♦ Η γλώσσα του σώματος
Αδιάψευστος μάρτυρας η γλώσσα του σώματος. Η φωτογραφία αριστερά είναι από τις Κάννες, από εκείνη τη βραδιά που ο Παπανδρέου κλήθηκε σε απολογία από τους Μερκοζί και του ανακοινώθηκε ο πολιτικός του θάνατος. Η στάση του είναι στάση μαθητή που περιμένει ν’ ακούσει την «καμπάνα» από το λυκειάρχη. Η φωτογραφία δεξιά είναι από τις Βρυξέλλες. Το δέος και η στωικότητα είναι αποτυπωμένα στο πρόσωπο του Σαμαρά. Ενώ η Μέρκελ ποζάρει άνετη, ο Σαμαράς είναι σφιγμένος, σαν τον μαθητή που μόλις πήρε συγχώρευση από τον αυστηρό λυκειάρχη, δίνοντας το λόγο του ότι δεν θα το ξανακάνει…
♦ Koινωνική πρόκληση
Είναι πρόκληση! Την ώρα που ένας στους δυο νέους είναι άνεργος, την ώρα που πετσοκόβουν για πολλοστή φορά μισθούς και συντάξεις, οργανώνουν φιέστες για να εγκαινιάσουν το «Ευρωπαϊκό Ετος Ενεργούς Γήρανσης». Τι σημαίνει «ενεργός γήρανση»; Να δουλεύουν οι εργαζόμενοι και στα γεράματα, δηλαδή να μειωθεί όσο γίνεται ο χρόνος κατά τον οποίο ένας εργαζόμενος είναι συνταξιούχος. «Ενεργός γήρανση» σημαίνει καθεστώς γαλέρας, όπως εύστοχα έχει επισημανθεί.
«Η Ελλάδα, μαζί με τις άλλες χώρες τις Ευρώπης, γνωρίζει σημαντική γήρανση του πληθυσμού της», σημειώνεται στο σχετικό Δελτίο Τύπου που εκδόθηκε από το εδώ γραφείο της Κομισιόν, για τη φιέστα που οργανώθηκε την Παρασκευή 2 Μάρτη, με κεντρικό ομιλητή τον Κουτρουμάνη. Κάποια λαμόγια θα «μασουλήσουν» τα ευρωπαϊκά κονδύλια που θα διατεθούν γι’ αυτές τις «δράσεις» στη διάρκεια του 2012, με αποστολή να κάνουν προπαγάνδα υπέρ της «ενεργούς γήρανσης». Και βέβαια, δεν πρόκειται ν’ ασχοληθούν καθόλου με τη «νεολαιίστικη γήρανση», με το τεράστιο πλήθος των νέων παιδιών που τριανταρίζουν κι ακόμα δεν ξέρουν τι σημαίνει μισθός ή μεροκάματο.
♦ ΝΔ εναντίον ΝΔ!
Ο πρωθυπουργός της συγκυβέρνησης Λ. Παπαδήμος και οι δυο αντιπρόεδροι της ΝΔ και υπουργοί της συγκυβέρνησης Δ. Αβραμόπουλος και Στ. Δήμας υπέγραψαν την Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου, η οποία καταργεί τον ΟΕΚ και τον ΟΕΕ (όπως προβλέπει το Μνημόνιο-2) και μεταφέρει τις αρμοδιότητές τους στον ΟΑΕΔ. Ο τομεάρχης Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης της ΝΔ, Ν. Νικολόπουλος όμως, θεωρεί ότι πρόκειται για «αιφνίδια κατάργηση» (όταν ψήφιζε κι αυτός κι ο αρχηγός του το Μνημόνιο-2 δεν το είχε διαβάσει;), η οποία είναι «προδήλως μη αποδοτική και αναποτελεσματική». Υπόσχεται, δε, ότι «η ΝΔ σε συνεργασία με τους Κοινωνικούς Εταίρους και τους εργαζόμενους θα προωθήσει λύση βιώσιμη για τους δυο Οργανι- σμούς που θα είναι δημοσιονομικά ουδέτερη, θα εξασφαλίζει τις κοινωνικές υπηρεσίες με αποδοτικότητα, αποτελεσματικότητα και ποιότητα προς τους δικαιούχους, θα σέβεται την περιουσία αλλά και την παράδοση των δύο Οργανισμών παράλληλα με τον αναγκαίο εκσυγχρονισμό και αναδιάρθρωση των δομών τους». Καταλήγει, δε, στη δήλωσή του, ότι «δεν θα γίνουν ανεκτά προεκλογικό παιχνίδια εκβιασμών, υποσχέσεων, και εκμετάλλευση της αγωνίας των Εργαζόμενων αλλά και των δικαιούχων των δυο μεγάλων κοινωνικού χαρακτήρα Οργανισμών».
