Ξέρει τι λέει;
«Οι νεοσυντηρητικές κυβερνήσες προωθούν το λεγόμενο φλεξικιούριτι»… «Στην Ελλάδα υπάρχει πολλή ευελιξία και καθόλου ασφάλεια». Ο Γιωργάκης στη Βουλή, στη συζήτηση για την Ευρωσυνθήκη (11.6.08).
Ξέρει τι λέει το άτομο ή έχει πάθει λαλά; Τον όρο «φλεξικιούριτι» μας τον πρωτοέμαθε στην Ελλάδα η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ, με πρωθυπουργό Σημίτη, ΥΠΕΞ Γιωργάκη και Κομισάρια Αννούλα. Η οποία Αννούλα, αντιλαμβανόμενη ότι δεν έχουμε όλοι proficiency, όπως η αφεντιά της, φρόντισε και για την ελληνική απόδοση, λανσάροντας τον όρο «ευελφάλεια».
ΥΓ: Εκεί που θα δώσουμε δίκιο στο Γιωργάκη είναι όταν στηλιτεύει την υποκριτική στάση των ευρωλάγνων του ΣΥΝ/ΣΥΡΙΖΑ (την… υπέροχη χρήση της Ελληνικής του τη συγχωρούμε): «Λέτε να πορευτούμε με τη συνθήκη του Μάαστριχτ, που εσείς ψηφίσατε, και όχι στην πιο δημοκρατική συνθήκη της Λισαβόνας. Λέτε ναι στο μονεταριστικό Μάαστριχτ και όχι στη συνθήκη της Λισαβόνας με τις όποιες ελλείψεις της».
Ασυλία στο σύστημα Μαξίμου
Η σε βαθμό κακουργήματος κατηγορία σε βάρος του Μαυροτρύπα, στηριγμένη σε κάποιες κουβέντες ενός στελέχους της ΥπΕΕ (πρώην ΣΔΟΕ) από νομική άποψη δεν είναι σοβαρή. Ο ανακριτής εξάντλησε ό,τι είχε στα χέρια του, αλλά δεν έχει τίποτα. Απλά, έβγαλε το άχτι του, γιατί έχει καταλάβει πολλά, όμως δε μπορεί να κάνει τίποτα (η υπόθεση είναι «τσιμενταρισμένη» από όλες τις μπάντες). Τελευταία, όμως, ήρθαν στο φως πολύ ενδιαφέροντα στοιχεία, από πολιτική και όχι ποινική άποψη. Από τα κινητά φαίνεται ότι ο Αναστασιάδης είχε επαφή με τον Κλαδά! Τι είπαν δεν το ξέρουμε και μάλλον δε θα το μάθουμε ποτέ, όμως η επαφή που διαψευδόταν έχει γίνει. Κι αυτή η επαφή αποκτά ξεχωριστή πολιτική σημασία, διότι ο Κλαδάς είναι άνθρωπος του «συστήματος Μαξίμου». Ο Καραμανλής τον στήριξε με τα μπούνια και μόνο όταν είχε ξεθυμάνει η Ζαχοπουλειάδα άφησε τον Αλογοσκούφη να τον ξεφορτωθεί.
Ο Ανδριανός συναντιέται με τον Μαυροτρύπα και παίρνει DVD. Ο Κλαδάς επικοινωνεί με τον Μαυροτρύπα. Ο Αγγέλου διώχνει τον Ζαχόπουλο από την κυβέρνηση, μετά τη συνάντηση Ανδριανού-Μαυροτρύπα. Κι όλ’ αυτά, επειδή ο Ζαχόπουλος… είχε γκόμενα! Κι ο Καραμανλής… δεν ήξερε τίποτα!!! Και τα ΜΜΕ έχουν πάθει αφωνία!
Το πραγματικό σκάνδαλο
Αναφέρει επί λέξει η Τσέκου, σε σημείωμα που βρέθηκε στον υπολογιστή της (υπάρχει στη δικογραφία): «Πλήρες αντίγραφο αυτού του “υλικού” με όλα τα στοιχεία αναλυτικά, όλα τα δεδομένα και τα γεγονότα, όλες τις απαραίτητες διευκρινίσεις, σε δύο συμβολαιογράφους, σε κλειστούς φακέλους, σφραγισμένους με βουλοκέρι. Στον έναν, για λόγους ασφαλείας και εχεμύθειας, για την αποφυγή κάθε δυσάρεστου ενδεχόμενου, όπως κάποιο περίεργο “ατύχημα”. Με αυτήν ακριβώς τη λογική, στους φακέλους εσωκλείεται πλήρης λίστα με όλα τα πρόσωπα και τα στοιχεία τους που συνδέονται με οποιοδήποτε τρόπο μαζί μου: οικογένεια, συγγενείς, φίλοι, συνεργάτες, ακόμα και του μακρινού παρελθόντος, στην Ελλάδα και το εξωτερικό. Στον άλλο, σε περίπτωση που δεν εκπληρωθεί η επιθυμία μου, να πάρει έμπιστος άνθρωπος τον φάκελο και να τον προωθήσει στα κανάλια κ.τ.λ».
