♦ Ψευταράδες
Δήλωσε ο Γ. Αλογοσκούφης: «Οι Υπηρεσίες του Υπουργείου Οικονομίας και Οικονομικών έχουν ήδη ξεκινήσει μία πρώτη αποτύπωση, από την οποία διαπιστώνεται ότι οι επιπτώσεις στο σύνολο της ελληνικής οικονομίας είναι ελεγχόμενες και περιορισμένες. Παρά τα προβλήματα στους δοκιμαζόμενους νομούς, τα οποία είναι μεγάλα, η παραγωγική βάση της ελληνικής οικονομίας δεν έχει επηρεασθεί σημαντικά, η αναπτυξιακή της δυναμική παραμένει ισχυρή, όπως και η δημιουργία θέσεων απασχόλησης. Ελεγχόμενες και περιορισμένες φαίνονται και οι επιπτώσεις στον Προϋπολογισμό. Οι ενδείξεις που υπάρχουν δεν οδηγούν σε υπέρβαση του ελλείμματος από το όριο του 3% του ΑΕΠ. Η βελτίωση που έχουμε επιτύχει στα δημόσια οικονομικά δεν διακυβεύεται».
Αυτή τη δήλωση πρέπει να την κρατήσουμε στα υπόψη για μετά τις εκλογές (στην περίπτωση που σχηματίσει κυβέρνηση η ΝΔ). Πρόκειται για μια προδήλως ψεύτικη δήλωση. Ακόμα και ο ανίδεος περί τα οικονομικά μπορεί να καταλάβει ότι ακόμα και τα ψευτομέτρα που εξήγγειλε η κυβέρνηση θα κοστίσουν σημαντικά στον κρατικό προϋπολογισμό, ο οποίος βρίσκεται υπό τη συνεχή επιτήρηση των Βρυξελλών. Αρα, τα πρόσθετα φορομπηχτικά μέτρα θα έρθουν οπωσδήποτε.
♦ Επί της ουσίας
Αφήνοντας στην άκρη τον ανούσιο πολιτικάντικο καυγά περί την αρμοδιότητα ή μη του Αρείου Πάγου να αναγορεύσει υποψήφια την κ. Φωτεινή Γεννημματά και τις σκοπιμότητες που υπαγόρευσαν στο ΠΑΣΟΚ να την τοποθετήσει στην πρώτη (και άκρως συμβολική για το πολιτικό σύστημα) θέση του ψηφοδέλτιου Επικρατείας, ας πάμε στην ουσία. Τι ακριβώς επιβράβευσε ο Γιωργάκης μ’ αυτή την υποψηφιότητα; Το τεράστιο έργο της Φώφης στην υπερνομαρχία; Απ’ όσο μπορούμε να θυμηθούμε, η Φώφη στη στερημένη από αρμοδιότητες υπερνομαρχία (γι’ αυτό, άλλωστε, ούτε ο Σγουρός ούτε ο Μίχας θέλουν να αναλάβουν τη χηρεύσασα θέση) το μόνο που έχει να επιδείξει είναι το τσατσιλίκι υπέρ του μεγαλοκαταπατητή του Πεδίου του Αρεως Μίνωα Κυριακού. Αυτό, λοιπόν, επιβράβευσε ο Γιωργάκης. Ενα χαμογελαστό τίποτα, με δουλική συμπεριφορά έναντι ενός μεγαλοκαπιταλιστή και μεγαλοκαναλάρχη. Συμπεριφορά που την αισθάνθηκαν καλά στα κεφάλια και τις πλάτες τους οι περίοικοι, όταν πήγαν εκεί να φυτέψουν μερικά δεντράκια. Οπως βλέπετε, η επιλογή του χαμογελαστού τίποτα είναι και… φλογερά επίκαιρη.
