Η πρώτη μετά από πολλά χρόνια μαχητική ενέργεια σε βάρος μιας ισραηλινής εταιρίας που δραστηριοποιείται ανενόχλητη στην Ελλάδα έτυχε ιδιαίτερης προβολής στα αραβικά ΜΜΕ (το Αλ-Τζαζίρα της έδωσε σημαντική έκταση, συνοδεύοντας το ρεπορτάζ με φωτογραφία). Ήταν μια καλή αρχή που μπορεί και πρέπει να έχει συνέχεια σε κινηματικό επίπεδο.
♦ Δωσιλογισμός
Στη δανειακή σύμβαση που υπέγραψε ο Παπακωνσταντίνου με την ΕΕ αναφέρεται ότι η Ελλάδα παραιτείται «αμετάκλητα και άνευ όρων από κάθε ασυλία που έχει ή πρόκειται να αποκτήσει, όσον αφορά τα περιουσιακά της στοιχεία». Νομίζουμε πως σε κανένα πλέον δεν πρέπει να μένει αμφιβολία ότι έχουμε να κάνουμε με μια δωσιλογική κυβέρνηση.
♦ Yesmen
Καταπληκτικός στην κυνικότητά του ο γραμματέας του ΠΑΣΟΚ Σ. Ξυνίδης. Πήρε σβάρνα τα ραδιόφωνα, εξέδωσε και μια μακροσκελή ανακοίνωση, επιβεβαιώνοντας πλήρως τις αποκαλύψεις της «Καθημερινής». Οτι δηλαδή, με την ιδιότητα του μέλους της Λιμενικής Επιτροπής του Πόρτο Λάγος (συμμετείχε ως πρόεδρος του Δικηγορικού Συλλόγου Ξάνθης) προσυπέγραψε τον αποχαρακτηρισμό και την απόδοση στη Μονή Βατοπεδίου εκτάσεων που είχαν δεσμευτεί για το λιμάνι του Πόρτο Λάγος. Η υπογραφή του –λέει– «επήλθε ως επακόλουθο της αναγνώρισης της ιδιοκτησίας της Μονής με την απόφαση του τότε υπουργού Οικονομικών Γ. Δρυ».
Αυτός, λοιπόν, ο έγκριτος νομικός και… σοσιαλισταράς, ήξερε ότι κάτι βρόμικο υπάρχει στην ιστορία, αλλά δεν είπε τίποτα, αρκούμενος στην υπογραφή ενός υπουργού, ο οποίος βέβαια είναι υπεράνω και της νομιμότητας. Κάπως έτσι έχτισε την καριέρα του ο κ. Ξυνίδης. Ως ένας επαρχιακός yesman του κυβερνώντος ΠΑΣΟΚ. Αυτό του το προσόν εκτιμήθηκε προφανώς, γι’ αυτό και εκτινάχτηκε τόσο γρήγορα στην κομματική ιεραρχία.
Η πλάκα είναι πως και ο Δρυς έχει δηλώσει πως δεν παραπλανήθηκε από τον Εφραίμ (όπως υποστήριζε για όλους τους υπουργούς και υφυπουργούς στη γνωστή εγκύκλιό του ο τέως εισαγγελέας του Αρείου Πάγου Γ. Σανιδάς), αλλά ακολούθησε την ομόφωνη απόφαση του Γνωμοδοτικού Συμβούλιου. Αν μη τι άλλο, οι πρωταγωνιστές του διαχρονικού –όπως αποδεικνύεται– αυτού σκανδάλου παραδέχονται ότι είναι ανθρωπάρια, χωρίς το θάρρος της γνώμης και χωρίς καμιά διάθεση να υπερασπιστούν την περιουσία του δημοσίου, ακόμα και όταν τη βλέπουν να αρπάζεται μπροστά στα μάτια τους. Επιλέγουν για τον εαυτό τους τον επιεικέστερο χαρακτηρισμό (αυτόν του δειλού, του άβουλου, του βλάκα), προκειμένου να αποφύγουν τις κατηγορίες για ενεργή ανάμιξη στο σκάνδαλο.
Λίγη τσίπα αν είχε ο Σ. Ξυνίδης θα έπρεπε να έχει παραιτηθεί από το πόστο του γραμματέα του ΠΑΣΟΚ. Αν όμως είχε τσίπα, δεν θα γινόταν γραμματέας του ΠΑΣΟΚ…
♦ Εγκληματίες
Περίπου 250 ηλεκτρικά αναπηρικά καροτσάκια κουβαλούσε η «Ελεύθερη Μεσόγειος». Οταν οι Σιωνιστές κατέλαβαν πειρατικά όλα τα πλοία του Στόλου της Ελευθερίας και αφού έδιωξαν τους 700 ομήρους, ανακοίνωσαν ότι θα παραδώσουν τη βοήθεια που κουβαλούσαν τα πλοία, εκτός από τα οικοδομικά υλικά (τα οποία υποτίθεται ότι η κυβέρνηση της Χαμάς θα χρησιμοποιούσε για πολεμικούς σκοπούς!). Ξεφόρτωσαν, λοιπόν, και τα αναπηρικά καροτσάκια και τα έστειλαν στη Γάζα. Τα έστειλαν, όμως, αφού πρώτα τους αφαίρεσαν τις μπαταρίες. Δηλαδή, τα κατέστησαν άχρηστα. Οι εκατοντάδες ανάπηροι που δημιουργούν οι δολοφονικές τους επιθέσεις θα εξακολουθήσουν να μη διαθέτουν ένα μέσο να μετακινούνται αξιοπρεπώς.
