H φωτογραφία είναι μία από τις πολλές που το αμερικάνικο Πεντάγωνο προσπάθησε να αποτρέψει τη δημοσίευσή τους. Το πτώμα, με το οποίο φωτογραφήθηκαν χαμογελαστοί ο ένας μετά τον άλλο οι αμερικανοί στρατιώτες, ανήκει σ’ έναν 15χρονο Αφγανό. Πρώτα σκότωσαν το παιδί και μετά πόζαραν με το θήραμα. Σαν να επρόκειτο για κάποιο ζώο.
Αυτές οι ενέργειες «αντιβαίνουν στις αξίες του αμερικανικού στρατού», ανακοίνωσε το υπουργείο Πολέμου των ΗΠΑ. «Το σχέδιο ήταν να σκοτώνουμε ανθρώπους», δήλωσε ένας από τους πεζοναύτες του αποσπάσματος θανάτου που έδρασε στην περιοχή της Κανταχάρ, η οποία θεωρείται προπύργιο των Ταλιμπάν. Αυτές ήταν οι διαταγές τους. Να σκοτώνουν ανθρώπους, αδιάκριτα, για να σπείρουν τον τρόμο στον πληθυσμό της περιοχής. Κι αυτό έκαναν. Το ίδιο που έκαναν άλλοι συνάδελφοί τους στο Αμπού Γκράιμπ. Το ίδιο που κάνουν χρόνια τώρα σε όποιο μέρος της Γης εισβάλλουν. Αυτή είναι η λογική ενός ιμπεριαλιστικού στρατού.
♦ Κυνικότατος
Ο Γ. Παπανδρέου στο Stern (μεταξύ άλλων): «Γ. Παπανδρέου: Η κρίση αυτή εμπεριέχει, όμως, και μια μεγάλη ευκαιρία. Αλλάξαμε μέσα σε ένα χρόνο τόσα πολλά, όσα δεν είχαν αλλάξει σε δεκαετίες. Ερώτηση: Παραδείγματος χάριν; Γ. Παπανδρέου: Μειώσαμε κατά 6% το έλλειμμα του προϋπολογισμού. Περικόψαμε κατά 15% τους μισθούς στο Δημόσιο και στις ΔΕΚΟ. Καταργούμε θέσεις – για κάθε πέντε υπαλλήλους που συνταξιοδοτούνται, διορίζεται μόνο ένας νέος. Ξεκινήσαμε μια πραγματική μεταρρύθμιση του συνταξιοδοτικού συστήματος, το όριο ηλικίας συνταξιοδότησης βρίσκεται τώρα στα 65 χρόνια».
Πιο κυνικός δεν θα μπορούσε να εμφανιστεί ο πρωθυπουργός της Ελλάδας. Του ζητούν να δώσει παραδείγματα των αλλαγών που η κυβέρνησή του έκανε στην Ελλάδα, επ’ ευκαιρία της κρίσης, κι αυτός αναφέρει το πετσόκομμα μισθών, το πετσόκομμα θέσεων εργασίας και την αύξηση των ορίων ηλικίας για συνταξιοδότηση!
♦ Μια στο καρφί και μια στο πέταλο
«Ως προς την ουσία της απόφασης των Βρυξελλών, όπως είπε και ο πρόεδρος της ΝΔ, η σταθεροποίηση και η εξυγίανση της οικονομίας -και σε εθνικό και σε πανευρωπαϊκό επίπεδο- είναι αυτονόητα σωστοί στόχοι», δήλωσε ο εκπρόσωπος Τύπου της ΝΔ Γ. Μιχελάκης, αναφερόμενος στην εφιαλτική για τους εργαζόμενους απόφαση της συνόδου κορυφής στις 24-25 Μάρτη. Εσπευσε, όμως, να συμπληρώσει ότι «το μείγμα της εφαρμοζόμενης πολιτικής δεν βγαίνει, παγιδεύει την οικονομία σε υψηλούς κύκλους ύφεσης και υπερχρέωσης και ωθεί σε όλο σκληρότερα και αναποτελεσματικά μέτρα».
Αυτό το μείγμα, όμως, δεν το καθορίζει η κυβέρνηση. Οι Βρυξέλλες το καθορίζουν και η κυβέρνηση απλώς το εκτελεί. Πώς γίνεται η ΝΔ να συμφωνεί με το σκεπτικό και να (δηλώνει ότι) διαφωνεί με το διατακτικό; Στον θαυμαστό κόσμο της αστικής πολιτικής όλα γίνονται. Η ΝΔ παίζει μια χαρά το ρόλο της εφεδρείας του πολιτικού συστήματος, που κάποια στιγμή θα κληθεί να σηκώσει το βάρος της διακυβέρνησης.
♦ Τετράγωνη λογική
«Στη δημοκρατία δεν υπάρχουν αδιέξοδα» λένε οι αστικοί πολιτικοί και εννοούν πως με τις εκλογές λύνονται όλα τα προβλήματα. Δεν το λένε, όμως, μόνο οι αστοί πολιτικοί. Το λέει και ο ΣΥΡΙΖΑ. Ιδού η τετράγωνη λογική με την οποία το είπε ο Τσίπρας, σε συνέντευξη Τύπου που έδωσε ο ΣΥΡΙΖΑ (ναι, υπάρχει ακόμα), την περασμένη Δευτέρα.
