♦ Ο πρόεδρος της ΟΝΝΕΔ διέγραψε τον πρόεδρο της ΟΝΝΕΔ Πέλλας, που δήλωσε σε τοπικό Μέσο για την επίθεση κατά Μπουτάρη, ότι «η ΒΙΑ πάντα έχει αιτία, σίγουρα είναι καταδικαστέα σε όποια μορφή και αν υπάρχει, αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση νομίζω του φέρθηκαν αξιοπρεπέστατα κιόλας!». Ο πρόεδρος της ΝΔ, όμως, δε διέγραψε το μέλος της πολιτικής επιτροπής και δήμαρχο Αργους, Καμπόσο, που έγραψε στο Twitter ότι «αυτή είναι η μοίρα των προδοτών».
♦ Ο Καμπόσος, βέβαια, δέχτηκε δημόσια επίπληξη από τον γραμματέα της ΝΔ και αναδιπλώθηκε δηλώνοντας ότι η ανάρτηση έγινε από συνεργάτη του και δεν τον εκφράζει. Σχολή έχει δημιουργήσει τελικά ο Καμμένος με τη δήλωση ότι δε δημοσίευσε αυτός τη φωτογραφία με τους φαλλούς, αλλά «το παιδί» που του πήρε το τάμπλετ χωρίς να το καταλάβει.
![](/wp-content/uploads/2020/08/2282/content_tramp_ekloges_2020.png)
♦ Μπορεί να του σούρνουν τα μύρια όσα, μπορεί ο ειδικός ανακριτής Ρόμπερτ Μιούλερ να επιμένει ότι θέλει να υποβάλει 50 ερωτήσεις στον Τραμπ, όμως το αυτί του τελευταίου δεν ιδρώνει με τίποτα. Ηδη ανακοίνωσε ότι θα είναι ξανά υποψήφιος το 2020 και άρχισε… προεκλογική εκστρατεία με το… πρωτότυπο σύνθημα «Να διατηρήσουμε την Αμερική μεγάλη!». Ο Ρούντι Τζουλιάνι, πάντως, πρέπει να κάνει «δουλίτσα». Βγήκε σε τηλεοπτικό σταθμό και δήλωσε ότι τον Σεπτέμβρη ο Μιούλερ θα κλείσει τον φάκελο. Το πιθανότερο είναι πως ο ακροδεξιός τέως δήμαρχος της Νέας Υόρκης, που ανακλήθηκε από την αποστρατεία για να αναλάβει επικεφαλής στο νομικό επιτελείο του Τραμπ, διαπραγματεύεται με τον Μιούλερ το περιεχόμενο των ερωτήσεων που ο τελευταίος θα υποβάλει στον Τραμπ για να βάλει μετά την υπόθεση στο αρχείο.
♦ «Η Ιταλία είναι πολύ μεγάλη και δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί όπως άλλες χώρες στο παρελθόν», έγραψε αρθρογράφος των Financial Times. Μ’ άλλα λόγια, άλλο Τσίπρας, Καμμένος και Μπαρουφάκης και άλλο Κόντε, Ντι Μάιο και Σαλβίνι. Είναι ζήτημα επιπέδου καπιταλιστικής ανάπτυξης και όχι προσώπων. Σωστό είν’ αυτό και δεν πρέπει να μας ξεγελά η κίνηση του προέδρου Ματαρέλα. Ηταν μια κίνηση που κρίθηκε απαραίτητη από τα μεγάλα «τζάκια» της ιταλικής κεφαλαιοκρατίας, ακριβώς επειδή η Ιταλία δεν είναι Ελλάδα. Αγόρασαν χρόνο για να κάνουν τις επόμενες κινήσεις τους, σε συνεργασία με Βερολίνο και Παρίσι. Μένει να αποδειχτεί αν έκαναν τη σωστότερη κίνηση.
Ο γνωστός Παύλος Τσίμας απέδειξε και πάλι πόσο δίκιο έχουν όσοι –εδώ και χρόνια- τον μπινελικώνουν, παρουσιάζοντάς τον ως παράδειγμα χαμαιλεοντισμού. «Ατυχής μικρή φράση» που «παρεξηγήθηκε» ήταν όσα είπε σε τηλεοπτική εκπομπή, ταυτίζοντας τη δολοφονία του Παύλου Φύσσα με το γιαούρτωμα του Πάγκαλου. Η τσιμαίικη « αυτοκριτική» έγινε από τη στήλη του στα σαββατιάτικα «Νέα». Αφού προηγήθηκε το γενικό σιχτίρισμα στο Διαδίκτυο (και όχι μόνο).