Ποιος κάνει προεκλογικά παιχνίδια; Και οι Αβραμόπουλος και Δήμας; Εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με υπουργική απόφαση ή με νομοσχέδιο του Κουτρουμάνη, αλλά με Πράξη του υπουργικού συμβούλιου, που την υπογράφουν ο πρωθυπουργός και όλοι οι υπουργοί. Σαν πολύ δεν πάει το δούλεμα, ωρέ… παλικάρια της Συγγρού;
YΓ: Ο ίδιος «γαλάζιος» τομεάρχης εμφανίστηκε σε ραδιοφωνική εκπομπή και δήλωσε ότι «προκαλεί έως και ανατριχίλα το γεγονός πως από το νέο “τσεκούρι” σε μισθούς, συντάξεις κλπ., δεν γλυτώνει ούτε το επίδομα ανεργίας», τη μείωση του οποίου χαρακτήρισε «ανάλγητη και εξωφρενική», καταλήγοντας ότι «δεν περιμένουμε τίποτα από μία κυβέρνηση που μόνο διεκπεραιώνει το γραφειοκρατικό της έργο. Περιμένουμε από την επόμενη κυβέρνηση»!!!
♦ Λάιτ «μνημονιακοί»
«Σήμερα υπάρχει ένα σοβαρό πολιτικό κενό, πέρα από την ψευδεπίγραφη αντιπαράθεση Μνημονιακών – Αντιμνημονιακών», λέει η Λούκα Κατσέλη στην «Ισοτιμία» (3.3.12), δίνοντας το στίγμα του κόμματος που ετοιμάζει με τον Καστανίδη. Αφού, λοιπόν, η αντίθεση «μνημονιακών-αντιμνημονιακών» είναι ψευδεπίγραφη, ποιο ακριβώς κενό θα έρθει να καλύψει το νέο κόμμα; Το κενό που κάλυπτε η ΝΔ μέχρι το Νοέμβρη που πέρασε στη συγκυβέρνηση. Το κενό μιας δήθεν κριτικής στη «μνημονιακή» πολιτική από αναπτυξιακή σκοπιά. Και βέβαια, σε επίπεδο πολιτικής δημαγωγίας, αυτή η δήθεν κριτική συνοδεύεται από άφθονες σπονδές στην κοινωνία, στους εργαζόμενους, τους συνταξιούχους, τη «μεσαία τάξη» και από ακόμα πιο άφθονες καταγγελίες κατά των βάρβαρων αντιλαϊκών μέτρων που παίρνονται.
