♦ Ο άνθρωπος για όλες τις δουλειές
Στα τέλη του Ιούλη, ο πρόεδρος της ΓΣΕΕ Γ. Παναγόπουλος συναντήθηκε με την τρόικα. Οπως δήλωσε σε ανακοίνωσή του, τους εξέφρασε τη «σαφή και κατηγορηματική» θέση ότι «δεν πρέπει να υπάρξει καμία εκ νέου παρέμβαση». Η απάντηση δόθηκε με το Μνημόνιο-2 και τα όσα αυτό περιλαμβάνει. Ομως, δεν είναι αυτό το ζήτημα. Η τρόικα δεν συναντήθηκε με τον Παναγόπουλο για ν’ ακούσει τις απόψεις της ΓΣΕΕ και να τις σεβαστεί. Ούτε ο Παναγόπουλος είχε καμιά αυταπάτη ότι θα τον πάρουν στα σοβαρά. Η τρόικα ζήτησε τη συνάντηση με τον Παναγόπουλο γιατί επιδιώκει την πολιτική και κοινωνική νομιμοποίηση της κατοχής (για τον ίδιο λόγο συναντήθηκε και με τον υποτιθέμενο αντιμνημονιακό Α. Σαμαρά). Και ο Παναγόπουλος, πιστό σκυλί της αστικής εξουσίας, έσπευσε να παίξει και το ρόλο του δωσίλογου.
ΥΓ: Στα τέλη του Αυγούστου και ενώ είχε ήδη δημοσιοποιηθεί το Μνημόνιο-2, ο Παναγόπουλος έσπευσε να συναντηθεί και με το οικονομικό επιτελείο της κυβέρνησης, που υποτίθεται ότι έκανε διάλογο ενόψει ΔΕΘ. Οταν όλα είναι τόσο καθαρά, η δωσιλογική ΓΣΕΕ σπεύδει να προσφέρει άλλοθι διαλόγου όποτε της ζητείται.
♦ Κυνική ομολογία
«Οι σημερινές τιμές του ψωμιού απεικονίζουν τις τιμές κατά την κορύφωση της επισιτιστικής κρίσης του 2008, όταν τα μαλακά σιτηρά (τα οποία χρησιμοποιούνται για το ψωμί) και το αλεύρι εκτινάχθηκαν στα ύψη. Οι διεθνείς τιμές των μαλακών σιτηρών και των αλεύρων κατέρρευσαν μετά την επισιτιστική κρίση του 2008, οι τιμές όμως του ψωμιού στην Ελλάδα παρέμειναν σταθερές. Επομένως, δεν υπάρχει κανένα περιθώριο και κανένας λόγος για αύξηση της τιμής του ψωμιού, ακόμα και εάν οι τιμές του μαλακού σιταριού διεθνώς έχουν αυξητικές τάσεις. Η σημερινή τιμή του ψωμιού στην Ελλάδα εξακολουθεί να αντιστοιχεί στα επίπεδα της τιμής του μαλακού σιταριού κατά την επισιτιστική κρίση του 2008, που ήταν κατά πολύ υψηλότερη της σημερινής».
Αυτά έγραψε σε ανακοίνωσή της η πολιτική ηγεσία του υπουργείου Οικονομίας, στις 23 Αυγούστου. Η Λ. Κατσέλη ομολογεί κυνικά πως μολονότι οι τιμές των σιτηρών κατέρρευσαν μετά την κρίση του 2008, οι αλευροβιομήχανοι εξακολούθησαν να πωλούν πανάκριβα το αλεύρι, χωρίς καμιά κυβέρνηση να τους ζητήσει να ρίξουν τις τιμές.