♦ Προεκλογικά
Χρόνια τώρα ο Γ. Σουφλιάς φιλοτεχνεί για τον εαυτό του το πορτρέτο του σοβαρού, έντιμου και υπεύθυνου πολιτικού και αβαντάρεται από τα αστικά ΜΜΕ. Γι’ αυτό και ο Καραμανλής τον τοποθέτησε επικεφαλής στα έργα της Πάρνηθας και του έχει δώσει ειδικό ρόλο στην προεκλογική περίοδο. Βγήκε, λοιπόν, στα τέλη της προηγούμενης εβδομάδας ο Σουφλιάς και δήλωσε ότι θα γκρεμίζονται με συνοπτικές διαδικασίες αυθαίρετα που θα κατασκευαστούν στις καμένες περιοχές και μάλιστα χωρίς το δικαίωμα του ιδιοκτήτη να προσφύγει σε διαδικασίες αναστολής. Η σχετική ρύθμιση -είπε- θα περιληφθεί με τη μορφή τροπολογίας στο πρώτο νομοσχέδιο της νέας Βουλής. Ομως, μετά τις πυρκαγιές στην Πάρνηθα, στην Αχαΐα, στην Κορινθία και στο Πήλιο και λίγο πριν διαλυθεί η Βουλή και προκηρυχθούν εκλογές, ο υπουργός ΠΕΧΩΔΕ κύρωσε με νόμο μια σύμβαση κατασκευής αυτοκινητόδρομου και κατέθεσε στη Βουλή άλλη μία που δεν πρόλαβε να ψηφιστεί. Ούτε στη μία περίπτωση ούτε στην άλλη έφερε τη συγκεκριμένη τροπολογία, μολονότι την έχει εξαγγείλει κάμποσες φορές. Γιατί άραγε μένει μόνο στα λόγια;
♦ Ντετέκτιβ
Σε ντετέκτιβ προσπαθεί η κυβέρνηση να μετατρέψει τους τραπεζοϋπάλληλους, προκειμένου να εξυπηρετήσει την ψηφοθηρική πολιτική της στα καμένα. Ιδού τι δήλωσε ο Αλογοσκούφης στις 30.8.07: «Σύμφωνα με την εγκύκλιο, εάν οι υπάλληλοι των τραπεζών έχουν αμφιβολίες για την ειλικρίνεια των στοιχείων που δηλώνονται, μπορούν να απαιτούν πρόσθετα αποδεικτικά στοιχεία για τον τόπο κατοικίας των αιτούντων τα οικονομικά βοηθήματα, όπως λογαριασμούς Επιχειρήσεων Κοινής Ωφέλειας (ΟΤΕ, ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ). Επίσης, μπορούν να κρατούν για διασταύρωση τις υπογεγραμμένες αιτήσεις – υπεύθυνες δηλώσεις έως και τρεις ημέρες. Εάν τα στοιχεία που έχουν δηλωθεί είναι ειλικρινή, θα καταβάλλεται μετά από τριήμερο το προνοιακό βοήθημα των 3.000 ευρώ ή το βοήθημα των 10.000 ευρώ. Εάν η δήλωση είναι ψευδής, θα ενεργοποιούνται αμέσως οι συνέπειες του νόμου με βάση και την αυτόφωρη διαδικασία».
Δηλαδή, οι τραπεζοϋπάλληλοι καλούνται να πραγματοποιούν αστυνομικού τύπου έρευνα για κάθε άνθρωπο που βρίσκεται μπροστά τους και τους δίνει μια αίτηση. Με τι κριτήρια θα κάνουν την έρευνα; Αν πρόκειται για μια προδήλως πλαστή ταυτότητα, για παράδειγμα, δεν υπάρχει περίπτωση να πληρώσουν. Ομως, αυτό ισχύει παγίως στις τραπεζικές συναλλαγές. Αρα, κάτι άλλο τους ζητούν τώρα. Τι είναι αυτό το κάτι άλλο; Καμιά εξήγηση δεν δίνεται. Και τι θα γίνει αν ένας τραπεζοϋπάλληλος πληρώσει κανονικά κάποιον που δεν δικαιούται το βοήθημα; Θα βρεθεί κατηγορούμενος;
♦ Φαρισαϊσμός
«Αυτό καθιστά επιτακτική την ανάγκη να τιμωρηθεί η κυβέρνηση Καραμανλή για την ανικανότητα που επέδειξε, αλλά και τις πολιτικές επιλογές που έκανε στην υπόθεση των πυρκαγιών. Θα είχε ολέθριες συνέπειες για τη λειτουργία των εξισορροπητικών μηχανισμών της δημοκρατίας το ενδεχόμενο να μην καταβάλει η ΝΔ το πολιτικό κόστος που αναλογεί στις ευθύνες που έχει για τα πεπραγμένα της και στον τομέα των πυρκαγιών, όπως φυσικά και για το σύνολο της διακυβέρνησής της κατά τα τριάμισι χρόνια που ασκεί εξουσία… Τα κόμματα εξουσίας ένα και μόνο ένα πράγμα αντιλαμβάνονται ως τιμωρία: μόνο ό,τι θίγει την εξουσία τους! Μόνο ο περιορισμός ή η αφαίρεση της εξουσίας από ένα κυβερνητικό κόμμα είναι ικανός παράγοντας για να το πονέσει βαθιά, να το προβληματίσει και ίσως να το συνετίσει και να το οδηγήσει σε αναθεώρηση πλευρών της πολιτικής του… Κατά ευτυχή συγκυρία, όπως τελικά ήρθαν τα πράγματα, σε δύο