♦ Και στο βάθος… Καραμανλής
Ας αφήσουμε για λίγο την όποια εμπλοκή του Σ. Κλαδά με το DVD και την υπόθεση των 5 εκατ. ευρώ του Μαυροτρύπα κι ας πάμε λίγο πιο πίσω χρονικά, σε μια υπόθεση που δεν σηκώνει αμφισβήτηση, αφού πιστοποιείται από μια ανώτερη κρατική υπάλληλο, ένα πρώην υφυπουργό της κυβέρνησης Καραμανλή και μια δικαστική απόφαση.
Η ανώτερη κρατική υπάλληλος διατάχθηκε από τον Ζαχόπουλο να υπογράψει συμβάσεις του ΥΠΠΟ με εργολάβους, οι οποίες ήταν παράνομες. Αρνήθηκε και ζήτησε γνωμάτευση από τη νομική υπηρεσία του υπουργείου. Αντ’ αυτής, ο Ζαχόπουλος της έστειλε «νομική» γνωμάτευση του ιδιώτη δικηγόρου Σ. Κλαδά! Ο Κλαδάς τότε δεν ήταν απλά ένας κολλητός του Ζαχόπουλου. Ηταν μόνιμος θαμώνας του «πρωινού καφέ» στο Μαξίμου, δηλαδή μέλος της στενής καραμανλικής επικοινωνιακής ομάδας. Ο υφυπουργός Τατούλης έστελνε στον Καραμανλή επιστολές, οι οποίες πετιούνταν στον κάλαθο των αχρήστων, προς τον οποίο κάποια στιγμή όδευσε και ο Τατούλης. Αντίθετα, ο Κλαδάς τοποθετήθηκε από τον Καραμανλή επικεφαλής της κρίσιμης Υπηρεσίας Ειδικών Ελέγχων (πρώην ΣΔΟΕ).
Ως πότε, λοιπόν, θα παραμένει στο απυρόβλητο ο Καραμανλής και θα καλύπτεται πίσω από τον Ανδριανό και πίσω από την «προδομένη εμπιστοσύνη» του Ζαχόπουλου;
♦ Ζόρια Σουφλιά
Δεν του έφτανε του Σουφλιά ο πόλεμος από τους εκτός εργολαβιών «νταβατζήδες» των ΜΜΕ, του ήρθε κατακέφαλα και ο Δήμας. Το στέλεχος της ΝΔ, που χτίζει το προσωπικό του μέλλον ως επίτροπος της ΕΕ ήρθε στην Αθήνα και έβαλε ευθέως κατά του Σουφλιά, αναγκάζοντάς τον να βγάλει τρεις διαδοχικές ανακοινώσεις με τις οποίες ούτε λίγο ούτε πολύ τον έβγαζε ψεύτη. Αποφεύγοντας τις κακοτοπιές ο Σουφλιάς δεν πήγε στη Βουλή (όπου σε συνεδρίαση της Επιτροπής Περιβάλλοντος μίλησε ο Δήμας), αλλά έστειλε τον Καλογιάννη. Ο ίδιος οχυρώθηκε στο γραφείο του και εξέδιδε ανακοινώσεις, οι οποίες προβλήθηκαν δεόντως από τα συγκροτήματα Λαμπράκη και Μπόμπολα.
Τα ζόρια του Σουφλιά είναι μεγάλα, γιατί εκτός των άλλων κατατρύχεται και από το αυτοκρατορικό σύνδρομο. Είναι ο άνθρωπος που «δεν κάνει λάθος ποτέ» και απαιτεί να τον προσκυνούν οι πάντες. Τον χτυπούν ισχυρά συγκροτήματα (Αλαφούζου-Τεγόπουλου), τον χτυπούν τα λαμόγια των διάφορων ΜΚΟ, τον χτυπάει τώρα και ο Δήμας, με τι κότσια να διεκδικήσει την προεδρία της Δημοκρατίας, που είναι το όνειρό του; Επειδή, όμως, ο σαρακατσάνος δεν είναι άνθρωπος που θα τα παρατήσει και θα πάει σπίτι του, μην αποκλείετε ακόμα και «ηρωική έξοδό» του από την κυβέρνηση (τάχα αηδιασμένος από τη μπόχα του πολιτικού σκηνικού), ώστε να χτίσει με μεγαλύτερη άνεση το αναγκαίο υπερκομματικό προφίλ.
♦Μια ωραία ατμόσφαιρα
Μια ωραία ατμόσφαιρα είναι τα δυο στρατόπεδα εκεί στον ΣΥΝ. Οσο πλησιάζουν προς το συνέδριο τόσο θυμίζουν ΠΑΣΟΚ στο πιο κυριλέ. Βγήκε για παράδειγμα ο Κουβέλης από το Ηράκλειο και κατήγγειλε τα ΜΜΕ για παρέμβαση στα εσωτερικά του ΣΥΝ με «μονομέρεια στις εσωκομματικές διαδικασίες για τη διαδοχή της ηγεσίας στον ΣΥΝ» και προσπάθεια «να επηρεάσουν τους εσωκομματικούς συσχετισμούς άλλων κομμάτων σε σχέση με τις δικές τους ηγεσίες, αποτελώντας με τον τρόπο αυτό κέντρα παραεξουσίας». Σε συνέντευξή του στα «ΝΕΑ» σημείωσε με νόημα ότι «η επιλογή ρευστοποίησης του πολιτικού συστήματος από ορισμένα ΜΜΕ και αντίστοιχα οικονομικά κέντρα είναι παρούσα», με στόχο «να ανακαθορίσουν το πολιτικό σύστημα σε ένα επίπεδο όπου η χειραγώγησή του, ο έλεγχός του και η διαμεσολάβησή του από αυτά θα γίνεται ευκολότερα».