♦ Οpengov = ανοιχτή κοροϊδία
Πάει ο νεαρός Χασαπόπουλος, πάει και η (προστάτιδά του;) Γλυκερία Σιούτη. Μάλλον ευκαιρία έψαχνε το Μαξίμου να την ξεφορτωθεί, μετά τις απανωτές αποκαλύψεις για τις δραστηριότητές της ως μεγαλοδικηγόρου, γιατί την ευθύνη πρόσληψης μάλλον ο ίδιος ο Γιωργάκης την είχε. Εμείς, όμως, άλλη απορία έχουμε. Αυτό το opengov, μέσω του οποίου υποτίθεται θα επιλέγονταν ακόμα και γενικοί γραμματείς υπουργείων, σε ποιο υπόγειο έχει κρυφτεί; Ο Παπανδρέου επιλέγει συμβούλους τύπου Χασαπόπουλου με αδιαφανείς διαδικασίες. Το παραμύθι των ανοιχτών διαγωνισμών, για να επιλεγούν –υποτίθεται- «οι άριστοι και όχι οι αρεστοί» δεν κράτησε ούτε ένα εξάμηνο.
Λεπτομέρεια: όπως γράφτηκε στον Τύπο, ο Παπανδρέου γνώρισε τον Χασαπόπουλο σε ιστιοπλοϊκό όμιλο! Συζητώντας για τα θαλάσσια σπορ, ο πρωθυπουργός είχε την ευκαιρία να εκτιμήσει πως ο νεαρός θα «βοηθήσει για να βγούμε από την κρίση», όπως είχε δηλώσει ο Πεταλωτής.
♦ Δωράκι στους καναλάρχες
Η οικονομία είναι σε «ύφεση», η αγορά καταβαραθρώνεται, επόμενο ήταν να πέσει και η διαφήμιση, με αποτέλεσμα εκδότες και καναλάρχες να χάνουν έσοδα. Ερχεται, λοιπόν, η κυβέρνηση να τους προσφέρει μια πολύτιμη ανάσα, με μια καινούργια δόση κρατικής διαφήμισης, που έχει ως αντικείμενο τη «δημιουργία φορολογικής συνείδησης».
Προκήρυξε, λοιπόν, το υπουργείο Οικονομικών ανοιχτό διαγωνισμό για την δημιουργία διαφημιστικών βίντεο με θέμα «Οι πολίτες δημιουργούν φορολογική συνείδηση». Το κόστος του διαγωνισμού δεν φαίνεται να είναι μεγάλο. 17.000 ευρώ θα κοστίσουν τα πρώτα 10 βραβεία. Ποσό μάλλον αποθαρρυντικό για τις διαφημιστικές εταιρίες (με 5.000 ευρώ που θα πάρει το πρώτο βραβείο δεν βγάζουν ούτε τις δαπάνες παραγωγής), εκτός αν στους όρους του διαγωνισμού κρύβεται η είσπραξη δικαιωμάτων από το κόστος της τηλεοπτικής προβολής που θα ακολουθήσει. Το βέβαιο, όμως, είναι πως οι καναλάρχες θα πληρωθούν κανονικότατα τη διαφημιστική καμπάνια που θα οργανώσει το υπουργείο με τα βραβευμένα βίντεο.
ΥΓ: Ο Παπακωνσταντίνου κομπορρημονούσε το Φλεβάρη και το Μάρτη, ότι έχει δημιουργηθεί «κίνημα αποδείξεων». Τώρα, ετοιμάζει διαφημιστική καμπάνια που θα καλεί τους πολίτες να ζητούν αποδείξεις! Μάλιστα, στα παραδείγματα βίντεο που έδωσε το υπουργείο για να δείξει τι ακριβώς ζητά, περιλαμβάνεται και το αλήστου μνήμης βίντεο της κυβέρνησης Μητσοτάκη με το σλόγκαν «Αγαπάς την Ελλάδα; Απόδειξη»!