εβδομάδες έχουμε εκλογές. Αυτό σημαίνει ότι υπάρχει άμεση δυνατότητα αντίδρασης τόσο των πολιτών όσο και των κομμάτων της αντιπολίτευσης. Οι πολίτες έχουν το όπλο της ψήφου τους. Τα κόμματα έχουν το όπλο της ελκτικής δύναμης της πολιτικής τους. Σε δεκαπέντε μέρες λοιπόν θα κριθεί αν ο ελληνικός λαός επιθυμεί να υψώσει φραγμό σε αυτήν την πολιτική της κυβέρνησης Καραμανλή, αν είναι πραγματικά οργισμένος με την καταστροφή και την τραγωδία ή αν όλο αυτό ήταν τελικά κυρίως ένα δυσάρεστο τηλεοπτικό σόου, το οποίο ευτυχώς τελείωσε, και τίποτα παραπάνω. Τα κόμματα της αντιπολίτευσης καλούνται επίσης να αποδείξουν αν είναι σε θέση να εκφράσουν την οργή του πληθυσμού και να τη μετουσιώσουν σε πολιτική. Μια πολιτική τόσο ελκτική, ώστε να αφαιρεθεί η κυβερνητική εξουσία από τη Δεξιά. Μέσα στο πλαίσιο αυτό δύο δρόμοι υπάρχουν για να υπάρξει τιμωρία της ΝΔ: είτε να πέσει το ποσοστό της κάτω από το 41,5%, οπότε στις δεδομένες συνθήκες δεν μπορεί να πιάσει 151 βουλευτές, είτε το ΠΑΣΟΚ να κινηθεί τόσο αποφασιστικά και πειστικά, ώστε να ξεπεράσει τη ΝΔ έστω και με μία ψήφο. Οι πολίτες οφείλουν να μην απέχουν και να μην ψηφίσουν άκυρο ή λευκό, αν επιθυμούν την τιμωρία της ΝΔ, δίνοντας την ψήφο τους στα κόμματα της αντιπολίτευσης. Τι ψήφους θα πάρει το καθένα είναι πλέον αποτέλεσμα της δικής του πολιτικής δουλειάς στους ψηφοφόρους».
Ποιος έγραψε τα παραπάνω; Για να μην κουράζεστε αραδιάζοντας ονόματα πασόκων και κρυφοπασόκων δημοσιογράφων ή πολιτικών, σας λέμε ότι τα έγραψε ο κ. Γιώργος Δελαστίκ στο «Εθνος» (3.9.07). Ο ίδιος, από τις στήλες άλλης εφημερίδας και από τα ψηφοδέλτια του ΜΕΡΑ ζητά ψήφο για την ενίσχυση των ριζοσπαστικών και επαναστατικών κοινωνικών αγώνων. Οφείλουμε να ομολογήσουμε ότι τέτοιο φαρισαϊσμό δεν τον περιμέναμε.
♦ Κι η κοπριά στα λάχανα…
Δε μπορούσε να μη καταθέσει κι αυτός τον οβολό του για την εκλογική νίκη της «δεξιάς του Κυρίου». Από το Μαϊάμι ο Χρυσόδουλος μας μήνυσε ότι οι πυρκαγιές, «πείθουν κάθε λογικό άνθρωπο ότι δεν μπορεί να είναι τυχαίο αυτό το περιστατικό, αλλά ότι εντάσσεται μέσα σ’ ένα ευρύτερο σχέδιο πολιτικής αποσταθεροποίησης της χώρας μας ίσως κι εν όψει των εκλογών που έρχονται ύστερα από λίγες ημέρες».
♦ Απορία ψάλτου βηξ…
Στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ επιτέθηκαν στον Περισσό, που τους κατηγορεί ότι ετοιμάζονται να συνεργαστούν με το ΠΑΣΟΚ, δηλώνοντας ότι είναι το ΚΚΕ που έχει κάνει κυβερνητικές συνεργασίες και με τους δυο πυλώνες του δικομματισμού (θύμισαν τις κυβερνήσεις Τζαννετάκη και Ζολώτα). «Στην πολιτική, όπως και στη ζωή, δε θα πρέπει να μιλάνε για σκοινί στο σπίτι του κρεμασμένου», είπαν με νόημα οι Γ. Μπανιάς και ο Δ. Στρατούλης.
Κι εκεί που θα περίμενε κανείς μια οργισμένη απάντηση από στελέχη του Περισσού, είχαμε μόνο ένα σεμνό παραπολιτικό σχόλιο από το «Ριζοσπάστη», υπό τον τίτλο «Ατύχησαν…». Στο σχόλιο υπενθυμιζόταν το αυτονόητο (ότι στις περιπτώσεις που αναφέρθηκαν τα στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ «συμμετείχε ο ενιαίος Συνασπισμός» και ότι κάποια στελέχη του ΣΥΝ, όπως οι Δραγασάκης και Κουβέλης είχαν και υπουργικές θέσεις) και σημειωνόταν, ότι εκείνες οι συμμετοχές του σε αστικές κυβερνήσεις «ήταν άλλο πράγμα απ’ αυτό που σήμερα νοείται ως κυβερνητική συνεργασία»!
Γιατί δεν το προχωράτε λίγο, ρε παιδιά; Γιατί δεν μας εξηγείται τι είδους κυβερνητισμός ήταν εκείνος (να σας θυμίσουμε μήπως ότι υπουργός του ΣΥΝ εκστράτευε κατά απεργών;) και πότε ακριβώς επιτρέπεται η συμμετοχή σε αστικές κυβερνήσεις;