♦ Παραιτήθηκε
Μπορεί ο ίδιος να μην είπε ποτέ τη λέξη «παραίτηση», μπορεί τα παπαγαλάκια του να εξακολουθούν να λένε «παραμέρισε» και άλλα τέτοια, στο ΦΕΚ όμως έχει δημοσιευτεί η παραίτηση του Γιωργάκη, πράξη ντροπιαστική για κάθε πρωθυπουργό. Παραθέτουμε το αντίγραφο έτσι για την ιστορία.
![](/media/misc/paraitisi_Giorjaki%202.JPG)
♦ Παλιομακάκας!
Αντιγράφουμε από το «Ποντίκι», χωρίς δικά μας σχόλια:
«Σύμφωνα με δημοσίευμα της γαλλικής αποκαλυπτικής –κάτι σαν το “Ποντίκι”– “Canard Encaine”, o Γάλλος πρόεδρος Νικολά Σαρκοζί, με αφορμή τα τεκταινόμενα στις Κάννες, καταστόλισε για δεύτερη φορά τον Γιώργο Παπανδρέου, ενώπιον της υπουργικής του ομάδας αυτή τη φορά. “Είναι στ’ αλήθεια ένας… “ανίκανος”, ένας παλιομ@λ@κ@ς… Διέλυσε το G20, κόντεψε να μας στείλει! Το να μας πει “ναι” σε όλα στις Βρυξέλλες κι ύστερα να έρθει να μας κάνει απροειδοποίητα λόγο για δημοψήφισμα είναι μπουνιά στον ώμο! (Σ.Σ.: όπως λέμε εμείς γροθιά στο στομάχι)… Κι ύστερα έπρεπε να του πούμε κι ευχαριστώ. Νόμισε ότι θα μας τη φέρει, αλλά δεν υπολόγισε με ποιους έχει να κάνει. Δεν έχω δει άλλη φορά την Ανγκελα σε τέτοια κατάσταση. Προς στιγμή νόμισα ότι θα τον στραγγαλίσει”…»!!!
♦ Χωρίς να κοκκινίζει
«Είναι ο προϋπολογισμός του πρωτογενούς πλεονάσματος», λέει και ξαναλέει ο Βενιζέλος σε μια ακόμη επίδειξη γκεμπελικής προπαγάνδας. Οποιος ρίξει μια ματιά, όμως, στον προϋπολογισμό διαπιστώνει ότι εμφανίζει «πρωτογενές αποτέλεσμα» (δηλαδή χωρίς τους τόκους) -623 εκατ. ευρώ. Παρά το μπαλαμούτι που έκαναν, δεν κατάφεραν να εμφανίσουν (ούτε στα χαρτιά) πρωτογενές πλεόνασμα. Γι’ αυτό και ο Βενιζέλος, μιλώντας στον ΚΤΕ Οικονομίας του ΠΑΣΟΚ, την περασμένη Τρίτη, είπε πως το πλεόνασμα δεν είναι στον κρατικό προϋπολογισμό, αλλά στο ισοζύγιο της γενικής κυβέρνησης. Μπλέκει δηλαδή σώβρακα με γραβάτες για να κάνει αποπροσανατολιστική προπαγάνδα. Αφού πρόκειται για τη γενική κυβέρνηση, ενώ ο προϋπολογισμός –παρά το μπαλαμούτι– εξακολουθεί να εμφανίζει πρωτογενές έλλειμμα, τότε γιατί μιλά για «προϋπολογισμό του πρωτογε-νούς πλεονάσματος»;
Ομως, και πέρα από τη γκεμπελική προπαγάνδα του Βενιζέλου, σημασία δεν έχει το πρωτογενές αποτέλεσμα, αλλά το συνολικό αποτέλεσμα του προϋπολογισμού, που είναι βαθύτατα ελλειμματικό. Μάλλον με εντολή Παπαδήμου, που θέλει να υπάρχουν από τώρα όλες οι εκδοχές, για πρώτη φορά έχουμε δύο βερσιόν. Μία με το PSI και μία χωρίς το PSI, γεγονός που αποδεικνύει ότι το PSI είναι (τουλάχιστον) στον αέρα. Χωρίς το PSI το έλλειμμα του προϋπολογισμού είναι 18,5 δισ. και με το PSI 13,4 δισ. ευρώ!
♦ Το μπαλαμούτι
Πόσο είναι το μπαλαμούτι του PSI, που ακόμα είναι στον αέρα, ενώ όλοι οι αστοί αναλυτές (στην Ελλάδα και στο εξωτερικό εκτιμούν ότι θα οδηγηθεί σε ναυάγιο, όπως και το PSI της 21ης Ιού-λη); Ούτε λίγο ούτε πολύ 5,15 δισ. ευρώ! Μιλάμε για τεράστιο ποσό, το οποίο το έβαλαν –με τη σύμφωνη γνώμη της τρόικας– καθαρά για προπαγανδιστικούς λόγους (για να δείξουν πόσο επωφελής είναι για τον ελληνικό λαό η συμφωνία της 26ης Οκτώβρη).