Οταν, όμως, έρχεται η ώρα των προγραμματικών προτάσεων, αυτή η δήθεν κριτική εξαφανίζεται ως διά μαγείας. Προσέξτε το προγραμματικό τρίπτυχο του υπό εκκόλαψη νέου κόμματος, όπως το παρουσίασε στην ίδια συνέντευξη η Κατσέλη: «Τρεις είναι οι μεγάλες προτεραιότητες σήμερα: Παροχή ρευστότητας στην πραγματική οικονομία, ριζική απλοποίηση του θεσμικού πλαισίου για την αδειοδότηση επενδύσεων και τη λειτουργία επιχειρήσεων, και ολοκληρωμένες αναπτυξιακές παρεμβάσεις σε περιφερειακό και τοπικό επίπεδο, με κινητοποίηση ιδιωτικών πόρων, επιχειρήσεων, ανθρώπινου δυναμικού και της Τοπικής Αυτοδιοίκησης και στήριξη από το ΕΣΠΑ». Βλέπετε πουθενά μέτρα υπέρ των εργαζόμενων και των συνταξιούχων; Μόνο μέτρα υπέρ των καπιταλιστών υπάρχουν. Δεν διακηρύσσεται καν ως προτεραιότητα η κατάργηση των μέτρων που έχουν παρθεί στον τομέα των μισθών, των συλλογικών συμβάσεων και των συντάξεων.
♦ Μαυρογιαλούροι
Τα χώνουμε, βέβαια, στον Νικολόπουλο, αλλά δεν πάει πίσω σε μαυρογιαλουρισμό ο Κουτρουμάνης. Επί μια βδομάδα έστησε και έπαιζε το σόου «εξαίρεση του επιδόματος ανεργίας». Ο ίδιος δεν έκανε καμιά δήλωση. Εβαζε, όμως, τα παπαγαλάκια του να βομβαρδίζουν τους ανέργους με «πληροφορίες» για τις «εξαιρέσεις» που δήθεν μελετούσε ο Κουτρουμάνης. Πότε «μελετούσε» δήθεν κλιμακωτή εξαίρεση και πότε μελετούσε δήθεν εξαίρεση κάποιων κατηγοριών ανέργων. Στο τέλος, βέβαια, δεν εξαιρέθηκε κανένας και τα παπαγαλάκια έριξαν την ευθύνη στην τρόικα.
Και για να τελειώνουμε. Ηδη στο Μνημόνιο-1 υπήρχε αναφορά σε μείωση της δαπάνης για την επιδότηση των ανέργων ύψους μισού δισ. ευρώ. Το πετσόκομμα του κατώτερου μισθού και μεροκάματου ήταν απλώς το τεχνικό μέσο, το εργαλείο και για την προγραμματισμένη και προαναγγελθείσα μείωση του επιδόματος ανεργίας. Ο Κουτρουμάνης, όμως, επέλεξε να δώσει ένα σόου μαυρογιαλορισμού με τις δήθεν εξαιρέσεις που δήθεν μελετούσε.
♦ Εσείς είστε οι ηθικοί αυτουργοί
Ενα ανέκδοτο λέει πως όταν οι ναζί μπήκαν στο εργαστήρι του Πικάσο στο Παρίσι, ο επικεφαλής αξιωματικός του έδειξε τη «Γκερνίκα» και τον ρώτησε: «Εσείς το κάνατε αυτό;». «Οχι, εσείς», απάντησε ο μεγάλος ισπανός εικαστικός. Το θυμηθήκαμε καθώς διαβάζαμε την παρακάτω δήλωση του Κυριάκου Μητσοτάκη: «Η Αριστερά εξάσκησε μια ιδεολογική κυριαρχία τα τελευταία 35 χρόνια στην Ελλάδα, η οποία δεν απαντήθηκε επαρκώς από την Κεντροδεξιά. Αυτή η ιδεολογική κυριαρχία οδήγησε σε πολλά συμπλέγματα και στρεβλώσεις την ελληνική κοινωνία, τα οποία ήρθε η ώρα να απαντηθούν σε ιδεολογικό επίπεδο».
