♦ Εκτός ορίων
«Παρά το γεγονός ότι η ύφεση είναι βαθιά, κάθε τρίμηνο είναι λιγότερο χειρότερο από το προηγούμενο κι ότι το χειρότερο κομμάτι της ύφεσης το φάγαμε – να μου επιτρέψτε την έκφραση – το τελευταίο τρίμηνο του 2010. Το πρώτο τρίμηνο του 2011 είναι λίγο καλύτερο, το δεύτερο τρίμηνο του 2011 ήταν λίγο καλύτερο».
Ποιος είπε τα παραπάνω; Ο τέως υπουργός Οικονομικών Γ. Παπακωνσταντίνου, σε ραδιοφωνική εκπομπή του ΣΚΑΙ, στις 23 Αυγούστου. Δηλαδή, ενώ είχαν δημοσιευ-τεί τα στοιχεία για τα δυο πρώτα τρίμηνα του 2011, που η «ύφεση» πήρε εφιαλτικές διαστάσεις (περίπου 7,5% στο εξάμηνο) και ενώ ο Βενιζέλος είχε κάνει τη δήλωση για «ύφεση» το 2011 μεταξύ 4,5% και 5,3%. Ενώ η «ύφεση» το 2011 θα είναι μεγαλύτερη αυτής του 2010 και ενώ ο Βενιζέλος επίσημα πλέον μιλά για αρνητικό ρυθμό ανάπτυξης και το 2012, ο Παπακωνσταντίνου επιμένει να λέει ότι «το χειρότερο κομμάτι το φάγαμε το τελευταίο τρίμηνο του 2010».
Ακόμα και μια «ξανθιά» (καταλαβαίνετε…) σαν την Κοσιώνη, που του έπαιρνε τη συνέντευξη, είναι σε θέση να ξέρει ότι μ’ αυτό το ψέμα ο Παπακωνσταντίνου ξεπερνά κάθε όριο. Κι όμως, δεν έκανε καμιά παρατήρηση. Πέρασε σε άλλη ερώτηση, ξεκινώντας μ’ ένα «ναι», δηλαδή συμφωνώντας με το ψέμα. Αυτές, φαίνεται, είναι οι εντολές του αφεντικού.
♦ Μπαρούφες
Εδώ και καιρό, ο ΣΕΒ διαφημίζει τη μελέτη με τίτλο «10 χρόνια μπροστά», την οποία εκπόνησε για λογαριασμό του η εταιρία McKinsey. Η μελέτη είναι πια έτοιμη (εκτός από τον ΣΕΒ την πλήρωσαν η Ελληνική Ενωση Τραπεζών και η Τράπεζα της Ελλάδος) και έχει σταλεί και στον πρωθυπουργό, για να την εντάξει στην προπαγανδιστική παλέτα της κυβέρνησης. Δεν χρειάζεται να ανατρέξουμε στο παρελθόν της εν λόγω αμερικάνικης εταιρίας (είναι αυτή που διαβεβαίωνε ότι η Enron «έχει χτίσει τη φήμη της ως μία από τις πιο καινοτόμες εταιρείες στον κόσμο», λίγους μήνες πριν το αμερικάνικο μονοπώλιο καταρρεύσει!), για να καταλήξουμε στο συμπέρασμα ότι η «μελέτη» δεν είναι παρά ένα μάτσο μπαρούφες. Μας αρκεί μια από τις βασικές παραδοχές της για να καταλάβουμε περί τίνος πρόκειται.
