♦ Μπακάλης για φτύσιμο
Θαυμάστε μπακάλη για φτύσιμο, που παριστάνει τον υπουργό Οικονομικών. Δείτε πως μετράει ο Παπακωνσταντίνου τα δισεκατομμμύρια που ρίχνει πάνω στις (ήδη λυγισμένες) πλάτες του ελληνικού λαού. Πρέπει, λέει, να πάρουμε πρόσθετα μέτρα πάνω από 6 δισ. ευρώ. Κι αρχίζει και μετράει. Οταν ψηφίζαμε τον προϋπολογισμό, υπολογίζαμε το έλλειμμα του 2010 σε 9,5%, όμως αυτό πήγε στο 10,5%, επομένως «πρέπει να καλύψουμε άλλη μία μονάδα, δηλαδή παρεμβάσεις που ξεπερ- νούν τα 2,5-3 δισ. ευρώ». Πρώτον, το 9,5% ήταν δικό του παραμύθι, διότι όλοι γνωρίζαμε (βάσει της προηγούμενης αναθεώρησης της Eurostat) ότι το έλλειμμα θα είναι πάνω από 10%. Δεύτερο, η μια μονάδα του ΑΕΠ, βάσει του προϋπολογισμού, είναι 2,3 δισ. και όχι «2,5-3 δισ.». Στη συνέχεια, προσθέτει «άλλο 1 δισ. από την ύφεση», η οποία «ήταν χειρότερη απ’ αυτήν που περιμέναμε». Και πάλι, όμως, δεν φτάνει ούτε στα μισά των πρόσθετων μέτρων.
Χωρίς να κωλώσει, συνεχίζει στην ίδια μπακάλικη λογική: «Επιπλέον, έχουμε μία σειρά από παρεμβάσεις που κάναμε και οι οποίες κόστισαν στο Ελληνικό Δημόσιο, αλλά ήταν σε όφελος των πολιτών και της οικονομίας. Για παράδειγμα, ο συμψηφισμός και μόνο των οφειλών του Δημοσίου, φέτος, θα κοστίσει ένα δισ. ευρώ. Για παράδειγμα, το γεγονός ότι ο νέος φορολογικός νόμος μείωσε τη φορολογική υποχρέωση σε όσους έχουν εισοδήματα κάτω από 40 χιλιάδες ευρώ, αυτό κόστισε γύρω στα 400 εκατ. ευρώ. Για παράδειγμα, το γεγονός ότι πήγαμε σε τμηματική καταβολή ΦΠΑ, κόστισε άλλα 300 εκατ. ευρώ. Ολα αυτά είναι παράγοντες που εξηγούν, γιατί πρέπει να υπάρξουν περισσότερες παρεμβάσεις το 2011». Ολ’ αυτά, όμως, ήταν γνωστά όταν ψηφιζόταν ο προϋπολογισμός του 2011. Υποτίθεται πως είχαν ληφθεί υπόψη.
Πώς έρχεται και τα παρουσιάζει τώρα ως απρόβλεπτους παράγοντες;
Πώς έρχεται και τα παρουσιάζει τώρα ως απρόβλεπτους παράγοντες;
Τα έλεγε όλ’ αυτά, με την πεποίθηση ότι κανείς δεν θα του φέρει αντίρρηση και ότι κάποια παπαγαλάκια, τα οποία περιποιείται, θα τα αναπαράξουν στα ΜΜΕ που εργάζονται. (Η άθλια μπακάλικη λογική παρουσιάστηκε στη συνέντευξη Τύπου του Σαββάτου 6 Ιούνη).
♦ Χειρότερα
Είπε ο Παπακωνσταντίνου: «Η εκτίμηση που κάνουμε για την ύφεση, φέτος, παραμένει στο -3,5%, που είναι υψηλότερη από την αρχική εκτίμηση. Η εκτίμηση που κάνει η τρόικα είναι πιο κοντά στο –3,8%. Θυμίζω ότι τα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ δείχνουν ότι υπήρξε μια θετική ανάκαμψη τρίμηνο με τρίμηνο, το πρώτο τρίμηνο, αλλά ήταν χαμηλότερη 0,2% αντί για 0,8% από αυτή που πιστεύαμε και ότι πράγματι ρηχαίνει η ύφεση».
