο Κλάους Ρέγκλινγκ δεν παραλείπει να στείλει την προειδοποίησή του. Ξέρει, άλλωστε, πολύ καλά ότι τα λεγόμενα βραχυπρόθεσμα μέτρα αφορούν κυρίως την περίοδο 2040-2060 και μέχρι τότε θα χρειαστεί να γίνουν πολλές ακόμα διευθετήσεις για το χειρισμό του ελληνικού κρατικού χρέους, με κριτήριο πάντοτε τη διατήρηση του σφιχτού αποικιακού καθεστώτος, της σκληρής λιτότητας και της κινεζοποίησης. Αυτό που μετράει, λοιπόν, και το τονίζει ο Ρέγκλινγκ, είναι τα μέτρα που αποφασίζονται σήμερα και για τα αμέσως επόμενα χρόνια. Μετά, θα ξαναδούν το ζήτημα με όποια κυβέρνηση θα υπάρχει τότε στην Ελλάδα.
♦ Δεν μαζεύεται
Προεκλογικά, οι σύμβουλοι του Τραμπ είχαν φτάσει μέχρι το σημείο να του κόψουν το twitter, γιατί δεν ήξεραν τι «ρουκέτα» μπορούσε να πετάξει ανά πάσα στιγμή. Το ίδιο ίσως χρειαστεί να του κάνουν και τώρα που ορκίστηκε πρόεδρος και ανέλαβε καθήκοντα, όπως φάνηκε από τη μέρα της ορκωμοσίας κιόλας. «Εβλεπα τις διαδηλώσεις αλλά έχω την εντύπωση ότι μόλις κάναμε εκλογές. Γιατί δεν πήγαν αυτοί οι άνθρωποι να ψηφίσουν;» έγραψε ο Τραμπ στο twitter ειρωνευόμενος τις εκατοντάδες χιλιάδες που διαδήλωναν εναντίον του. Λίγο αργότερα, όταν οι σύμβουλοι αντιλήφθηκαν τη «ρουκέτα», τον έβαλαν να γράψει διορθωτικό tweet: «Οι ειρηνικοί διαδηλωτές είναι εγγύηση της δημοκρατίας μας. Ακόμα και αν δεν συμφωνώ πάντοτε μαζί τους, αναγνωρίζω το δικαίωμα των ανθρώπων να εκφράζουν τις απόψεις τους».
♦ Η απόλυτη αμορφωσιά
«O αγώνας δεν είναι ταξικός, είναι υπαρξιακός, πατριωτικός, δημοκρατικός και το εννοώ απόλυτα (…) Η άποψή μου είναι, ότι αυτά για τα οποία παλεύουμε είναι πολύ υπέρτερα και ευρύτερα των στενών ταξικών συμφερόντων. Εγώ δεν πιστεύω σε μια ανάλυση της κοινωνίας που λέει ότι ο καθένας παλεύει και η κάθε τάξη, για τα συμφέροντά της. Αυτή είναι μια ανάλυση παρωχημένη. Μπορεί κάποιοι να βρίσκουν ασφάλεια σε αυτή, γιατί έχει μία ιστορική και πολιτική αναφορά, αλλά είναι απολύτως παρωχημένη στο σήμερα και κυρίως δεν κουμπώνει σε αυτό που ζούμε και αντιμετωπίζουμε. Αυτό που ζούμε και αντιμετωπίζουμε δεν είναι στενά ταξικό, έχει να κάνει με την καρδιά της δημοκρατίας, και έχει να κάνει με αξίες, όπως η ελευθερία και τα δικαιώματα – τα θεμελιώδη ανθρώπινα δικαιώματα που βάλλονται. Και αυτά δεν τα υπερασπίζεσαι μόνο όταν παραβιάζονται τα δικά σου, τα υπερασπίζεσαι για όλους. Είναι οικουμενικά. Εγώ λοιπόν, πιστεύω σε αυτήν τη μάχη, την οποία δίνει κανείς, είτε βάλλεται προσωπικά, στο μεδούλι του, είτε βάλλεται ο διπλανός του, ακριβώς γιατί η αναφορά του δεν είναι ιδιοτελής και συμφεροντολογική, είναι αξιακή και υπαρξιακή». Ζωή Κωνσταντοπούλου.
Πόσο αμόρφωτοι είναι κάποιοι, παρά τα βαριά πανεπιστημιακά διπλώματα! Δεν είναι μόνο η (εμφανέστατη) προσπάθεια ψηφοθηρίας στα πιο πολιτικά καθυστερημένα στρώματα. Είναι και η αμορφωσιά που οδηγεί σε τέτοιες παπάρες. Οι πιο μορφωμένοι σοσιαλδημοκράτες (ο πατέρας της, για παράδειγμα) τα έλεγαν διαφορετικά.
