♦ Προπαγάνδα δεκαήμερου
Ούτε δέκα μέρες δεν κράτησε η προπαγάνδα περί «ήπιου» ασφαλιστικού, κόντρα σε όσα προβλέπει το Μνημόνιο με την τρόικα ΔΝΤ-ΕΕ-ΕΚΤ. Ηδη, ο ίδιος ο Α. Λοβέρδος άρχισε μέσω προσωπικών του εμφανίσεων και μέσω «παπαγάλων» να ξεφουσκώνει την «ηπιότητα» και να λέει ότι το προσχέδιό του δεν περνάει από την τρόικα και τελικά θα γίνει «σκληρό». Εδωσε τη μάχη του, αλλά δεν τα κατάφερε ο ηρωικός καπετάν-Ανδρέας. Εμείς θυμίζουμε απλά αυτά που γράφαμε από την πρώτη στιγμή: «Θεωρούμε βέβαιο ότι η κυβέρνηση έχει ενημερώσει τους “επιτηρητές” για τις προπαγανδιστικές ανάγκες της και πως αυτοί έχουν δώσει την έγκρισή τους, επειδή αντιλαμβάνονται ότι η κατάσταση στην Ελλάδα βρομάει μπαρούτι. Αυτά που εμφανίζονται ως “ήπια” προσέγγιση θα αποκατασταθούν σύμφωνα με όσα προβλέπει το Μνημόνιο, είτε τις επόμενες εβδομάδες, είτε μετά από ένα χρονικό διάστημα».
♦ Ξεπέρασαν και τον εαυτό τους
Ξέρετε τι ανακοίνωσε η ΓΣΕΕ, όταν δημοσιοποιήθηκε από την ΕλλΣτατ η έκρηξη του (σαφώς υποτιμημένου) επίσημου ποσοστού ανεργίας για τον Φλεβάρη του 2010 (12,1%); Οτι «η ανεργία αυξάνεται ανησυχητικά»! Ξέρετε τι ζήτησε, αφού εξέφρασε την… ανησυχία της; «άμεσα μέτρα τόνωσης της ανάπτυξης και της απασχόλησης». Το ίδιο που ζητούν και οι καπιταλιστές! Μέτρα –ρεφορμιστικά και «μετριοπαθή» έστω– για τη στήριξη των ανέργων (π.χ. διεύρυνση του χρόνου επιδότησης, χαλάρωση των κριτηρίων για την ένταξη στο ταμείο ανεργίας, αύξηση του επιδόματος ανεργίας) δεν ζήτησε!!! Ούτε καν για τα μάτια του κόσμου…
♦ Επαγγελματίας ψεύτης (1)
Μιλώντας στις 18 Μάη στους δημοσιογράφους, ο πρόεδρος της ΓΣΕΕ Γ. Παναγόπουλος έλεγε για το προσχέδιο ασφαλιστικού νόμου που παρουσίασε ο Λοβέρδος: «Επιχειρήθηκε μετά τα σενάρια φόβου και τρομοκρατίας να εμφανιστεί μια light εκδοχή». Τον διέψευσε (μάλλον χωρίς να το ξέρει ή να το φαντάζεται) ο επιστημονικός σύμβουλος του ΙΝΕ/ΓΣΕΕ Γ. Ρωμανιάς, που έγραψε στο «Ποντίκι» (20.5.10), ότι «αρμόδιοι κυβερνητικοί παράγοντες εμφανίζουν το ασφαλιστικό νομοσχέδιο ως ηπιότερη εκδοχή όσων το ΔΝΤ, η ΕΚΤ και η Κομισιόν επεδίωκαν ανεπιτυχώς, λόγω της ελληνικής αντίστασης, να μας επιβάλουν. Η πρακτική αυτή δεν είναι συμβατή με την αλήθεια και την πραγματικότητα: επιχειρεί να αναδείξει και επιβάλλει ένα μύθο στη θέση της αλήθειας».
