♦ Σκανδαλώδες γεύμα
Η αλήθεια είναι πως όταν πληροφορηθήκαμε προ ημερών, ότι ο Σόιμπλε έκανε το τραπέζι στον Παπακωνσταντίνου στο πολυτελές «Paris-Berlin» του Βερολίνου, εκπλαγήκαμε. Δεν φημίζονται για τέτοιες αβρότητες οι γερμανοί πολιτικοί και ο Παπακωνσταντίνου δεν είναι πλέον ομόλογος του Σόιμπλε για να θεωρήσουμε ότι το γεύμα έγινε στο πλαίσιο του πρωτόκολλου. Αλλωστε, τα επίσημα γεύματα γίνονται σε κυβερνητικά κτίρια, όχι σε πολυτελή εστιατόρια. Καθώς μάλιστα το γεύμα κράτησε δυο ώρες, πειστήκαμε ότι κάποιο λάκκο έχει η φάβα. Σιγά που θα χάριζε χάριν γνωριμίας ένα δίωρο στον Παπακωνσταντίνου ο Σόιμπλε.
Η απορία μας λύθηκε όταν είδαμε τις τροπολογίες που κατέθεσε ο Παπακωνσταντίνου στο νομοσχέδιο για το Ελληνικό και το πρόγραμμα «Ηλιος», μία από τις οποίες προβλέπει τα εξής εκπληκτικά: όσοι επενδυτές φωτοβολταϊκών εγκαταστάσεων επιλέξουν σε ποσοστό τουλάχιστον 80% ευρωπαϊκό εξοπλισμό (δηλαδή γερμανικό, αφού έχουν την παραγωγή σχεδόν μονοπώλιο) θα δουν την εγγυημένη τιμή πώλησης ανά κιλοβατώρα να αυξάνεται κατά 10%.
Επρεπε να το είχαμε καταλάβει, καθώς ο Παπακωνσταντίνου, πριν αναχωρήσει για το Βερολίνο, είχε δηλώσει σε ελληνικό ραδιοφωνικό σταθμό: «Το πρόγραμμα αυτό γεννήθηκε από συζητήσεις και με τη γερμανική κυβέρνηση, όταν ήμουν υπουργός Οικονομικών». Φαίνεται πως ο Σόιμπλε αντιπροσωπεύει κάποιους γερμανικούς οίκους παραγωγής εξοπλισμού φωτοβολταϊκών και γι’ αυτό έκανε το τραπέζι στον Παπακωνσταντίνου, που σαν καλός λακές έσπευσε να καταθέσει την τροπολογία.
♦ Η τιμωρία του
Ζόρια μεγάλα περνάει ο Χεριχέρης. Δεν είναι μόνο που τα κατευθυνόμενα γκάλοπ τον δίνουν μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας, είναι που του έχουν κόψει και τη μεγάλη προβολή από τα ραδιοκάναλα, που απολάμβανε όσο ήταν βασικός εταίρος του «μνημονιακού μετώπου». Δεν διδάχτηκε, βλέπετε, από τη ζωή του μυρμηγκιού που όταν βγάλει φτερά ψοφάει. Πήγε να το παίξει μάγκας, νομίζοντας ότι είναι αυτόφωτος και θα δημιουργήσει δικούς του δεσμούς με ένα τμήμα του εκλογικού ακροατήριου, παριστάνοντας τον «αντιμνημονιακό», αποχωρώντας από τη συγκυβέρνηση και καταψηφίζοντας το Μνημόνιο-2. Τέτοια τσαλιμάκια δεν συγχωρούνται. Είδαν κι έπαθαν να τραβήξουν τον Σαμαρά στη συγκυβέρνηση, δεν θα επιτρέψουν στον Καρατζαφέρη να κάνει τσαλιμάκια.
