♦ Αξιοκρατία! (1)
Με το που έσκασε το πρώτο όνομα γενικού γραμματέα υπουργείου, άρχισαν τα όργανα. Ο λέκτορας του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης Γιώργος Δημήτραινας διορίστηκε γενικός γραμματέας του υπουργείου Δικαιοσύνης και αμέσως αποκαλύφθηκε ότι υπήρξε συνεργάτης της (επίσης πανεπιστημιακού) συζύγου του υπουργού Χ. Καστανίδη. Ο Καστανίδης έσπευσε αμέσως να διαψεύσει τη σχετική σχολιογραφία, με δήλωση στην οποία αναφέρει ότι ο Δημήτραινας και η σύζυγός του δεν ήταν συνεργάτες, αλλά υπήρξαν συνεισηγητές σε ημερίδα το 2003. Η επιλογή του Δημήτραινα, είπε, έγινε με αξιοκρατικά κριτήρια από τη λίστα όσων υπέβαλαν υποψηφιότητα για τη θέση.
Δεν μας είπε, όμως, ο πάντα λαλίστατος Καστανίδης αν ο ίδιος γνωριζόταν με τον Δημήτραινα και ποια ήταν η σχέση του τελευταίου με το ΠΑΣΟΚ. Οπως δεν μας είπε ποια ακριβώς ήταν τα κριτήρια επιλογής και σε τι υπερείχε ο Δημήτραινας των υπολοίπων.
♦ Αξιοκρατία! (2)
Επειδή, όμως, το καλαμπουράκι παρατράβηξε, κατάλαβαν ότι η προπαγανδιστική του αξία εξαντλήθηκε και αποφάσισαν να το αποσύρουν. Στις κυριακάτικες εφημερίδες διέρρευσε «ρεπορτάζ», σύμφωνα με το οποίο η επιλογή γραμματέων αναγκαστικά θα γίνει με πολιτικά κριτήρια. Εγραφε για παράδειγμα η «Ελευθεροτυπία»: «Οι θέσεις αυτές –λένε από το Μαξίμου– είναι πολιτικές. Δεν μπορούμε να πάρουμε έναν ακροδεξιό επειδή έχει φοιτήσει σε καλά πανεπιστήμια και έχει πολλούς τίτλους». Τη Δευτέρα έκλεισε το ζήτημα ο Πεταλωτής, δηλώνοντας ότι τα πρόσωπα που θα επιλεγούν για γενικοί γραμματείς των υπουργείων θα πρέπει να είναι εναρμονισμένα με την πολιτική της κυβέρνησης. Τι τους μένει ακόμα; Να τοποθετήσουν και μερικούς Πασόκους που δεν είναι πολύ γνωστοί, για να ΄χουν να λένε πως επέλεξαν νέους ανθρώπους με αξιοκρατικά κριτήρια.
♦ Ασε, δε θα πάρουμε
«Δίνουμε τη μάχη της απελευθέρωσης των δημιουργικών και παραγωγικών δυνάμεων της χώρας. Δίνουμε τη μάχη της απελευθέρωσης της πολιτικής από τον μικροκομματισμό και την αδιαφάνεια. Δίνουμε τη μάχη της απελευθέρωσης του πολίτη από την ανασφάλεια, την αδικία, την ανισότητα. Και σε αυτή τη μάχη, είμαι σίγουρος ότι είμαστε ενωμένοι. Αυτή η μάχη μάς ενώνει όλους τους Ελληνες και τις Ελληνίδες, σε μια κοινή προσπάθεια για να κάνουμε την Ελλάδα ισχυρή, ικανή, δίκαιη και ανθρώπινη», δήλωσε ο Γιωργάκης μετά τη δοξολογία της Θεσσαλονίκης. Ασε, μεγάλε, δε θα πάρουμε. Πήγαινε να πουλήσεις αλλού την πραμάτεια σου. Καπιταλιστές και εργάτες, πλούσιοι και φτωχοί, δεν γίνεται να είμαστε όλοι ενωμένοι. Δεν έγινε ποτέ, δεν θα γίνει και τώρα.