♦ Αλίμονο στους εργάτες
«Βελτιωμένη εμφανίζεται η κατάσταση των βορειοελλαδικών επιχειρήσεων το μήνα Ιούλιο, όπως αυτή αποτυπώνεται στα δεδομένα του δείκτη Northern Greece Business Index 500 (NGBI 500, www.ngbi500.gr), καθώς υποχωρεί σε κάποιο βαθμό η απαισιοδοξία, αλλά ωστόσο κρίσιμες αναπτυξιακές παράμετροι εξακολουθούν να έχουν αρνητικό πρόσημο». Αυτό αναφέρει η εταιρία δημοσκοπήσεων-ερευνών INTERVIEW, που κάνει τις στατιστικές μετρήσεις του δείκτη NGBI 500 σε δείγμα 500 επιχειρήσεων της Βόρειας Ελλάδας.
Οταν, όμως, η έρευνα πάει στους εργαζόμενους, η εικόνα της… συγκρατημένης αισιοδοξίας των καπιταλιστών γίνεται μαύρη μαυρίλα. Μόλις το 2% σχεδιάζει να προσλάβει προσωπικό τον μήνα που ακολουθεί, έναντι 10% τον Ιούνιο. «Κοινή διαπίστωση -αναφέρει η εταιρία- για όλους τους κλάδους (εμπορικές, βιομηχανικές-μεταποιητικές, μεικτές και παροχής υπηρεσιών) είναι πως θα πραγματοποιήσουν μηδενικές ή ελάχιστες προσλήψεις προσωπικού, πολύ περισσότερες απολύσεις (εκτός από τις εμπορικές) και καταβάλλουν προσπάθεια για να διατηρήσουν όσο δυνατόν μεγαλύτερο ποσοστό των υπαλλήλων τους».
♦ Σκανδαλίδης σε ρόλο Ακη
«Ο Ακης πέθανε, ζήτω ο Ακης», θα λέγαμε παραφράζοντας τη γνωστή μεσαιωνική ατάκα που ακουγόταν μόλις πέθαινε ο βασιλιάς και οι άνθρωποι της εξουσίας ανακήρυσσααν το διάδοχό του. Και το όνομα αυτού Κώστας Σκανδαλίδης. Στη συνέντευξη που έδωσε στην «Ελευθεροτυπία» ο Κ. Σκανδαλίδης μάς θύμισε έντονα τον Ακη Τσοχατζόπουλο της προηγούμενης εξαετίας. Τώρα που ο Ακης πέθανε πολιτικά, ντροπιασμένος από τα σκάνδαλα προσωπικού πλουτισμού, ο Κ. Σκανδαλίδης αναλαμβάνει να παίξει το ρόλο της «συνείδησης του ΠΑΣΟΚ».
Απ’ όλα έχει ο μπαξές του Κωστάκη. Και κριτική στο Μνημόνιο («είναι ένα συγκεκριμένο πλαίσιο επιλογών συντηρητικού τύπου»), και αποδοχή του αναπόφευκτού του (« δεν ήταν μόνο αναγκαστική. Ηταν πάνω απ’ όλα επιλογή πατριωτικής ευθύνης», «δεν προβλήθηκε από κανένα χώρο σοβαρή εναλλακτική πρόταση, δεν διατυπώθηκε, πέρα από τυχοδιωκτικές κραυγές και δογματικούς αφορισμούς, μια άλλη διέξοδος»), και καλέσματα στην κυβέρνηση για ξεπέρασμά του («η κυβέρνηση ας ξεκολλήσει τώρα από το Μνημόνιο»), και άφθονο γλείψιμο στον Γιωργάκη («ο Γ. Παπανδρέου σήμερα ενσαρκώνει στο πρόσωπό του την τελευταία ελπίδα για να σηκωθεί ξανά η χώρα. Συγκέντρωσε πάνω του το βάρος της εθνικής ευθύνης και του πατριωτικού χρέους»). Διαλέγεις και παίρνεις ό,τι σε βολεύει.
Πρόσφατα ο Σκανδαλίδης συναντήθηκε με τον Παπανδρέου και –όπως ο ίδιος λέει– μίλησαν για τα πάντα. Θα έχει, άραγε, τύχη διαφορετική απ’ αυτή του Ακη; Μήπως του επιφυλάσσεται κάποιος ρόλος, τώρα που τα Γιωργάκια αποδεικνύονται εντελώς ανίκανα να διαχειριστούν την κατάσταση, ιδιαίτερα στο κόμμα; Θα δείξει. Δεν θα είναι η πρώτη φορά που κάποιοι θα ανασυρθούν από την (πολύ βαθιά) εφεδρεία.
