♦ Φασισμός
Μπορεί δυο εισαγγελείς Πρωτοδικών να είχαν τη γνώμη ότι κανένα αδίκημα δε διαπράχτηκε στη διάρκεια της απεργίας της ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ για το Ασφαλιστικό («είχαν κινηθεί στο πλαίσιο της νομιμότητας ασκώντας το συνταγματικά κατοχυρωμένο δικαίωμα της απεργίας», έκριναν οι δυο εισαγγελείς που διενήργησαν την προκαταρκτική εξέταση), όμως ο Γ. Σανιδάς δείχνει αποφασισμένος να επιβάλει κλίμα χούντας. Εδωσε, λοιπόν, παραγγελία και βρέθηκε στην εισαγγελία εφετών ο πρόθυμος Χ. Μαρκογιαννάκης να ασκήσει διώξεις σε βαθμό κακουργήματος.
Απ’ όσο μπορούμε να θυμηθούμε, κάτι τέτοιο δεν έχει προηγούμενο στα χρόνια από τη «μεταπολίτευση» του 1974. Αλλη μια πρωτιά για την κυβέρνηση του Καραμανλή του νεότερου. Να μην ξεχνάμε, όμως, ότι το δρόμο και γι’ αυτή την πρωτιά έστρωσαν οι απανωτές διώξεις κατά απεργιών και απεργών επί ΠΑΣΟΚ, η συντονισμένη συκοφάντηση κάθε απεργίας από τα ΜΜΕ, η θεωρία του «κοινωνικού αυτοματισμού» («πράσινη» κι αυτή) και η αισχρή, απολογητική στάση της συνδικαλιστικής γραφειοκρατίας, εδώ και χρόνια.
♦ Ξετσιπωσιά
Δεν αποκλείει το ενδεχόμενο να βρίσκονται στα ράφια των σούπερ-μάρκετ και άλλα προϊόντα που να περιέχουν ηλιέλαιο με βαλβολίνες ο πρόεδρος του ΕΦΕΤ Ε. Λάζος, μιλώντας στην αρμόδια κοινοβουλευτική επιτροπή. Προσωπικά το… απεύχεται –είπε– αλλά δυστυχώς δε μπορεί να το αποκλείσει.
Εχουν ξεπεράσει κάθε όριο ξετσιπωσιάς. Ενας από τους βασικούς υπεύθυνους για την ασφάλεια στον τομέα των τροφίμων μιλάει με «ευχές», λες κι είναι παπάς και όχι κρατικός αξιωματούχος. Υποστηρίζει ότι ο οργανισμός που διευθύνει ενήργησε εγκαίρως και εντόπισε τους 16 βασικούς διακινητές μέσα σε 15 ώρες. Παρά ταύτα, όμως, μπορεί να υπάρχουν ακόμα επιμολυσμένα προϊόντα!
Και τι να πεις για τους βουλευτές και τα επιτελεία των κομμάτων, που δεν ξέρουν (ή μήπως κάνουν πως δεν ξέρουν;) για την «ανιχνευσιμότητα» που προβλέπει ο νόμος, για να εντοπίζεται άμεσα η διασπορά μολυσμένων ή ύποπτων προϊόντων, γι’ αυτό κανείς δε ρώτησε το Λάζο, τι έκανε ο ΕΦΕΤ γι’ αυτό και τι κάνει για να διαπιστώσει αν οι εταιρίες προσαρμόζονται στις απαιτήσεις του νόμου (αναλυτικές λεπτομέρειες δημοσιεύτηκαν στο προηγούμενο φύλλο της «Κ»).
♦ Χωρίς προσχήματα
Στο προηγούμενο φύλλο εκφράζαμε την υποψία, ότι το Μητσοτακέικο προωθεί τον Κυριάκο για υπουργό Περιβάλλοντος και γι’ αυτό πιέζει το Σουφλιά, που έχει «μουλαρώσει», να αποδεχτεί να «σπάσει» το ΥΠΕΧΩΔΕ. Πλέον είμαστε πεισμένοι γι’ αυτό. Ολόκληρη ημερίδα οργανώθηκε στο (πολιτικά –και όχι μόνο– αμαρτωλό) Πάντειο, για να προβληθεί η υποψηφιότητα Κυριάκου. Φυσικά, οι δημοσιογράφοι δεν έτρεξαν να παρακολουθήσουν την ημερίδα. Ελαβαν, όμως, από το Τμήμα Δημοσίων Σχέσεων του Παντείου (!) ένα δελτίο Τύπου, «με την παράκληση της δημοσίευσης». Τρεις παραγράφους είχε όλες κι όλες το δελτίο. Στην πρώτη αναφερόταν επιγραμματικά η εκδήλωση, το θέμα της και οι ομιλητές. Στην τρίτη αναφερόταν, επίσης επιγραμματικά, οι παρασταθέντες (εκπρόσωποι κομμάτων, υπουργείων και ΑΕΙ).