Μόνο που για να είναι αποτελεσματικό ένα τέτοιο παιχνίδι από τα ΜΜΕ πρέπει να υπάρχει και αντανάκλασή του στο εσωτερικό ενός κόμματος. Δεν είναι μαλάκες οι «νταβατζήδες» να κάνουν παιχνίδι χωρίς να έχουν πάρει τις εγγυήσεις τους. Ας μιλήσει καθαρά, λοιπόν, ο Φ. Κουβέλης. Υπάρχουν μέσα στον ΣΥΝ και μάλιστα στο ηγετικό επίπεδο «πιασμένοι»; Υπάρχουν «λόμπι»; Γιατί είναι εύκολο να πετάς κουβέντες και μόλις η συζήτηση έρχεται επί του συγκεκριμένου να την πέφτεις απλά στον Αλαβάνο λέγοντας ότι «σε καμία εκλογή προέδρου του κόμματος δεν είχαμε αιφνιδιασμούς και δαχτυλίδια. Σ’ αυτή την εκλογή προέδρου, έχουμε». Αν θέλει να είναι πολιτικά έντιμος, ας μιλήσει συγκεκριμένα.
♦Πάει πολύ…
Πάει πολύ να εκστρατεύει η «Ελευθεροτυπία» –και σε κύριο άρθρο, μάλιστα– κατά της «Μαύρης Τρύπας της αθλιότητας του νοσηρού φαινομένου». Τι νομίζουν τ’ αφεντικά της κυριλέ νεοταξίτικης φυλλάδας, ότι απευθύνονται σε Λωτοφάγους; Νομίζουν πως ξεχάσαμε ότι η στήλη «Μαύρη Τρύπα» του Θέμου Αναστασιάδη πρωτολανσαρίστηκε στην «Ελευθεροτυπία», καταλαμβάνοντας περίοπτη θέση και τη μισή τελευταία σελίδα της; Νομίζουν πως ξεχάσαμε ότι ο Αναστασιάδης υπήρξε προσωπική επιλογή του Κίτσου Τεγόπουλου, με τον οποίο το «κονέ» έγινε την εποχή του σκανδάλου Κοσκωτά, όταν από απηνείς διώκτες του Α. Παπανδρέου, Κίτσος και Θέμος βρέθηκαν ως μάρτυρες υπεράσπισής του τελικά στο Ειδικό Δικαστήριο (ο Αναστασιάδης διετέλεσε τότε για ένα φεγγάρι διευθυντής της υπό κρίση ευρισκόμενης «Καθημερινής»); Ξεχνούν ότι τον κράτησαν στην εφημερίδα, παρά το φασιστικό και ρατσιστικό βόρβορο που ξερνούσε καθημερινά και τον έδιωξαν πυξ-λαξ όταν πήραν χαμπάρι τα αλισβερίσια του με τον Κόκκαλη και την εφημερίδα («Πρωταθλητής») που ετοίμαζε; Με τι μούτρα βγαίνουν σήμερα και μιλούν αυτοί για «αθλιότητα της Μαύρης Τρύπας»; Δικαιούμαστε, λοιπόν, να ρωτήσουμε: τι είδους αλισβερίσι είχε η ιδιοκτησία της «Ελευθεροτυπίας» με τη Μαύρη Τρύπα, πότε άρχισε και για ποιο λόγο τελείωσε αυτό;
♦Νεοταξίτικη
Ισως κάποιοι παραξενευτούν με το χαρακτηρισμό «νεοταξίτικη φυλλάδα» που αποδίδουμε στην εφημερίδα των Τεγόπουλων. Για να μην υπάρχουν απορίες, ιδού μία από τις πολλές εξηγήσεις, σε απόσπασμα από ρεπορτάζ στο φύλλο της περασμένης Τρίτης. «Οι κάτοικοι της Γάζας, ενάμισι εκατομμύριο άνθρωποι, είναι τα μεγαλύτερα θύματα του σκληρού μπρα-ντε-φερ μεταξύ Ισραήλ και Χαμάς».
