Κορυφαία, όπως πάντοτε, η υπουργός Γεμιστών Θεανώ Φωτίου, εξέφρασε στον κομματικό ραδιοσταθμό «την ανησυχία της για την τύχη του νέου συστήματος υιοθεσίας και αναδοχής σε περίπτωση που βγει κυβέρνηση η Νέα Δημοκρατία, που δεν το έχει ψηφίσει», όπως μας πληροφόρησε η «Αυγή» υπό τον δραματικό τίτλο: «Θεανώ Φωτίου: Ανησυχώ για την τύχη του νέου συστήματος υιοθεσίας και αναδοχής». Τι άλλο θα σκαρφιστούν μέσα στην απελπισία τους για την επερχόμενη εκλογική ήττα; Η στρατηγική του φόβου, για να αποδώσει, πρέπει να έχει και μια φινέτσα. Οταν γίνεται με τόσο χοντροκομμένο τρόπο, παράγει το αντίθετο από το επιδιωκόμενο αποτέλεσμα.
Δεν συναντιούνται για πρώτη φορά Πάιατ και Μητσοτάκης. Αυτή η συνάντηση, όμως, δεν έμοιαζε με τις άλλες. Εγινε την Πέμπτη 6 Ιούνη και όπως ανακοινώθηκε, ο αμερικανός πρέσβης συναντήθηκε με τον πρόεδρο της ΝΔ προκειμένου να τον συγχαρεί για τα αποτελέσματα των εκλογών για το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και την Τοπική Αυτοδιοίκηση και για να συζητήσουν για τις περιφερειακές εξελίξεις και τις σχέσεις Ελλάδας-ΗΠΑ. Προτού ακόμα γίνουν οι εθνικές εκλογές, οι Αμερικανοί, που έχουν κατηγορηθεί ότι έριχναν το βάρος τους υπέρ του Τσίπρα, φρόντισαν να ανακηρύξουν το νέο πρωθυπουργό. Γι' αυτούς, άλλωστε, τα πρόσωπα δεν έχουν σημασία. Η σκυταλοδρομία γίνεται με πολλούς αθλητές.
Ο Τσίπρας απηύθυνε αυστηρή προειδοποίηση στους βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ να μη τολμήσουν να σπάσουν το εμπάργκο στον ΣΚΑΙ, απειλώντας τους ότι όποιοι δε συμμορφωθούν θα μείνουν εκτός υποψηφιοτήτων. Οπως έγραψε η κυβερνητική ΕφΣυν, αφορμή για την αυστηρή προειδοποίηση Τσίπρα ήταν η εμφάνιση στον ΣΚΑΙ των βουλευτών Σάκη Παπαδόπουλου (Τρικάλων) και Δημήτρη Σεβαστάκη (Σάμου). Οταν εμφανιζόταν η Θοδώρα η Μεγαλοοικονόμου σε διάφορες εκπομπές του ΣΚΑΙ, κομπορρημονώντας μάλιστα ότι αυτηνής κανένας δεν τολμάει να της πει πού θα εμφανιστεί και πού όχι, γιατί δεν υπήρξε προειδοποίηση; Γιατί τη Θοδώρα την ενέταξαν μεν στην κοινοβουλευτική ομάδα του ΣΥΡΙΖΑ, αλλά την είχαν μόνο για μπούγιο, καθώς ήταν η 151η ψήφος. Την είχαν προγραμμένη, γι' αυτό και δεν ασχολούνταν μαζί της. Κι όταν αυτή κατάλαβε ότι δε θα τη βάλουν υποψήφια, ανεξαρτητοποιήθηκε και πάλι. Οσο να 'ναι, δεν το λες και πολιτική αρχών αυτό το πράγμα. Από την άλλη, για τον ΣΥΡΙΖΑ μιλάμε, χώρο όπου οι αρχές είναι είδος εν πλήρη ανεπαρκεία.
«Αν πάμε καλά, όλοι θα μας χειροκροτήσουν. Αν πάμε άσχημα, θα μας βρίσουν. Πρέπει να ζητήσουμε βοήθεια από ψηλά και ό,τι πει ο Θεός. Είναι πολύ απλά τα πράγματα». Αγγελος Αναστασιάδης. Προπονητής εθνικής ομάδας. Ελλάδα, 2019!