Καταρχήν έχουμε το κοινωνικό πρόβλημα και τη θέληση για αντιμετώπισή του: «Αυτό που θέλουμε εμείς είναι να αποτραπεί αυτή η αρνητική εξέλιξη για την κοινωνία, η εφαρμογή νέων πιο σκληρών μέτρων που θα διαλύσουν την κοινωνική συνοχή, θα φτωχύνουν τον ελληνικό λαό και όχι μόνο δεν θα έχουν αποτέλεσμα, αλλά θα μας οδηγήσουν ντουγρού στη χρεοκοπία». Κι αφού διατυπωθεί το πρόβλημα και η θέληση του ΣΥΡΙΖΑ, έχουμε τη λύση: «Και επειδή στη δημοκρατία εμείς δεν γνωρίζουμε άλλους τρόπους για να μπορεί να το αποφύγει κανείς αυτό, παρά μονάχα να θέσει τα διλλήματα με τον πιο επίσημο τρόπο στον ελληνικό λαό. Γι’ αυτό ακριβώς το λόγο, εδώ και αρκετό χρόνο, αν θυμάστε από την επόμενη μέρα του μνημονίου, είχαμε εγκαίρως προειδοποιήσει ότι τα μέτρα αυτά οδηγούν στην καταστροφή και είχαμε εγκαίρως ζητήσει τη λαϊκή ετυμηγορία, ώστε ο κυρίαρχος λαός να αποφασίσει».
Μήπως να του έλεγε κάποιος ότι αυτά ούτε ο Κύρκος, όταν ήταν στις δόξες του, δεν τα έλεγε;
♦ Καλαμπούρι
Κι ένα καλαμπούρι από την ίδια συνέντευξη Τύπου, που θυμίζει τη λαϊκή παροιμία «έκανε κι η μύγα κώλο κι έχεσε τον κόσμο όλο». Ζητήθηκε από τον Τσίπρα να δώσει μια εξήγηση γιατί η κυβέρνηση στοχοποιεί τον ΣΥΡΙΖΑ και όχι τον Περισσό ή τους Κουβελικούς. Αφού πρώτα απάντησε με το τετριμμένο «είναι ένα ερώτημα το οποίο πρέπει να απευθύνετε στην κυβέρνηση», το οποίο μάλλον δεν του άρεσε, συνέχισε ως εξής: «Οι λόγοι είναι σαφείς. Ο ΣΥΡΙΖΑ, παρά τις εσωτερικές του αντιφάσεις και μια περίοδο εσωτερικής κρίσης που πέρασε το προηγούμενο διάστημα και που ελπίζουμε με τις τελευταίες αποφάσεις μας να την ξεπεράσουμε, αποτελεί κίνδυνο για το σύστημα. Γιατί έχει αποδειχθεί ότι η διεισδυτικότητά του, ιδίως στον χώρο των ψηφοφόρων του ΠΑΣΟΚ, είναι πολύ μεγάλη. Προσπαθεί να δώσει λύση με αγώνες και διεκδικήσεις που αφορούν το σήμερα και όχι ένα μακρινό και αβέβαιο αύριο. Δεν θεωρούμε ότι η λύση στο πρόβλημα θα δοθεί όταν και αν κάποτε πέσει από τον ουρανό η προοπτική της λαϊκής εξουσίας. Εμείς αγωνιζόμαστε κάθε μέρα προτείνοντας εναλλακτικές προτάσεις και λύσεις. Μπαίνουμε και στη φωτιά, με την έννοια ότι “δεν κρατάμε πισινή”, καταγγέλλουμε τα συμφέροντα, δεν μιλάμε γενικόλογα ενάντια στο κεφάλαιο, δεν μιλάμε γενικόλογα ενάντια στη διαπλοκή».
♦ Ο κύριος «δεν συζητώ με απεργούς»
Σε κεντρικό ξενοδοχείο της Αθήνας συνεδρίασε το Δημοτικό Συμβούλιο την περασμένη Δευτέρα και ενέκρινε τον προϋπολογισμό του Δήμου. Η συνεδρίαση αυτή, παράνομη αφού δεν προβλέπεται πουθενά, έγινε με πρωτοβουλία του Καμίνη και με τη βοήθεια του Κακλαμάνη και του Αμυρά.