Η βασική «πρόβλεψη» της McKinsey είναι ότι «κατά την περίοδο 2011-2020 η Ελλάδα μπορεί να πετύχει μέσο ετήσιο ρυθμό ανάπτυξης πάνω από 3%»! Τους είχαν αναθέσει τη μελέτη την εποχή που ο Παπακωνσταντίνου «προέβλεπε» ότι το 2011 θα έχει θετικό πρόσημο κι αυτοί το πήραν τοις μετρητοίς. Τώρα, επίσημα η κυβέρνηση δηλώνει ότι το 2011 το ΑΕΠ θα πέσει «μεταξύ –4,5% και –5,3%», ενώ για πρώτη φορά ο Βενιζέλος υπαινίχτηκε ότι αρνητικό ρυθμό ανάπτυξης θα έχει και το 2012. Εχει καμιά σημασία να συζητήσουμε μετά απ’ αυτό;
♦ Μπαρούφες κοινωνικο-εταιρικές
Το αυτί του Πολυζωγόπουλου, όμως, δεν ιδρώνει από τέτοια. Εχοντας ανανεώσει τη θητεία του στην προεδρία της ΟΚΕ με τη στήριξη του ΣΕΒ, λειτουργεί σαν σκυλάκι του. Ετσι η μελέτη της McKinsey παρουσιάστηκε στην «εναρκτήρια συνεδρίαση του Συμβουλίου Προέδρων της ΟΚΕ», που οργανώθηκε στις 2 Σεπτέμβρη. Και βέβαια, σχολιάστηκε, διθυραμβικά στο δελτίο Τύπου που εξέδωσε η ΟΚΕ: «Στη διάρκεια της συνεδρίασης παρουσιάστηκε η μελέτη που εκπόνησε η εταιρεία McKinsey & Company, η οποία επιχειρεί με μια συνολική προσέγγιση και πολύ καλά τεκμηριωμένες προτάσεις να διαμορφώσει μια αναπτυξιακή πρόταση για την επόμενη δεκαετία. Μετά την παρουσίαση υπήρξαν ερωτήσεις και τοποθετήσεις από τους κοινωνικούς εταίρους που συμμετείχαν στη συνάντηση».
Η ίδια η φιέστα των προέδρων των «κοινωνικών εταίρων» οργανώθηκε από τον Πολυζωγόπουλο για τον ίδιο λόγο. Για να παρουσιάσει ο Πολυζωγόπουλος «τις στρατηγικές προτεραιότητες (sic!) στο πλαίσιο της νέας θητείας του ως Προέδρου της ΟΚΕ». Ελα, ρε μεγάλε! Οπως μας πληροφορεί η ανακοίνωση, στο επίκεντρο των στρατηγικών προτεραιοτήτων του Χρηστάρα «βρίσκεται η χάραξη ενός “οδικού χάρτη” (sic!) για την ανάπτυξη της χώρας, όπου η συμμετοχή όλων των παραγωγικών δυνάμεων αποτελεί τη βασική προϋπόθεση για την υλοποίησή του. Οι αναπτυξιακές συμφωνίες που θα προέλθουν από μια διαδικασία ευρύτερης κοινωνικής συνεννόησης με συνέργιες, συμπράξεις και συναντίληψη όλων των παραγωγικών και κοινωνικών δυνάμεων της χώρας, μπορούν να διασφαλίσουν τη βιώσιμη ανάπτυξη και τη διασφάλιση της κοινωνικής συνοχής».
Η είδηση (αν υπάρχει είδηση) βρίσκεται στη συνέχεια της φλύαρης ανακοίνωσης: «Ολοι οι παρευρισκόμενοι συμφώνησαν ότι καμία παραγωγική ή πολιτική δύναμη από μόνη της δεν είναι σε θέση να οδηγήσει την Ελλάδα στην έξοδο από την κρίση, και μόνο μέσα από τη στενή και ισότιμη συνεργασία των παραγωγικών και κοινωνικών δυνάμεων μπορούμε να οδηγηθούμε σε αντιμετώπιση της κρίσης, ώστε να ανοίξουμε δρόμους σε βιώσιμη λύση για το μέλλον της χώρας». Μ’ άλλα λόγια, και οι πρόεδροι της ΓΣΕΕ και της ΑΔΕΔΥ, που ήταν παρόντες στη φιέστα (λείπει ο Μάρτης από τη σαρακοστή;) συμφώνησαν πως πρέπει να υπάρξει ακόμα πιο στενή συνεργασία των θυτών με τα θύματα, των δουλοκτητών με τους δούλους!
