♦ Διορθώσεις
Τη Δευτέρα, στην πρώτη του παρουσία στο press room ως κυβερνητικός εκπρόσωπος, ο Μόσιαλος επιβεβαίωσε εμμέσως ότι το Eurogroup, στη μεταμεσονύχτια ανακοίνωσh της Κυριακής θέτει ως περίπου προαπαιτούμενο τη συναίνεση μεταξύ των πολιτικών κομμάτων. Απλώς παρατήρησε ότι «αυτή τη στιγμή, δεν μας ενδιαφέρει το τι υποδείξεις κάνει το Euro-group ή τι υποδείξεις κάνουν οι εξωτερικοί παράγοντες». Την Τρίτη, ο Βενιζέλος ανέλαβε να διαλύσει τις σκηνές, αφού πρώτα έκλεισε μια παρασκηνιακή συμφωνία με τον Σαμαρά, να διευκολύνει η ΝΔ την κυβέρνηση στην ψήφιση-εξπρές του Μεσοπρόθεσμου και του εφαρμοστικού νόμου. «Προφανώς δεν έχει τεθεί ως προϋπόθεση η θετική ψήφος της Αντιπολίτευσης στο Μεσοπρόθεσμο και τον Εφαρμοστικό Νόμο», δήλωσε. Προφανώς, ο Μόσιαλος δεν κατάλαβε τίποτα. Επειδή, όμως, είναι και καβαλημένο καλάμι, δεν φρόντισε να ενημερωθεί πριν βγει μπροστά στους δημοσιογράφους.
♦ Συναίνεση με νόημα (1)
Ο Βενιζέλος δεν είναι μαλάκας. Προκειμένου να διευκολυνθεί ο ίδιος προσωπικά (και η κυβέρνηση στη συνέχεια) κατέβασε τις απαιτήσεις για συναίνεση από τη μεριά της ΝΔ και δημιούργησε ένα πρακτικά επωφελές πλάσμα συναίνεσης, κάνοντας στροφή 180 μοιρών στην κυβερνητική πολιτική στο συγκεκριμένο θέμα. Τηλεφώνησε ο ίδιος στον Σαμαρά και έκλεισε το «ντιλ». Η κυβέρνηση θα πάρει πίσω όλες τις εκβιαστικές παπαριές του προηγούμενου διαστήματος, ότι τάχα η ΝΔ με τη στάση της τορπιλίζει την εθνική προσπάθεια, και η ΝΔ θα δεχτεί να ψηφιστεί ο εφαρμοστικός νόμος του Μεσοπρόθεσμου με κατεπείγουσα διαδικασία, άσχετα αν η ίδια θα τον καταψηφίσει.
Τα μιλήσανε, τα συμφωνήσανε, τα ανακοίνωσε ο Βενιζέλος, τα επιβεβαίωσε η ΝΔ. Ασος στη λεξιπλασία ο Μπένι, εισήγαγε νέα ορολογία στην περί εθνικής συναίνεσης φιλολογία. «Η αναφορά στην εθνική ενότητα», είπε, «είναι αναφορά στην ανάγκη να υπάρχει κλίμα και ατμόσφαιρα ενότητας και υπευθυνότητας». Ετσι, οι μύδροι που εξαπέλυσε την Κυριακή ο Παπανδρέου κατά του Σαμαρά, η επίθεση που επανέλαβε ο Μόσιαλος τη Δευτέρα στο press room («αυτό το οποίο θα μπορούσε να παρατηρήσει κάθε έλληνας πολίτης ήταν η διαφορά στάσης μεταξύ του Πρωθυπουργού και του αρχηγού της αξιωματικής αντιπολίτευσης», «η στάση του Πρωθυπουργού ήταν μία υπεύθυνη στάση», «αντίθετα, αυτό που είδαμε –από τον Σαμαρά– ήταν μία τοποθέτηση εσωστρεφής, με γνωστά συνδικαλιστικά επιχειρήματα, που προφανώς απευθυνόταν στο κόμμα του») συντρίφτηκαν πάνω στον όγκο του Μπένι και έγιναν σκόνη. Εκτεθειμένος δεν βρέθηκε μόνο ο Μόσιαλος, αλλά και ο Παπανδρέου, τον οποίο Βενιζέλος και Σαμαράς άδειασαν μεγαλοπρεπέστατα (και αδίστακτα).