Το έγκυρο της αναφοράς δεν αμφισβητείται. Είναι σαν το σημείωμα που άφησε πέφτοντας από το μπαλκόνι ο Ζαχόπουλος, που αυτοί που έχουν συμφέρον το έχουν ρίξει στη λήθη. Είναι φανερό, ότι η Τσέκου φοβάται. Γιατί να φοβάται, όμως; Επειδή θα δημοσιοποιούνταν η σχέση της με το Ζαχόπουλο; Σιγά τα ωά. Αρα, κάτι άλλο σημαντικό υπήρχε στο DVD που ήθελε να στείλει (ή έστειλε) σε δυο συμβολαιογράφους. Αυτό που όλοι ξέρουμε (τα όσα είπε κομπάζοντας ο Καμπουράκης ήταν η επιβεβαίωση) και που προκάλεσε το σκάνδαλο. Το πραγματικό σκάνδαλο δεν είναι ούτε οι γκομενουδουλειές του Ζαχόπουλου ούτε ο θρυλούμενος εκβιασμός σε βάρος του. Το πραγματικό σκάνδαλο είναι η παρέμβαση του Μαξίμου, όταν πληροφορήθηκε το περιεχόμενο του DVD. Τότε άρχισαν όλα. Αλλά γι’ αυτό δε μιλά κανείς πια. Πολλά στόματα έχουν «μπουκώσει».
Ξεκαθάρισμα λογαριασμών
Αμέσως πριν σκάσουν οι αποκαλύψεις με τα «δωράκια» της Siemens στον Κυριάκο, επί δυο διαδοχικές μέρες στο press room ο Ρουσόπουλος πέταγε μπηχτές κατά του ΠΑΣΟΚ για τη χορηγία του συνέδριου των σοσιαλιστικών νεολαιών από τη Siemens (15.000 ευρώ). Καλούσε μάλιστα το ΠΑΣΟΚ να τοποθετηθεί επίσημα. Δεν ήξερε, άραγε, ότι θα σκάσουν τα στοιχεία για τον Κυριάκο; Οπως φάνηκε στη συνέχεια από τις ημερομηνίες, ήξερε. Επομένως, δε μπορούμε να πούμε ότι την πάτησε. Ο Ρουσόπουλος, δηλαδή ο Καραμανλής, προβοκάριζε το ΠΑΣΟΚ, το έβγαζε στη σέντρα, ξέροντας ότι τα ίδια θα γίνουν στη συνέχεια με το Μητσοτακέικο.
Ο γιος της Ντόρας και εγγονός του Μητσοτάκη, με επιστολή του προς το «Πρώτο Θέμα» δήλωσε ότι τα έξοδα για τη δεξίωση του γάμου του στο Καρπενήσι τα πλήρωσαν αυτός, η γυναίκα του και οι οικογένειές τους. Ποιος, όμως, έριξε στην πιάτσα την είδηση, ότι το γλέντι το πλήρωσε ο Χριστοφοράκος; Ποιοι έχουν λόγο να κοντήνουν το Μητσοτακέικο;
Βιάστηκε
Την ικανοποίησή του για την έγκριση της Συνθήκης της Λισαβόνας από την ελληνική Βουλή (και όχι Βουλή των Ελλήνων) έσπευσε να εκφράσει ο πρόεδρος του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Xανς Γκερτ Πέτερινγκ. «Η θετική ψήφος της Βουλής των Ελλήνων είναι ένα περαιτέρω σημαντικό βήμα στην πορεία για την ολοκλήρωση των επικυρώσεων της Συνθήκης της Λισαβόνας, ύστερα από την έγκριση του φινλανδικού και του εσθονικού Κοινοβουλίου την εβδομάδα αυτή», ανέφερε σε δήλωσή του, για να καταλήξει: «Πάνω από τα μισά κράτη μέλη της Ευρωπαϊκής Ενωσης έχουν πλέον επικυρώσει τη Συνθήκη και το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο ελπίζει ότι και τα 27 κράτη-μέλη θα έχουν ολοκληρώσει τη διαδικασία έως το τέλος του έτους».