Στη δεύτερη παράγραφο ήταν το «ζουμί»: «O κος Μητσοτάκης ερωτώμενος για την ανάγκη επανίδρυσης Υπουργείου Περιβάλλοντος απάντησε ότι η δημιουργία του δε θα επιλύσει το περιβαλλοντικό πρόβλημα το οποίο και απέδωσε κυρίως σε λάθη χωροταξικού σχεδιασμού. Ωστόσο για ουσιαστικούς και συμβολικούς λόγους η επανίδρυσή του θα αποτελέσει σημαντικό βήμα που θα αναγάγει την περιβαλλοντική πολιτική σε θέμα μείζονος προτεραιότητας».
Το τι είπαν οι άλλοι ομιλητές (μεταξύ των οποίων ήταν και πανεπιστημιακοί) δε χρειαζόταν να το μάθουμε, διότι το μόνο άξιο αναφοράς από μια οιονεί επιστημονική εκδήλωση ήταν η δήλωση Κυριάκου, ότι χρειάζεται να ιδρυθεί χωριστό υπουργείο Περιβάλλοντος (με τον ίδιο υπουργό δε θα το έλεγε ποτέ, όχι λόγω σεμνότητας, αλλά επειδή αυτό είναι από εκείνα που γίνονται αλλά δε λέγονται).
Κατόπιν (και) τούτων, αναμένεται η αντίδραση του πολλαπλώς βαλλόμενου (πλην, όμως, εκδικητικού και μνησίκακου και με γερές πλάτες) Σαρακατσάνου.
♦ Μπους: «Ετσι γουστάρουμε»
Σε πρόσφατη διαδικτυακή συνέντευξή του ο Τζορτζ Μπους εξέφρασε «θλίψη» για όσα γίνονται εδώ και πέντε χρόνια στο Ιράκ, διότι αποδείχτηκε «τελικά», ότι «δεν έγινε καλή ανάλυση από τις μυστικές υπηρεσίες των στοιχείων που είχαν συγκεντρωθεί, γι’ αυτό και επικράτησε η εντύπωση ότι υπήρχαν όπλα μαζικής καταστροφής». Ηταν πάντως κατηγορηματικός: «Κανείς δεν είπε ψέματα»!
Φυσικά, όλοι θυμόμαστε τη φρενιτώδη αμερικάνικη και ευρωπαϊκή προπαγάνδα για τα όπλα μαζικής καταστροφής, που τάχα είχε συγκεντρώσει το καθεστώς του Σαντάμ Χουσεΐν, για να εξοντώσει τον «ελεύθερο κόσμο», ο οποίος αναγκάστηκε να κηρύξει τον πόλεμο για να… αμυνθεί. Θυμόμαστε τις δήθεν δορυφορικές εικόνες που παρουσίαζε ο τότε ΥΠΕΞ της διοίκησης Μπους Κόλιν Πάουελ στο Συμβούλιο Ασφαλείας του ΟΗΕ, σε πείσμα του Χανς Μπλιξ, επικεφαλής του ΟΗΕ για τα Οπλα Μαζικής Καταστροφής στο Ιράκ, και του Μοχάμεντ ελ-Μπαραντέι, επικεφαλής της Διεθνούς Επιτροπής Ατομικής Ενέργειας, που τον διέψευδαν.
Θα έλεγε κανείς, ότι ο Μπους επικαλείται μια παιδαριώδη δικαιολογία (μη καλή ανάλυση των στοιχείων από τις μυστικές υπηρεσίες). Αρκετοί θα μιλήσουν για «βλακεία» ή «μπουνταλοσύνη» του επικεφαλής της αμερικάνικης πολιτικής. Επιτρέψτε μας να διαφωνήσουμε. Ούτε βλάκας ούτε μπουνταλάς είναι ο Μπους. Η προσωπική του αγαρμποσύνη και το «μπρούταλ» στιλ ταιριάζουν γάντι στην αμερικάνικη εξωτερική πολιτική. Οι παιδαριώδεις ισχυρισμοί, που δεν πείθουν ούτε τα «αμερικανάκια», είναι μια έκφραση του ιμπεριαλιστικού κυνισμού. «Ετσι γουστάρουμε», λέει ο Μπους, «κι άμα σας αρέσει».