Αφήνοντας στην άκρη αυτό που ο υιός Μητσοτάκης περιγράφει με τη φράση «ιδεολογική τρομοκρατία των τελευταίων 35 χρόνων», που δεν είναι παρά η ρεφορμιστική στρέβλωση των επαναστατικών ιδεών από τη σοσιαλδημοκρατία και την καθεστωτική αριστερά (ένας Μητσοτάκης δεν μπορούσε παρά να είναι και αγνώμων έναντι αυτών που προστάτευσαν το κοινό τους σύστημα), πρέπει να του πούμε ότι την ιδεολογική κυριαρχία των ιδεών της κοινωνικής απελευθέρωσης την προκάλεσε η κάστα των πολιτικών σαν τον πατέρα του, που υπηρέτησαν σαν σκυλιά το σύστημα της αρπαχτής και της ξενοδουλείας. Οσο για τις απαντήσεις που τάχα θα δώσουν ο Κυριάκος και η όμοιοί του, ας μην πολυζορίζεται, γιατί διάλεξε λάθος εποχή. Η βαρβαρότητα και η εξαθλίωση δεν αποτελούν έδαφος για την άνθιση του αστικού λόγου, αλλά για την άνθιση ενός νέου επαναστατικού λόγου που θα καθαρίσει τη σοσιαλδημοκρατική και αναθεωρητική σκουριά.
► «Εννιά-εννιά, τα κατσίκια και τ’ αρνιά»! Τη θυμόσαστε τη διαφήμιση γνωστής αλυσίδας σούπερ-μάρκετ, που έκανε τους χασάπηδες να βγάλουν φλύκταινες πριν μερικά χρόνια, καθώς πουλούσε τα πασχαλινά αρνιά 20% φθηνότερα; Το θυμίζουμε γιατί και το ντάμπινγκ είναι μέθοδος που ρίχνει επιλεκτικά τις τιμές, προκειμένου να μονοπωληθεί μια αγορά.
♦ Ηθικοί αυτουργοί
Ολο και περισσότερος κόσμος καταλαβαίνει ότι η υστερία με τον «πόλεμο της πατάτας», ανεξάρτητα από το πώς ξεκίνησε, είναι πια κατευθυνόμενη από τα αστικά ΜΜΕ, που βρήκαν μια καλή ευκαιρία να σπρώξουν τον κόσμο σε ανώδυνες κατευθύνσεις εκτόνωσης.
Σ’ αυτή τη βρόμικη ιστορία, όμως, υπάρχουν και οι ηθικοί αυτουργοί. Δεν εννοούμε μόνο το ΣΥΡΙΖΑ και τα διάφορα παρακλάδια του, αλλά και μια σειρά άλλες ομαδοποιήσεις, ακόμη και του αντιεξουσιαστικού χώρου, που εδώ και καιρό προωθούν διάφορες σάπιες ιδέες περί «μη εμπορευματικών ανταλλαγών», «αλληλέγγυου εμπόριου», «τραπεζών χρόνου» και δεν συμμαζεύεται. Δεν είναι τυχαίο ότι ακόμη και η ναυαρχίδα του κακόφημου Συγκροτήματος, τα «Νέα», εμφανίστηκε αφιέρωμα με τίτλο «Κύτταρα αλληλεγγύης ενάντια στην κρίση», ενώ έχουν γίνει ακόμα και τηλεοπτικές εκπομπές ανάλογης θεματολογίας.
Ο «εναλλακτισμός» ως πολιτική κατεύθυνση βολεύει μια χαρά τον καπιταλισμό, γιατί δημιουργεί την ψευδαίσθηση ότι στο πλαίσιό του μπορούν να δημιουργηθούν «νησίδες» αλληλεγγύης, που θα ξεφεύγουν από την κυριαρχία της εμπορευματικής παραγωγής. Ας μην κάνουν πως δεν καταλαβαίνουν, λοιπόν, διάφοροι «εναλλακτικοί». Το δρόμο για την κατευθυνόμενη υστερία και την αγελοποίηση του κόσμου τον άνοιξαν αυτοί ή έστω τον διευκόλυναν. Και δεν είναι η πρώτη φορά στην Ιστορία, που διάφορα τέτοια ρεύματα αφομοιώνονται από την αστική ιδεολογία και γίνονται εξαρτήματά της.