n «Καμένη γη»
Με γκεμπελίστικη μεθοδικότητα ο Γ. Παπακωνσταντίνου οργανώνει την προπαγάνδα για να προετοιμάσει τη σκληρή λιτότητα που θα συνεχίσει η κυβέρνηση Παπανδρέου. Και βέβαια, βρίσκει πρόθυμη βοήθεια από τα παπαγαλάκια του αστικού Τύπου. Παράδειγμα είναι η διοχέτευση από τον ίδιο στο «Βήμα» επιστολής που είχε στείλει στις 14 Ιούλη στον Παπαθανασίου ο πρόεδρος του Eurogroup Ζαν-Κλοντ Γιούνκερ, την οποία η κυβέρνηση κράτησε κρυφή. Αν τα «σαΐνια» της Λαμπρακειάδας είχαν την επιστολή, θα την είχαν «μπουμπουνίσει» κατά την προεκλογική περίοδο, για να κάνουν μεγάλη ζημιά στη ΝΔ. Προφανώς, τη βρήκε στο αρχείο του υπουργείου ο Παπακωνσταντίνου (πρόκειται για επίσημη αλληλογραφία, που δεν μπορούσε να την εξαφανίσει φεύγοντας ο Παπαθανασίου) και τη σέρβιρε στο «Βήμα», χτίζοντας τις σχέσεις του με το συγκρότημα Λαμπράκη. Η συγκεκριμένη επιστολή ζητούσε –τι άλλο;– δημοσιονομικά μέτρα μόνιμου χαρακτήρα.
Εκείνο που έχει σημασία είναι το σχόλιο της φυλλάδας: «Και βεβαίως κληροδότησε (σ.σ. ο Καραμανλής) στη νέα κυβέρνηση απίστευτα βάρη. Κάπως έτσι ο κ. Παπανδρέου και οι υπουργοί του βρέθηκαν, προτού καλά καλά αναλάβουν τα καθήκοντά τους, να τρέχουν αλαφιασμένοι, να μαζεύουν τα ασυμμάζευτα, να κολυμπούν εν τέλει σε βαθιά και θολά νερά. Τα ταμεία είναι άδεια, τα υπουργεία γυμνά, η διοίκηση ακινητοποιημένη και η χώρα παραλυμένη, υπό την επίδραση ακριβώς της πολύμηνης αδράνειας. Η εμπειρία της πρώτης εβδομάδας ήταν οδυνηρή για τους περισσότερους της νέας κυβέρνησης. Παρ΄ ότι ανέμεναν δύσκολες συνθήκες, δεν μπορού-σαν να φαντασθούν την έκταση της διάλυσης. Οι προειδοποιήσεις του κ. Γιούνκερ επιβεβαιώθηκαν, δυστυχώς, με τον χειρότερο δυνατό τρόπο και, όπως φαίνεται, θα καταδιώκουν για καιρό τη χώρα».