Ζαλισμένος, λοιπόν, από τα απανωτά χαστούκια ο Χεριχέρης, με τα πιο προβεβλημένα στελέχη του, που ο ίδιος όρισε υπουρ- γούς, να έχουν μετακομίσει στο ρετιρέ της γαλάζιας πολυκατοικίας και να απολαμβάνουν ακόμη μεγαλύτερη ραδιοτηλεοπτική προβολή και με τον Καμμένο και τ’ άλλα παιδιά της ΝΔ να καλύπτουν ορμητικά το χώρο που κάλυπτε ο ίδιος, βγαίνει και κλαίγεται, δηλώνοντας ότι οι «Ανεξάρτητοι Ελληνες» είναι ένα κόλπο που έστησαν ο Σαμαράς με τον Καμμένο για να χτυπήσουν το ΛΑΟΣ! Ο ίδιος αντιλαμβάνεται την πολιτική σαν μια αλυσίδα συνωμοσιών, αλλά ακόμα και να πείσει κάποιους επ’ αυτού (δε θα δυσκολευτεί, ειν’ η αλήθεια), δε θα τους πείσει ότι είναι καλύτερα να ψηφίσουν αυτόν παρά να ψηφίσουν τον Καμμένο, τον Ζώη, τον Μακρόπουλο και τους άλλους έως πρότινος Νεοδημοκράτες. Είναι και ζήτημα πολιτικού πρεστίζ, πώς να το κάνουμε;
♦ Ποιοι είναι οι προβοκάτορες
Με τον Παπαδήμο συναντήθηκε στις 23 Μάρτη η Παπαρήγα. Στις δηλώσεις που έκανε βγαίνοντας, υπήρξε και ο εξής διάλογος:
– Τι λέτε για την παρέλαση της 25ης Μαρτίου; Σας φοβίζουν ενδεχόμενες προβοκάτσιες;
«Χαίρομαι πάρα πολύ, γιατί όταν πριν χρόνια μιλάγαμε ότι το ανεβασμένο λαϊκό κίνημα αντιμετωπίζεται και με προβοκάτσιες, όλοι μάς έλεγαν ότι βλέπουμε συνωμοσίες μπροστά μας. Βεβαίως, υπάρχουν και προβοκάτορες και προβοκάτσιες, αλλά να το ξεκαθαρίσουμε, δεν είναι και το κράτος ή τμήματα του κράτους έξω απ’ αυτές τις προβοκάτσιες. Υπάρχει μια μερίδα που χρησιμοποιεί την προβοκάτσια για να χτυπηθεί το κίνημα. Εμείς λοιπόν παλεύουμε το κίνημα να μεγαλώσει, να χρησιμοποιεί όλες τις μορφές πάλης και ταυτόχρονα να βγάζει απέξω τους προβοκάτορες και να μην κινδυνεύει απ’ τις προβοκάτσιες».
Ξέρουμε πλέον τι έγινε στις 24 Μάρτη στην Αθήνα και στις 25 Μάρτη σε όλη την Ελλάδα. Είδατε προβοκάτσιες και προβοκάτορες; Οχι, βέβαια. Τι έμεινε από τη δήλωση της Παπαρήγα, που μόνο για προβοκάτσιες και προβοκάτορες μιλούσε, αναζητώντας δικαίωση στα δημοσιεύματα και τις τοποθετήσεις που προσπαθούσαν να τρομάξουν τον κόσμο ώστε να μην κατέβει να διαμαρτυρηθεί; Οτι οι πολιτικοί προβοκάτορες κατοικοεδρεύουν στον Περισσό.
♦ Ερημος και μόνος
Τα κουρέλια τραγουδούν ακόμα ή ο Αλέκος Αλαβάνος έρημος και μόνος να κάνει προτάσεις που δεν έχουν αποδέκτη. «Οι εκλογές», έγραψε σε άρθρο του στο «Ποντίκι», «εξελίσσονται σε ένα μέσο διαιώνισης της σημερινής πολιτικής και εξουσίας (έλα, ρε μεγάλε, βουλωμένο γράμμα διαβάζεις!) σε ένα μισοδιαλυμένο τοπίο, με δεκάδες σχήματα με τις δικές τους πολύχρωμες σημαίες, σαν να είναι λούνα παρκ».