♦ Γαργάρα
«Συνεχίζουμε τις καταλήψεις στις σχολές και τις διοικητικές υπηρεσίες όλων των ιδρυμάτων (πρυτανείες, γραφεία διασύνδεσης, ειδικοί λογαριασμοί)». Αυτό είναι το μήνυμα του ΜΑΣ, του γραφειοκρατικού εκτρώματος που έστησε ο Περισσός στα ΑΕΙ και ΤΕΙ, φιλοδοξώντας να το μετατρέψει σε νέα ΕΦΕΕ. Μέχρι πρότινος, οι Κνίτες δεν έπαιρναν μέρος στις γενικές συνελεύσεις. Στις περισσότερες σχολές απείχαν, ενώ σε μερικές πήγαιναν, κατήγγειλαν τις άλλες παρατάξεις και ζητούσαν από τους φοιτητές να αποχωρήσουν από τη συνέλευση και να πάνε στη μάζωξη του ΜΑΣ! Τώρα που το φοιτητικό κίνημα ξαναζωντάνεψε, βρέθηκαν εντελώς απομονωμένοι και βάζοντας την ουρά στα σκέλια αναγκάστηκαν να πάρουν μέρος στις συνελεύσεις.
Ποια ήταν η γραμμή τους; Να γίνουν καταλήψεις μόνο σε πρυτανείες, γραφεία διασύνδεσης και ειδικούς λογαριασμούς, δηλαδή σε χώρους διοίκησης των πανεπιστημίων. Κατά τα άλλα, η εξεταστική περίοδος ν’ αρχίσει κανονικά, για να μην υπάρξει καμιά δυνατότητα να βγει το φοιτητικό κίνημα στο δρόμο. Ξεκίνησαν μάλιστα μόνοι τους να κάνουν αυτές τις γιαλαντζί καταλήψεις, πριν συγκληθούν οι πρώτες γενικές συνελεύσεις φοιτητικών συλλόγων. Οταν έφαγαν τη χλαπάτσα, όταν οι μαζικότατες συνελεύσεις ψήφιζαν κατάληψη της σχολής και όχι κάποιων γραφείων διοίκησης, έβαλαν για δεύτερη φορά την ουρά στα σκέλια, έκαναν γαργάρα την προηγούμενη γραμμή τους και τάχθηκαν κι αυτοί υπέρ των καταλήψεων. Μόνο που οι φοιτητές δεν είναι Χαχόλοι. Βλέπουν και κρίνουν. Κι η νεολαία του Περισσού θα εισπράξει και πάλι τα επίχειρα της υπονομευτικής, διαλυτικής και προβοκατόρικης γραμμής της.
ΥΓ: Και κάτι ακόμη. Το αίτημα που προωθούν οι Κνίτες είναι «να μην εφαρμοστεί ο νέος νόμος». Γιατί όχι να καταργηθεί; Γιατί η κατάργηση θέλει σκληρό αγώνα, ενώ αυτοί είναι έτοιμοι, στην πρώτη καμπή του κινήματος, να σαλπίσουν υποχώρηση με το σύνθημα «δεν θα επιτρέψουμε να εφαρμοστεί στην πράξη». Το ίδιο δεν έκαναν (αυτοί και άλλοι) μετά την ψήφιση του νόμου Γιαννάκου; Με το «να μην εφαρμοστεί στην πράξη» ο μεν νόμος διασώζεται, αυτοί δε εξασφαλίζουν πεδίο για παραταξιακές μικροπαρεμβάσεις, εν είδει αγωνιστικής γυμναστικής.
♦ Ποιον προσπαθεί να κοροϊδέψει
Δήλωση για το αίτημα των καπιταλιστών για τη δημιουργία ζωνών απασχόλησης με μισθούς κάτω από τα βασικά έκανε ο Παναγόπουλος της ΓΣΕΕ. «Οι εργοδότες χρησιμοποιούν την κρίση ως πρόσχημα για νέες αυθαιρεσίες», είπε και προσέθεσε ότι «θεωρούμε αδιανόητο σε μια χώρα με τόσα δεινά να προσθέσουμε και ένα δεινό ακόμη που θα λέγεται περιοχές με χαμηλότερους μισθούς χωρίς συμβάσεις, χωρίς ασφάλιση, περιοχές στη χώρα με άγρια και ανεξέλεγκτη εκμετάλλευση της εργατικής δύναμης».
