Το Ποτάμι είναι ποτάμι. Καθαρό, διαυγές και όχι θολό και υπόγειο. Σταύρος Θεοδωράκης. Θα μπορούσε να είναι η παπάρα της εβδομάδας, αν προερχόταν από κάποιον άξιο λόγου αστό πολιτικό.
Μια συνάντηση που βολεύει και τους τρεις, μια φωτογραφία που μπορούν να τη χρησιμοποιήσουν και οι τρεις, ο καθένας με το δικό του τρόπο. Η Μέρκελ θέλει να δείξει στο γερμανικό συντηρητικό κοινό, ότι έχει σχέδιο για το Μεταναστευτικό, το οποίο προωθεί μέσω διμερών και πολυμερών συμφωνιών, με έμφαση στις λεγόμενες χώρες πρώτης υποδοχής. Οτι είναι η μόνη γερμανίδα πολιτικός που μπορεί να συνομιλήσει και να συμφωνήσει με «αριστερούς» πρωθυπουργούς, όπως ο Τσίπρας και ο Σάντσεθ. Ο Σάντσεθ θέλει να δείξει ότι μπορεί να είναι πρωθυπουργός μειοψηφίας, όμως έχει ήδη κερδίσει την εμπιστοσύνη της ισχυρής Γερμανίας και της συντηρητικής καγκελαρίου της, που τον προτιμά από τον δεξιό Ραχόι. Οσο για τον Τσίπρα, φιλοτεχνεί με ιδιαίτερη ζέση το προφίλ του «ευρωπαίου ηγέτη» που συνομιλεί ως ίσος προς ίσο με όλους τους «σοβαρούς» ηγέτες. Από τη χριστιανοδημοκράτισσα Μέρκελ μέχρι τον σοσιαλδημοκράτη Σάντσεθ.
Το SPD χαιρέτισε τις συμφωνίες που συνήψε η Μέρκελ με τους Σάντσεθ και Τσίπρα (η Γερμανία με την Ισπανία και με την Ελλάδα) ως «ελπιδοφόρο δρόμο» για την «επαναπροώθηση των προσφύγων». Αλλη μια μαχαιριά στην καρδιά της Φώφης που βλέπει τους ομογάλακτούς της στην Ευρώπη να εξαίρουν το «ρεαλισμό», την «υπευθυνότητα» και τη «διάθεση συνεργασίας» του Τσίπρα. Ξέρει ότι θα δεχτεί μεγαλύτερες πιέσεις για προσέγγιση με τον ΣΥΡΙΖΑ. Και δεν μπορεί να κάνει τίποτα για να τις αποφύγει. Δεν έχει τη δύναμη που απαιτείται.
Ο Φώτης Κουβέλης για τις σχέσεις Κράτους-Εκκλησίας: «Ολες οι πλευρές έχουν κατανοήσει πλέον τους διακριτούς και ταυτόχρονα σημαντικούς ρόλους που διαδραματίζει και η Εκκλησία και η Πολιτεία. Οι όποιες μεταρρυθμίσεις θα πρέπει να διασφαλίζουν την περαιτέρω ανεξαρτησία της Εκκλησίας, τον πνευματικό της ρόλο στην κοινωνία και φυσικά το αναφαίρετο δικαίωμά της στο Αυτοδιοίκητο και στην οργανωτική της δομή. Ταυτόχρονα όμως θα πρέπει να δίνεται χωρίς προσκόμματα η δυνατότητα στην Πολιτεία να ρυθμίζει ελεύθερα τις σχέσεις της με τους πολίτες, να διασφαλίζει τις πολιτικές ελευθερίες και τα ατομικά δικαιώματα των πολιτών, ανεξαρτήτως θρησκεύματος, όπως άλλωστε προβλέπει και το Σύνταγμα της χώρας». Λέτε οι Τσιπραίοι να σχεδιάζουν «συμβουλευτικό» δημοψήφισμα και να τα έχουν βρει παρασκηνιακά με τον Ιερώνυμο;
Στις 3 Μάη, η ΑΔΕΔΥ ζήτησε συνάντηση με τον Τσακαλώτο. Ο Τσακαλώτος όρισε το ραντεβού για τις 29 Ιούνη. Εκπρόσωποι της ΑΔΕΔΥ και των Ομοσπονδιών πήγαν στην ώρα τους στο υπουργείο, αλλά ο Τσακαλώτος δεν εμφανίστηκε ποτέ στο ραντεβού. Ο διευθυντής του Γραφείου του έλεγε στους αστογραφειοκράτες συνδικαλιστές ότι δεν τον βρίσκει στο τηλέφωνο! Η συνάντηση ματαιώθηκε. Τσογλανιές από έναν τυπάκο που έχει καβαλήσει το καλάμι και βγάζει όλα του τα κόμπλεξ.