♦ Ασφαλώς και πρέπει να στείλει μια ανθοδέσμη στον Πολάκη ο Κυμπουρόπουλος, όπως του σύστησε ο Χατζηνικολάου. Aν δεν τον στοχοποιούσε ο (κατά Τσίπρα) «αψύς Σφακιανός», αμφιβάλλουμε αν θα βρίσκονταν ψηφοφόροι της Δεξιάς να του βάλουν σταυρό. Με τη στοχοποίηση έφτασε να γίνει το πρόσωπο καθολικής αποδοχής. Η πλειοψηφία έβαζε έναν σταυρό και σ' αυτόν, με αποτέλεσμα όταν έγινε «ταμείο» να βρεθεί πάνω και από τον Βαγγέλα τον Μεϊμαράκη.
♦ «Να δω τον Κούλη να βγαίνει και να σας λέει ότι βρήκε άδεια ταμεία για αυτό θα σας κόψει τις συντάξεις και να χτυπιέμαι στα γέλια! Γιατί δε γίνεται αγάπη μου να χολοσκάω εγώ για τη βλακεία του καθένα, που δεν ψήφισε ΣΥΡΙΖΑ επειδή κρατούσε μούτρα, επειδή δεν έβαλε σε δουλειά το γαμπρό του κι επειδή δεν του χάρισε τα χρέη του…. όχι αγάπη μου, οι βλακείες πληρώνονται ενίοτε και ακριβά!». Γνήσια (και φανατικιά) συριζαία η αηδός του «Πιο χαμηλά».
♦ Παιδιά, τους παρεξηγήσατε. Οι άνθρωποι είπαν να πιουν έναν καφέ στο Κολωνάκι, τρεις μέρες πριν από τις εκλογές. Φταίνε αυτοί που περνούσε… τυχαία ο φωτογράφος και τους απαθανάτισε; Αυτοί νόμιζαν ότι από το Κολωνάκι δεν περνούν ποτέ φωτορεπόρτερ. Επειδή, δηλαδή, Αντώναρος και Αρούλης συμπαθούν τον ΣΥΡΙΖΑ και το λένε δημόσια, σημαίνει πως δεν πρέπει να βγαίνουν και για καφέ;
♦ «Tο Ποτάμι έχασε στις ευρωεκλογές», δήλωσε ο Θεοδωράκης. Με μόλις 1,56% δεν το λες απλώς χάσιμο. Ομως ο επικεφαλής Σταύρος έπρεπε να χρησιμοποιήσει την πιο ήπια έκφραση, για να μπορεί μετά να πει ότι «το Ποτάμι και οι βουλευτές του θα συνεχίσουν να παλεύουν για τις ευρωπαϊκές, προοδευτικές και φιλελεύθερες λύσεις που έχει ανάγκη η χώρα. Χωρίς να κάνουμε καμία έκπτωση στις αρχές, στις ιδέες, στην τόλμη και στην πολιτική μας αισθητική». Οι βουλευτές σε μια βδομάδα θα πάψουν να είναι βουλευτές. Οσο για το ίδιο το Ποτάμι, αμφιβάλλουμε αν θα ξαναδοκιμάσει να κατέβει αυτόνομα. Κι αν δεν προλάβει να βρει λύση «φιλοξενίας», στις εθνικές εκλογές θα «χάσει» πιο πολύ. Γιατί πλέον θα λειτουργεί η λογική της χαμένης ψήφου.
♦ Δεν άφησε σκυλά για σκυλά που να μην τον φωνάξει στο σόου του και να τραγουδήσει μαζί του. Χοροπήδαγε σαν αρκούδι, έλεγε τις γνωστές κρυάδες, αλλά τα ρημάδια τα νούμερα δεν έλεγαν να ξεκολλήσουν απ' τα πατώματα. Ετσι, η διεύθυνση του Σαββιδοκάναλου του ανακοίνωσε το πρόωρο τέλος της συνεργασίας. Ο «πολύς» Λάκης δεν πουλάει πια.
♦ Στο twitter ασχολούνται με τον ακροδεξιό Γιον Βόιτ που δήλωσε ότι ο Τραμπ είναι ο μεγαλύτερος πρόεδρος που είχαν οι ΗΠΑ μετά τον… Αβραάμ Λίνκολν. Σε δουλειά να βρισκόμαστε δηλαδή. Τι άλλο περίμεναν να δηλώσει ένας δηλωμένος φανατικός υποστηρικτής του Τραμπ;