Μια μέρα πριν κάνει αυτή τη… βαρβάτη δήλωση, καθόταν μαζί με τους προέδρους των καπιταλιστών στο συμβούλιο της ΟΚΕ και χειροκροτούσε την παρουσίαση της μελέτης της εταιρίας McKinsey, η οποία προβλέπει ανάπτυξη μόνο με το παραπέρα χτύπημα της εργατικής τάξης. Οπως μας πληροφόρησε ο Πολυζωγόπουλος, πρώην πρόεδρος της ΓΣΕΕ, οι «κοινωνικοί εταίροι» βρήκαν πολύ καλά τεκμηριωμένες τις προτάσεις της McKinsey και μετά την παρουσίαση έκαναν ερωτήσεις.
Επίσης, αντί να κάνει το τζάμπα μάγκα ο Παναγόπουλος, απευθυνόμενος προς τον ΣΕΒ, θα έπρεπε να έχει απευθυνθεί προς την κυβέρνηση του κόμματός του. Γιατί ήταν τρεις πρωτοκλασάτοι υπουργοί (Βενιζέλος, Χρυσοχοΐδης, Παπακωνσταντίνου) που συζήτησαν το θέμα των «ειδικών επενδυτικών ζωνών» με τον γερμανό υφυπουργό Καπφέρερ, ο οποίος το έθεσε, χωρίς ν’ ακουστεί καμιά αντίρρηση από πλευράς κυβέρνησης.
♦ Μαζικά εγκλήματα από το ΝΑΤΟ στη Λιβύη
Τις τελευταίες μέρες παρακολουθούμε τις εξελίξεις στη Λιβύη, με τις δυνάμεις του ΝΑΤΟ να νικούν σε όλα τα πεδία και να παραδίνουν την εξουσία στις αντικανταφικές δυνάμεις. Παρακολουθούμε, παράλληλα, την καλά οργανωμένη προπαγάνδα, με ειδήσεις και εικόνες (άγνωστο σε ποιο βαθμό είναι κατασκευασμένες) για τα εγκλήματα των κανταφικών. Αλλωστε, από τότε που ξεκίνησε η αντικανταφική εξέγερση στη Λιβύη, το ΝΑΤΟ δικαιολόγησε την εμπλοκή του με δακρύβρεχτες δηλώσεις εναντίον της κανταφικής βαρβαρότητας, την οποία χαρακτήριζε ανθρωπιστικό έγκλημα, έγκλημα κατά της ανθρωπότητας κ.λπ.
Τώρα, βλέπουν το φως της δημοσιότητας στοιχεία που μαρτυρούν ότι οι ΝΑΤΟικές δυνάμεις έχουν προβεί σε μαζικά εγκλήματα, βομβαρδίζοντας ακόμα και σπίτια στις δώδεκα τα μεσάνυχτα. Μόνο που αυτές οι ειδήσεις δεν προβάλλονται από τα απολύτως ελεγχόμενα κυρίαρχα ΜΜΕ.
Αφού προετοιμαστείτε για όσα θα δείτε, επισκεφτείτε την ιστοσελίδα https://www.federaljack.com/?page_id=37933
Υπάρχουν ακόμη καταγγελίες ότι έχουν γίνει βομβαρδισμοί από την πλευρά του ΝΑΤΟ σε κατοικημένες περιοχές και σε μη στρατιωτικούς στόχους. Στο Zliten, για παράδειγμα, της περιοχής Misurata, που βρισκόταν υπό συνεχή βομβαρδισμό για πολλές ημέρες, 85 άνθρωποι έχασαν τη ζωή τους, μεταξύ των οποίων 33 παιδιά, 32 γυναίκες και 20 άνδρες,
https://tv.globalresearch.ca/2011/08/make-no-mistake-nato-committed-war-crimes-libya
(από την ιστοσελίδα μας www.eksegersi.gr)