n Πάντα Μαυρογιαλούροι
Φουριόζα και ορεξάτη για δουλειά πήγε στο υπουργείο Γεωργίας η Κ. Μπατζελή. Ακόμη και τις Κυριακές δουλεύει, προσπαθώντας να λύσει τα προβλήματα του αγροτικού κόσμου. Την πρώτη κιόλας Κυριακή μετά την ανάληψη των καθηκόντων της πήγε στη Λαμία και είχε συνάντηση με τις διοικήσεις ενώσεων και συλλόγων, προκειμένου να «πραγματοποιηθεί ανταλλαγή απόψεων σχετικά με την πορεία της ελληνικής γεωργίας αλλά και τα συγκεκριμένα ζητήματα που απασχολούν τον αγροτικό κόσμο της Φθιώτιδας». Γιατί, όμως, στη Λαμία; Γιατί δεν επέλεξε να συναντηθεί π.χ. με τους κτηνοτρόφους, οι οποίοι –σύμφωνα με όσα δήλωνε η Κ. Μπατζελή ως ευρωβουλευτής– υπήρξαν οι μεγάλοι αδικημένοι της κυβέρνησης Καραμανλή; Ερωτήσεις που κάνουμε και μεις… Η Φθιώτιδα είναι η εκλογική περιφέρεια της κ. Μπατζελή. Πού θα κάνει την πρώτη εμφάνισή μετά τη νίκη του ο Μαυρογιαλούρος, αν όχι στην εκλογική του περιφέρεια;
Οπως βλέπετε, σιγά-σιγά παίρνουμε μικρές γεύσεις της νέας… αξιοκρατικής διακυβέρνησης. Πού να δείτε τι έχει να γίνει, όταν παλιώσουν λίγο στις κυβερνητικές καρέκλες…
n Αλλα λόγια…
Διάλογος ανάμεσα σε καταπράσινο δημοσιογράφο και πράσινο υπουργό:
«Ερώτηση: Η εκτίναξη του ελλείμματος και ο έλεγχος της Ε.Ε. θα σας υποχρεώσουν σε αναβολή της υλοποίησης των υπεσχημένων;
Απάντηση: Δεν υπάρχει αμφιβολία πως θα έχουμε μια δύσκολη διαπραγμάτευση με τους κοινοτικούς εταίρους μας. Αιτία είναι η δικαιολογημένη δυσπιστία τους, καθώς αθετήθηκε συστηματικά ό,τι υποσχέθηκε το ελληνικό κράτος διά της επίσημης κυβέρνησής του, τα τελευταία χρόνια».
Ο πράσινος υπουργός (Γ. Παπακωνσταντίνου) δεν απαντά στο ερώτημα, αλλά λέει… άλλα λόγια ν’ αγαπιόμαστε, και ο καταπράσινος δημοσιογράφος (Τάσος Παππάς, Ελευθεροτυπία) ούτε παρατηρεί ότι το ερώτημα δεν απαντήθηκε, ούτε επανέρχεται με νέο ερώτημα. Καταπράσινο περιβόλι γίναμε…
♦ Ξανάρχισαν τα όργανα
Σιγά που θα εγκαταλείψει την πολιτική ο Δούκας. Πού θα βρει καλύτερα; Στην μετεκλογική τούρλα του Σαββάτου, φωνάζει κι αυτός παρών και προσπαθεί να τραβήξει πάνω του τα φώτα της δημοσιότητας. Τι διάολο, καλύτερος είναι ο Τσιτουρίδης και τον έχουν πρώτη μούρη; Βγήκε, λοιπόν, και ο Δούκας στο Mega και αποκάλυψε ότι του έστειλαν υπογεγραμμένη απόφαση του υπουργείου Οικονομικών για την παραχώρηση ακινήτων στη Μονή Βατοπεδίου, αλλά την απέρριψε. Οποια ακίνητα παραχωρήθηκαν στο Βατοπέδι –είπε– ήταν αρμοδιότητας μόνο του υπουργείου Γεωργίας. Ονόματα και άλλες σημαντικές λεπτομέρειες αρνήθηκε να δώσει, σημειώνοντας με έμφαση ότι θα μιλήσει μόνο στα αρμόδια κομματικά όργανα, όποτε κληθεί σε αυτά. Γιατί να πιστέψουμε, όμως, ότι λέει αλήθεια, όταν δεν μας λέει τουλάχιστον ποιος του έστειλε την έτοιμη απόφαση για να την υπογράψει; Αμα έχει κότσια, ας μιλήσει, όχι να πετάει μπηχτές για να τον «προσέξουν» οι δελφίνοι της αρχηγίας.