► Το θράσος και η προκλητικότητα του Βγενόπουλου είναι αναμφισβήτητα. Σκεφτείτε, όμως: τι ήταν πριν μερικά χρόνια ο εν λόγω; Ενα τίποτα. Ενας δικηγόρος της αράδας, που ανακατευόταν με το χρηματιστήριο. Τώρα, διαχειριζόμενος κερδοσκοπικά-αεριτζίδικα αραβικά κεφάλαια, έγινε μεγάλος και τρανός και θέλει να κατοχυρωθεί ως leader των καπιταλιστών. Κομματάκι δύσκολο, βέβαια, αλλά αυτός είναι ο στόχος του. Αυτό που εμφανίζεται ως επιθετικότητα κατά βάθος είναι επαρχιώτικο κόμπλεξ: ο χτεσινός που θέλει να δείξει σπουδαίος.
Από την άλλη, οι αγωγές κατά Γιωργάκη, Τσίπρα και συνδικαλιστή του ΟΤΕ είναι ταυτόχρονα και η άμυνά του. Παλιός ξιφομάχος, μεταφέρει στον οικονομικό-πολιτικό στίβο την τακτική του αγωνίσματος που έκανε. Ηδη, ένας εισαγγελέας (Πεπόνης) έχει προτείνει την παραπομπή του με κατηγορίες σε βαθμό κακουργήματος, για το σκάνδαλο του δομημένου ομόλογου του ΤΑΞΥ. Ο εφιάλτης του Κοσκωτά στοιχειώνει τον ύπνο όλων των νεότευκτων καπιταλιστών της χρηματοπιστωτικής σφαίρας.
♦ Κρατάει πισινή
Πέρυσι τέτοια εποχή, ο Παυλόπουλος είχε συγκαλέσει το Κεντρικό Συντονιστικό Οργανο Πολιτικής Προστασίας και έδωσε στη σύγκλησή του χαρακτήρα φιέστας. Στο τέλος, έβγαλε μια πολυσέλιδη ανακοίνωση-μανιφέστο, σύμφωνα με την οποία το κράτος ήταν πανέτοιμο για την αντιμετώπιση κάθε προβλήματος κατά την επικείμενη αντιπυρική περίοδο. Είναι η πρώτη φορά –κόμπαζε ο υπουργός– που το κράτος προετοιμάζεται τόσο αποτελεσματικά και τόσο νωρίς για να αντιμετωπίσει τα προβλήματα του καλοκαιριού. Φώναξαν μάλιστα και τον Καραμανλή στη φιέστα, που έβαλε τη δική του σφραγίδα στο συλλογικό κυβερνητικό κομπασμό, δηλώνοντας: «”Είμαστε έτοιμοι περισσότερο από κάθε φορά να αντιμετωπίσουμε τις φωτιές το καλοκαίρι». Το τι έγινε στη συνέχεια είναι πλέον γνωστό. Το βίωσαν δραματικά οι κάτοικοι της Πελοποννήσου και της Εύβοιας, το βίωσαν εξίσου δραματικά οι δασοπυροσβέστες, που είδαν συναδέλφους τους να χάνονται «σαν το σκυλί στ’ αμπέλι», επειδή στερούνταν στοιχειωδών μέσων ατομικής προστασίας.