Ο Παναγόπουλος αποκαλύφτηκε από τον ίδιο το συνεργάτη του ως επαγγελματίας ψεύτης.
♦ Επαγγελματίας ψεύτης (2)
Ως επαγγελματίας ψεύτης αποκαλύπτεται συνεχώς και ο υπουργός Οικονομικών Γ. Παπακωνσταντίνου. Αναφερόμενος στη δήλωσή του στον «Επενδυτή», ότι «οι πιστωτές ζητούν λογαριασμό για το τι κάνεις τα λεφτά που σε δανείζουν, όχι απαραίτητα γιατί θέλουν να επιβάλουν την οικονομική τους πολιτική, αλλά κυρίως για να εξασφαλίσουν ότι τα χρήματα που σου δανείζουν θα μπορέσουν να τα πάρουν πίσω, γιατί είναι χρήματα φορολογουμένων και ασφαλισμένων σε Ταμεία άλλων χωρών», ο οικονομολόγος Δ. Καζάκης έγραψε στο «Ποντίκι» (20.5.10):«Πρόκειται για τις συνήθεις ανοησίες με τις οποίες διανθίζουν τόσο ο κύριος υπουργός όσο και ο πρωθυπουργός της χώρας τις λιγοστές αλήθειες που αναγκάζονται να ομολογήσουν. Αλλωστε δεν μπορεί να μην ξέρει κοτζάμ υπουργός Οικονομικών ότι σε ασφαλιστικά ταμεία και ασφαλιστικές εταιρίες ανήκει μόλις το 15% των ελληνικών ομολόγων».
♦ Συντροφικά μαχαιρώματα
Δέκα βουλευτές του ΠΑΣΟΚ, με επικεφαλής τη Βάσω Παπανδρέου, ανακοινούν το θέμα της διευκόλυνσης των «κερδοσκοπικών» παιχνιδιών από την Τράπεζα της Ελλάδος και υποβάλλουν ερώτηση στον Παπακωνσταντίνου, υποδεικνύοντας ουσιαστικά και δικές του πολιτικές ευθύνες. Ερωτάται σχετικά (συνέντευξη στην εφημερίδα «Κεφάλαιο» (22.5.10) ο υπουργός Οικονομικών και δίνει μια «ξινή» απάντηση, με την οποία παράλληλα καλύπτει τη διοίκηση της ΤτΕ: «Ο κοινοβουλευτικός έλεγχος είναι αναφαίρετο δικαίωμα όλων των βουλευτών. Η Τράπεζα της Ελλάδας έχει δώσει λεπτομερείς εξηγήσεις κι εγώ θα δώσω λεπτομερείς εξηγήσεις στη Βουλή. Αν η ΝΔ προσπαθήσει να το αξιοποιήσει, θα της γυρίσει μπούμεραγκ».
Αντίθετα με το συνάδελφό της, η Λ. Κατσέλη, που ρωτήθηκε σχετικά (συνέντευξη στον «Θέμα FM», 20.5.10) συντάσσεται με τους ερωτώντες βουλευτές: «Νομίζω ότι είναι καθήκον των Βουλευτών να προβαίνουν σε ερωτήσεις, σε μια στιγμή που η χώρα μας ήταν αντικείμενο μιας σφοδρής κερδοσκοπικής επίθεσης από χρηματοπιστωτικά κέντρα». Κι όταν ο δημοσιογράφος τη ρωτά αν πιστεύει ότι «πρέπει η κυβέρνηση να ασχοληθεί με το θέμα αυτό, να το ψάξει και να τιμωρήσει αν διαπιστωθεί πρόβλημα;», απαντά μονολεκτικά: «Απολύτως».
«Μια ωραία ατμόσφαιρα» είναι όλοι και όλες στην κυβέρνηση και το ΠΑΣΟΚ.
