Δυστυχώς, πέσαμε πάλι -όχι με ευθύνη δική μας- σε έναν διάλογο- μονόλογο, ο οποίος κυριαρχείται αυτή την περίοδο από τα μέσα μαζικής επικοινωνίας. Κυριαρχείται τόσο που εγώ τουλάχιστον θεωρώ ότι μέσα από αυτές τις τεχνικές δεν μου δίνεται η δυνατότητα να ξανασκεφτώ και να μπορώ να κάνω δεύτερη και τρίτη σκέψη, την οποία θα πρέπει να αποτυπώσω. Ετσι όπως τρέχουν τα πράγματα όμως, νομίζω ότι αυτό δεν κάνει μόνο κακό στην πολιτική, αλλά κάνει κακό και στην τέχνη, στον πολιτισμό, στη συνολική λειτουργία της κοινωνίας.
Αλέκος Φλαμπουράρης