Αυτός είναι ο Σιωνισμός. Αυτό είναι το κράτος του Ισραήλ. Αυτή είναι η «διεθνής κοινότητα» που παρακολουθεί απαθής τα συνεχή εγκλήματα σε βάρος του παλαιστινιακού λαού.
♦ Στην πυρά
Στα 89 της χρόνια, η Ελεν Τόμας θεωρούνταν η κορυφαία των αμερικανών συντακτών που καλύπτουν το ρεπορτάζ του Λευκού Οίκου. Κάλυπτε το συγκεκριμένο ρεπορτάζ αδιαλείπτως από την εποχή του Αϊζενχάουερ. Μπορείτε να καταλάβετε, λοιπόν, ότι δεν πρόκειται για καμιά επαναστάτρια ή έστω ακτιβίστρια με την αμερικανική έννοια του όρου. Στις 27 Μάη, λοιπόν, στη διάρκεια της συνέντευξης Τύπου για τη μέρα της εβραϊκής κληρονομιάς, η Τόμας δεν περιορίστηκε –όπως το συνήθιζε πάντα– σε μια τυπική ερώτηση, αλλά διάνθισε την ερώτησή της με σχόλια: «Το Ισραήλ πρέπει να τσακιστεί να φύγει από την κατεχόμενη Παλαιστίνη». «Οι Ισραηλινοί να γυρίσουν πίσω στη Γερμανία, την Πολωνία, τις ΗΠΑ ή οπουδήποτε αλλού». Ο σπόκμαν του Λευκού Οίκου Ρόμπερτ Γκιμπς χαρακτήρισε τα σχόλιά της «προσβλητικά και αξιοκατάκριτα» και ο όμιλος Χερς, για λογαριασμό των εφημερίδων του οποίου εργαζόταν η Τόμας, την υποχρέωσε να υποβάλει την παραίτησή της!
♦ Νόμος υπέρτατος το καπιταλιστικό συμφέρον
«Η απόλυτη απαγόρευση απολύσεων, όπως ήταν το αρχικό αίτημα της εργατικής πλευράς, θα ήταν μάλλον αντισυνταγματική, ως υπέρμετρος περιορισμός της οικονομικής ελευθερίας (άρθρο 5 παρ. 1 του Συντάγματος)». Αυτά αναφέρει στην πρότασή του ο μεσολαβητής του ΟΜΕΔ, στον οποίο προσέφυγε η Ενωση Τεχνικών Ελληνικής Ραδιοφωνίας για την υπογραφή Συλλογικής Σύμβασης Εργασίας του 2010.
Τι αναφέρει το άρθρο 5 παρ. 1 του Συντάγματος; Κοιτάξτε πόσο ωραία τα γράφει: «Καθένας έχει δικαίωμα να αναπτύσσει ελεύθερα την προσωπικότητά του και να συμμετέχει στην κοινωνική, οικονομική και πολιτική ζωή της Χώρας, εφόσον δεν προσβάλλει τα δικαιώματα των άλλων και δεν παραβιάζει το Σύνταγμα ή τα χρηστά ήθη».
Η απαγόρευση των απολύσεων είναι –κατά τον διαμεσολαβητή του ΟΜΕΔ– περιορισμός της ελευθερίας των καπιταλιστών να ορίζουν ελεύθερα τα των επιχειρήσεών τους. Οι καπιταλιστές είναι ελεύθεροι να απολύουν (με κάποιους όρους που γίνονται όλο και πιο χαλαροί) και οι εργάτες είναι ελεύθεροι να λιμοκτονούν. Αυτή είναι η ελευθερία την οποία εγγυάται (και) το ελληνικό αστικό Σύνταγμα.
♦ Μια νόμιμη επίσκεψη δεν είναι σπάσιμο του αποκλεισμού
Η δημιουργία της καμπάνιας «Ενα σχολείο για τη Γάζα», από εκπαιδευτικούς της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, αμέσως μετά την τελευταία δολοφονική εισβολή του Ισραήλ στη μαρτυρική –αλλά πάντια όρθια– Λωρίδα, υπήρξε αναμφισβήτητα μια θετική πρωτοβουλία. Πρώτα και κύρια, γιατί εξελίχτηκε μέσα στα σχολεία και απευθύνθηκε σε μαθητές. Η πρωτοβουλία αυτή κατάφερε να συγκεντρώσει –μέχρι στιγμής– 78.000 ευρώ.
