♦ Αδειασμα στην ψύχρα
Την Κυριακή, ο Βενιζέλος κατέβαλε προσπάθειες να πείσει ότι η απόφαση για το νέο χαράτσι στα σπίτια δεν σχετίζεται με τον έλεγχο από την τρόικα και την εκταμίευση της 6ης δόσης. Αφιέρωσε χρόνο σ’ αυτό και επιστράτευσε όλη την ευγλωττία του. «Αυτά που καλούμαστε να αντιμετωπίσουμε τώρα δεν έχουν καμία σχέση με την επίσκεψη της Τρόικα και με τη λεγόμενη πέμπτη αναθεώρηση του προγράμματος στήριξης», είπε. «Αλλα είναι αυτά που έχουν μεσολαβήσει και που έχουν αλλάξει το τοπίο και το συσχετισμό», συνέχισε. Και κατέληξε πως το νέο χαράτσι πρέπει να επιβληθεί για… στρατηγικούς, εθνικούς, πατριωτικούς λόγους.
Πρωί-πρωί τη Δευτέρα, όμως, έφτασε στα δημοσιογραφικά γραφεία το ραβασάκι του Ολι Ρεν, που διανεμήθηκε με τη μορφή δελτίου Τύπου από την αντιπροσωπεία στην Ελλάδα της Κομισιόν, που «άδειασε» θεαματικά τον Βενιζέλο και σκόρπισε στους πέντε ανέμους τον λεκτικό θησαυρό με τον οποίο αυτός προσπάθησε να πείσει ότι το νέο μέτρο δεν έχει σχέση με την τρέχουσα αξιολόγηση από την τρόικα. Αφού χαιρέτισε το νέο χαράτσι, ο Ρεν δήλωσε ότι «η Ελλάδα χρειάζεται να επιτύχει τους συμφωνηθέντες δημοσιονομικούς στόχους και να εφαρμόσει τις συμφωνηθείσες διαρθρωτικές αλλαγές προκειμένου να τηρηθούν οι όροι και να εξασφαλιστεί η χρηματοδότηση από τους εταίρους της». Αμέσως μετά, συνέδεσε την επιστροφή της τρόικας με τη λήψη αυτού του μέτρου: «Κλιμάκιο της Ευρωπαϊκής Επιτροπής θα επιστρέψει στην Αθήνα τις επόμενες ημέρες (…) Μόλις η Ελλάδα ανταποκριθεί στις προϋποθέσεις, εκτιμώ ότι η αποστολή αξιολόγησης από την τρόικα θα μπορούσε να ολοκληρωθεί έως το τέλος του Σεπτεμβρίου». Πόσο πιο ωμά να τα πει;
♦ Δεκανίκι
Η σχολική χρονιά άρχισε χωρίς βιβλία, η Διαμαντοπούλου προσπαθεί να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα και ο Καμίνης προσφέρει όσες υπηρεσίες μπορεί. «Δεν καταστρέφουμε το περιβάλλον, δεν φωτοτυπούμε τα σχολικά βιβλία, τα επιστρέφουμε!», φωνάζει όλη μέρα ο «Αθήνα 9,84», προπαγανδίζοντας σχετική καμπάνια του Δήμου. «Ο ΑΘΗΝΑ 9.84 και ο Δήμος Αθηναίων αναλαμβάνουν πρωτοβουλία να καλέσουν μαθητές και γονείς να στείλουν στα σχολεία όσα σχολικά βιβλία περασμένων ετών βρίσκονται ακόμη στην κατοχή τους και μπορούν να χρησιμοποιηθούν, ώστε να αντιμετωπιστεί σε κάποιο βαθμό το τεράστιο πρόβλημα με τις ελλείψεις σχολικών βιβλίων στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση». Ρε, ουστ!
♦ Απολύσεις και εργατοπατέρες
Για πάνω από 4.500 εργαζόμενους της Alphabank και της Eurobank χτυπά το καμπανάκι της απόλυσης. Οι διοικήσεις των υπό συγχώνευση τραπεζών προσπαθούν ένα μέρος του «κόστους» να το φορτώσουν στα ασφαλιστικά ταμεία. Δηλαδή, όσοι είναι κοντά στη σύνταξη να βγουν πρόωρα, με τα Ταμεία να σηκώνουν το βάρος.
Αυτό, πάντως, δεν φαίνεται να απασχολεί τους εργατοπατέρες του κλάδου. Αυτοί έχουν βάλει από τώρα μπροστά τη διαδικασία συγχώνευσης των σωματείων, ώστε να προκύψει ένα ενιαίο εργοδοτικό σωματείο των εργαζόμενων στη νέα τράπεζα που θα προκύψει. Ο πρόεδρος του σωματείου εργαζόμενων στην Alphabank ανακοίνωσε ήδη «με τρόπο», ότι αυτός θα είναι ο επικεφαλής του ενιαίου συλλόγου! Εχει πάρει φαίνεται το χρίσμα από τ’ αφεντικά.