♦ Ποτέ δεν είν’ αργά
Μετανιωμένη που δεν έγινε υφυπουργός Περιβάλλοντος δείχνει η Μ. Βασιλάκου, στέλεχος των Οικολόγων και βουλευτής των Πρασίνων στην Αυστρία. Δήλωσε στο «Κανάλι 1» του Πειραιά: «Υπάρχει μία απόφαση του Συνεδρίου από το καλοκαίρι, η οποία έλεγε ότι αν δεν καταφέρουμε να μπούμε στη Βουλή, τότε είμαστε ανοιχτοί σε διάλογο και συνεργασία, αλλά όχι σε κυβερνητικό επίπεδο. Αυτή η απόφαση πάρθηκε με κάποια πολύ λογικά επιχειρήματα, αλλά πιστεύω ότι θα έπρεπε να αξιολογηθεί εκ νέου. Πρέπει να παίρνουμε σοβαρά τις αποφάσεις των οργάνων μας, αλλά η ζωή προχωράει, η δημοκρατία είναι γεμάτη εκπλήξεις, τα δεδομένα άλλαξαν και η γνώμη μου είναι ότι θα έπρεπε συντομότατα να αξιολογήσουμε την απόφαση αυτή και να την αναθεωρήσουμε, γιατί νομίζω ότι η Ελλάδα βρίσκεται σε μία κρίσιμη καμπή οικολογικά και εφόσον το ΠΑΣΟΚ επιθυμεί σε σοβαρό επίπεδο μία συνεργασία, ναι ακόμη και σε κυβερνητικό επίπεδο, γιατί όχι;».
Το πουλάκι, βέβαια, πέταξε, αλλά η κ. Βασιλάκου δεν χάνει την αισιοδοξία της: «Αν το ΠΑΣΟΚ επιθυμεί πραγματικά και σοβαρά να υπάρξει μία συνεργασία, μπορεί να επανέλθει με άλλους όρους (…) οι ευκαιρίες ξαναγυρίζουν, δεν μας εξαναγκάζει κάτι ούτε το ΠΑΣΟΚ, ούτε εμάς να μην προχωρήσουμε σε διάλογο»! Οπότε, μπορούμε σίγουρα να εικάσουμε, ότι αν υπάρξει δεύτερη πρόταση, τουλάχιστον η κ. Βασιλάκου δεν θα πει όχι.
♦ Λόγια του αέρα
«Βάζουμε φρένο στην πλήρη ιδιωτικοποίηση του χώρου της Υγείας. Για μας η Υγεία είναι δημόσιο αγαθό», δήλωσε η Φώφη μιλώντας στο ραδιοφωνικό σταθμό ΑΘΗΝΑ 9.84. Προσέξτε το επίθετο «πλήρη». Δεν είναι ενάντια στην ιδιωτικοποίηση, αλλά στην «πλήρη ιδιωτικοποίηση». Αν, όμως, η Υγεία είναι δημόσιο αγαθό, δεν μπορεί να υπάρχει ταυτόχρονα και ιδιωτικός τομέας και μάλιστα να επιχορηγείται από το κράτος και να κάνει και σκανδαλώδεις μπίζνες με κράτος και ασφαλιστικά ταμεία. Οπως δεν νοείται «ολίγον έγκυος» έτσι δεν νοείται Υγεία-δημόσιο αγαθό και παράλληλη λειτουργία του ιδιωτικού τομέα, ο οποίος μάλιστα τα τελευταία χρόνια ήταν ο πιο γοργά αναπτυσσόμενος κλάδος του ελληνικού καπιταλισμού (και επί ΠΑΣΟΚ και επί ΝΔ).
Στην ίδια συνέντευξη η Φώφη χαρακτήρισε «το πιο σύντομο ανέκδοτο της προηγούμενης κυβέρνησης» τις εξαγγελίες για προσλήψεις νοσηλευτών και δήλωσε ότι η κυβέρνηση Παπανδρέου «έχει θεσει ως στόχο την πρόσληψη 3.000 νοσηλευτών το χρόνο πέρα από αυτούς που αποχωρούν, ώστε σε βάθος 4ετίας να καλυφθούν τα κενά». Σημειώστε την εξαγγελία, γιατί είναι απ’ αυτές που δεν πρόκειται να γίνουν πράξη. Εδώ θα ‘μαστε και θα το δούμε.