♦ Ρόμπα
Ηταν αναμενόμενο ότι κάποια στιγμή ο Πάγκαλος θα αναλάμβανε δράση ενάντια σε Περισσό και ΣΥΡΙΖΑ. Το έκανε στο πρωινάδικο του Mega και ήταν σε διατεταγμένη υπηρεσία. Αυτό αποδεικνύεται από το ότι είχε προηγηθεί μπαράζ ανάλογων δημοσιευμάτων σε όλες τις λαχανοφυλλάδες της Κυριακής, ενώ τα ίδια είπε λίγη ώρα αργότερα στο press room ο Πεταλωτής. Ομως, ο Πάγκαλος είναι πάντα Πάγκαλος. Δεν αρκέστηκε, λοιπόν, μόνο στους πολιτικούς μύδρους κατά του Περισσού, που τάχα έχει εξαγγείλει όσες κινητοποιήσεις δεν είχε κάνει σε όλη τη νεοδημοκρατική πενταετία (αλήθεια, πού τις είδαν τις κινητοποιήσεις;), αλλά την έπεσε και στον Τσίπρα, λέγοντας με το γνωστό παγκάλειο ύφος, ότι κατοικεί στα βόρεια προάστια, κάπου στην Εκάλη ή στη Δροσιά, και δε μπορεί να ξέρει τι γίνεται στα Εξάρχεια. Βούτυρο στο ψωμί του Τσίπρα αυτή η αναφορά. Προσκάλεσε τον Πάγκαλο για καφέ στο σπίτι του στην… Κυψέλη και τον έκανε ρόμπα (υποχρεωτικώς ξεκούμπωτη, λόγω… διαστάσεων).
♦ Προειδοποίηση
Κα Τίνα Μπιρμπίλη, οδός Αμαλιάδος, ενταύθα: Την πήρατε την προειδοποίηση του «κυρίου Γιώργου», κυρία υπουργέ; Ελάτε τώρα, μην κάνετε πως δεν καταλαβαίνετε. Για το αφιέρωμα του «Πρώτου Θέματος» στην αφεντιά σας λέμε. Διπλό μάλιστα. Από το ένα ρεπορτάζ ενημερωθήκαμε ότι το 2005, ούσα ήδη σύμβουλος στο γραφείο του νυν πρωθυπουργού και τότε αρχηγού της αξιωματικής αντιπολίτευσης, διορισθήκατε ως μόνιμη υπάλληλος του υπουργείου Εξωτερικών, κατόπιν συνέντευξης. Το διορισμό σας, μάλιστα, υπέγραψε ο ίδιος ο τότε ΥΠΕΞ Π. Μολυβιάτης. Το άλλο ρεπορτάζ ασχολούνταν με τις ενδυματολογικές σας προτιμήσεις, τις δίπατες γόβες και τα μαύρα συνολάκια, τα οποία αντιπαρέθετε στη σπορ εμφάνιση (με τζιν και αθλητικά παπούτσια) που επιλέξατε για την ορκωμοσία. Το ένα ρεπορτάζ υπαινισσόταν ότι τύχατε της εύνοιας της κυβέρνησης Καραμανλή, προφανώς κατόπιν πολιτικής συμφωνίας, το δε άλλο υπαινισσόταν ότι η σπορ εμφάνιση της ορκωμοσίας ήταν φτιαχτή, για να δώσετε θέμα στα ΜΜΕ.
Και γιατί ενοχλήθηκε ο «κύριος Γιώργος» και έβαλε τα μαντρόσκυλά του να σας γαβγίσουν; Διότι μπήκατε σε χωράφια που δεν είναι δικά σας. Αφήσατε υπαινιγμούς για τους νέους αυτοκινητόδρομους της Αττικής, τις συμβάσεις των οποίων ετοίμασε ο Γ. Σουφλιάς, αλλά δεν έχουν ακόμη υπογραφεί. Τι δουλειά έχετε εσείς στις αρμοδιότητες του συναδέλφου σας Δ. Ρέππα;
Εμείς, πάντως, δεν σας φοβόμαστε καθόλου, κα Τίνα. Με το πρώτο σας νομοσχέδιο, αυτό για τα δάση, αποδείξατε ότι διαθέτετε θαυμάσια ευκαμψία και προσαρμοστικότητα, άμα τε και ικανότητα καλογήρου. Βαφτίσατε το κρέας ψάρι με εκπληκτικό τρόπο. Ο «κύριος Γιώργος», όμως, δεν καταλαβαίνει από τέτοια. Και δεν πολυσκοτίζει το μυαλό του με προβλέψεις. Φροντίζει για να έχει. Μαγειρεύει πριν πεινάσει. Το προειδοποιητικό γάβγισμα των μαντρόσκυλών του θα σας κρατήσει μακριά από τη… μάντρα. Αν ξαναπλησιάσετε, θ’ αρχίσουν να δαγκώνουν.
