Ολος ο κόσμος είδε τον βουλευτή του Λεβέντη, Φωκά, να συντονίζει τη χορωδία των χουλιγκάνων, ζητώντας της να επαναλάβει πιο δυνατά: «Να καεί η πουτάνα η Βουλή». Οταν η Επιτροπή Δεοντολογίας τον κάλεσε σε απολογία, ο Φωκάς ζήτησε συγγνώμη και έστειλε επιστολή με την οποία εξηγούσε ότι «ακουγόταν ήδη ένα σύνθημα, σίγουρα μειωτικό, σαφέστατα λανθασμένο σύνθημα που προσβάλλει τον κοινοβουλευτισμό και τη δημοκρατία μας», το οποίο «παρείσφρησε μεταξύ άλλων οπαδικών συνθημάτων που ακουγόταν πριν, κατά τη διάρκεια και μετά το πέρας της ομιλίας μου, και δυστυχώς διέλαθε της προσοχής μου»! Η Επιτροπή έκανε δεκτές τις «εξηγήσεις» του Φωκά και εισηγήθηκε να μην του επιβληθεί καμιά ποινή! Ξεφτιλίζονται όλοι μαζί. Ο Φωκάς λιγότερο από τα μέλη της Επιτροπής Δεοντολογίας. Γιατί τι είναι ο Φωκάς; Ενας βουλευτής του Λεβέντη. Αυτό τα λέει όλα. Οι υπόλοιποι, που το παίζουν κήνσορες του αστικού κοινοβουλευτισμού;
Χαρτονόμισμα με τον Μαρξ κυκλοφόρησε ο Δήμος της γενέτειράς του, Τριρ, για την επέτειο των 200 χρόνων από τη γέννησή του. Το χαρτονόμισμα έχει την έγκριση της ΕΚΤ, για να δείχνει αληθινό, αλλά η αξία του είναι μηδέν ευρώ. Στην πραγματικότητα είναι ένα τουριστικό σουβενίρ από μια μικρομεσαίου μεγέθους γερμανική πόλη. Ακόμα και σ' αυτό το επίπεδο, οι καπιταλιστές δείχνουν ότι ο Μαρξ δεν μπορεί να χωνευτεί σαν στοιχείο της αστικής ιδεολογίας. Είναι απολύτως εχθρικός, μολονότι ένα τμήμα της ευρωπαϊκής σοσιαλδημοκρατίας εξακολουθεί να αναφέρεται υποκριτικά σ' αυτόν.
Πλάκα με τη ΝΔ έσπασε ο Αντώναρος, μετά τη δημοσιοποίηση της τελευταίας δημοσκόπησης, γράφοντας στο facebook: «Πώς είπαμε ότι τη λένε την εταιρία που έκανε την τελευταία δημοσκόπηση που δημοσιεύεται σε σημερινή εφημερίδα; Metron Analysis είπατε; Φαντάζομαι ότι είναι η ίδια που λίγες μέρες πριν από τις εκλογές του Σεπτ 2015 προέβλεπε ότι προηγείται η ΝΔ με 0,30%. Και δεν θα είναι άλλη απ' αυτή που στο δημοψήφισμα το καλοκαίρι του 2015 προέβλεπε μικρή διαφορά υπέρ του όχι (49-46%). Χαχαχαχαχα!».
Σε ηλεκτρονικό πλειστηριασμό βγήκε από την Τράπεζα Πειραιώς η βίλα του Αιμίλιου Λιάτσου. 293 τμ υπόγειο, 210 τμ ισόγειο, 144 τμ όροφος, 112 τμ πισίνα, 600 τμ τένις. Οπως αντιλαμβάνεστε, το ζήτημα δεν είναι ο πλειστηριασμός αλλά το πώς ένας (όχι πρωτοκλασάτος) δημοσιογράφος απέκτησε τέτοια βίλα.