♦ Σιγά, θα τους κάνεις ζημιά
Δεν κρύβει τη χαρά του για την εκλογή της νέας κυβέρνησης ο πρόεδρος του ΣΕΒ Δ. Δασκαλόπουλος. Εκδηλώνεται μάλιστα τόσο χοντροκομμένα, που κινδυνεύει να κάνει ζημιά στην κυβέρνηση. Μετά το συγχαρητήριο μήνυμά του την επομένη της εκλογικής νίκης του ΠΑΣΟΚ, ο Δ. Δασκαλόπουλος επανήλθε με τοποθέτησή του σε τελετή αποφοίτησης στο Αμερικανικό Κολέγιο «Ανατόλια» της Θεσσαλονίκης, το περασμένο Σάββατο, στην οποία χαρακτήρισε θετικά τα πρώτα δείγματα γραφής της κυβέρνησης, συμπληρώνοντας ότι αναμένονται και οι οικονομικές αποφάσεις, για τις οποίες δεν εξέφρασε καμιά ανησυχία. Απλώς, εξέφρασε την ανησυχία του για το δημόσιο έλλειμμα και χρέος, καθώς και για το έλλειμμα ανταγωνιστικότητας της ελληνικής οικονομίας. Δηλαδή, για τα ίδια ζητήματα που εκφράζουν συνεχώς την έντονη ανησυχία τους ο Προβόπουλος, ο Παπακωνσταντίνου και οι φυλλάδες που αβαντάρουν την κυβέρνηση.
ΥΓ: Ευχές στη νέα κυβέρνηση έστειλε και ο Σύνδεσμος Εταιρειών Εμπορίας Πετρελαιοειδών, σημειώνοντας ότι «πάντα θα είναι δίπλα στην Πολιτεία με συγκεκριμένες, τεκμηριωμένες και εφαρμόσιμες προτάσεις».
♦ Επιχείρηση δημόσιων σχέσεων
Κάλεσε τους δημοσιογράφους και εμφανίστηκε σε δυο ραδιοφωνικούς σταθμούς την περασμένη Δευτέρα ο υπουργός Εργασίας Α. Λοβέρδος, για να τους ανακοινώσει τι; Τίποτα επί της ουσίας της κυβερνητικής πολιτικής (αυτά θα ειπωθούν με τις προγραμματικές δηλώσεις), αλλά ότι οι συνταξιούχοι του ΙΚΑ και του ΟΑΕΕ θα πληρωθούν κανονικά συντάξεις και δώρο Χριστουγέννων, διότι βρέθηκε λύση με… ενδοκυβερνητική συννενόηση! Τα ίδια ακριβώς διαβεβαίωνε προεκλογικά η ΝΔ. Γιατί, λοιπόν, κάνει τόσο ντόρο ο Λοβέρδος με το αυτονόητο; Γιατί το αυτονόητο, όταν μετατρέπεται σε ζητούμενο, παράγει προπαγανδιστικά αποτελέσματα. Για τους συνταξιούχους όμως, το πρόβλημα δεν είναι η καταβολή των συντάξεων, που κάθε κυβέρνηση φροντίζει να γίνεται, αλλά η αθλιότητα της σύνταξης που παίρνει η συντριπτική πλειοψηφία.
♦ Βράβευση ταιριαστή
Τίμησε την παράδοσή της η Νορβηγική Ακαδημία, δίνοντας το Νόμπελ Ειρήνης στον Μπαράκ Ομπάμα. Τόσοι μακελάρηδες το έχουν πάρει, να μην το πάρει και ο Ομπάμα; Βέβαια, βιάστηκαν λίγο, δεδομένου ότι ο Ομπάμα έχει μόλις εννιά μήνες στην εξουσία, αλλά σκέφτηκαν λογικά: καλύτερα να του το δώσουμε τώρα, που δημαγωγεί συνεχώς για την ειρήνη, παρά να «μπουμπουνίξει» κάναν καινούργιο πόλεμο και να μας δυσκολέψει. Διότι η αύξηση των κατοχικών στρατευμάτων στο Αφγανιστάν, η συνέχιση της παραμονής των κατοχικών στρατευμάτων στο Ιράκ, η στήριξη του ματοβαμένου σιωνιστικού καθεστώτος, οι απειλές κατά του Ιράν είναι… συμβολή στην ειρήνη.