♦ Αμύνεσθε περί πάρτης
Αν διαβάσετε τις προεκλογικές ομιλίες του Καραμανλή, θα διαπιστώσετε ότι μιλάει πιο γενικόλογα από τον Παπανδρέου. Λέει ότι «μπροστά στην κρισιμότητα των περιστάσεων δε μοιράζει υποσχέσεις», αλλά προτείνει «δύσκολες, αλλά απόλυτα αναγκαίες πολιτικές για τα επόμενα δύο χρόνια», οι οποίες «μπορούν να βγάλουν την πατρίδα μας από τη διεθνή κρίση, όσο το δυνατό πιο αλώβητη».
Αποφεύγει, όμως, να αναφερθεί συγκεκριμένα στα μέτρα που προανήγγειλε στη ΔΕΘ. Αφού πρώτα αφόπλισε το κόμμα του, τώρα, που έχουν σηκωθεί και οι… γαλάζιες πέτρες και τον χτυπούν, προσπαθεί να μείνει στη σφαίρα της γενικολογίας, λες και ξέχασε κανένας αυτά που εξήγγειλε. Αν μη τι άλλο, αποδεικνύει και στη διάρκεια της προεκλογικής περιόδου ότι νοιάζεται μόνο για την πάρτη του και για τίποτ’ άλλο.
♦ Προπαγανδιστικά κολπάκια
Ο Αβραμόπουλος οργάνωσε την προηγούμενη βδομάδα συνέντευξη-φιέστα για να ανακοινώσει ότι παραλαμβάνεται (αναμενόταν το περασμένο Σάββατο) η πρώτη παρτίδα εμβολίων για τη νέα γρίπη. Δεν αναφέρθηκε, όμως, σε αριθμούς. Παραλήφθηκαν 60.000 δόσεις εμβόλιου από τη φαρμακοβιομηχανία Novartis, στην οποία έχουν παραγγελθεί 2.000.000 δόσεις, ενώ άλλες 2.000.000 δόσεις έχουν παραγγελθεί στη GlaxoSmithKline. Δηλαδή, παρελήφθη μόλις το 1,5% των δόσεων, ίσα-ίσα για να πουλήσει μούρη ο επίδοξος δελφίνος του Καραμανλή! Οπως, επίσης, είναι γνωστό, η έγκριση για τη χρήση του εμβόλιου αναμένεται να δοθεί από τον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Φαρμάκων το τελευταίο δεκαήμερο του Οκτώβρη, επομένως ο εμβολιασμός δεν μπορεί να ξεκινήσει πριν τα μέσα Νοέμβρη, όταν ο Αβραμόπουλος δεν θα είναι υπουργός!
Πέρα από τα προπαγανδιστικά κολπάκια του κυρίου Τίποτα, όμως, η ουσία είναι πως πέρα από τις προειδοποιήσεις διάσημων ειδικών στο εξωτερικό, υπάρχει ήδη διχογνωμία και στη χώρα μας, καθώς η μεν Εθνική Επιτροπή Εμβολιασμών, με επικεφαλής τον καθηγητή Παιδιατρικής Α. Κωνσταντόπουλο, θεωρεί ότι ο εμβολιασμός πρέπει να ξεκινήσει από τα παιδιά ηλικίας 6 μηνών έως 18 ετών, η δε Εθνική Επιτροπή Πανδημίας, με επικεφαλής την καθηγήτρια Παθολογίας Ε. Γιαμαρέλου, θεωρεί –συμφωνώντας με τις προειδοποιήσεις σοβαρών επιστημόνων διεθνώς– ότι ο εμβολιασμός σε παιδιά δεν πρέπει να γίνει, γιατί δεν έχουν ολοκληρωθεί ακόμα οι σχετικές κλινικές μελέτες.