Ο Καμίνης έλεγε τις προηγούμενες μέρες πως με την κατάληψη του δημαρχείου από τους συμβασιούχους δεν μπορεί να ψηφιστεί ο προϋπολογισμός και θα μείνουν απλήρωτοι οι μόνιμοι εργαζόμενοι, σε μια προσπάθεια να στρέψει εργαζόμενους ενάντια σε εργαζόμενους. Οπως αποκάλυψαν οι συμβασιούχοι, του πρότειναν να εκκενώσουν την αίθουσα του δημοτικού συμβούλιου και να γίνει κανονικά η συνεδρίαση για τον προϋπολογισμό, όμως ο Καμίνης έθετε ως όρο να σταματήσει η κατάληψη. Εκανε το ίδιο ακριβώς που δοκίμασε να κάνει και με τους 300 απεργούς πείνας μετανάστες, στους οποίους επίσης έθετε όρο να σταματήσουν την απεργία πείνας.
Ο «αριστερός» και «δημοκράτης» κ. Καμίνης λειτουργεί όχι μόνο σαν κυβερνητικός υπάλληλος, αλλά όλο και πιο συχνά και ως προβοκάτορας.
♦ Ετοιμάζεται για έξοδο;
«Στην Ελλάδα δεν υπάρχει κοινωνικός πόλεμος»! Το είπε ο Παπακωνσταντίνου , σε συνέντευξή του στη γαλλική εφημερίδα «Les Echos». Για του λόγου το αληθές, ιδού το πλήρες απόσπασμα της δήλωσής του: «Δεν φοβάμαι για κοινωνική έκρηξη. Θα υπάρχουν κι άλλες κοινωνικές αντιδράσεις, για παράδειγμα ενέργειες για τη μη πληρωμή των διοδίων ή άλλες. Οι ενέργειες αυτές είναι αδιέξοδες. Οι αντιδράσεις αυτές δεν είναι μαζικές και αντιπροσωπευτικές της άποψης που έχει ο κόσμος. Δεν υπάρχει κοινωνικός πόλεμος στην Ελλάδα. Πολλά ΜΜΕ δεν το έχουν καταλάβει ακόμη».
Αλαζονεία; Σίγουρα ναι. Αλλά και χοντροπετσιά τύπου Πάγκαλου. Οταν το βλέπεις αυτό από έναν συνήθως ψύχραιμο και προσεκτικό στις εκφράσεις του πολιτικό, όπως ο Παπακωνσταντίνου, καταλαβαίνεις ότι βρίσκεται σε πανικό και προσπαθεί να παρουσιάσει τις επιθυμίες του σαν πραγματικότητα. Θα μπορούσε να πει το ίδιο πράγμα με πιο στρογγυλεμένες εκφράσεις, αλλά αυτός επέλεξε τον τρόπο του Πάγκαλου. Αρα, μάλλον έχει αρχίσει να ψυλιάζεται πως πλησιάζει η ώρα που ο ίδιος θα τεθεί οριστικά εκτός αστικού πολιτικού χάρτη. Οτι θα χρησιμοποιηθεί από τον Παπανδρέου ως αποδιοπομπαίος τράγος. Αλλωστε, όταν το όνομα ενός αστού πολιτικού και ιδιαίτερα ενός υπουργού των Οικονομικών αρχίζει και συζητιέται ανοιχτά σε σχέση με οικονομικά σκάνδαλα, αυτό σημαίνει ότι δίνεται το σήμα για την αντίστροφη μέτρηση. Οταν ένας αστός πολιτικός καταφεύγει στα δικαστήρια για να προστατεύσει τ’ όνομά του, τότε έχει τελειώσει πολιτικά.
♦ Διώκουν δικαστικά ανέργους απεργούς πείνας
Η ιστορία ενός ζευγαριού ανέργων, που αποφάσισε να διεκδικήσει το δικαίωμα στην εργασία πραγματοποιώντας απεργία πείνας στην Καβάλα, έγινε ελάχιστα γνωστή. Ο 60χρονος Λάζαρος Παπαδόπουλος και η 40χρονη Φρειδερίκη Ντόκα, είναι μακροχρόνια άνεργοι, χρωστούν ενοίκια 7 μηνών και απειλούνται με έξωση από το σπίτι τους. Αρχισαν απεργία πείνας ζητώντας από το Δήμο και την κυβέρνηση να τους εξασφαλίσουν δουλειά για να μπορούν να ζήσουν.
Από την πρώτη κιόλας μέρα της απεργίας πείνας, παρενέβησαν οι εισαγγελικές αρχές, προφανώς με εντολές άνωθεν, και έδωσαν εντολή να ξηλωθεί η σκηνή που είχαν στήσει και να συλληφθούν. Παρενέβησαν φορείς της περιοχής και αφέθηκαν ελεύθεροι. Συνέχισαν την απεργία πείνας στις κερκίδες του ανοιχτού θεάτρου που έχει διαμορφωθεί στην πλατεία της Καβάλας. Την περασμένη βδομάδα, την ώρα που η γυναίκα είχε μεταφερθεί στο νοσοκομείο για εξετάσεις, η αστυνομία, πάλι με εντολή εισαγγελέα, συνέλαβε τον άνδρα. Παραπέμφθηκαν και οι δύο στο αυτόφωρο κατηγορούμενοι για καταπάτηση κοινόχρηστου χώρου! Η δίκη αναβλήθηκε για τον ερχόμενο Νοέμβρη, όμως το στίγμα θα παραμείνει.