♦ Για πάντα κηπουρός
«Οσον με αφορά, στο ΠΑΣΟΚ και στην πολιτική συμμετέχω έχοντας ήδη μια επιτυχημένη επιστημονική και επαγγελματική καριέρα και μια επίσης διαχρονική πολιτική παρουσία στην υπεράσπιση των αρχών της ευρωπαϊκής σοσιαλδημοκρατίας. Δεν χρειάζομαι επομένως τα εύσημα παιδιών του κομματικού σωλήνα για να πείσω τους πολίτες για τις ιδέες μου και τις ικανότητές μου. Δεν χρειάζομαι τα εύσημα ανθρώπων που δεν γνωρίζουν τι σημαίνει κοινωνία, αν και ορκίζονται συνεχώς στο όνομά της, για να προχωρήσω στον πολιτικό δρόμο που έχω επιλέξει. Με την ευκαιρία, νομίζω πως τέτοιες αντιδράσεις δείχνουν πόσο απαραίτητη είναι η ανανέωση του πολιτικού προσωπικού και των εκπροσώπων του». Ποιος τα λέει αυτά; Ο μέχρι πρότινος πανελληνίως άγνωστος Ηλίας Μόσιαλος, ένας πρώην «Ρηγάς» που έκανε καριέρα τεχνοκράτη σε διάφορους οργανισμούς του εξωτερικού, μέχρι που προσδέθηκε στο άρμα της οικογένειας Παπανδρέου και ξεκίνησε πολιτική καριέρα στην Ελλάδα, χωρίς να εκλεγεί, αλλά τοποθετημένος σε εκλόγιμη θέση του ψηφοδέλτιου Επικρατείας από τον Παπανδρέου. Οσο κι αν έχει αποδείξει ότι δεν του λείπει το θράσος, ακόμη κι αν διασωθεί πολιτικά, επειδή εγκατέλειψε το βυθιζόμενο παπανδρεϊκό σκάφος και προσκολλήθηκε στην «ομάδα των τριών», στην πολιτική ιστορία του ελληνικού αστισμού θα μείνει ως ένας από τους «κηπουρούς» των Παπανδρέου.
♦ Κι άλλος κωλοτούμπας
Πριν από μερικές μέρες, το συνδικάτο των εμπόρων, δηλαδή ο πολυπράγμων πρόεδρός του και στέλεχος της ΝΔ Π. Κροκίδης εξέδωσε διθυραμβική ανακοίνωση για τη συγκρότηση της συγκυβέρνησης Παπαδήμου. Την περασμένη Παρασκευή, ελάχιστες ώρες μετά την κατάθεση του κρατικού προϋπολογισμού του 2012 στη Βουλή (αλήθεια, πότε πρόλαβαν να τον ξεφυλλίσουν; – για μελέτη ούτε λόγος, φυσικά), ο κ. Κροκίδης εξέδωσε ανακοίνωση με την οποία εξαπολύει μύδρους κατά του σχεδίου προϋπολογισμού. Κάνει λόγο για «φορολογικές υπερβολές και απίθανες εμπνεύσεις είσπραξης φόρων», μιλά για «περισσότερο ευχολόγιο παρά λογιστική αποτίμηση τους Προγράμματος της κυβέρνησης» και πετά τη… ρουκέτα: «Η εικόνα που προκύπτει φανερώνει απροκάλυπτα πλέον πως η επιλογή να μετατραπεί η Ελλάδα το ταχύτερο δυνατό σε χώρα τύπου Ινδίας ή Κίνας, με εξαιρετικά χαμηλές αμοιβές εργαζομένων με το πρόσχημα της τόνωσης της παραγωγικότητας και της ανταγωνιστικότητάς της, έχει ήδη ληφθεί». Ποιος την έχει πάρει την απόφαση; Η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ και η τρόικα. Και ποιος την υλοποιεί σήμερα; Η συγκυβέρνηση Παπαδήμου με τη συμμετοχή και της ΝΔ. Και ο Κροκίδης νομίζει ότι μπορεί να μας δουλέψει, όπως και ο αρχηγός του.
♦ Σύναξη μπάζων
Χώρος εναπόθεσης πολιτικών μπάζων έχει καταντήσει το υπουργείο Αμυνας. Οποιον δεν είχαν πού να τον στείλουν τον έστειλαν εκεί, προκειμένου να ικανοποιηθούν και οι τρεις συνεταίροι της συγκυβέρνησης Παπαδήμου. Ο Αβραμόπουλος, όμως, με το γνωστό σύνδρομο μεγαλοπρέπειας που τον διακρίνει, ξεκαθάρισε σε ραδιοφωνική του συνέντευξη ότι και… 14 να ήταν τα μέλη της πολιτικής ηγεσίας, ο υπουργός είναι ένας κι αυτός διοικεί το υπουργείο. Να δούμε πώς θα ξεμπερδέψει με τον Γεωργίου του ΛΑΟΣ.