Θετικό είναι επίσης το γεγονός, ότι μόλις ο Μουμπάρακ άνοιξε το πέρασμα της Ράφα, η εν λόγω καμπάνια ανακοίνωσε τη μετάβαση αντιπροσωπείας της στη Γάζα, για να ρυθμίσει τα της μεταφοράς των χρημάτων, ώστε να ανεγερθεί το κατεστραμμένο σχολείο στη Γάζα. Ας μας επιτραπεί, όμως, μια παρατήρηση. Οταν ένα ταξίδι γίνεται μέσω Αιγύπτου, με αίτημα που έχει υποβληθεί στο αιγυπτιακό υπουργείο Εξωτερικών μέσω του ελληνικού ΥΠΕΞ, δε μπορεί να ονομάζεται «σπάσιμο του αποκλεισμού». Σπάσιμο του αποκλεισμού επεδίωξαν όσοι προσπάθησαν –όλες τις φορές– να φτάσουν στη Γάζα από τη θάλασσα. Ούτε το Gaza Freedom March, που ζήτησε να μπει και να διαδηλώσει στη Γάζα (4.000 άνθρωποι απ’ όλο τον κόσμο), τον περασμένο Δεκέμβρη, μίλησε για σπάσιμο του αποκλεισμού, διότι προσπάθησε να το κάνει με την άδεια της αιγυπτιακής κυβέρνησης, η οποία τελικά δεν την έδωσε. Αν η καμπάνια «Ενα σχολείο για τη Γάζα» μιλούσε για σπάσιμο της απομόνωσης των Παλαιστινίων της Γάζας, θα το δεχόμασταν. Σπάσιμο του αποκλεισμού, όμως, όχι.
Τι κάνει ο άνθρωπος για τα ψηφαλάκια. Ξεγυμνώνεται (αδιαφορώντας για το τεράστιο αισθητικό πρόβλημα), βάζει το μαγιό, φοράει και μια παρδαλή περούκα στο κεφάλι και παίρνει μέρος στη «γυμνή ποδηλατοδρομία».
Αν δεν τον αναγνωρίσατε (λόγω αμφίεσης) είναι ο ευρωβουλευτής των «Οικολόγων-Πρασίνων» Μιχάλης Τρεμόπουλος.
Μακριά από εμάς κάθε κομφορμισμός. Οχι όμως να μοστράρονται ως αντικομφορμισμός τέτοιες εκδηλώσεις. Ειδικά σε μια συγκυρία σαν τη σημερινή. Από κοινωνική άποψη είναι κομφορμισμός του κερατά.
♦ Θερινός αιφνιδιασμός
Περάσαμε ήδη το πρώτο δεκαήμερο του Ιού-νη και ασφαλιστικό νομοσχέδιο δεν δόθηκε στη δημοσιότητα. Ούτε, βέβαια, κατατέθηκε στη Βουλή. Το παζάρι με τους εκπροσώπους της τρόικας συνεχίζεται και όταν τελειώσει θα χρειαστούν αρκετές μέρες νομοτεχνικής επεξεργασίας (το προσχέδιο Λοβέρδου ήταν εντελώς πρόχειρο απ’ αυτή την άποψη).
Γίνεται φανερό ότι η κυβέρνηση επιδιώκει ν’ αφήσει να περάσουν μερικές εβδομάδες ακόμη, ώστε το νομοσχέδιο να πάει στη Βουλή για ψήφιση τον Ιούλη. Επιδιώκει, δηλαδή, το γνωστό και από το παρελθόν θερινό αιφνιδιασμό. Πολύς κόσμος έχει φύγει, λόγω άδειας, οπότε και η συνδικαλιστική γραφειοκρατία μπορεί να «καθαρίσει» με μια ψόφια 24ωρη απεργία. Στο παιχνίδι αυτό έχει «ψηθεί» και παίζει και η τρόικα, γι’ αυτό και η επίσκεψη των εκπροσώπων της που θα συζητήσουν με το Λοβέρδο συνεχώς αναβάλλεται. Καταλαβαίνουν και αυτοί πως είναι μείζον ζήτημα να περάσει αναίμακτα αυτή η μεγάλη ανατροπή.
Το να πούμε ότι χρειάζεται επαγρύπνηση είναι περιττό. Σημασία έχουν οι όροι πάνω στους οποίους θα στηριχτεί η επαγρύπνηση. Μόνο εργαζόμενοι ενημερωμένοι μπορούν να επαγρυπνούν. Αυτό, λοιπόν, είναι το καθήκον όλων όσοι θέλουν να υπερασπιστούν την Κοινωνική Ασφάλιση. Δυστυχώς, όμως, η συντριπτική πλειοψηφία όσων δημοσιολογούν, έχει τσιμπήσει το δόλωμα του «48%» που πέταξε η κυβέρνηση σε συνεργασία με τα αστικά ΜΜΕ.