♦ Ξετσίπωτοι δωσίλογοι
Ο Ανδρέας Λοβέρδος εξέδωσε πανηγυρική ανακοίνωση, για να μας ενημερώσει ότι οι εκπρόσωποι της τρόικας «στη χθεσινή συνέντευξη Τύπου μίλησαν για “ιστορική και μακρόπνοη μεταρρύθμιση του συνταξιοδοτικού συστήματος που είναι σύμφωνη με τα διεθνή πρότυπα”».
Ο Γ. Παπακωνσταντίνου, στη συνέντευξη Τύπου που έδωσε μετά την αναχώρηση των τροϊκανών, απαντώντας σε σχετική ερώτηση, είπε ότι «η λέξη “μεγαλόπνοη” ήταν η λέξη την οποία χρησιμοποίησε η τρόικα και όχι η ελληνική Κυβέρνηση. Και αυτό, διότι οι άνθρωποι βλέπουν τις αλλαγές που γίνονται. Αναγνωρίζουν μια μεταρρύθμιση και το εύρος της και τη δυσκολία της, όταν γίνεται».
Στην ίδια συνέντευξη Τύπου ο Παπακωνσταντίνου μάς θύμισε ότι «η τρόικα καλωσόρισε τη νέα Εθνική Συλλογική Σύμβαση Εργασίας, η οποία μέσα σε ένα πολύ δύσκολο δημοσιονομικό περιβάλλον διασφαλίζει κοινωνική ειρήνη με έστω και αυτές τις μικρές αυξήσεις του κάτω του 1% κατ’ έτος μέχρι το 2013».
Μερικές μέρες πριν, ο πρόεδρος της ΓΣΕΕ Γ. Παναγόπουλος είχε συναντηθεί με τους εκπροσώπους της τρόικας, όπως όλοι οι εκπρόσωποι των θεσμικών φορέων του ελληνικού αστικού συστήματος. Προφανώς, ξέχασε να αναφέρει, ότι εισέπραξε τα συγχαρητήρια των εκπροσώπων της τρόικας, οι οποίοι –όπως είδαμε– κάθε άλλο παρά ενοχλημένοι είναι από την υπογραφή της νέας, τριετούς ΕΓΣΕΕ, κάθε άλλο παρά «σπάσιμο» του Μνημόνιου τη θεωρούν.
Δεν νομίζουμε ότι χρειάζεται να σχολιάσουμε τίποτα. Είναι τόσο ξετσίπωτοι οι δωσίλογοι του 2010 που εκτίθενται μόνοι τους. Οι δωσίλογοι του 1941 καμάρωναν όταν εισέπρατταν τα επαινετικά σχόλια των ναζιφασιστικών αρχών κατοχής. Οι δωσίλογοι του 2010 καμαρώνουν όταν εισπράττουν τα επαινετικά σχόλια των αρχών κατοχής του διεθνούς χρηματιστικού κεφάλαιου.
► Ο Πούτιν, όταν οι φωτιές στα ρωσικά δάση κόντευαν να σβήσουν, μπήκε σε πυροσβεστικό αεροπλάνο ως συγκυβερνήτης και πήρε μέρος σε πυρόσβεση για μισή ώρα. Λέτε να του γεννηθεί και του Γιωργάκη καμιά τέτοια ιδέα και ν’ αρχίσει να παίρνει μαθήματα πιλοταρίσματος αεροπλάνου. Γιατί με το κανό ή με το ποδήλατο κομματάκι δύσκολο να κάνει φιγούρα. Θυμόμαστε, βέβαια, και τον Καραμανλή, που φόρεσε μπουφάν πιλότου, που λόγω πάχους δεν κούμπωνε με τίποτα.