♦ «Ο δημόσιος χώρος είναι πολύτιμος και δεν μπορεί να διατίθεται χωρίς κάποιον έλεγχο. Δεν μπορεί να είναι δωρεάν, γιατί αυτό δεν ωφελεί το κοινωνικό σύνολο, δεν βοηθά τη στάθμευση». Τάδε έφη («Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία») Θ. Σκυλακάκης, νυν αντιπρόεδρος στο Δήμο Αθήνας, πρώην στέλεχος στους «Ταύρους» του Σ. Μάνου και πάντοτε αγρίως νεοφιλελεύθερος. Εμείς σας το ‘παμε, δεν θ’ αργήσει η μέρα που θα μας βάλουν και κάποιον κεφαλικό φόρο για τον αέρα που αναπνέουμε.
♦ Περπατημένος ο υπουργός Μακεδονίας-Θράκης Ν. Τσιαρτσιώνης. Οχι μόνο δεν εκστρατεύει κατά των διαδηλωτών που θα συρρεύσουν στην πόλη, αλλά θεωρεί καλοδεχούμενο τον συλλαλητηριακό τουρισμό (έτσι ακριβώς το είπε). Οσοι πάνε θ’ αφήσουν και κάνα φράγκο στα μαγαζιά της πόλης. Στο κάτω-κάτω, όλοι τους νομοταγείς είναι.
♦ Ο Λουδοβίκος της Νατάσας έδωσε μια συνέντευξη στην οποία βάλθηκε να φτιάξει το προφίλ του Καραμανλή ως ενός ανθρώπου ευαίσθητου, μορφωμένου, με πολιτιστικά ενδιαφέροντα. Κάπου εκεί, λοιπόν, αναφέρει ότι κάποτε είχε επισκεφτεί το σπίτι του Καραμανλή στη Ραφήνα μαζί με την Ιωάννα Καρυστιάνη και συζήτησαν μαζί του για λογοτεχνία και ποίηση! Καταλαβαίνετε τώρα πώς στήνονται κάποιες καριέρες και πως φτάνουν κάποιοι «πατενταρισμένοι αριστεροί» να γίνονται πρόεδροι φεστιβάλ κινηματογράφου;
♦ Ολοσέλιδο άρθρο του Βενιζέλου στην «Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία», στην επέτειο της ίδρυσης του ΠΑΣΟΚ. Στόχος όχι η ΝΔ και ο Καραμανλής αλλά ο Γιωργάκης και το περιβάλλον του. Μέσα από μια θεωρητικίζουσα ανάλυση, την οποία μπορεί να βρει κανείς σε οποιοδήποτε εγχειρίδιο συνταγματικού δικαίου ή ιστορίας των πολιτικών συστημάτων βγάζει άχρηστους και αναχρονιστές εκείνους που «αναζητούν νέες συνθέσεις μεταξύ σοσιαλισμού και φιλελευθερισμού» ή καταφεύγουν σε «μηχανιστικές προσπάθειες άθροισης ιδεολογικών ρευμάτων», δηλαδή τους συμβούλους του Γιωργάκη. Δεν παραλείπει και ένα «καρφί» στον ίδιο τον Γιωργάκη, γράφοντας πως «η πειστικότητα των πολιτικών θέσεων κάθε κόμματος» δεν εξαρτάται από «σχέσεις με κάποια “εμβληματικά” πρόσωπα».
♦ Βιβλίο με τίτλο «7.200 μέρες με τον Ευάγγελο Γιαννόπουλο» ετοιμάζει ο εξ απορρήτων του Αργ. Σιδέρης. Από προδημοσίευση που έδωσε ο ίδιος στο «Παρόν» πληροφορηθήκαμε την ύπαρξη επιστολής Βαγγέλα προς Ανδρέα στις 29.10.1986, στην οποία μεταξύ των άλλων του έγραφε: «Από λόγους ευπρεπείας δεν ρώτησα γιατί στις 5 Ιουνίου αποκλείστηκα από την ΚΕ, ενώ παρέμειναν “ο συνομιλητής” του Ιωαννίδη και άλλοι». Το ποιος ήταν ο «συνομιλητής» του Ιωαννίδη το ξέρουν όλοι αλλά κανείς δεν αναφέρει το όνομά του. Χρησιμοποιούν, όμως, αυτή την «παλιά αμαρτία» για να του κόψουν τη φόρα, πότε όταν θέλει να διεκδικήσει την αρχηγία του ΠΑΣΟΚ και πότε όταν «παίζει» για την προεδρία της Δημοκρατίας. Ομορφος κόσμος, ηθικός, αγγελικά πλασμένος.
♦ 10 δισ. δολάρια διέθεσε η αμερικάνικη κυβέρνηση για τις πληγείσες από την «Κατρίνα» περιοχές. Ξέρετε πόσο κοστίζει στον αμερικάνικο προϋπολογισμό η κατοχή στο Ιράκ; 7 δισ. δολάρια το μήνα. Κάτι ήξερε ο Μπους όταν έλεγε πέρυσι ότι «τα αντιπλημμυρικά έργα μπορούν να περιμένουν, ο πόλεμος όχι».