Ησυχάστε, δεν έγινε ξαφνικά αντικοινοβουλευτικός ο Αλαβάνος. Τον έφαγε ο Τσίπρας και έκτοτε πασχίζει να υπάρξει πολιτικά. Υπάρχει ελπίδα λέει «αν η Αριστερά προχωρήσει σε μια μετωπική συνάντηση, αντί ο κάθε σχηματισμός να ενδιαφέρεται για τον εαυτό του, τα ποσοστά του, τον αριθμό των βουλευτών του, τις κρατικές χρηματοδοτήσεις» και αν «συμφωνήσει σε ένα συγκροτημένο εναλλακτικό πρόγραμμα που συμπεριλαμβάνει οπωσδήποτε τη γενική παύση πληρωμών –όχι μόνο στους ιδιώτες αλλά και στα δάνεια της τρόικας– και την έξοδο από την ευρωζώνη». Γιατί, όμως, να σπεύσουν σε συνεργασία με το μέτωπο του Αλέκου ο ΣΥΡΙΖΑ και η ΔΗΜΑΡ, στους οποίους προφανώς απευθύνεται, όταν έχουν ριζικά διαφορετικές θέσεις;
♦ Η Εφη Θώδη σκορπούσε γέλιο
Επειδή σίγουρα σας παραξενεύει ο τίτλος του σχολίου, σπεύδουμε να διευκρινίσουμε ότι δεν αφορά τη συμπαθή αοιδό που για ένα διάστημα ξεκατινιάζονταν καθημερινά στις σκουπιδοεκπομπές της τηλεόρασης, αλλά την «Εφη Θώδη της οικονομολογίας», κατά κόσμον Δημήτρη Καζάκη. Ο κύριος αυτός, ένα τίποτα από άποψη οικονομικής επιστήμης, πίστεψε ότι έγινε σπουδαίος και τρανός, επειδή τον «έπαιξαν» για ένα φεγγάρι τα κανάλια και στη συνέχεια οι τυχοδιώκτες του «κινήματος της πλατείας». Θάρρεψε, λοιπόν, ότι μπορεί να γίνει και κομματάρχης. Και που κατάντησε; Να δηλώνει ότι βρίσκεται σε συζητήσεις με τον Καμμένο για «την από κοινού κάθοδο στις εκλογές», ώστε να διεκδικήσουν «την πλειοψηφία του ελληνικού λαού». Βέβαια, ο Καμμένος και οι άλλοι βουλευτές της ΝΔ δεν είναι βλάκες για να δώσουν ρόλο στον Καζάκη, αναγορεύοντας το τίποτα σε ισότιμο πολιτικό σύμμαχο. Ο Καζάκης, όμως, που το ‘παιζε και αριστερός και με τέτοια στόφα τον περιέφεραν οι «αγανακτισμένοι» με τις κρυμμένες κομματικές ταυτότητες, έβγαλε τη μάσκα και απεκάλυψε το δικό του πραγματικό πρόσωπο. Αν ασχο- λούμαστε με αυτό τον τύπο είναι γιατί τη σύντομη περίοδο της ακμής του κατάφερε να εξαπατήσει κόσμο και κοσμάκη, πλασάροντας τα οικονομολογικά του σκουπίδια σαν ριζοσπαστικές αναλύσεις.
ΥΓ: Ενας άλλος τηλεαστέρας και αστέρας της «πλατείας», ο Μπαρουφάκης (ναι, ναι, Μπαρουφάκης και όχι Βαρουφάκης) γύρισε βίντεο και το κυκλοφορεί στο Ιντερνετ, για να πει πόσο σπουδαίος είναι. Οι κορυφαίες στιγμές του βίντεο (που άνετα θα έπαιρνε το χρυσό βατόμουρο) είναι δύο. Η πρώτη όταν ο Μπαρουφάκης αναδεύει στοχαστικά τον καπουτσίνο του και η δεύτερη όταν η Ανθούλα η καθαρίστρια τού λέει πόσο μεγάλο κεφάλι είναι και γιατί περιμένει απ’ αυτόν να της βρει λύσεις στα προβλήματα που αντιμετωπίζει ως εργάτρια!