Φέτος, ούτε φιέστα, ούτε Καραμανλής, ούτε κομπασμός για το πανέτοιμο κράτος. Ο πονηρός Παυλόπουλος συγκάλεσε την ίδια σύσκεψη, και στο τέλος έβγαλε μια λιτή ανακοίνωση, μιάμιση σελίδα όλη κι όλη, με μια δήλωση δικιά του, το ρεζουμέ της οποίας είναι ότι… η προετοιμασία συνεχίζεται (πάει ο κομπασμός για το «πανέτοιμο κράτος»), διότι «η προσπάθειά μας, με βάση την πικρή εμπειρία του περσινού καλοκαιριού, είναι να προετοιμαστεί ο κρατικός μηχανισμός, σε επίπεδο πρόληψης. Αλλά, εάν χρειασθεί, να είναι έτοιμος για την έγκαιρη καταστολή και, ιδίως, για την προστασία των ανθρώπων». Κάνοντας γαργάρα την περσινή φιέστα, ο Παυλόπουλος κρατάει πισινή, ενόψει του καλοκαιριού, διότι ξέρει πολύ καλά (γράφουμε αναλυτικά σε αποκαλυπτικό ρεπορτάζ σ’ αυτό το φύλλο), ότι τίποτα δεν έχει αλλάξει. Ετσι, δήλωσε: «Αυτές οι συσκέψεις δεν είναι για το “θεαθήναι”, ούτε για να γίνονται. Γι’ αυτό το λόγο γίνονται και θα γίνονται συχνά. Είναι για να μπορούμε να βλέπουμε τα κενά που μπορεί να υπάρχουν και να τα καλύπτουμε μέσα από την προσπάθεια συντονισμού του κρατικού μηχανισμού. Θέλω να πιστεύω ότι τα αποτελέσματα της προετοιμασίας θα είναι αντίστοιχα με τις απαιτήσεις της ελληνικής κοινωνίας».
♦ Κυβέρνηση επαινεί ΚΚΕ-ΚΝΕ-ΠΚΣ
Υποτίθεται ότι η Παπαρήγα κατέθεσε επίκαιρη ερώτηση για τις αποκαλύψεις σχετικά με εμπλοκή του ΑΠΘ σε προγράμματα του ΝΑΤΟ, προκειμένου να στριμώξει την κυβέρνηση (συζητήθηκε την Παρασκευή 16 Μάη). Είπε πολλά και διάφορα, αλλά δεν παρέλειψε να τονίσει ότι αυτοί, δηλαδή οι δυνάμεις του Περισσού «πα- λεύουμε με όρους, με μαζικές διαδικασίες και με προσπάθεια –θα το πω καθαρά- η πλειοψηφία των φοιτητών να αντισταθεί σ’ αυτό το πράγμα».
Ο υπουργός Παιδείας Ε. Στυλιανίδης, που πήρε το λόγο ν’ απαντήσει, επί της ουσίας δεν είπε τίποτα, εκτός του ότι τα πανεπιστήμια είναι αυτόνομα και η κυβέρνηση δε μπορεί να παρέμβει. Δεν παρέλειψε, όμως, να εξάρει την υπεύθυνη, θεσμική, νομιμόφρονη στάση του Περισσού και της νεολαίας του. Είπε, απευθυνόμενος στην Παπαρήγα:
«Είναι σαφές, κυρία Πρόεδρε, ότι έχουμε διαφορετική ιδεολογικοπολιτική προσέγγιση, ωστόσο θα μου επιτρέψετε να πω ότι τιμώ την ξεκάθαρη τοποθέτησή σας και θεωρώ ότι είσθε από τις δυνάμεις της Αριστεράς που σέβονται το δημόσιο ελληνικό πανεπιστήμιο, διότι και με τις πρόσφατες τοποθετήσεις σας δείξατε ότι αποδοκιμάζετε τη βία. Εν πάση περιπτώσει, μπορεί να διαφωνείτε με το νόμο-πλαίσιο, αλλά σέβεστε τη δημοκρατική λειτουργία των θεσμών μέσα στο αυτόνομο ανώτατο εκπαιδευτικό ίδρυμα»!!!
Σπέκουλα; Οχι βέβαια. Αλλωστε, ουδείς από τον Περισσό δοκίμασε να διαμαρτυρηθεί για τα λεχθέντα από τον υπουργό Παιδείας. Τους άρεσε, φαίνεται, ο δημόσιος έπαινος.
♦ Στην πείνα
Γιατί να μην ενεργεί με καπιταλιστικό θράσος ο πρόεδρος της ΕΤΕ, όταν ο Αλογοσκού-φης θεωρεί «υπερβολικές» τις αυξήσεις του 1 ευρώ που συμφώνησε η ΓΣΕΕ με το ΣΕΒ και αποφασίζει (ως απόλυτος μονάρχης) αυξήσεις πείνας στους μισθούς των δημόσιων υπαλλήλων, λιγότερο και από ένα ευρώ τη μέρα;
Το νομοσχέδιο για την εισοδηματική πολιτική κατατέθηκε στη Βουλή. Προβλέπει αυξήσεις 2,5% από 1η Γενάρη και 2% από 1η Οκτώβρη στο βασικό μισθό. Επομένως, οι ονομαστικές αυξήσεις είναι ακόμα μικρότερες, αφού δε δίνονται στο σύνολο των αποδοχών. Ταυτόχρονα, ενσωματώνεται στο βασικό μισθό το 1/3 του «κινήτρου απόδοσης» (1/3 θα ενσωματωθεί το 2009 και 1/3 το 2010) και αυξάνονται κάποια επιδόματα (εξωδιδακτικής απασχόλησης εκπαιδευτικών, ειδικό επίδομα προσωπικού ΟΤΑ, επίδομα διδακτικού προσωπικού ΤΕΙ κ.λπ.).