♦ Le partie c'est moi
Mεγάλη πλάκα έχει η προσπάθεια της Κωνσταντοπούλου να πει ότι «η Πλεύση Ελευθερίας δεν είναι ένα κόμμα σαν τα άλλα (…) Οι παραδοσιακοί τρόποι συγκρότησης, που περιλαμβάνουν πάρα πολλή γραφειοκρατία και ελάχιστη ουσία και πολλές φορές δεν αντανακλούν σε έμψυχο δυναμικό την εμπιστοσύνη που μπορεί να διεκδικήσει ένα τέτοιο κίνημα, δεν έχουν καμμία θέση στη δική μας πρωτοβουλία που προχωρά με έμπρακτες συγκροτήσεις, όπως το “Οχι στα Ναι τους”, που είναι το κινηματικό σκέλος, ανοιχτό, χωρίς υπογραφές, με πρόσωπα που δεν είναι καν στην Πλεύση Ελευθερίας ως ιδρυτικά μέλη και που όμως συμπράττουν στη διεκδίκηση του περιεχομένου του ΟΧΙ. Μια ακόμα έμπρακτη συγκρότηση είναι η νομική πρωτοβουλία “Δικαιοσύνη για Ολους”, που έχει μορφή σωματείου και έχει σκοπό να παρεμβαίνει σε μείζονες υποθέσεις δημοσίου συμφέροντος τις οποίες ξεπουλάει η κυβέρνηση». Ενα «κινηματικό σκέλος», ένα σωματείο και μια πρόεδρος που… αυτοεξελέγη και είναι η μόνη που μιλάει δημόσια. Κορυφαίο!
♦ Σιγά μη στάξει η ουρά του γαϊδάρου
Ο Κοντονής έσπευσε να κρατήσει αποστάσεις από τις πρωτοβουλίες της Θάνου για αύξηση των ορίων συνταξιοδότησης των ανώτερων και ανώτατων δικαστών (γράφουμε αναλυτικά στη σελίδα 12). «Πριν από περίπου τρεις μήνες είχα τοποθετηθεί για το ζήτημα και είχα πει ότι στο πλαίσιο του Συντάγματος δεν μπορεί να γίνει αλλαγή των ορίων συνταξιοδότησης των δικαστών με νόμο, γιατί έχουμε μια ρητή συνταγματική διάταξη η οποία δεν επιτρέπει κάτι τέτοιο», δήλωσε. Την ίδια στιγμή, όμως, επιτέθηκε κατά των δικαστικών Ενώσεων για «τη σφοδρότητα και την ταχύτητα με την οποία εκδίδονται ανακοινώσεις και βάλλει ο ένας εναντίον του άλλου, οι δικαστές μεταξύ τους». Οπως είπε, «δίνεται μια εικόνα εμφυλίου, η οποία πλήττει το κύρος της Δικαιοσύνης και απογοητεύει το σύνολο των πολιτών και της κοινωνίας». «Εχω κάνει κατ’ επανάληψη δημόσιες εκκλήσεις να υπάρξει αυτοσυγκράτηση και να λυθούν αυτά τα ζητήματα εντός των θεσμικών οργάνων της Δικαιοσύνης και της Πολιτείας», κατέληξε.
Μπορεί ο Κοντονής να επέλεξε το ρόλο του τροχονόμου που προσπαθεί να βάλει τάξη στο κυκλοφοριακό χάος, όμως η κοινωνία έχει σαφή άποψη για τη δικαστική κάστα.
♦ «Εφυγε» ο Γρηγόρης Κωνσταντόπουλος, στέλεχος του ΚΚΕ (μ-λ)
Τη Δευτέρα 23 Γενάρη έφυγε από τη ζωή ο Γρηγόρης Κωνσταντόπουλος, ηγετικό στέλεχος του ΚΚΕ (μ-λ).
Γεννήθηκε το Φλεβάρη του 1945 από μια φτωχή αγροτική οικογένεια στην Πλάτη Μεσσηνίας και από νεαρός στρατεύτηκε στο αριστερό κίνημα. Λίγο πριν τη χούντα μετανάστευσε στον Καναδά, όπου εντάχθηκε στο ΑΜΕΕ. Με τη μεταπολίτευση επέστρεψε στην Ελλάδα και παρέμεινε μέχρι το τέλος της ζωής του στρατευμένος στο ΚΚΕ (μ-λ).
Στην οργάνωσή του και στους οικείους του εκφράζουμε τα πιο θερμά μας συλλυπητήρια.
Η πολιτική κηδεία του Γρ. Κωνσταντόπουλου θα γίνει σήμερα (Σάββατο, 28 Γενάρη), στις 2:00μμ στο νεκροταφείο του Δήμου Καισαριανής.