♦ Συναίνεση με νόημα (2)
Αφού κανόνισε το «ντιλ» με τον Σαμαρά, ο Βενιζέλος συνέχισε με τον Καρατζαφέρη, με τον οποίο ήταν σίγουρος ότι θα κλείσει το ίδιο «ντιλ» (αν ο Καρατζαφέρης δεν συμφωνούσε, θα βρισκόταν εκτεθειμένος βάσει των όσων καταμαρτυρούσε στον Σαμαρά τόσο καιρό τώρα). Τηρώντας, δε, ένα δικό του πρωτόκολλο, ο Βενιζέλος δεν εξέδωσε επίσημη ανακοίνωση, όπως είχε κάνει με τον Σαμαρά, αλλά έστειλε ένα non paper, με το εξής περιεχόμενο:
«Για τις ανάγκες του ρεπορτάζ σας κάνουμε την εξής άτυπη ενημέρωση: Ο Αντιπρόεδρος της Κυβέρνησης και Υπουργός Οικονομικών κ. Ευάγγελος Βενιζέλος επικοινώνησε σήμερα τηλεφωνικά με τον Πρόεδρο του Ελληνικού Ορθόδοξου Συναγερμού κ. Γιώργο Καρατζαφέρη και τον ενημέρωσε για το χρονοδιάγραμμα των εξελίξεων μετά τις αποφάσεις που έλαβε χθες και προχθές το Eurogroup και ιδιαίτερα για την ανάγκη να έχουν ψηφιστεί το Μεσοπρόθεσμο Πρόγραμμα και ο εφαρμοστικός νόμος το αργότερο μέχρι τις 30 Ιουνίου. Ο κ. Καρατζαφέρης συμφώνησε λέγοντας χαρακτηριστικά ότι αυτό είναι απαραίτητο για να πάρουμε την πέμπτη δόση».
Παράλληλα με την προσωπική του προβολή, ως ηγέτη που συνδιαλέγεται απευθείας με τους αρχηγούς των κομμάτων της αντιπολίτευσης και όχι με συνεργάτες τους, ο Βενιζέλος στένεψε ακόμη περισσότερο τον κλοιό γύρω από τους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ ή, σωστότερα, τους δημιούργησε ένα καλύτερο άλλοθι για να ψηφίσουν. Τι διάολο, όταν Σαμαράς και Καρατζαφέρης αναγνωρίζουν την κρισιμότητα των στιγμών και δέχονται την κατεπείγουσα διαδικασία για εθνικούς λόγους, είναι δυνατόν οι κυβερνητικοί βουλευτές να μη δώσουν θετική ψήφο ή να επικαλούνται… τυπικότητες, όπως η ανάγκη για αναλυτική κοινοβουλευτική διαδικασία;
♦ Το παράπονο του Αντωνάκη
Παράπονα, σε έντονο ύφος, έκανε από το βήμα της Βουλής ο Αντωνάκης προς τον παλιό του συγκάτοικο και φίλο (από τα φοιτητικά χρόνια στο Αμέρικα) Γιωργάκη. Του παραπονέθηκε ότι βάζει συνεργάτες του και διαστρεβλώνουν στα ξένα ΜΜΕ τις θέσεις της ΝΔ, συκοφαντώντας το κόμμα του και τον ίδιο στους ξένους δανειστές και εταίρους. Κι αφού εξέφρασε το παράπονο εξέφρασε με δάκρυα στα μάτια το δίκιο που τον πνίγει:
«Σήμερα οι δανειστές και οι εταίροι μας ζητούν, κύριε Παπανδρέου, από την Ελλάδα να εφαρμόσει διαρθρωτικές αλλαγές. Πείτε μου: Δεν ξέρετε ότι τη συντριπτική πλειονότητα των νόμων, που φέρατε για διαρθρωτικές αλλαγές, την έχουμε ψηφίσει; (…) Φέτος, στο ΖΑΠΠΕΙΟ ΙΙ σας υποδείξαμε περικοπές, σπατάλες–στοχευμένες, όχι οριζόντιες– ύψους 18,4 δισεκατομμυρίων. Οι περικοπές, 4,2 δισεκατομμύρια μόνο για τον πρώτο χρόνο. Πότε έγινε ποτέ αυτό αναλυτικά και κοστολογημένα στην Ελλάδα από κόμμα της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης; Ποτέ. Ποιος διαδίδει, λοιπόν, στον ξένο Τύπο ότι εμείς –έτσι γράφτηκε ακριβώς– δεν θέλουμε να υπάρχει μείωση της κρατικής σπατάλης; Ποιος άραγε; (…) Μήπως η Νέα Δημοκρατία εμπόδισε σε τίποτα την Κυβέρνηση να εφαρμόσει την αδιέξοδη πολιτική της; Μήπως κατεβάσαμε εμείς κόσμο στους δρόμους, όπως κάνατε πάντα εσείς όταν ήσασταν στην αντιπολίτευση; Ούτε αυτό συνέβη ποτέ».
Ο Γιωργάκης, πάντως, μολονότι επανέλαβε τους όρκους στη διαχρονική τους φιλία («σας γνωρίζω, γνωριζόμαστε, είστε προσωπικός μου φίλος, έχουμε χρόνια μαζί»), προτίμησε να μη δώσει καμιά απάντηση στα παράπονα που διετύπωσε ο φίλος του.