Φυσικά, η εργατοπατερία της ΑΔΕΔΥ, έχοντας διαλύσει το δημοσιοϋπαλληλικό συνδικαλιστικό κίνημα, δε θέλει και δε μπορεί να κάνει τίποτα για ν’ αλλάξει τις αποφάσεις του «τσάρου» Αλογοσκούφη. Ολοι μαζί, κυβέρνηση και συνδικαλιστική γραφειοκρατία, βοηθούν το κεφάλαιο να φορτώσει τα βάρη της κρίσης στις πλάτες των εργαζόμενων.
♦ Συμμαχίες
Σε ρόλο συμμάχου της διοίκησης της ΔΕΗ, που υποτίθεται ότι διαφωνεί με την απόφαση Φώλια για την άδεια στην «Αλουμίνον της Ελλάδος», η συνδικαλιστική γραφειοκρατία της ΓΕΝΟΠ. Ο πρόεδρος Ν. Φωτόπουλος ξεκαθάρισε ότι δεν είναι κατά της ιδιωτικής πρωτοβουλίας και της απελευθέρωσης της αγοράς (!) και ζήτησε «ν’ αφήσουν επιτέλους ελεύθερη τη ΔΕΗ να ανταγωνιστεί»!!!
♦ Εν σοφία…
Τι σας λέγαμε; Τα πάντα εν σοφία εποίησαν. «Δεν προκύπτουν στοιχεία για πολιτικά πρόσωπα», υποστήριξε ο Α. Λυκουρέζος, πληρεξούσιος δικηγόρος της μητρικής Siemens και της Siemens Hellas, προσερχόμενος στον εισαγγελέα Αθανασίου, στον οποίο κατέθεσε ένα τμήμα των μεταφρασμένων εγγράφων από τον «εσωτερικό έλεγχο» που πραγματοποίησε στη Siemens η αμερικάνικη δικηγορική φίρμα «Debevoise & Plimpton». Και ποιος «μάσησε» όλες αυτές τις μίζες, επί τόσα χρόνια; Κάποια διευθυντικά στελέχη της εταιρίας, άντε και κάποιοι υπάλληλοι του ΟΤΕ, άντε και καναδυο ψιλολαμόγια της πολιτικής, σαν αυτόν που τον «δίνουν» πρώην γκόμενα και πρώην σύζυγος.
ΝΔ και ΠΑΣΟΚ κρατάνε το σκάνδαλο χαμηλά, ενώ –όπως όλα δείχνουν– μέχρι το πρώτο δεκαήμερο του Ιούνη θα ασκηθούν κάποιες ποινικές διώξεις και η υπόθεση, από πολιτική άποψη, θα αφεθεί στη λήθη. Τα υπόλοιπα θα εκκαθαριστούν κάποια στιγμή στο μέλλον στις δικαστικές αίθουσες.
♦ Φάουλ
Σοβαρότατο φάουλ έκανε ο Αλογοσκούφης, όταν απάντησε θυμωμένος στον Αλαβάνο, που τον κατηγόρησε ότι δεν κάνει ούτε για διαχειριστής σούπερ μάρκετ, ζητώντας του να του δείξει τα ένσημά του. Αν στη θέση του Αλαβάνου βάλει κανείς τον Καραμανλή, τότε το «ανεπάγγελτος» ταιριάζει γάντι. Γιατί, αν μη τι άλλο, ο Αλαβάνος είναι γόνος μιας πλούσιας αστικής οικογένειας και την πολιτική του καριέρα την έχτισε παίρνοντας και κάποια ρίσκα στα νιάτα του. Ενώ τον Καραμανλή τον μεγάλωσαν για να γίνει πολιτικός, τον σπούδασαν γι’ αυτό το λόγο και τον εγκατέστησαν νεαρότατο στη Βουλή. Μέσα στον εκνευρισμό του ο Αλογοσκούφης δεν πρόσεξε τον παραγόμενο συνειρμό, ο Καραμανλής όμως τον πρόσεξε…