Εχουν καμιά αξία οι «προβλέψεις» αυτού του κυρίου; Εχουν καμιά αξία οι «προβλέψεις» της τρόικας; Απολύτως καμία. Ούτε ο μεν ούτε η δε μπορούν (ούτε θέλουν) να κάνουν μια πρόβλεψη κοντά στην αλήθεια. Τα ίδια δεν «προέβλεπαν» και πέρυσι και έπεσαν έξω; Αυτή τη στιγμή, όμως, έχουν την ανάγκη να προσφέρουν και μια νότα «συγκρατημένης αισιοδοξίας» (και όσοι πιστέψουν πίστεψαν). Οταν πέφτεις με μανία πάνω στο λαϊκό εισόδημα, όταν χτυπάς και πάλι μισθούς και συντάξεις, όταν βάζεις νέους φόρους και διάφορα έκτακτα χαράτσια, από πού να περιμένεις μείωση έστω του ρυθμού πτώσης της οικονομίας; Από τις μαϊμουδιές που κάνει ο Κουσελάς για να δείξει αυξημένες τις εξαγωγές;Το πιο πιθανό, λοιπόν, είναι ότι και το 2011 η «ύφεση» θα είναι βαθύτερη και από το –3,8% της τρόικας.
♦ Ξεδιάντροπα
Αυτός ο άνθρωπος μπορεί να λέει τα μεγαλύτερα ψέματα παραμένοντας ατάραχος. Σαν να λέει τις μεγαλύτερες αλήθειες. «Αν δεν υπήρχε Μεσοπρόθεσμο, το χρέος θα πήγαινε στο 200%», δήλωσε ο Παπακωνσταντίνου. Τι προέβλεπε το Μνημόνιο, που υπογράφτηκε μόλις πριν ένα χρόνο; Οτι από το 2013 το χρέος ως ποσοστό του ΑΕΠ θ’ αρχίσει ν’ αποκλιμακώνεται. Τι έλεγε το ΔΝΤ σε μια έκθεσή του πέρυσι τέτοια εποχή; Οτι το 2013 το χρέος θα εκτιναχτεί στο 149% και το 2020 θα βρίσκεται στο 120% του ΑΕΠ (θυμίζουμε ότι το 2009 ήταν 115% του ΑΕΠ). Τι έλεγε ο Παπανδρέου τον περασμένο Σεπτέμβρη στη ΔΕΘ; Οτι «το Μνημόνιο τελειώνει το 2013». Πώς αντιμετώπιζαν όσους έλεγαν ότι το Μνημόνιο χειροτερεύει την κατάσταση; Σαν κινδυνολόγους και «παπαγαλάκια» των «κερδοσκόπων».
♦ Κουτοπονηριές
Σιγά που θα υπερασπιζόταν ο Χρυσοχοΐδης τον Παπακωνσταντίνου. Τον έσφαξε με το γάντι, όπως λένε. Σε συνέντευξή του στην «Καθημερινή της Κυριακής» ρωτήθηκε γιατί κατά τη γνώμη του απέτυχαν σχεδόν όλοι οι στόχοι του πρώτου Μνημόνιου. Οχι μόνο δεν υποστήριξε ότι οι στόχοι του Μνημόνιου επιτεύχθηκαν, αλλά φταίνε άλλοι, διεθνείς παράγοντες, όπως επαναλαμβάνει συνεχώς ο Παπακωνσταντίνου, αλλά έδωσε στην ουσία καταφατική απάντηση στο ερώτημα, γυρίζοντάς το στη γενικολογία: «Σας θυμίζω ότι ο βασικός στόχος του μνημονίου ήταν να μη χρεοκοπήσει η χώρα. Και το πετύχαμε». Αμέσως μετά ξαναέσφαξε τον Παπακωνσταντίνου, μιλώντας για αστοχίες και λαθεμένους χειρισμούς και θέτοντας μόνο ζήτημα… τάιμινγκ για την κριτική: «Δεν είναι η ώρα της εύκολης κριτικής για αστοχίες πολιτικής και λανθασμένους χειρισμούς».
