♦ Ο πρώτος που είχε μιλήσει για σενάριο συμφωνημένης «ρήξης» Τσίπρα-Καμμένου, όταν αποφασίσουν να πάνε σε εκλογές, ήταν ο αποπεμφθείς από τους ΑΝΕΛ Δ. Καμμένος. Αυτό το σενάριο κυκλοφορεί πάλι στον αντιπολιτευόμενο Τύπο. Μένει να δούμε αν είναι όντως υπαρκτό. Ο Καμμένος, πάντως, φρόντισε και μέσα στο καλοκαίρι (με την εκατόμβη των νεκρών ακόμα ζεστή) να επαναφέρει το Μακεδονικό, ξαναδηλώνοντας τα ίδια (ότι θα αποχωρήσει από την κυβέρνηση αν ο Τσίπρας καταθέσει στη Βουλή για έγκριση τη συμφωνία). Φροντίζει, δηλαδή, να κρατάει ζεστό το σενάριο της «ρήξης».
♦ Θα αρκούσαν αυτό το «τουίτ» και οι φωτογραφίες που το συνοδεύουν για να χαρακτηρίσουν την ποιότητά του, όχι μόνο ως πολιτικού αλλά και ως ανθρώπου. Πήγε αξημέρωτα στο Μάτι, όπου ακόμα μάζευαν απανθρακωμένους ανθρώπους, συνοδευόμενος από τον προσωπικό του φωτογράφο, μόνο και μόνο για να βγάλει φωτογραφίες πολιτικής πασαρέλας. Μόνο όταν διαπίστωσε ότι ο σχεδιασμός γύρισε μπούμερανγκ, αποφάσισε να αναδιπλωθεί.
♦ Ο (γνωστός για τον κιτρινισμό που υπηρετεί) Παπαχρήστος έγραψε στα «Νέα» ότι η Αντωνοπούλου έπαιρνε παράνομα το επίδομα ενοικίου των 1.000 ευρώ, διότι διέθετε κατοικία στη Γλυφάδα. Η Αντωνοπούλου απάντησε με εξώδικο ότι το επίδομα το έπαιρνε νόμιμα, γιατί δεν έχει κανένα σπίτι. Ο Παπαχρήστος ανασκεύασε και φυσικά την πήρε στο ψιλό, αναφερόμενος στην ηθική διάσταση της υπόθεσης. Η είδηση που βγήκε απ' αυτή την «αλληλογραφία» είναι πως η Αντωνοπούλου ακόμα δεν έχει επιστρέψει τα λεφτά στο Δημόσιο, αλλά… δεσμεύεται ότι θα τα επιστρέψει. Φαίνεται πως ήταν δύσκολη η διαδικασία της επιστροφής. Να δούμε αν θα διευκολύνει τα πράγματα η μετοίκησή της στο Παρίσι, δαπάναις του ελληνικού Δημοσίου.
♦ Την ώρα που στην περιοχή του Βουτζά-Μαραθώνα ο κόσμος ζητούσε το κεφάλι του Ψινάκη επί πίνακι και οι δημοτικοί του σύμβουλοι υπέγραφαν ομόφωνο ψήφισμα που του ζητούσε να παραιτηθεί, ο Σκουρλέτης τον καλούσε στο υπουργείο Εσωτερικών και προσπαθούσε να του φτιάξει το προφίλ. Εναντι τίνος ανταλλάγματος άραγε;