♦ Αμοραλισμός και ξεφτίλα
Είπε, μεταξύ των άλλων, ο Βενιζέλος στη Θεσσαλονίκη, όταν ανακοίνωσε το νέο χαράτσι στα ακίνητα:
«Επίσης, είναι προφανές ότι υπάρχουν κατηγορίες πατριωτών μας που δεν έχουν μετάσχει όσο πρέπει στη συλλογική αυτή προσπάθεια και πρέπει να κληθούν να μετάσχουν στη συλλογική αυτή προσπάθεια. Μετά από πρόταση και των συναρμοδίων υπουργών στο Υπουργικό Συμβούλιο, θα καλέσουμε -θα καλέσω κι εγώ προσωπικά με εντολή του Πρωθυπουργού- τον εφοπλιστικό κόσμο προκειμένου να συζητήσουμε μαζί του με ποιο τρόπο θα μετάσχει σ’ αυτή την εθνική δημοσιονομική προσπάθεια με πρακτικό και άμεσο τρόπο. Εχει πολύ μεγάλη σημασία να σταλεί ένα μήνυμα που δεν αφορά μόνο τον ελλαδικό ορίζοντά μας, αλλά τον ελληνισμό γενικά. Και ο κοσμοπολιτικός ελληνισμός πρέπει να δώσει το παρόν στην προσπάθεια αυτή, αλλά επειδή έχει ιδιαίτερα χαρακτηριστικά το εφοπλιστικό κεφάλαιο, πρέπει να συζητήσουμε μαζί τους πώς θα συνεργαστούμε, αλλά πώς θα έχουμε και συμμετοχή στη δημοσιονομική προσπάθεια, στην προσπάθεια που κάνουν κυρίως τα χαμηλά και μεσαία εισοδήματα, τα οποία πρέπει να προστατεύουμε και να σεβόμαστε».
Πρόκειται για μνημείο κοινωνικού αμοραλισμού και πολιτικής ξεφτίλας. Το λαουτζίκο δεν τον ρώτησαν ποτέ, ούτε συζήτησαν μαζί του. Του ρίχνουν τη μια κατραπακιά μετά την άλλη. Τους εφοπλιστές θα τους καλέσουν, λέει, να συζητήσουν. Θα τους παρακαλέσουν να κάνουν καμιά προσφορά στο κράτος. Κι επειδή οι εφοπλιστές πουλάνε ακόμα και το σκατό τους –μετά συγχωρήσεως– θα τους προσφέρουν γην και ύδωρ, ικανοποιώντας κάποιες ακόμη από τις ιταμές απαιτήσεις τους. Να μιλάς για «ελληνισμό» και να αναφέρεσαι στους εφοπλιστές του λονδρέζικου Σίτι, που έχουν ξεχάσει και τα ελληνικά, είναι κάτι παραπάνω από πολιτική ξεφτίλα.
♦ Καθάρματα
Καθάρματα, μόνον αυτός ο χαρακτηρισμός ταιριάζει στη ΓΣΕΕ για την κατάπτυστη ανακοίνωση που εξέδωσε μετά την ανακοίνωση των νέων αντιλαϊκών μέτρων. Διαβάστε: «H ΓΣΕΕ εκφράζει τη ριζική και έντονη διαφωνία της για το σύνολο των μέτρων που ανακοίνωσε η κυβέρνηση». Ούτε καταγγελίες ούτε τίποτα… άγριο. Εκφραση διαφωνίας! «Η Κυβέρνηση πρέπει να αντιληφθεί…»!!! Οσο για την πολιτική που ακολουθείται, αυτή φορτώνεται στη «δογματική εμμονή και τις εκβιαστικές απαιτήσεις των δανειστών»!
♦ «Με όρους σύγκρουσης»
«Αγωνιζόμαστε με όρους ταξικής σύγκρουσης, ρήξης και ανατροπής», είπε η Παπαρήγα μιλώντας στο φεστιβάλ της ΚΝΕ στην Πάτρα (Ριζοσπάστης, 13.11.11). Στο ίδιο φύλλο της φυλλάδας του Περισσού, στο «σαλόνι», σε ιδιαίτερα προβεβλημένο πλαίσιο και με σκούρα γράμματα, φιλοξενείται σχόλιο με τίτλο «Το γνωστό σκηνικό», στο οποίο διαβάζουμε ότι η αστυνομία, συνδυάζοντας κρατική και παρακρατική δράση, με κουκούλες και χωρίς κουκούλες, εκτέλεσε «το ήδη γνωστό από τις προηγούμενες μέρες σχέδιο για τη μετατροπή του χώρου έξω από τη ΧΑΝΘ σε πεδίο μάχης, ώστε να εξαφανιστεί ένα ογκώδες λαϊκό συλλαλητήριο ενάντια στην πολιτική του κεφαλαίου και της κυβέρνησής του». Ποιοι συγκρούστηκαν με την Αστυνομία στη ΔΕΘ; Κυρίως οι ταξιτζήδες και οι φοιτητές. Αυτοί προφανώς ανήκουν στις… παρακρατικές δυνάμεις! Ομως, συνεχίζει η φυλλάδα του Περισσού «το ταξικό κίνημα είχε πάρει έγκαιρα τα μέτρα του. Ολοκλήρωσε τη διαδήλωση σύμφωνα με τους δικούς του σχεδιασμούς». Μ’ άλλα λόγια, έστριψαν νωρίς και δεν ήρθαν σε καμία επαφή με τους χώρους όπου γίνονταν συγκρούσεις με την αστυνομία. Αυτό ακριβώς εννοεί η Παπαρήγα όταν μιλά για «όρους ταξικής σύγκρουσης, ρήξης και ανατροπής»…
Ωραία τα παχιά λόγια, διαλύονται όμως όταν έρθουν σε επαφή με το οξύ της ζώσας πραγματικότητας. Μέλη και οπαδοί του Περισσού γίνονται λαγοί όταν ξεσπάει σύγκρουση. Αυτοί θα συγκρουστούν στην… κάλπη.
♦ Είπαμε, η κρίση είναι ταυτόχρονα και μια ευκαιρία…
![](/media/misc/fototypadiko_kontres.jpg)