♦ Απαγορευμένες λέξεις
«Συνεργασία για θέματα της αγοράς τροφίμων» είχαν την Παρασκευή 21 Μάη η Κατσέλη με τη Μπατζελή. Στις σύντομες δηλώσεις που έκαναν μετά τη συνάντηση καμία από τις δυο κυρίες της κυβέρνησης δεν πρόφερε τη λέξη που κυριαρχούσε στο λόγο τους όσο το ΠΑΣΟΚ ήταν στην αντιπολίτευση: «καρτέλ». Συζήτησαν –υποτίθεται– για προβλήματα της αγοράς τροφίμων και δεν βρήκαν λέξη να πουν για τα καρτέλ που κυριαρχούν και στο εμπόριο των αγροτικών εφοδίων και στο εμπόριο των αγροτικών προϊόντων, σπρώχνοντας τους παραγωγούς στην καταστροφή. Λες και θα τους βάλλουν πιπέρι στο στόμα έτσι και πουν την «κακιά λέξη».
Αν κρίνουμε από τις αερολογίες που δήλωσαν και η μια και η άλλη, μάλλον η συνάντησή τους είχε να κάνει με την οργάνωση της εσωκομματικής και της ενδοκυβερνητικής άμυνας, καθώς αμφότερες και από τον Πάγκαλο παίρνουν κακή βαθμολογία και από συγροτήματα των ΜΜΕ θεωρούνται τελειωμένες.
♦ «Ηταν άλλο το ΠΑΣΟΚ τότε!»
Συζήτηση στη Βουλή για το νομοσχέδιο Καστανίδη (12 Μάη). Ο Παπουτσής θεωρεί ότι οι βουλευτές του Περισσού αδικούν το ΠΑΣΟΚ και αρχίζει να απαριθμεί τα κατορθώματα του ΠΑΣΟΚ («ήταν εκείνο το οποίο πρωτοστάτησε μαζί με όλες τις δημοκρατικές και προοδευτικές δυνάμεις του τόπου, τόσο για τη νομιμοποίηση όλων των πολιτικών δυνάμεων της χώρας όσο και για τη νομιμοποίηση των αγώνων του εργατικού κινήματος…»). Πετάγεται και τον διακόπτει ο Σκυλλάκος του Περισσού: «Ηταν άλλο το ΠΑΣΟΚ τότε»! Στη συζήτηση παρεμβαίνει και ο Κακλαμάνης και ο προεδρεύων Αργύρης, υποστηρίζοντας ότι το ΠΑΣΟΚ είναι ίδιο. «Αλλαξε η πολιτική του και τα συνθήματά του», επιμένει ο Σκυλλάκος!
Γιατί το σημειώνουμε; Οχι μόνο γιατί πρόκειται για μια ανιστόρητη προσέγγιση της Ιστορίας του ΠΑΣΟΚ, αλλά και γιατί η ηγεσία του Περισσού και το κομματικό του όργανο καταγγέλλει συνεχώς τα στελέχη του ΣΥΝ/ΣΥΡΙΖΑ, ότι προσπαθούν να ωραιοποιήσουν το παρελθόν του ΠΑΣΟΚ, αποπροσανατολίζοντας τους εργαζόμενους. Τι διαφορετικό έκανε ο Σκυλλάκος;
♦ Διανδρία υψηλού ήθους
Ποτ-πουρί με δηλώσεις Πάγκαλου για τον Παπανδρέου παρουσίασε ο Κ. Καββαθάς στη στήλη του στο «Πρώτο Θέμα». Τις ξαναθυμηθήκαμε και εμείς και τις κοπιάρουμε, διότι αποκαλύπτουν το υψηλό ήθος των δύο ανδρών. Και του υβριστή, που γλείφει εκεί που έφτυνε, και του υβριζόμενου που τον έκανε αντιπρόεδρο της κυβέρνησής του.
«Θα φύγω από το ΠΑΣΟΚ αν γίνει αρχηγός ο Γιώργος Παπανδρέου» («Ελευθεροτυπία» 7.8.2001). «Ο Γιώργος Παπανδρέου έχει πολλά προτερήματα, αλλά δεν έχει τα προσόντα για πρωθυπουργός» («Κ. Ελευθεροτυπία», 16.9.2001). «Δεν θα ξαναμιλήσω φιλικά με τον Γιώργο Α. Παπανδρέου. Δεν θα τον συγχωρήσω ποτέ, δεν έχει πολλά κοινά με τον πατέρα του» («Βήμα», 3.10.2007).