♦ Καραγκιοζάκος (1)
Είπε ο Πεταλωτής, απαντώντας σε δημοσιογραφική ερώτηση για τους εργαζόμενους με stage στο δημόσιο που κινδυνεύουν να μείνουν άνεργοι: «Μα, οι άνθρωποι αυτοί είναι ούτως ή άλλως, άνεργοι. Απλώς υπήρχε ένας τρόπος να καλύπτεται η ανεργία και ήταν μια ξεκάθαρη μεθόδευση της Νέας Δημοκρατίας». Ενα λεπτό μετά, απαντώντας σε άλλη ερώτηση για τις υπηρεσίες που λειτουργούν με εργαζόμενους με stage, είπε: «Εχω υπόψη μου ότι σε πολλές υπηρεσίες το 1/3 της δύναμης των υπηρετούντων είναι μέσα από προγράμματα stage». Τελικά τι είναι οι εργαζόμενοι με stage, άνεργοι που τους έβαλαν κάπου για να μειώνεται ο επίσημος δείκτης ανεργίας ή εργαζόμενοι (αλλά ανασφάλιστοι και πληρωνόμενοι κάτω από τις συλλογικές συμβάσεις) που καλύπτουν κενές οργανικές θέσεις υπηρεσιών; Γιατί και τα δύο δε μπορεί να ισχύουν, ρε Πεταλωτή.
♦ Καραγκιοζάκος (2)
Αμα δεν ξέρεις τα στοιχειώδη, ρε φίλε, μην παριστάνεις τον κυβερνητικό εκπρόσωπο. Γύρνα στην Κομοτηνή να δικάζεις διαζύγια. Στριμωγμένος από το (απλής λογικής) ερώτημα σχετικά με τη σχέση κυβέρνησης-Προβόπουλου, ο Πεταλωτής είχε τον εξής διάλογο στο press-room:
ΠΕΤΑΛΩΤΗΣ: Εγώ δεν μπορώ να κάνω κριτική, όπως καταλαβαίνετε, στον κ. Προβόπουλο. Αυτή τη στιγμή, όμως, έχουμε την Τράπεζα της Ελλάδος, η οποία μας δίνει συγκεκριμένα στοιχεία της οικονομίας μας και τα οποία δεν έχουμε κανένα λόγο να τα αμφισβητούμε, τουλάχιστον σε αυτή τη φάση.
ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Με συγχωρείτε, αλλά η Τράπεζα της Ελλάδος, από ό,τι φαίνεται, δεν κατάλαβε τίποτα όλο τον προηγού-μενο μήνα, το προηγούμενο διάστημα και για το πώς πήγε το έλλειμμα από το 3, 4, 5, 6 στο 12 ξαφνικά.
ΠΕΤΑΛΩΤΗΣ: Αυτή δεν είναι δική μας άποψη.
ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Δεν είστε κυβέρνηση;
ΠΕΤΑΛΩΤΗΣ: Δεν είναι η δική μας άποψη αυτή την οποία εκφράζετε εσείς, αυτή τη στιγμή.
ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Δεν υπήρξε εκτίναξη του ελλείμματος από την πρόβλεψη του 6 στο 12;
ΠΕΤΑΛΩΤΗΣ: Εμείς έχουμε συγκεκριμένα στοιχεία. Τα στοιχεία αυτά, όπως σας είπα, τα παίρνουμε από την Τράπεζα της Ελλάδος και δεν έχουμε λόγο να τα αμφισβητούμε.