♦ Αντιεξουσιαστής
Δέκα μέλη έχει η κυβερνητική επιτροπή που έφτιαξε ο Γιωργάκης. Δέκα από τους 15 υπουργούς συμμετέχουν. Δεν συμμετέχουν, όμως, ούτε ο υπουργός Αμυνας ούτε ο υπουργός Εξωτερικών, γεγονός που σχολιάστηκε αρνητικά και με καυστικότητα. Κακώς. Ο Γιωργάκης έχει δηλώσει αντιεξουσιαστής στην εξουσία κι αυτό το κάνει πράξη. Η κυβερνητική επιτροπή ήταν απαίτηση των βαρόνων. Τον βρήκαν σε πολύ άσχημη φάση (πιο άσχημη από τότε που έπεσε και χτύπησε, καθώς προσπαθούσε να βάλει την αλυσίδα στο ποδήλατο… εν κινήσει), τους έκανε την παραχώρηση, τους έβαλε όλους μέσα (πλην Πάγκαλου, ο οποίος αρκείται στο γεγονός ότι παραμένει αντιπρόεδρος άνευ χαρτοφυλακίου και με καθήκοντα μαντρόσκυλου), αλλά πότε θα συνεδριάσει η κυβερνητική επιτροπή και τι καθήκοντα θα έχει θα το δούμε. Το υπουργείο Εξωτερικών, όμως, είναι προσωπική του υπόθεση και υπόθεση της φαμίλιας του (θυμίζουμε ότι, πέραν των άλλων, το ΥΠΕΞ διαχειρίζεται έναν τεράστιο όγκο μυστικών κονδυλίων). Εβγαλε, λοιπόν, τον ένα «κηπουρό» (Δρούτσα), έβαλε τον άλλο (Λαμπρινίδη) και έστειλε τον πρώτο στη θέση του δεύτερου στην Ευρωβουλή. Σε καμιά περίπτωση, λοιπόν, δεν γουστάρει να θέσει τα θέματα του ΥΠΕΞ σε διαπραγμάτευση με τους βαρόνους της κυβερνητικής επιτροπής. Κι αφού δεν έβαλε τον Εξωτερικών, λογικό ήταν να μην βάλει και τον Αμυνας. Τόσο απλά.
♦ Το χαβά του
Κι ο Τσίπρας το χαβά του. Το χαβά της ευρωλαγνείας. Ολα αρχίζουν και τελειώνουν μέσα στην Ευρωλάνδη. Εκεί υπάρχουν οι αστείρευτες δυνατότητες για την υπεράσπιση των λαϊκών συμφερόντων. Οχι σε κάποιο αόρατο μέλλον, που θα έχουμε (λέμε τώρα) την «Ευρώπη των λαών», αλλά εδώ και τώρα, σήμερα, στην ΕΕ των μονοπωλίων, της Μέρκελ, του Σαρκοζί, του Μπερλουσκόνι, του Γιούνκερ, του Μπαρόζο και των όλων των άλλων καλόπαιδων. Είπε ο ελεεινός αρχηγίσκος στη Βουλή, απευθυνόμενος προς τον Παπανδρέου: «Είχατε τη δυνατότητα της τέταρτης επιλογής, να διαπραγματευθείτε ισχυρά και με σθένος στην Ευρωπαϊκή Ενωση και προς τους δανειστές για μια ουσιαστική και δίκαιη ρύθμιση του χρέους, με διαγραφή μεγάλου μέρους τους, μια ευρωπαϊκή λύση, την οποία σας υποδεικνύουν τώρα διακεκριμένοι οικονομολόγοι, αλλά εσείς ακολουθούσατε πιστά τη λογική και τη γραμμή και τη στρατηγική ότι κόκκινες γραμμές βάζουν μονάχα οι ισχυροί».
Ε, άει στο διάολο, μαλακοπίτουρες της ευρωλιγούρας, τσουτσέκια της κεφαλαιοκρατίας, κρατικοδίαιτα παράσιτα.
♦ Το παράπονο της θυγατρός
«Δεν είναι εύκολο να κουβαλάς ένα όνομα στην πλάτη σου. Δε σημαίνει πως ο δρόμος είναι με ρόδα στρωμένος. Ισχύει αυτό που έχει πει κάποιος ότι κληρονόμησα τους μισούς φίλους του Μητσοτάκη και όλους τους εχθρούς του», δήλωσε η Ντόρα στην ιστοσελίδα press.gr, στην οποία έδωσε συνέντευξη. Τη γκαντεμιά δεν την κληρονόμησε, άραγε;
♦ Παράπλευρες απώλειες
Οχι, αυτή τη φορά δεν μίλησαν για colateral damages (παράπλευρες απώλειες), όπως τότε που δολοφονούσαν αμάχους στη Σερβία. Αυτή τη φορά η δήλωση του εκπροσώπου του ΝΑΤΟ ήταν πιο κυνική (αν υπάρχει μέτρο κυνικότητας). Αναφερόμενη στην ισοπέδωση σπιτιών στην Τρίπολη της Λιβύης, που οδήγησε στο θάνατο τουλάχιστον εννέα αμάχων, μεταξύ των οποίων πέντε μέλη της ίδιας οικογένειας και δύο βρέφη, ΝΑΤΟική ανακοίνωση ανέφερε ότι τα αεροσκάφη τους είχαν στρατιωτικούς στόχους, «φαίνεται ωστόσο ότι ένα όπλο δεν έπληξε τον επιδιωκόμενο στόχο –ενδεχομένως λόγω βλάβης του οπλικού συστήματος– και πιθανώς προκλήθηκαν απώλειες αμάχων»! Τόσο απλά…