♦ O Γ. Λακόπουλος, αυτός που ανακοίνωσε ότι αποσύρεται από τη δημοσιογραφία, διότι η πρόβλεψή του για τον «άχαστο» Τσίπρα δεν επιβεβαιώθηκε (το λέμε κομψά), όχι μόνο δεν αποσύρθηκε, όχι μόνο εξακολουθεί να υποδεικνύει στους συριζαίους τι κόμμα πρέπει να φτιάξουν («κεντροαριστερό»), αλλά επεκτείνει τη… συμβουλευτική του δραστηριότητα και προς το ΠΑΣΟΚ/ΚΙΝΑΛ, υποδεικνύοντας την αντικατάσταση της Φώφης από τον Γιωργάκη!
♦ «Ο εμπνευστής του “We keep on dreaming“, μότο που οδηγεί τους Ερυθρόλευκους στη σπουδαιότερη δεκαετία της ευρωπαϊκής ιστορίας τους. Ο άνθρωπος που πριν από δυο χρόνια πάτησε το κουμπί της επανεκκίνησης δημιουργώντας τις προϋποθέσεις για αυτή τη νέα σπουδαία αγωνιστική εκδοχή. Ο ισχυρός άνδρας του μεγάλου λιμανιού». Ετσι παρουσίασαν τον Μαρινάκη τα δικά του «Νέα», μετά την πρόκριση στους ομίλους του Champions League. Μόνο… πολυχρονεμένο σουλτάνο δεν τον αποκάλεσαν!
♦ Κλείνει τρύπες ο Κούλης. Αντί να έχει την Αγγελοπουλίνα να πιέζει για να γίνει πρόεδρος της Δημοκρατίας και να κάνει παιχνιδάκια με τους συριζαίους, την όρισε «επικεφαλής της Επιτροπής που θα συγκροτηθεί για τις εκδηλώσεις οι οποίες θα γίνουν για τα 200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση» και καθάρισε. Μήπως θα πληρώσει αυτός το… μάρμαρο; Ο ελληνικός λαός θα το πληρώσει, όπως και το 2004 (που ακόμα το πληρώνουμε).
♦ Κυκλοφόρησε μια είδηση στο Διαδίκτυο σχετικά με τη διαθήκη του Θέμου Αναστασιάδη και αμέσως ο Πολάκης, σαν δεκαεξάχρονο κλεισμένο ερμητικά στο χώρο του Διαδικτύου, έσπευσε να… πάρει θέση (διατηρούμε σύνταξη, ορθογραφία και στίξη): «ΗΤΑΝ ΨΕΥΤΗΣ Ο ΤΣΙΠΡΑΣ ΕΛΕΓΑΝ και προσέβαλλε τον εκλιπόντα όταν μίλαγε για σπίτι στην Ελβετία του Θέμου Αναστασιάδη!!!! Και μετά άνοιξε η διαθήκη….. Και τι είχε;;; Να τα σπίτια στην Ελβετία και αλλού να τα καταπιστεύματα με τα μετρητά που παίρνουν οι κληρονόμοι!!! Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΟΜΩΣ ΕΙΧΕ ΔΕΧΘΕΙ ΠΩΣ ΗΤΑΝ ΑΠΟΡΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ΤΟΝ ΤΕΛΕΣΙΔΙΚΟ ΚΑΤΑΛΟΓΙΣΜΟ ΤΩΝ 5 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΦΟΡΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΛΕΓΚΤΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ!!! Ο Υπ. Δικαιοσύνης και ο Υπ. οικονομικών μετά από αυτή την ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΗ εξέλιξη θα κινηθούν για να διασφαλίσουν τα έσοδα του δημοσίου;;;;;». Η χήρα και η αδερφή του Αναστασιάδη διέψευσαν τα περί διαθήκης που άνοιξε και ο Πολάκης κατάπιε τη γλώσσα του. Αλλο τι ξέρω, άλλο τι υποψιάζομαι και άλλο τι μπορώ να αποδείξω, λέει ένας παμπάλαιος κανόνας, τον οποίο ο Πολάκης αγνοεί.
♦ «Καιρός να σηκωθούν τα μανίκια στη Κουμουνδούρου» προέτρεψε από το Twitter ο… συριζαίος Τέρενς Κουίκ. Το σίγουρο είναι ότι δεν πρόκειται να πλήξουμε.