♦ Η γελοιότητα (στα όρια της παραφροσύνης) του εθνικισμού. «Κοπανιούνται» για τον όρο μακεδονική γλώσσα και για τη «σύγχυση» με την αρχαία μακεδονική, όταν η τελευταία (η αρχαία μακεδονική γλώσσα) δε σώζεται και οι γλωσσολόγοι -εδώ και αιώνες- διαφωνούν ως προς το περιεχόμενο και την καταγωγή της, ακριβώς επειδή δεν υπάρχουν πηγές αυτής της γλώσσας, που ενδέχεται να ήταν μόνο ένα προφορικό ιδίωμα! Οι έλληνες εθνικισταράδες διεκδικούν την κληρονομιά μιας γλώσσας που κανένας δε μιλάει, κανένας δεν ξέρει πώς ακριβώς ήταν! ΥΓ. Το «ελληνομακεδονική γλώσσα», που του έγραψαν οι λογογράφοι του και απήγγειλε ο Τσίπρας, είναι… υπεράνω σχολιασμού. Γιατί τέτοια γλώσσα ουδέποτε υπήρξε, ούτε -φυσικά- υπάρχει.
♦ Ο σκοταδισμός σκοταδισμός και η προπαγάνδα προπαγάνδα. Με όλα τα μοντέρνα μέσα. Ο Χασάν Ροχανί έβγαλε το ράσο και το τουρμπάνι του αγιατολάχ, φόρεσε τη φανέλα της Εθνικής Ιράν και φωτογραφίστηκε στο σαλόνι του σπιτιού του, με την καφεδιά στο τραπεζάκι, να χειροκροτά την πρώτη μουντιαλική νίκη της ομάδας (επί του Μαρόκο). Και φρόντισε, φυσικά, να ανεβάσει τη φωτογραφία στο Twitter. Είναι και μια έμμεση μπηχτή στον Τραμπ, που δεν μπορεί να εκμεταλλευτεί αθλητικό γεγονός, καθώς όλες οι φίρμες σε όλα τα δημοφιλή στις ΗΠΑ αθλήματα του σέρνουν ό,τι μπινελίκι τους έρχεται πρόχειρο κι αρνούνται να πάνε στο Λευκό Οίκο για τα καθιερωμένα προεδρικά συγχαρητήρια.
♦ «Είμαστε πραγματικά ευτυχείς με τη συμφωνία Ελλάδας-Μακεδονίας και υπερήφανοι για το ρόλο μας στην επίτευξή της. Καλούμε όλους να την υποστηρίξουν». Αυτό ήταν το μήνυμα του Ευρωπαϊκού Σοσιαλιστικού Κόμματος, μέσω του επίσημου λογαριασμού του στο Twitter. Φώφη, τ' ακούς;
♦ Σε συνέντευξή του στην «Κοριέρε ντελα Σέρα», ο νέος υπουργός Οικονομικών της Ιταλίας Τζιοβάνι Τρία δήλωσε ότι η χώρα δεν πρόκειται να εξετάσει αποχώρηση από το ευρώ και ότι θα επικεντρωθεί στη μείωση του επιπέδου του χρέους της και στην ενίσχυση της ανάπτυξης μέσω επενδύσεων και διαρθρωτικών μεταρρυθμίσεων! Βλέπετε καμιά διαφορά με όσα δήλωναν οι προκάτοχοί του; Νεοφασίστες και λαϊκιστές θέλουν να γίνουν αυτοί τα χαϊδεμένα παιδιά της ιταλικής μονοπωλιακής αστικής τάξης.
♦ «Ο Πάνος Καμμένος […] θα τηρήσει στάση αρχών. Δεν είναι έμπορος πατριωτισμού γι' αυτό δε ρίχνει την κυβέρνηση»!!! Ο Αλέξης Τσίπρας στην ΕΡΤ. Το τριπλό θαυμαστικό δεν είναι για τον Καμμένο (αυτός είναι γνωστός και πάντοτε ο ίδιος), αλλά για τον Τσίπρα. Δεν είναι η πρώτη φορά που κάνει μια τόσο κυνική δήλωση. Κάθε φορά, όμως, πρέπει να στιγματίζουμε τον πολιτικό αμοραλισμό του.