Εκτός από… δευτεράντζα στην πολιτική αντιπαράθεση, είναι και άσχετος ο τύπος. Δεν ξέρει ότι η ΤτΕ δεν έχει πρωτογενή στοιχεία, αλλά επεξεργάζεται δευτερογενώς αυτά που της δίνει το υπουργείο Οικονομικών. Δε μπορεί, λοιπόν, να λέει ότι η κυβέρνηση παίρνει στοιχεία από την ΤτΕ, όταν συμβαίνει το αντίθετο. Καλή η προπαγάνδα, αλλά να είναι και λίγο αληθοφανής.
♦ Καραγκιοζάκος (3)
Ιδού ένας ακόμη διάλογος Πεταλωτή-δημοσιογράφων. Χωρίς σχόλια αυτή τη φορά.
ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Κύριε Εκπρόσωπε, χθες οι βιομήχανοι χαιρέτισαν τις Προγραμματικές Δηλώσεις της κυβέρνησης. Να υποθέσουμε ότι υπάρχει συναντίληψη με τους βιομήχανους για το πώς θα πορευτείτε στην οικονομία; Αυτό περίμενε ο ελληνικός λαός;
ΠΕΤΑΛΩΤΗΣ: Η αντίληψη του ΠΑΣΟΚ και της νέας κυβέρνησης είναι ξεκάθαρη. Κινείται και θα κινηθεί πάνω στο προγραμματικό πλαίσιο για το οποίο είχε δεσμευτεί και έτυχε της τεράστιας εμπιστοσύνης του ελληνικού λαού. Το ποια θέση παίρνουν οι διάφοροι κοινωνικοί εταίροι στην οικονομία και στην ανάπτυξη, είναι θέση και ευθύνη του καθενός από αυτούς.
ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Σας ικανοποιεί το γεγονός ότι ο ΣΕΒ μίλησε για αντιστοιχία των θέσεών του με τις Προγραμματικές Δηλώσεις της κυβέρνησης;
ΠΕΤΑΛΩΤΗΣ: Εμείς ξεκινάμε σε όλα τα θέματα μια πολύ μεγάλη διαβούλευση. Δίνουμε σημαντική βαρύτητα στο να έχουμε την κοινωνία μαζί μας. Συνεπώς, για τις θέσεις που παίρνει ο καθένας, έχει και την ευθύνη.
♦ «Ο,τι συμφέρει τον πελάτη»
«Επιδίωξή μας είναι ό,τι συμφέρει τον πελάτη». Μ’ αυτό τον τίτλο δημοσιεύτηκε στο περιοδικό «Συνήγορος» (τεύχος 59, ιανουάριος-Φεβρουάριος 2007) συνέντευξη του Χ. Παμπούκη και των συνεργατών του, που παρουσίασαν το μεγαλοδικηγορικό τους γραφείο, ειδικευμένο σε θέματα αστικοεμπορικού διεθνούς δικαίου. Ο νυν παρακοιμώμενος του πρωθυπουργού διαφήμιζε το γραφείο του ως «μπουτίκ», που παίρνει μόνο λίγους μεγάλους πελάτες. Καμάρωνε, μάλιστα, ότι χρεώνουν 350 ευρώ την ώρα! Κατόπιν τούτων, τους συνειρμούς μπορείτε να τους κάνετε μόνοι σας.
♦ Ερωτας
Τι πράμα ήταν αυτό; Η «Αυγή» να πανηγυρίζει περισσότερο από τις λαχανοφυλλάδες για το νομοσχέδιο της Μπιρμπίλη για τα δάση. Ούτε τόση δα κριτική. Ακόμη και ψέματα έγραψαν, όπως π.χ. ότι «καταργούνται οι επίμαχες διατάξεις για τον ορισμό του δάσους στον δασοκτόνο νόμο Δρυ», οι οποίες απλά αναστέλλονται, προφανώς για να αντικατασταθούν από άλλες.
Στις επόμενες σελίδες της «Κ» θα διαβάσετε αναλυτικά για το περιεχόμενο αυτού του νομοσχέδιου. Εδώ περιοριζόμαστε να υποβάλλουμε δυο ερωτήματα. Πρώτο: τι γραμμάτια και σε ποιον ξοφλάει η «Αυγή»; Δεύτερο: αυτή είναι η «αριστερή προγραμματική αντιπολίτευση» που θα ασκήσει ο ΣΥΡΙΖΑ;