Το είπε καμαρώνοντας για το ασφαλιστικό σχέδιο της ΝΔ: «Ο πρώτος που εφάρμοσε αυτό το σύστημα, το οποίο ήταν το πιο επιτυχημένο παγκοσμίως, ήταν ο δικτάτορας Πινοσέτ στη Χιλή». Φυσικά, ο βουλευτής της ΝΔ Καραγκούνης έστρωσε βούτυρο στο ψωμί των συριζαίων. Σε χρόνο dt ήρθε η απάντηση από το υπουργείο Εργασίας: «Ιδιωτική ασφάλιση και συντάξεις πείνας, στα πρότυπα του μοντέλου που εφάρμοσε ο δικτάτορας Πινοσέτ στη Χιλή, είναι το όραμα της ΝΔ και του κ. Μητσοτάκη για το ασφαλιστικό». Κάποιοι κατηγόρησαν τον Καραγκούνη για «επικοινωνιακή γκάφα». Αυτή είναι αναμφισβήτητη, δεν είναι όμως το κύριο. Ο Καραγκούνης και ο κάθε Καραγκούνης αποκαλύπτει το σκληρό και κοινωνικά ανάλγητο πρόσωπο της αστικής εξουσίας. Αλλοι τα κάνουν χωρίς να το λένε, κι άλλοι ετοιμάζονται να τα κάνουν και το λένε με καμάρι και αναφορές σε μια από τις αιματηρότερες δικτατορίες που έχει γνωρίσει ο πλανήτης.
Μετά τις φωτογραφίες με τον Τραμπ και τον ύμνο που του έπλεξε στη φιέστα του Λευκού Οίκου, ο Τσίπρας επιδόθηκε σε επανάληψη του κρεσέντο αμερικανοδουλείας στη Θεσσαλονίκη, ενώπιον ενός αμερικανού υπουργού Εμπορίου και του πολυπράγμονος αμερικανού πρέσβη στην Αθήνα. Πρόκειται ασφαλώς για συνειδητή επιλογή. Μπορείς να κάνεις εξωτερική πολιτική χωρίς τέτοιες δηλώσεις, τέτοιο γλείψιμο, τέτοια χονδροειδή παραποίηση της Ιστορίας και της πραγματικότητας; Ο Τσίπρας επέλεξε να γλείψει και να προκαλέσει τα αντιαμερικάνικα αισθήματα του ελληνικού λαού. Ιδιαίτερα των αριστερών, που έχουν πληρώσει με αίμα την αμερικανοκρατία στον τόπο μας.
Η κοινωνιολογία θα κάνει τα παιδιά αριστερά, απεφάνθη ο ακροδεξιός Μπουμπούκος της ΝΔ. Τον αποδοκίμασαν ακόμα και οι δικοί του. Ομως ήξερε τι έλεγε ο φασιστόπαις. Είναι τέτοια η υπεροχή του Μαρξ στον τομέα των κοινωνικών επιστημών, που ακόμα και διαστρεβλωμένες οι ιδέες του σ' ένα σχολικό εγχειρίδιο, μπορούν να ωθήσουν τους μαθητές σε παραπέρα ψάξιμο κι έτσι ν' ανακαλύψουν τον πραγματικό Μαρξ.
Εχουν και οι συριζαίοι τα προβλήματά τους. Να, ο Φοίβος Γκικόπουλος, ομότιμος καθηγητής στο ΑΠΘ, διαμαρτύρεται γιατί πήγε στο Βελλίδειο να παρακολουθήσει την ομιλία Τσίπρα και «έφαγε πόρτα», κατά το κοινώς λεγόμενο. Δεν είχαν προβλεφθεί θέσεις για τους πανεπιστημιακούς και αναγκάστηκε να γυρίσει στο σπίτι του. Την ομιλία Τσίπρα, πάντως, δεν την έχασε, την παρακολούθησε «από τη θαλπωρή του καναπέ» του! Συνεπέστατος…
Οσοι προεξοφλούν την εκλογική εξαΰλωση του Ποταμιού ας το ξανασκεφτούν, γιατί θα φάνε τη σκόνη του Σταύρακα. Ο οποίος εξασφάλισε μεταγραφή από το πάνω ράφι και όχι από τα πανέρια όπως οι υπόλοιποι. Ο γίγαντας της πολιτικής σκέψης Θανάσης Χειμωνάς ανακοίνωσε από το φατσοβιβλίο ότι εγκαταλείπει το ΚΙΝΑΛ και προσχωρεί στο Ποτάμι.