«Η κυβέρνηση Μητσοτάκη αναβιώνει τη σκοτεινή πλευρά της μεταπολίτευσης.Επαναθεσπίζει τη μηχανική του μπόνους που έπαιξε καθοριστικό συστημικό ρόλο για να οδηγηθούμε στη χρεοκοπία του 2009». Το θράσος όχι απλά δεν έλειψε ποτέ, αλλά αποτελεί ίδιον ανθρώπων σαν τον Ραγκούση, που όσο ήταν στην πολιτική (κηπουρός του ΓΑΠ στο ΠΑΣΟΚ) υπερασπιζόταν και εφάρμοζε τον ίδιο εκλογικό νόμο μ' αυτόν που επαναφέρει ο Μητσοτάκης. Τι θέλει να πει, όμως, όταν συνδέει τον εκλογικό νόμο με τη χρεοκοπία του 2009; Οτι αν ίσχυε η απλή αναλογική δε θα φτάναμε στη χρεοκοπία; Εκτός του ότι αυτό είναι μια μπούρδα (μοστράρει και ως οικονομολόγος, τρομάρα του), εμείς δε θυμόμαστε τον Ραγκούση να λέει κάτι σχετικό ως γραμματέας του ΠΑΣΟΚ και μετά ως μέλος της κυβέρνησης του ΓΑΠ. Αντίθετα, τον θυμόμαστε να συμπεριφέρεται ως ο «σιδερένιος υπουργός» που «μαμεί και δέρνει».
Η «λευκή», θρησκόληπτη, σκοταδιστική Αμερική διαδήλωσε και φέτος ενάντια στις αμβλώσεις. Μόνο που φέτος, για πρώτη φορά, είχε τον ίδιο τον αμερικανό πρόεδρο στο πλευρό της. Πέρυσι ο Τραμπ είχε στείλει μήνυμα από γιγαντοοθόνη. Φέτος ανέβηκε στο βήμα της σκοταδιστικής συγκέντρωσης και διαβεβαίωσε ότι «τα αγέννητα παιδιά δεν είχαν ποτέ πιο ισχυρό υπερασπιστή στον Λευκό Οίκο. Σε σχέση με τις αμβλώσεις, οι Δημοκρατικοί, όπως ξέρετε, έχουν αγκαλιάσει τις πιο ριζοσπαστικές και ακραίες θέσεις που είδαμε σε αυτή τη χώρα εδώ και χρόνια και δεκαετίες, θα μπορούσαμε να πούμε εδώ και αιώνες». Αυτοί είναι το κοινό του, σ' αυτούς απευθύνθηκε, αυτοί ελπίζει ότι θα τον ξαναψηφίσουν.
Ο Λαλιώτης διέψευσε τις φήμες που τον έφεραν να παίρνει μέρος στο επερχόμενο συριζοσυνέδριο. «Οι δεσμοί μου με το ΠΑΣΟΚ είναι διαχρονικοί, άρρηκτοι και αδιαμφισβήτητοι», δήλωσε. Και συνέχισε: «Η ταύτισή μου με το ΠΑΣΟΚ και το ΚΙΝΑΛ ανεξάρτητα από τις διαφορετικές στρατηγικές προσεγγίσεις μου και τις πολιτικές μου διαφωνίες, είναι σαφής και δεδομένη». Πόσο πιο καθαρά να το πει ότι θέλει πλήρη διαχωρισμό με τη Δεξιά και προσέγγιση του ΚΙΝΑΛ/ΠΑΣΟΚ με τον ΣΥΡΙΖΑ;
Ρώτησαν τον επίτροπο Σχοινά («Τα Νέα», 27.1.20): «Επρεπε να είναι παρούσα η Ελλάδα στη διάσκεψη του Βερολίνου;». Κι αυτός απάντησε: «Η ΕΕ ήταν παρούσα στο Βερολίνο με τον πρόεδρο του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου Σαρλ Μισέλ, την πρόεδρο της Ευρωπαϊκής Επιτροπής Ούρσουλα φον ντερ Λάιεν και τον ύπατο εκπρόσωπο Εξωτερικής Πολιτικής Ζοζέπ Μπορέλ. Οι τρεις εκπρόσωποι της θεσμικής Ευρώπης αντιπροσωπεύουν την ευρωπαϊκή νομιμότητα…». Ακόμα και ο Πρετεντέρης δεν το άντεξε και τον πήρε στο ψιλό την επομένη, γράφοντας για παραισθήσεις Βρυξελλών.