♦ Πρωτοπορία στο ξεπούλημα
Η Δευτέρα του Αγίου Πνεύματος είναι αργία για τους «πνευματικώς εργαζόμενους». Σ’ αυτούς υπάγονται και οι δημοσιογράφοι. Δικαιωματικά, βέβαια, ανεξάρτητα από το πόσο «καλό» ή «κακό» είναι το πνεύμα του καθένα και της καθεμιάς που κάνει αυτή τη δουλειά. Το νέο ΔΣ της Ενωσης Συντακτών Ημερήσιων Εφημερίδων Μακεδονίας-Θράκης, όμως, έχει άλλη άποψη. Οι δημοσιογράφοι χωρίζονται σε «πνευματικώς εργαζόμενους» και «μη πνευματικώς εργαζόμενους» με… γεωγραφικά κριτήρια. Ανακοίνωσε, λοιπόν, στα μέλη της Ενωσης, ότι τη Δευτέρα του Αγίου Πνεύματος οι εφημερίδες της περιφέρειας θα λειτουργούσαν κανονικά. Μόνο οι εφημερίδες της Θεσσαλονίκης εξαιρέθηκαν.
Αυτό γίνεται για πρώτη φορά και όπως ήταν φυσικό ξεσήκωσε σάλο. Τώρα που άνοιξε ο δρόμος, του χρόνου θα εφαρμοστεί και στη Θεσσαλονίκη και κάποια στιγμή θα κατέβει και προς τα κάτω. Πάντα κάποιος πρέπει να κάνει την αρχή.
♦ Αφελείς Γαλάτες;
Η Σανζ-Ελιζέ είναι ίσως ο διασημότερος δρόμος της Ευρώπης. Ο πιο ακριβός σίγουρα. Μύτη διαδηλωτή δε μπορεί να σκάσει εκεί. Συλλαμβάνεται πριν καν ξεκινήσει. Εκεί, λοιπόν, έγινε το περασμένο Σαββατοκύριακο μια έκθεση με τίτλο «Φυσικό Κεφάλαιο». Στρώθηκε ένας τεράστιος χλοοτάπητας, μήκους 1200 μέτρων, πάνω στον οποίο φιγουράριζαν πάνω από 100 είδη καλλιεργειών. Ο δρόμος έκλεισε για τ’ αυτοκίνητα και παραδόθηκε στο κοινό, που όπως ανακοινώθηκε έφτασε τα 2 εκατομμύρια άτομα! Ανακοινώθηκε, επίσης, πως ήταν «μια αυθεντική πρωτοβουλία 600 γάλλων γεωργών», προκειμένου να παρουσιάσουν τη γεωργία και τα… προβλήματά της στο κοινό της γαλλικής πρωτεύουσας. Επίσης, «έκπληξη» ήταν η επίσκεψη του κοντού Σαρκό με την πανύψηλη Κάρλα, η οποία… δεν ήταν προγραμματισμένη. Ε, στη γειτονιά του γινόταν η έκθεση, πετάχτηκε ν’ αγοράσει κάνα ζαρζαβατικό και επί τη ευκαιρία άκουσε τα αιτήματα των αγροτών και υποσχέθηκε να υποστηρίξει τον αγροτικό κλάδο!
Ευτυχώς οι δικοί μας στήνουν μόνο επισκέψεις στο ΙΚΑ και στον ΟΑΕΔ. Φαντάζεστε να του ‘ρθει του Γιωργάκη να στρώσει με χλοοτάπητα την Πανεπιστημίου και να πάει με το ποδήλατο; Μπορεί να γελάσουμε με την τηλεοπτική εικόνα, αλλά τα κερατιάτικα εμείς θα τα πληρώσουμε.