♦ Στα τσακίδια
Ο Πάγκαλος ανακοίνωσε ότι δεν θα είναι ξανά υποψήφιος. Σοφή κίνηση από τη μεριά του, αν σκεφτούμε τα όσα έχει ξεράσει ιδιαίτερα την τελευταία διετία: «όλοι μαζί τα φάγαμε», «κοπρίτες», «το μνημόνιο είναι ευλογία», «όσοι διαμαρτύρονται είναι φασίστες, κομμουνιστές ή μαλάκες» και άλλα τέτοια εύοσμα. Και επειδή ο Πάγκαλος είναι πάντα Πάγκαλος και εξακολουθεί να έχει την ίδια μεγάλη ιδέα για τον εαυτό του, δεν απέφυγε το ξεβράκωμα ακόμα και τη στιγμή που ανακοίνωσε την κοινοβουλευτική συνταξιοδότησή του. Ανακοίνωσε ότι τερματίζει «μια σχέση ανταλλαγής μεταξύ λαού και εντολοδόχου», συμπληρώνοντας ότι το πότε πρέπει να αποχωρεί κανείς «οφείλει να το διαπιστώνει και ο ίδιος ο πολιτικός και όχι μόνο οι εντολείς, δηλαδή οι ψηφοφόροι του». Είπε με Παγκάλειο τρόπο ότι ξέρει πως θα φάει μαύρισμα, γι’ αυτό και την κάνει, για να μην τους δώσει την ευκαιρία να τον μαυρίσουν.
♦ Υποκριτές
Χιλιάδες άνθρωποι διαδήλωσαν σιωπηλά στο Παρίσι και την Τουλούζη «εναντίον του ρατσισμού, του αντισημητισμού και της τρομοκρατίας». Πού ήταν αυτές οι χιλιάδες όταν το Ισραήλ εξαπέλυε την επιχείρηση «Χυτό Μολύβι» εναντίον της αδούλωτης Γάζας, βομβαρδίζοντας ακόμα και σχολεία με βόμβες λευκού φωσφόρου; Παρακολουθούσαν απαθείς από την τηλεόρασή τους και είμαστε βέβαιοι ότι κάποιοι σιωνιστές (έχει μπόλικους στη Γαλλία) αισθάνονταν χαρά βλέποντας τα διαμελισμένα παιδιά.
♦ Αποπειράθηκαν να αυτοπυρποληθούν
Την είδηση μας έστειλε αναγνώστης και αποτελεί ένα ακόμα περιστατικό εκδήλωσης απελπισίας από ανθρώπους που πετάχτηκαν βίαια στην ανεργία.
Την Πέμπτη 22 Μάρτη, στα γραφεία της εταιρίας ΕΝΤΕΧΝΟΣ ΑΕ στο Μαρούσι, απολυμένος εργάτης με τη γυναίκα του προσπάθησαν να αυτοπυρποληθούν. Είχαν πάει να διεκδικήσουν μέρος των δεδουλευμένων και της αποζημίωσης, όπως και δεκάδες άλλοι απολυμένοι του εν λόγω εργολάβου. Η κατάσταση των εργατών της εν λόγω εταιρίας είναι τραγική, καθώς τους χρωστούν μισθούς 7-8 μηνών και οι απολυμένοι δεν έχουν πάρει την αποζημίωσή τους.
Οταν για νιοστή φορά αρνήθηκαν να τους πληρώσουν, η γυναίκα έβγαλε ένα μπουκάλι με πετρέλαιο, το σκόρπισε παντού μέσα στο γραφείο των αφεντικών και απειλούσε να αυτοπυρποληθεί. Ακολούθησε συμπλοκή, κατέφθασε η αστυνομία και συνέλαβε το ζευγάρι. Το βράδυ αφέθηκαν ελεύθεροι, καθώς η εταιρία θέλει να πνίξει το γεγονός και δεν κατέθεσε μήνυση.