♦ Καπνός παραλλαγής
«Οι οποιεσδήποτε ακρότητες για άμεση απέλαση κ.λπ. νομίζω ότι πέφτουν στο κενό, γιατί είναι απραγματοποίητες και ηθικώς όχι σωστές. Πρέπει να γίνει διαπραγμάτευση για προώθησή τους (σ.σ. των μεταναστών) σε χώρες της Ευρώπης». Ποιος είναι αυτός που βγαίνει «από τ’ αριστερά» στον Καραμανλή και τον Μαρκογιαννάκη (και τον Παπανδρέου, βεβαίως, που έχει ρίξει το σύνθημα «μηδενική ανοχή στη λαθρομετανάστευση»); Ο Καρατζαφέρης, σε συνέντευξή του στον «Κόσμο του Επενδυτή»! Αδίστακτος στον πολιτικό τυχοδιωκτισμό του ο δημιουργός του ΛΑΟΣ, προσπαθεί να διεμβολίσει ακόμη και το ακροατήριο του «μεσαίου χώρου», στον οποίο απευθύνεται το συγκεκριμένο έντυπο. Αν έδινε συνέντευξη σε μια δεξιά εφημερίδα, φυσικά θα έλεγε τα ακριβώς αντίθετα.
Αλλωστε, η γνωστή περιπέτεια με την υποψηφιότητα του πρώην υπαρχηγού της Χρυσής Αυγής και εκδότη του «Ελεύθερου Σκασμού» (έτσι πολιτογραφήθηκε η εν λόγω φασιστοφυλλάδα την περίοδο της χούντας) Ζαφειρόπουλου, δείχνει καθαρά τα πράγματα. Η υποψηφιότητα Ζαφειρόπουλου στο ψηφοδέλτιο του ΛΑΟΣ στην Αχαΐα είχε ήδη ανακοινωθεί, όταν η Χρυσή Αυγή διεμήνυσε πως είναι πρόθυμη να ρίξει στην πιάτσα άφθονο φωτογραφικό υλικό με τον τέως υπαρχηγό της… εν δράσει. Οπότε, το ξανασκέφτηκαν και το συμβούλιο του ΛΑΟΣ «δέχτηκε» την πρόταση Ζαφειρόπουλου να βγει από το ψηφοδέλτιο. Ποιοι ψήφισαν λευκό; Ο Πλεύρης και ο Αδωνις! Αυτοί προφανώς δεν θα είχαν κανένα πρόβλημα από τις φωτογραφίες…
♦ Ψάχνει για βλάκες
Στον «Κόσμο του Επενδυτή», επίσης, διαβάσαμε την εξής εκπληκτική απάντηση του Ι. Παπαθανασίου, σε ερώτηση αν αισθάνεται υπεύθυνος για την απόκλιση του προϋπολογισμού του 2009 από τις προβλέψεις: «Ο προϋπολογισμός συντάχθηκε με ένα σενάριο ανάπτυξης 2,8%, προσαρμόστηκε στη συνέχεια με σενάριο ανάπτυξης 1,1% και τελικά ο ρυθμός ανάπτυξης αναμένεται να είναι οριακά αρνητικός. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα και τα έσοδα του Δημοσίου να μειωθούν και οι ανάγκες για στήριξη της πραγματικής οικονομίας και των οικονομικά ασθενέστερων να αυξηθούν».
Ο τύπος ψάχνει για βλάκες. Οταν κατήρτιζαν τον προϋπολογισμό, μαζί με τον Αλογοσκούφη, η παγκόσμια καπιταλιστική κρίση είχε ήδη ξεσπάσει και ενώ διεθνώς γινόταν της κακομοίρας, αυτοί προσπαθούσαν να μας πείσουν πως ο ελληνικός καπιταλισμός θα παραμείνει μια όαση ανάπτυξης. Στη συνέχεια, όταν ο Αλογοσκούφης πήρε πόδι και ανέλαβε αυτός στη θέση του, κατέβασε την πρόβλεψη για την αύξηση του ΑΕΠ στο 1,1%, ενώ όλοι οι διεθνείς οργανισμοί μιλούσαν ήδη για αρνητική ανάπτυξη. Ακόμα και στην προεκλογική περίοδο των ευρωεκλογών, ο Παπαθανασίου μιλούσε για ρυθμό ανάπτυξης 1,1% και έδινε συνεντεύξεις στις οποίες υποστήριζε ότι δεν θα χρειαστεί κανένα πρόσθετο μέτρο, γιατί όλα όσα χρειάζονταν υποτίθεται πως είχαν παρθεί και απλά δεν τα είχε συνυπολογίσει η Κομισιόν!
Ποια είναι αλήθεια; Εκείνη την περίοδο, ο Καραμανλής ήθελε να κάνει ένα «κρας τεστ» και να διαπιστώσει αν με τα παραμύθια μπορούσε να κερδίσει τις ευρωεκλογές. Οταν εισέπραξε την «κρυάδα», ο μεν Καραμανλής αποφάσισε να την κάνει με ελαφρά πηδηματάκια, παριστάνοντας τον ήρωα, ο δε Παπαθανασίου είναι αναγκασμένος να λέει τέτοιες παπαριές.