Ωστε, λοιπόν, για τη γενοκτονία που συνεχίζεται στη Γάζα, υπεύθυνοι είναι εξίσου το Ισραήλ και η Χαμάς, που επιδίδονται σε κάποιο «σκληρό μπρα-ντε-φερ». Δεν έχει σημασία που η Χαμάς είναι εκλεγμένη από την πλειοψηφία του Παλαιστινιακού λαού σε εκλογές που έλεγχε η Φάταχ και τη δημοκρατικότητα των οποίων ουδείς αμφισβήτησε. Δεν έχει σημασία που οι μαχητές της δίνουν τον υπέρ πάντων αγώνα για την Παλαιστινιακή υπόθεση, πληρώνοντας καθημερινά βαρύτατο φόρο αίματος. Δεν έχει σημασία που ακόμα και τα ηγετικά της στελέχη ζουν σε βαθιά παρανομία από το φόβο των στοχευμένων επιθέσεων από τα σιωνιστικά «Απάτσι» και F-16 (ο Ζαχάρ έχασε πριν λίγες μέρες και το δεύτερο γιο του από μια τέτοια άνανδρη, δολοφονική επιδρομή). Το αναγνωστικό κοινό της «Ελευθεροτυπίας» πρέπει να συνηθίσει στην ιδέα ότι Ισραήλ και Χαμάς είναι ένα και το αυτό, είναι οι αίτιοι για τη γενοκτονία του λαού της Γάζας. Οι κυριλέ νεοταξίτικες φυλλάδες κάνουν το ίδιο που έκαναν οι δωσιλογικές φυλλάδες της Κατοχής, όταν ως υπαίτιους για τις θηριωδίες των ναζί υπεδείκνυαν τους αγωνιστές της ΕΑΜικής αντίστασης. Και βέβαια, αυτή η πολιτική, που αντίκειται στους στοιχειωδέστερους κανόνες της δημοσιογραφικής δεοντολογίας, δεν γίνεται με το αζημίωτο. Ας μη κατηγορούν, λοιπόν, οι Τεγόπουλοι (και όχι μόνον αυτοί) τους Θέμους και τους Μάκηδες. Τα ίδια σκατά είναι όλοι, στον ίδιο βούρκο κολυμπούν.
♦ Η «αρκούδα» βρυχάται
Με πυρηνικό πρώτο πλήγμα απειλεί ευθέως τη «Δύση» η Ρωσία. Ο επικεφαλής του Γενικού Επιτελείου των ρωσικών ενόπλων δυνάμεων, στρατάρχης Γιούρι Μπαλούγιεφσκι δήλωσε: «Δεν προτιθέμεθα να επιτεθούμε σε κανέναν, αλλά θεωρούμε αναγκαίο όλοι οι εταίροι μας να αντιληφθούν ότι, αναμφίβολα, για την προάσπιση της εδαφικής ακεραιότητας της Ρωσικής Ομοσπονδίας και των συμμάχων της, θα χρησιμοποιηθούν οι ένοπλες δυνάμεις, μεταξύ άλλων και προληπτικά, περιλαμβανομένων και των πυρηνικών της όπλων, στις περιπτώσεις που περιγράφονται στα ντοκουμέντα του στρατιωτικού δόγματος της Ρωσικής Ομοσπονδίας». Είναι γνωστό, ότι η Ρωσία έχει αλλάξει και τυπικά το στρατιωτικό της δόγμα, που στο παρελθόν έλεγε πως δεν θα χρησιμοποιήσει πρώτη πυρηνικά όπλα. Αξιοσημείωτη είναι η αναφορά του ρώσου στρατηγού όχι μόνο στην «άμυνα» της Ρωσικής Ομοσπονδίας, αλλά και των συμμάχων της, γεγονός που προσδίδει στη δήλωση ιμπεριαλιστικό-κοσμοκρατορικό χαρακτήρα. Είναι σαν να λέει: όσοι απειλείστε από τις ΗΠΑ και το ΝΑΤΟ συνάψτε συμμαχία με τη Ρωσία.
Εμάς δεν μας εκπλήσσουν τέτοιες δηλώσεις. Μια ισχυροποιημένη (λόγω της λειτουργίας του οικονομικού νόμου της ανισόμετρης καπιταλιστικής ανάπτυξης) ιμπεριαλιστική χώρα, που διέθετε στρατιωτική υποδομή εφάμιλλη μ’ αυτή των ΗΠΑ, δεν θα άφηνε τη στρατιωτική της ισχύ ανεκμετάλλευτη. Το σημειώνουμε επειδή τα προηγούμενα χρόνια ταλαιπωρήθηκαν τα μάτια και τ’ αυτιά μας από αναλύσεις και δηλώσεις που υποστήριζαν ότι η Ρωσία μετατράπηκε σε αποικία της Δύσης. Ομως, οι φορείς αυτών των απόψεων δεν έχουν πρόβλημα. Εχουν συνηθίσει στις… γαργάρες με ταβανόπροκες.
►Ερώτηση (ρητορική, βεβαίως) προς τα μέλη του ΕΣΡ (και όχι μόνο). Γιατί η «πεολειχία» είναι αποδεκτή ως λέξη, ειδικά όταν την εκφέρει ένας βουλευτής και πρώην υφυπουργός, μέρα μεσημέρι από το μικρόφωνο ραδιοσταθμού, ενώ η λέξη «μαλάκας» επισείρει δίωξη; Μήπως επειδή δεν είπε «πίπα»; ‘Η απλά επειδή είναι πολιτικός του κυβερνώντος κόμματος;