♦ «Να είμαστε σιωπηλοί και προσεκτικοί για τις επόμενες ημέρες σχετικά με την Ιταλία». Σιωπητήριο σάλπισε ο «νηφάλιος» Γιούνκερ, μετά το κάζο του γερμανού επιτρόπου Εντινγκερ, που κάλεσε τις «αγορές» να δώσουν ένα καλό μάθημα στους Ιταλούς για να μάθουν να ψηφίζουν σωστά. Η Ιταλία δεν είναι Ελλάδα, για να βγαίνει ο κάθε τυχάρπαστος στις Βρυξέλλες, στο Βερολίνο, στο Παρίσι, ακόμα και στο Βίλνιους και να κάνει υβριστικά σχόλια. Η Ιταλία είναι η τρίτη σε ισχύ ιμπεριαλιστική δύναμη της Ευρωζώνης. Και ο κάθε Εντινγκερ πρέπει να βουτάει τη γλώσσα στο μυαλό, πριν ανοίξει το στόμα. Γιατί μετά θα αναγκαστεί να καταπιεί την παπάρα του και να ζητήσει μια και δυο και τρεις φορές συγγνώμη, όπως έκανε ο γερμανός κομισάριος.
♦ Πάλι το γλέντησαν οι Αμερικανοί στα «Μέσα κοινωνικής δικτύωσης». Ο Τραμπ φωτογραφίστηκε με τον Κιμ Γιονγκ Σολ να του παραδίδει έναν υπερμεγέθη φάκελο που περιείχε επιστολή του Κιμ Γιονγκ Ουν, ενόψει της επικείμενης συνάντησής τους. Οταν οι δημοσιογράφοι ρώτησαν τον Τραμπ για την επιστολή, αυτός πήρε το γνωστό του ύφος κι άρχισε να λέει, μ' εκείνα τα ανεκδιήγητα αγγλικά του, ότι πρόκειται για μια πολύ σημαντική επιστολή που προωθεί τη συνεργασία των δύο χωρών κτλ. Οταν όμως τον ρώτησαν αν έχει ανοίξει την επιστολή, απάντησε αρνητικά!
♦ Η ανακοίνωση της ΕΣΗΕΑ δεν άφηνε περιθώρια αμφιβολίας για έναν άνθρωπο με στοιχειώδη αντιληπτική ικανότητα, καθώς έγραφε: «Το Διοικητικό Συμβούλιο της ΕΣΗΕΑ με θλίψη ανακοινώνει τον θάνατο του συναδέλφου Νίκου Κατσαρού του Κωνσταντίνου, που “έφυγε“ χθες σε ηλικία 85 ετών». Ο αθλητικογράφος Νίκος Κατσαρός δεν είναι με τίποτα 85 ετών. Αρκούσε αυτό το στοιχείο για να είναι κανείς επιφυλακτικός, ακόμα κι αν δεν έδινε σημασία (κακώς) στα υπόλοιπα βιογραφικά στοιχεία, που δεν ταιριάζουν με τίποτα στον αθλητικογράφο. Το τέρας μόρφωσης και ευφυΐας, όμως, που ακούει στο όνομα Αννα Καραμανλή, πρώην αθλήτρια, πρώην αθλητική συντάκτρια και νυν βουλευτίνα της ΝΔ, έσπευσε να εκφράσει τα συλλυπητήριά της για το θάνατου του αθλητικογράφου Κατσαρού! Και μετά, σαν να μην τρέχει τίποτα, έσπευσε να κάνει διορθωτική δήλωση στην οποία κατέληγε με την… πρωτότυπη φράση: «ο θεός να τον έχει πάντα καλά» (τον αθλητικογράφο)!
♦ Η δημοτική παράταξη του Περισσού «Λαϊκή Συσπείρωση» κατήγγειλε τον δήμαρχο Στυλίδας Γκλέτσο, ότι πέταξε με τη βία έξω από την αίθουσα του δημοτικού συμβουλίου τον πρόεδρο Αγροτικού Συλλόγου της περιοχής και μετά τον γρονθοκόπησε. Για την ακρίβεια της καταγγελίας δεν αμφιβάλλουμε (προηγήθηκε εκτενέστερη καταγγελία του Αγροτικού Συλλόγου). Θυμίζουμε απλά πως πριν από χρόνια ο Γκλέτσος μπαινόβγαινε με άνεση στον Περισσό, προβαλλόταν ως… αριστερός καλλιτέχνης και υπήρξε υποψήφιος δημοτικός σύμβουλος της «Λαϊκής Συσπείρωσης» στον Πειραιά.