24 ώρες αργότερα, είχε πάρει την απάντηση από το ιρλανδικό δημοψήφισμα. Γιατί βιάστηκες, μεγάλε, δεν είχες δει τα γκάλοπ; ‘Η πίστεψες ότι η δήλωσή σου θα ασκούσε κρίσιμη πίεση στους Ιρλανδούς, ώστε να νικήσει το «ναι»;
Αρκεί μόνο η κομματική νομιμοφροσύνη
Εγραψε ο Τατούλης στο μπλογκ του, φωτογραφίζοντας τον Κυριάκο: «Εμμένω στην πάγια θέση μου περί απομάκρυνσης όλων εκείνων που φέρονται εμπλεκόμενοι στην υπόθεση. Μόνοι τους πρέπει να παραιτηθούν προκειμένου να κριθούν από τη Δικαιοσύνη χωρίς τη βαριά σκιά του πολιτικού τους ονόματος, στη λογική του τεκμηρίου της πολιτικής ενοχής. Και στη συνέχεια, εφόσον δικαιωθούν, να επανέλθουν. Κι αυτό διότι ναι μεν ποινικά είναι αθώοι μέχρι να αποδειχτεί κάτι διαφορετικό, πολιτικά όμως είναι ένοχοι μέχρι να αποδειχτεί το αντίθετο. Είναι ένοχοι διότι θεώρησαν ότι οι πολιτικοί μπορούν να έχουν “φίλους” ή “κοινωνικούς γνωστούς” που κάνουν “διευκολύνσεις”».
Πέρα από τις σκοπιμότητες που οπλίζουν το χέρι του Τατούλη, τώρα που βρίσκεται στην απέξω, οι επισημάνσεις του είναι σωστές από την άποψη της αστικής δημοκρατίας. Τι απάντησε ο Κυριάκος, μέσω… κύκλων; Οτι «ο καθένας κρίνεται από την προσφορά του στην παράταξη και από τη στήριξη που παρέχει στο κυβερνητικό έργο»!! Με άλλα λόγια, απάντησε στον Τατούλη ότι δεν δικαιούται να γίνεται κριτής του Κυριάκου, διότι ενώ ο Τατού-λης το παίζει αντάρτης, ο Κυριάκος τα δίνει όλα για να στηρίξει το κυβερνητικό έργο. Επειδή, λοιπόν, είναι απόλυτα νομιμόφρων έναντι της κυβέρνησης, δικαιούται να εισπράττει ακόμα και «δωράκια» αξίας 137.000 ευρώ από το φίλο του το Χριστοφοράκο. Από την ποιότητα της απάντησης συνάγεται ότι ο Κυριάκος την έκανε μόνος του, χωρίς να συμβουλευτεί μπαμπά ή Ντόρα.
Πισώπλατη μαχαιριά
«Ενας στρατός κυρίως αγροτών, το FARC πίστευε στην αναγκαιότητα της πολιτικοποίησης των αγροτών, κάτι σαν τους πρώιμους επαναστάτες της Ρωσίας, στον 19ο αιώνα. Ωστόσο, στη Λατινική Αμερική αυτού του είδους η δραστηριότητα είναι αδύνατη χωρίς όπλο στο χέρι. Η πολιτική κινητοποίηση, η οργάνωση αγροτικών ενώσεων και οι απεργίες είναι συχνά παράνομες. Η εξουσία των τοπικών γαιοκτημόνων, ενισχυμένη από το κράτος χρησιμοποιείται για να καταστείλει την παραμικρή ένδειξη επανάστασης. Τέτοιου είδους συνθήκες εξακολουθούν να υφίστανται σε περιοχές της Κολομβίας, όπου τα εργατικά συνδικάτα παραμένουν υπό μόνιμη απειλή και όπου παραστρατιωτικές ομάδες συνεργάζονται με τους γαιοκτήμονες».
Ο δημοσιογράφος του βρετανικού Guardian δεν έχει πρόβλημα να πει τα πράγματα με τ’ όνομά τους. Το πρόβλημα το έχει ο Ούγο Τσάβες, που σφίγγοντας τον κλοιό γύρω από το κολομβιάνικο αντάρτικο, ζητά άνευ όρων παράδοση των όπλων, προκαλώντας θετικά σχόλια από κυβερνητικούς αξιωματούχους της Μπογκοτά και της Ουάσιγκτον. Ετσι χτίζεται ο «σοσιαλισμός του 21ου αιώνα». Το δικό μας κίνημα έχει πείρα από τέτοιους «σοσιαλισμούς», από τότε που ο Τίτο έκλεινε τα γιουγκοσλαβικά σύνορα, βοηθώντας τους υπό αμερικάνικη διοίκηση έλληνες μοναρχοφασίστες να κυκλώσουν τους αντάρτες του ΔΣΕ.