Στο τέλος, αποθέωσε τον εαυτό του, θέτοντας εμμέσως πλην σαφώς υποψηφιότητα για το πόστο της πλατείας Συντάγματος, αφού αυτός στον τομέα του τα έκανε όλα με επιτυχία: «Σε ό,τι με αφορά μπορώ να πω ότι πέρα από το μνημόνιο και παρά τις αντίξοες συνθήκες της ύφεσης, όλο το προηγούμενο διάστημα θέσαμε τις βάσεις για τον εθνικό σχέδιο αναστήλωσης της οικονομίας (…) Πάνω σε αυτές τις βάσεις, μπορούμε πλέον να δρομολογήσουμε τον οριστικό απεγκλωβισμό της πραγματικής οικονομίας από το κράτος και την ανάκαμψη της».
♦ Χοντρό δούλεμα
Είπε ο Παπακωνσταντίνου στη συνέντευξη Τύπου που έδωσε για να παρουσιάσει το Μεσοπρόθεσμο: « Στην αναθεώρηση του Προγράμματος Οικονομικής Πολιτικής υπάρχει η πρόβλεψη, το Σεπτέμβριο, η Κυβέρνηση να καταθέσει μία συνολική πρόταση για ένα απλοποιημένο φορολογικό σύστημα, με λιγότερους και χαμηλότερους συντελεστές ΦΠΑ από τους σημερινούς και με μία περαιτέρω μείωση σε αυτή που έχει ήδη γίνει για τη φορολόγηση των επιχειρήσεων».
Το χοντρό δούλεμα στην πολιτική ισοδυναμεί με αλητεία. Η κυβέρνηση περιλαμβάνει στο Μεσοπρόθεσμο το μέτρο της αύξησης του ΦΠΑ στα καταστήματα εστίασης από 13% σε 23%. Η αύξηση αυτή θα γίνει από το Σεπτέμβρη του 2011 (προφανώς για να περάσει η τουριστική περίοδος). Πώς συμβιβάζεται αυτό με το μέτρο για «λιγότερους και χαμηλότερους συντελεστές ΦΠΑ»; Μόνο αν καταργηθεί εντελώς ο μεσαίος συντελεστής και πάνε όλα τα εμπορεύματα και οι υπηρεσίες σε έναν ενιαίο συντελεστή, π.χ. 20%. Το αποτέλεσμα, όμως, θα είναι χειρότερο για τους εργαζόμενους, οι οποίοι θα αναγκαστούν να πληρώσουν περισσότερους έμμεσους φόρους.
Αντίθετα, για τους καπιταλιστές υπάρχει υπόσχεση για παραπέρα μείωση του συντελεστή φορολόγησης των κερδών.
♦ Φρούδες ελπίδες
Πόσο σώφρον είναι ένας υπουργός να καλλιεργεί φρούδες ελπίδες και μετά από μια μέρα να διαψεύδεται; Φιλολαϊκή ή τουλάχιστον πολιτικός με κοινωνική ευαισθησία (τρομάρα της) πήγε να το παίξει η Λ. Κατσέλη σε εκπομπή της ΝΕΤ την Τετάρτη 8 Ιού-νη. Είπε μεταξύ των άλλων, αναφερόμενη στα νέα φορολογικά μέτρα: «Στο ΦΠΑ, όπως ξέρετε, η αρχική πρόταση και της τρόικα ήταν να πάνε σχεδόν όλα στο 23%. Αυτό δεν έγινε δεκτό. Πρέπει να βρεθούν φόροι. Δεν μπορούμε να πούμε εάν δεν δώσουμε συγκεκριμένες πηγές. Υπήρχε μια αρχική πρόταση του Υπουργείου Οικονομικών για την εστίαση. Υπάρχει πολύ κουβέντα γι’ αυτό, διότι θα σας πω και κάτι άλλο, ότι αυτό θα πλήξει και νέα παιδιά, τα οποία πηγαίνουν στα μπαράκια, στα εστιατόρια, στα fast food κλπ. Αρα, αυτό εξετάζεται». Την επομένη, ο Παπακωνσταντίνου έστελνε στα ΜΜΕ το Μεσοπρόθεσμο, στο οποίο φιγουράρει και η αύξηση του ΦΠΑ στο 23% στις επιχειρήσεις εστίασης!
