♦ Κουλουβάχατα έχουν γίνει πάλι σε ΣΥΝ/ΣΥΡΙΖΑ. Αφορμή ο υποψήφιος για το Δήμο της Αθήνας. Ο Αλαβάνος αναγκάστηκε να ανακρούσει πρύμναν και να «πουλήσει» τον Παπαγιαννάκη, προτείνοντας Τσίπρα. Και … άρχισαν τα όργανα. Μην τους κλαίτε, όμως. Απ’ αυτές τις φάσεις αντλούν την (όποια) δύναμή τους. Οι εσωκομματικοί καυγάδες και οι δημόσιες αντιπαραθέσεις αποτελούν τη… γυαλόκολα με την οποία κολλάει όλο αυτό το απίθανο μωσαϊκό.
♦ Προσέξτε λίγο μια έκφραση που χρησιμοποιούν ο Ν. Κακλαμάνης και οι υπόλοιποι της πολιτικής ηγεσίας του υπουργείου Υγείας, όταν αναφέρονται στο αντιγριπικό εμβόλιο: «παράλληλες εξαγωγές». Μα τί είδους εξαγωγές είναι αυτές, όταν στην Ελλάδα δεν παράγεται το συγκεκριμένο εμβόλιο; Να σας πούμε εμείς. Σε πολλές ευρωπαϊκές χώρες το εμβόλιο έχει διπλάσια τιμή από την Ελλάδα. Ετσι, οι φαρμακέμποροι που το εισήγαγαν στην Ελλάδα, το επανεξάγουν σε άλλες χώρες, αφού εκεί πιάνουν καλύτερη τιμή. Είπαμε, ο πατριωτισμός της ελληνικής αστικής τάξης βρίσκεται στα χρηματοκιβώτια. Τα υπόλοιπα, οι κορόνες και οι εκκλήσεις στον πατριωτισμό των Ελλήνων είναι μόνο για τα κορόιδα.
♦ Βέβαια, αυτή η ιστορία διαβάζεται κι ανάποδα. Ποιοι είναι αυτοί που δημιούργησαν τον πανικό και έστειλαν τον κόσμο σαν κοπάδι να αγοράζει ένα εμβόλιο για τη γρίπη, που δεν είναι ειδικό για τη γρίπη των πτηνών; Και γιατί η κυβέρνηση άφησε να περάσουν μέρες, ενώ έβλεπε τον πανικό και την κερδοσκοπία, και παρενέβη μόνο όταν τα εμβόλια είχαν τελειώσει από τα ράφια των φαρμακείων; Οι απαντήσεις είναι ευνόητες.
♦ Τέσσερα εκατομμύρια ψηφοφόροι της Αριστεράς στην Ιταλία προσήλθαν στις κάλπες και έδωσαν το χρίσμα του υποψήφιου για την πρωθυπουργία στον Ρομάνο Πρόντι. Οποία κατάντια. Να βαφτίζεται αριστερός ο πρώην τραπεζίτης του Βατικανού, ο πρόεδρος της Κομισιόν με τις νεοφιλελεύθερες απόψεις. Κι ακόμα μεγαλύτερη κατάντια να επικυρώνεται όλο αυτό το εγχείρημα από την «Κομμουνιστική Επανίδρυση», ο ηγέτης της οποίας Φάουστο Μπερτινότι υπήρξε ανθυποψήφιος του Πρόντι και φυσικά συνετρίβη.
♦ «Ο τουρισμός στη χώρα μας αποτελεί μια πραγματικά βαριά βιομηχανία». Το ξεστόμισε ο υπουργός Ανάπτυξης Δ. Σιούφας μιλώντας στο 4ο συνέδριο του Συνδέσμου Ελληνικών Τουριστικών Επιχειρήσεων. Ασχετοσύνη; Αμετροέπεια; Οχι, για ειλικρίνεια πρόκειται. Είναι η θεωρία της ψωροκώσταινας σε μοντέρνα έκδοση. Αυτές είναι οι φιλοδοξίες της ελληνικής αστικής τάξης και έτσι τις αποτυπώνουν οι πολιτικοί της εκπρόσωποι.
♦ 116 ψήφους περισσότερες από το σύνολο των βουλευτών του «μεγάλου συνασπισμού» πήρε ο νέος πρόεδρος της Γερμανικής Βουλής. Ακόμα και αν τον ψήφισαν όλοι οι Φιλελεύθεροι και οι Πράσινοι, πάλι δεν βγαίνουν τα νούμερα. Τα νούμερα λένε ότι τον ψήφισαν και αρκετοί βουλευτές του Αριστερού Κόμματος. Συμπέρασμα; Αρχισαν να πέφτουν οι γέφυρες προς τη «νέα εξουσία».