♦ Η Ελλάδα έγινε πολιτισμένη χώρα. Απόδειξη ότι μελετά μεταφορά της λυματολάσπης της Ψυττάλειας στο Σουδάν. Οπως κάνουν οι άλλες πολιτισμένες χώρες με τα τοξικά τους απόβλητα. Η λυματολάσπη δεν είναι τοξική, διαβεβαιώνουν οι αρμόδιοι. Και τότε γιατί πρέπει να μεταφερθεί στην Αφρική; Επειδή δεν μπορούν να βρουν λύση στην Ελλάδα. Και το κόστος της μεταφοράς; Ε, αυτό είναι λυμένο. Θα φουσκώσει τους λογαριασμούς αποχέτευσης η ΕΥΔΑΠ και τέρμα. Να κονομήσει και μερικά λεφτά η εταιρία που θα αναλάβει τη μεταφορά.
♦ Το σκάνδαλο της «Νέας Αιολίδος», του οικοδομικού συνεταιρισμού που καταπάτησε τεράστιες δασικές εκτάσεις στην Πεντέλη, στηριζόμενος σε μεγαλοδικαστές και πολιτικούς παράγοντες, σκάνδαλο που με σειρά άρθρων παρουσίασε η «Κόντρα», βγήκε και στο ραδιοσταθμό «Σκάι». Για να δούμε, τώρα που οι αποκαλύψεις και καταγγελίες έγιναν από ένα μεγάλο ραδιοσταθμό και όχι από μια μικρή εφημερίδα, θα ευαισθητοποιηθεί κανένας; ‘Η δεν θεωρούν ότι εδώ έχουμε ένα δικαστικό και όχι παραδικαστικό σκάνδαλο; Σημειώνουμε ότι τα στοιχεία στον «Σκάι» πήγαν πριν ένα χρόνο, όταν έφτασαν και στην «Κόντρα», αλλά η επιλογή της δημοσιοποίησης έγινε τώρα.
♦ Αυτός ο Κεχαγιόγλου, που κατηγορείται ως ένας εκ των εγκεφάλων του παραδικαστικού κυκλώματος και αντιμετωπίζει κατηγορίες σε βαθμό κακουργήματος ήταν πολιτική αγωγή στη δίκη για την υπόθεση 17Ν. Αλαζόνας, είρωνας, γλοιώδης, έκλεισε την αγόρευσή του ευχόμενος ειρωνικά στους κατηγορούμενους «καλό παράδεισο». Το θυμίζουμε για να σκεφτούμε όλοι πάνω στην ποιότητα ορισμένων από τους Ηρακλείς της αστικής δημοκρατίας (αν και τον Κεχαγιόγλου ίσως θα έπρεπε να τον χαρακτηρίσουμε Ηρακλή του στέμματος, λόγω της στενής του σχέσης με τον εν Ελλάδι εκπρόσωπο του βασιλικού ρεπορτάζ Χρ. Ζαμπούνη).
♦ Αλλος αστέρας της δικηγορίας (και των τηλεπαραθύρων και της κοσμικής ζωής, βεβαίως), ο Αλ. Λυκουρέζος, αφήνει εντελώς ακάλυπτο τον νεαρό και φέρελπι συνεργάτη του Π. Μαχά, δηλώνοντας ότι την επίμαχη υπόθεση, για την οποία είναι κατηγορούμενος ο Μαχάς, τη χειρίστηκε αποκλειστικά ο τελευταίος, εξυπηρετώντας τον Ν. Εμμανουηλίδη, και ουδείς άλλος από το δικηγορικό γραφείο Λυκουρέζου. Τόση αλληλεγγύη πια δεν αντέχεται.
♦ Με ελαφρά πηδηματάκια την κάνει και ο Ζούγκλας από την υπεράσπιση Μαντούβαλου, που είχε αναλάβει εργολαβικά (γιατί άραγε;). Στη συνέντευξη που έδωσε στον Ευαγγελάτο και δημοσιεύτηκε στο «Βήμα της Κυριακής» αποστασιοποιείται από τον Μαντούβαλο, λες και δεν θυμόμαστε όλοι ότι πήρε τις κάμερές του και έστησε ολόκληρο σόου-αγιογραφία του Μαντούβαλου.
♦ Την κατάργηση του ορίου 2% στις ομαδικές απολύσεις ζητά ο πρόεδρος του Συνδέσμου Θεσσαλικών Βιομηχανιών Ν. Ρωμνιός (συνέντευξη στη «Μακεδονία της Κυριακής». Σιγά το νέο, θα μας πείτε, όμως καλό είναι να ξέρουμε τι «παίζει» από πλευράς βιομηχάνων. Οι καπιταλιστές της περιφέρειας είναι πάντοτε περισσότερο κυνικοί και λιγότερο πολιτικοί από τους συναδέλφους τους του κέντρου. Ετσι, μας δίνουν τη δυνατότητα να «μαντεύουμε» τις γενικότερες τάσεις στους κύκλους του κεφάλαιου.