Δεν έκανε τουλάχιστον ένα τηλεφώνημα στο συνάδελφό της πριν πετάξει την παπάρα και εκτεθεί;
Δεν έκανε τουλάχιστον ένα τηλεφώνημα στο συνάδελφό της πριν πετάξει την παπάρα και εκτεθεί;
♦ Προθυμοτάτη
Την είχαμε συνηθίσει σε ρόλο «σποκγούμαν» του σιωνισμού. Γι’ αυτό και δεν μας προξένησε έκπληξη που η Τέτα Παπαδο- πούλου ανέλαβε να βρίσει και τον κόσμο που βγαίνει στις πλατείες, από τη στήλη της στην «Ελευθεροτυπία». «Αντί να ζητούν από την κυβέρνηση να πάψει να κωλυσιεργεί και να εφαρμόσει ρητά το Μνημόνιο, εκείνοι ζητούν να φύγει το Μνημόνιο… το πηγάδι της ελληνικής κοινωνίας δεν έχει πάτο»! Ρε, ουστ!
♦ Σκυλοκαυγάς με αποκαλύψεις
Σκληρό καρύδι ο Κουρής. Το έχει αποδείξει πολλές φορές, το αποδεικνύει και πάλι. Αλλωστε, τόσες δεκαετίες στην εκδοτική και πολιτική πιάτσα, έχει αποδείξει ότι ξέρει να πολεμά με το δικό του τρόπο. Ενα μίγμα φασιστικού λαϊκισμού και μαφιόζικου τύπου απειλών. Κάπως έτσι δεν «τελείωσε» τον Κοντομηνά; Τώρα, περνά στην αντεπίθεση χτυπώντας τον Αλαφούζο, ο οποίος εδώ και καιρό χτυπούσε το Alter και τις διάφορες κομπίνες με τις οποίες ο Κουρής φούσκωσε την αξία του καναλιού-ναυαρχίδα των μιντιακών του μπίζνες. Και τι δεν θυμήθηκε ο Κουρής. Το τεράστιο σκάνδαλο με την αρπαγή του εμπορικού στόλου της Ρουμανίας μετά την πτώση του καθεστώτος Τσαουσέσκου. Το λαθρεμπόριο πετρελαίου με το «Ασπρονήσι». Το πανάκριβο (σχεδόν 20 εκατ. ευρώ) κότερο του υιού Αλαφούζου, που πρώτος είχε κάνει θέμα ο «Ριζοσπάστης».
Ακόμη και μια υπόθεση τεράστιας ρύπανσης του κόλπου Μαρακαΐμπο της Βενεζουέλας από τάνκερ των Αλαφούζων, που έγινε πριν 14 χρόνια. Αυτό το τελευταίο «πόνεσε» περισσότερο απ’ όλα το Αλαφουζέικο. Βλέπετε, με όχημα τον ΣΚΑΙ, οι Αλαφούζοι το παίζουν οικολόγοι και επιδίδονται πότε σε δεντροφυτεύσεις, πότε σε καθαρισμό ρεμάτων και πότε σε συλλογή παλιών ηλεκτρικών και ηλεκτρονικών συσκευών, έχοντας συσπειρώσει γύρω τους όλο τον εσμό των ΜΚΟ που έχουν κάνει χρυσοφόρο επάγγελμα την οικολογία.
Αναμένεται η απάντηση των Αλαφούζων, που δείχνουν αιφνιδιασμένοι από τη σφοδρότητα της αντεπίθεσης Κουρή. Εκτός αν μπουν στη μέση οι «ειρηνοποιοί» και κλείσουν «ντιλ» ανάμεσα στα δυο συγκροτήματα.