♦ Λέτε να την πάτησε ο Πρετεντεράκος; Το Σάββατο 7 Σεπτέμβρη έθεσε σε κυκλοφορία τη φήμη ότι αναλαμβάνει πρόεδρος στο διοικητικό συμβούλιο του Μεγάρου Μουσικής Αθηνών. Το υπουργείο Πολιτισμού έσπευσε να του κόψει τη φόρα με μια λιτή ανακοίνωση που αναφερόταν στις φήμες και σημείωνε ότι «τα ΔΣ ανακοινώνονται από το υπουργείο. Κάθε άλλη πληροφόρηση στερείται εγκυρότητας». Εκτοτε, σιγή ασυρμάτου. Για το ότι τις φήμες τις κυκλοφόρησε ο ίδιος δε χωράει αμφιβολία. Αν δεν ήταν έτσι, θα ήταν ο πρώτος που θα έβγαινε να τις διαψεύσει, λέγοντας ότι δεν ενδιαφέρεται. Για να δούμε, θα τα καταφέρει τελικά να πάρει το πόστο στο χρεοκοπημένο μαγαζί της μπουρζουαζίας, που είναι μια καταβόθρα χρημάτων, τα οποία φυσικά πληρώνει ο ελληνικός λαός;
♦ Ο Τσίπρας (ξανα)συναντήθηκε με τον πάπα και οι συνεργάτες του ανήρτησαν στο facebook το καθιερωμένο αηδιαστικό σχόλιο: «Συνάντηση με τον Πάπα Φραγκίσκο στο Βατικανό. Τον ευχαρίστησα από καρδιάς για την στήριξή του στην Ελλάδα στην προσπάθειά της να αντιμετωπίσει την προσφυγική κρίση με ανθρωπισμό. Για το μήνυμά του για την κοινωνική δικαιοσύνη και την προστασία των πιο ευάλωτων απέναντι σε πολιτικές λιτότητας. Για τη στάση του υπέρ της ειρήνης και συνεργασίας στα Βαλκάνια, που διακήρυξε από τα Σκόπια με αφορμή τη Συμφωνία των Πρεσπών». Εκείνος που το τερμάτισε, όμως, ήταν ο… αριστερός Πολάκης. Εβαλε αριστερά τον Τσίπρα με τον πάπα, δεξιά τον Μητσοτάκη από την καλοκαιρινή επίσκεψή του στην Τήνο και συνόδεψε τις φωτογραφίες με σχόλιο του τύπου «τι να μας πεις εσύ, ρε Κούλη, που φτάνεις μέχρι Σύρου και Μυκόνου Δωρόθεο. Ο Αλέξης μπαινοβγαίνει στο Βατικανό σαν στο σπίτι του»! Προσέξτε, όμως, τη λεπτομέρεια. Ο Δωρόθεος ασχολείται με το πώς λιώνεις τα τάματα της Τήνου, ενώ ο πάπας με την υπεράσπιση των φτωχών και των αδυνάτων! Ποιος; Ο Πάπας! Ο επικεφαλής ενός από τους μεγαλύτερους καπιταλιστικούς ομίλους στον κόσμο!
♦ «Πάρτε τον πούλο» φώναζε ο Ψινάκης στους εργαζόμενους σε κατασκήνωση για παιδιά με αναπηρία. Η κατασκήνωση παρουσίαζε εικόνα διάλυσης, έλειπαν ακόμα και τρόφιμα, κι αυτός έλεγε ότι τα κλέβουν οι εργαζόμενοι. Αντιμέτωπος πλέον με μια μήνυση για συκοφαντική δυσφήμηση, έγραψε μια ξεγυρισμένη «συγγνώμη» για να γλιτώσει την καταδίκη: «Ουδέποτε λοιπόν ήθελα να σας συκοφαντήσω ή να προβώ σε οποιαδήποτε πράξη που θα μπορούσε να βλάψει την τιμή και την υπόληψή σας» κτλ. κτλ.