♦ Μεγαλοπρεπές φτύσιμο
«Αδειαν ολιγοήμερη προς κάθαρσιν αναγκαίαν» ζήτησε ο σκιτσογράφος Στάθης. Λεφτά έχει, κάπου θα βρει να πνίξει τον πόνο του από το μεγαλοπρεπές φτύσιμο που του έκαναν οι Συριζαίοι, βάζοντας βέτο στη συμφωνία που ο ίδιος είχε κάνει με τον Τσίπρα να είναι επικεφαλής του ψηφοδέλτιου επικρατείας. Κάποιοι δεν ξέχασαν τον προκλητικό εθνικισμό του, ούτε το γεγονός ότι στις ευρωεκλογές καλούσε σε υπερψήφιση και του Παπαθεμελή (!) «γιατί πετάει πέτρες για καλό σκοπό». Ο ίδιος ο Στάθης, πάντως, γνωστός για το χαμαιλεοντισμό του, το πάλεψε μέχρι την τελευταία στιγμή. Παρασκηνιακά ηρέμησε την Τεγοπού-λου και δεν βγήκε στα κεραμίδια, όπως ο Ρουμπάνης, παρασκηνιακά παζάρεψε και με τον Τσίπρα. Μόνο όταν του είπαν ότι μόνο στην τελευταία θέση χωράει, μίλησε δημόσια, χωρίς και πάλι να κόψει τις γέφυρες.
♦ Εθνικώς ανησυχούντες
Ποιος «ξύπνησε» τον Καραμανλή και άρχισε τις τελευταίες μέρες να την πέφτει στον Παπανδρέου και για την εξωτερική πολιτική και τα… εθνικά θέματα; Ο κ. Δελαστίκ, βεβαίως, που πρώτος από τους γνωστούς… αριστερούς εθνικώς ανησυχούντες έγραψε στο «Εθνος», ότι «πολύ θα ήθελε η πλειοψηφία των Ελλήνων να δει να συνεχίζεται από την κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ η γραμμή που ακολούθησε ο Κώστας Καραμανλής σε τρία κορυφαία θέματα της εξωτερικής πολιτικής -το βέτο κατά των Σκοπίων, στην ενεργειακή συνεργασία με τη Ρωσία και στην απόρριψη κάθε λύσης στο Κυπριακό, που διαπνέεται από το πνεύμα του απαράδεκτου σχεδίου Ανάν»!
Κατά τον κ. Δελαστίκ, όμως, «δυστυχώς, δεν είναι καθόλου βέβαιο ότι το ΠΑΣΟΚ θα συνεχίσει αυτή τη γραμμή. Το παρελθόν δεν είναι καθόλου καθησυχαστικό», διότι ο Παπανδρέου «προσωπικά είχε ταχθεί με δημόσιες δηλώσεις του το 2004 υπέρ του σχεδίου Ανάν», ενώ «επί κυβέρνησης ΠΑΣΟΚ δόθηκε άνευ όρων στην ΠΓΔΜ το καθεστώς χώρας υποψήφιας προς ένταξη στην ΕΕ, με σύμφωνη γνώμη της Αθήνας». Δεν θέλει να είναι άδικος έναντι του Παπανδρέου ο κ. Δελαστίκ, γι’ αυτό και σημειώνει για το Κυπριακό: «Ελπίζουμε να έχει αλλάξει στάση, αλλά δεν γνωρίζουμε αν αυτό έχει όντως συμβεί». Και για το θέμα της Μακεδονίας: «Ευχόμαστε τα όσα έχουν μεσολαβήσει έκτοτε να έχουν πείσει τον Γ. Παπανδρέου περί της ανάγκης επιμονής και στο βέτο».
Τι δουλειά έχουν όσοι επαγγέλλονται την «κομμουνιστική επαναθεμελίωση» και την «αντικαπιταλιστική επανάσταση» να στρατεύονται με μια εξωτερική πολιτική που αναπτύσσεται στο πλαίσιο της συμμετοχής σε ιμπεριαλιστικές συμμαχίες; Ε, μην τα παίρνετε και όλα στα σοβαρά (εννοούμε τα περί επαναθεμελίωσης και επανάστασης).