♦ Ποιο το αντίτιμο της συναλλαγής;
Σε ανοιχτή υπεράσπιση του καθεστώτος Ασαντ, που έχει πνίξει στο αίμα τον συριακό λαό προχώρησε ο Περισσός. Με ανακοίνωση του Γραφείου Τύπου της ΚΕ «καταγγέλλει την κλιμάκωση της ιμπεριαλιστικής επέμβασης στη Συρία, η οποία, όπως και στη Λιβύη, προωθείται με το πρόσχημα της “δημοκρατίας” και της “ελευθερίας”». Ο Περισσός «εκφράζει την αλληλεγγύη του στο λαό και τους κομμουνιστές της Συρίας και αναγνωρίζει πως μόνο ο λαός της Συρίας έχει το δικαίωμα να καθορίσει το μέλλον της χώρας του, χωρίς ξένες υποδείξεις και επεμβάσεις».
Στην ανακοίνωση δεν υπάρχει ο παραμικρός υπαινιγμός ενάντια στο καθεστώς Ασαντ που ματοκυλά τον συριακό λαό εδώ και μήνες. Χιλιάδες είναι οι νεκροί, πολλοί περισσότεροι οι τραυματισμένοι, οι αγνοούμενοι, αυτοί που μαρτυρούν στα κολαστήρια. Για τον Περισσό, όμως, όπως και για το αδελφό του κόμμα, που έχει ταχθεί αναφανδόν στο πλευρό του Ασαντ, φαίνεται πως όλ’ αυτά είναι… δάκτυλος του ιμπεριαλισμού. Ξεχνούν πως ένα άλλο αδελφό κόμμα τους τάχθηκε στο πλευρό της ιμπεριαλιστικής επέμβασης στο Ιράκ, μετατρέποντας ακόμα και την Πρωτομαγιά σε μέρα γιορτασμού της νίκης των Αμερικάνων.
Οταν καταγγέλλεις τα σχέδια των ιμπεριαλιστών, παραλείποντας να καταγγείλεις ένα δολοφονικό καθεστώς που τσάκισε με τα πολυβόλα ειρηνικές λαϊκές διαδηλώσεις, σημαίνει πως έχεις κλείσει συμμαχία μ’ αυτό το καθεστώς. Ρητορικά και μόνο θα ρωτήσουμε: ποιο είναι το αντίτιμο αυτής της συμμαχίας;
♦ Ζόμπι
Είναι η Δημοτική επίσημη γλώσσα του ελληνικού κράτους; Είναι το μονοτονικό το σύστημα που επισήμως χρησιμοποιούμε στη γλώσσα; Μη βιαστείτε ν’ απαντήσετε «ναι», γιατί ο Μπουμπούκος έχει αντίθετη γνώμη και ήδη κρέμασε ταμπέλες στο πολυτονικό έξω από το γραφείο του. Λεπτομέρεια, θα πείτε, όμως από κάτι τέτοιες λεπτομέρειες φαίνεται πόσο αέρα έχει πάρει ο κώλος των φασιστών που φόρεσαν γραβάτες. Προκαλούν σε όλα τα επίπεδα με τη σιγουριά της ασυλίας που τους προσφέρει το πολιτικό και μιντιακό σύστημα.
ΥΓ1: Μεγάλη φασαρία ξεκίνησε ο Μπουμπούκος, μετά την απόφαση των Παπουτσή-Χρυσοχοΐδη να μετεγκατασταθεί από το κτίριο που είναι εγκατεστημένο και το Αρχηγείο Λιμενικού στο παλιό κτίριο του υπουργείου Ναυτιλίας στη Γρ. Λαμπράκη. Δεν πάω πουθενά, φωνάζει με εκείνη την τσιριχτή φωνούλα του, αλλά στο φινάλε θα πάει και θα πει κι ένα εμβατήριο, γιατί θα τον αδειάσει ο Χρυσοχοΐδης, που είναι προϊστάμενός του, ενώ και ο πονηρός Καρατζαφέρης δεν θα θελήσει να δώσει μάχη για τα χωροταξικά καμώματα του Μπουμπούκου. Βέβαια, έχει κι ένα δίκιο. Εφτιαξε το γραφείο του, κόλλησε τις καθαρευουσιάνικες πινακίδες και τώρα του λένε να πάει σ’ ένα γραφείο που είχε φτιαχτεί για τη Τζάκρη. Είναι δυνατόν κοτζάμ Μπουμπούκος να πάει σε γραφείο που επιμελήθηκε μια Τζάκρη;
ΥΓ2: Η πονηριά, πάντως, δεν του λείπει του Μπουμπούκου. Η πρώτη του κίνηση μόλις διορίστηκε υφυπουργός ήταν να πάει στο Λονδίνο και να συναντηθεί με τους εφοπλ(η)στές του κακόφημου Κομίτι. Από αυτούς αναζητά στήριξη, αλλά δεν είναι καθόλου βέβαιο ότι αυτή η κάστα έχει τη δυνατότητα να επηρεάσει τόσο καθοριστικά τα πολιτικά πράγματα.